SOS  DLA AFRYKI

Tradycją w naszym gimnazjum stała się współpraca z krakowską Fundacją Kapucyni i Misje, a przez to pomoc dla mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu oraz wsparcie projektów edukacyjnych prowadzonych przez pracujących tam polskich kapucynów.

Od 4 lat młodzież gimnazjalna pod opieką p. Moniki Starygi organizuje akcje mające na celu zbiórkę funduszy dla mieszkańców RCA.

W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje dziesięciu polskich misjonarzy kapucynów. Ich obecność tam, często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

 

Trochę historii…

Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy to 7 listopada kleszczowscy gimnazjaliści kwestowali, zbierając datki w związku z realizacją projektu Czadowe dzieci- oczaruj je swoją wrażliwością. W wyniku zbiórki udało się zgromadzić 2900 zł., która to kwota została przeznaczona na budowę szkoły w Nzoro (kosz całościowy to 180 tys. zł)

Rok później, 11 listopada 2012 roku odbyła się Niedziela Misyjna zorganizowana przez uczniów klas II Gimnazjum w Kleszczowie. Podczas mszy zbierano datki do puszek, a także częstowano parafian i sprzedawano prawdziwą afrykańską kawę. Zaproszony misjonarz, na co dzień pracujący z młodzieżą afrykańską, podczas spotkania z młodzieżą w gimnazjum opowiadał o realiach życia dzieci i młodzieży w Afryce. W ramach projektu zebrano 6,5 tys. złotych.

 


 

Rok 2013/2014 to pierwsza edycja akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Edycja, która przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wtedy to, w  dniu 27 lutego uczniowie klas III i II naszego gimnazjum sprzedawali usmażone przez siebie pączki i faworki. Akcja, zorganizowana pod hasłem „Od pączka nie rośnie brzuch tylko serce”, cieszyła się ogromnym powodzeniem. Dzięki poświęceniu wspaniałej młodzieży, a także wielkim sercom naszych darczyńców udało się zebrać kwotę 1698 zł, która została wpłacana na konto Krakowskiej Fundacji Kapucyni i Misje.

W roku szkolnym 2014/2015, ze względu na trwające ferie zimowe akcja prowadzona  była dwuetapowo: w tłusty czwartek (12 lutego) na terenie Gminy Kleszczów oraz 19 lutego na terenie szkoły.

Młodzież gimnazjalna pod opieką p. Moniki Starygi i p. Patrycji Bukowy zbierała fundusze na realizacje 7 projektów na terenie RCA (więcej informacji tutaj http://paczek.kapucyni.pl/)

W trakcie akcji udało się sprzedać ponad 600 pączków (w całości robionych przez uczennice i ich mamy) za łączną kwotę 2485 zł. Kwota ta została przekazana na konto Fundacji.

Schemat naszego działania jest niezmienny i niezawodny: