W każdym człowieku tkwią właściwie trzej ludzie: jeden, który mówi, drugi, który słucha, trzeci, który umie milczeć...

„Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć,
a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego”

***
   W dniu 30 stycznia br. w naszym gimnazjum z inicjatywy Pani Renaty Skalskiej odbyło się spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Bełchatowie Panem Piotrem Porzeżyńskim w ramach edukacji konsumenckiej. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas III – 60 uczniów.
   Podczas spotkania zostały poruszone zagadnienia wynikające z treści nauczania wiedzy o społeczeństwie w gimnazjum tj. prawa konsumenta, sposób dochodzenia swoich praw, instytucje ochraniające prawa konsumenta.
   Pan Piotr Porzeżyński w przystępny sposób zaprezentował tę trudną tematykę, wzbogacił ją prezentacją multimedialną i licznymi przykładami z życia codziennego. Grupa uczniów z uwagą wysłuchała prelekcji, a na zakończenie kilkoro uczniów poprosiło o rozwiązanie zaistniałych problemów konsumenckich.

 


 

Szanowni Państwo
   [...] udostępniamy rodzicom i opiekunom uczniów treść listu Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji. Dotyczy on przeciwdziałania zażywaniu substancji potocznie nazywanych „dopalaczami”.
   Zachęcamy również do zapoznania się z informacji na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, które zostały zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, w tym do zwrócenia uwagi na bazę wypoczynku www.wypoczynek.men.gov.pl.
   Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

 


 

 


 

Bożonarodzeniowe jasełka dla przedszkolaków w języku angielskim
   Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi i zapominają o wszelkich sporach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, grupa teatralna tj. uczniowie klasy 3A oraz 3C wystawili jasełka Bożonarodzeniowe w języku angielskim. Na przedstawienie zostali zaproszeni najmłodsi uczniowie gminy Kleszczów – grupy 5 i 6 – latków z przedszkola w Łuszczanowicach, Kleszczowie oraz Łękińsku a także klasy 1 ze Szkoły Podstawowej w Kleszczowie wraz z wychowawcami.
   Przedstawienie składało się z tradycyjnych części związanych z tematyką Świąt Bożego Narodzenia. Pierwszą z nich był czas ubierania choinki przez dzieci i rodziców. Kolejna część dotyczyła kolacji wigilijnej, przygotowywania potraw wigilijnych oraz wyczekiwania pierwszej gwiazdki. Po tej kwestii nadeszła kolej na krótką scenkę w stajence. Następnie -uwielbiany czas przez dzieci, mianowicie, otwieranie prezentów. Po tym, nastąpiło przedstawienie świątecznych symboli, które sprawiają, iż ten czas jest magiczny i wyjątkowy. Mowa to o bałwanku, reniferze oraz Świętym Mikołaju. Na koniec nadszedł czas życzeń wyrażających miłość, radość rozbrzmiewające w tym pięknym, szczególnym czasie.
   Przed każdą kwestią narrator przybliżył charakter scenki w języku polskim oraz angielskim aby nasi najmłodsi mieli okazję zapoznać się z ich tematyką co wzbudzało ich zainteresowanie.
   Zaproszeni goście mieli możliwość posłuchania znanych anglojęzycznych piosenek m. in. Silent Night, Jingle Bells oraz Santa Claus is coming to Town. Ta ostatnia piosenka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ponieważ Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów swoim tańcem sprawił, iż humor naszych najmłodszych dopisywał. Na koniec przedstawienia została zaśpiewana polska kolęda pt. Dzisiaj w Betlejem.
   Podczas przedstawienia oczom zaproszonych gości ukazała się sceneria wyrażająca ten świąteczny wigilijny czas – zastawiony stół, choinka, prezenty a także barwne prezentacje multimedialne odzwierciedlające charakter każdej część przedstawienia. Ponadto, stroje naszych wspaniałych aktorów również miały na celu przybliżyć każdą postać naszym gościom. Poniżej przedstawiono nazwiska aktorów oraz ich role:
Narrator – Amelia Ochnio
Dzieci – Ada Jańczyk, Bartek Bednarz, Zuzanna Płaszczyńska
Mama – Klaudia Zybura
Tata – Adam Piotrowski
Maryja – Magda Pękala
Józef – Janek Pawelec
Bałwanek – Kuba Mazur
Renifer- Ada Jańczyk
Mikołaj – Bartek Bednarz
Wiersze z życzeniami: Małgosia Stępień, Klaudia Zybura, Ada Jańczyk, Adam Piotrowski
Piosenki: Małgosia Stępień
   Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą oraz sympatią do gry aktorskiej. Ich celem było pokazać, iż nauka języka angielskiego jest bardzo przyjazna a na podstawie ruchów, gestów lub obrazków jest on w pełni zrozumiały. Bardzo zaangażowali się w przygotowanie spektaklu. Grali oni z pełnym wyczuciem wczuwając się w swoje role. Ich gra, piękne stroje, dzięki którym postacie wyglądały bardzo naturalnie i pięknie a także dekoracja przyciągnęły uwagę naszych przybyłych gości.
   Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie i mamy nadzieję, iż przedstawienie w języku obcym było przydatne dla uczniów oraz, że zainspirowało ich do nauki języka. Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć ze spektaklu, które również w pełni odzwierciedlają wspaniałą grę naszych uczniów oraz panującą pozytywną atmosferę.

Sara Wieloch

 


 

Kawiarenka świąteczna
   Wzorem ubiegłego roku członkowie szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką p. Magdaleny Szczęsnej zorganizowali kawiarenkę świąteczną. W świątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd uczniowie i nauczyciele mogli zakupić i skosztować słodkości przygotowane przez uczniów i ich rodziców. Dochód ze sprzedaży zostanie tradycyjnie przeznaczony na cele charytatywne.

 


 

 


 

Świąteczna paczka
   Członkowie Szkolnego koła Wolontariatu wyszli z inicjatywą stworzenia paczki świącznej dla dzieci z rodziny pokrzywdzonej zdarzeniem losowym z gminy Dobryszyce. Propozycja została pozytywnie odebrana przez uczniów i w ciągu kilku dni zebrano pokaźną ilość słodyczy, kosmetyków oraz gry planszowe i układanki. Wszystkie zebrane dary zostały spakowane i razem z życzeniami podpisanymi przez społeczność Gimnazjum powędrowały do dzieci. Mamy nadzieję, że świąteczna paczka wywoła uśmiech na twarzach dzieci.

 


 

Dopalacze-współczesne zagrożenie
   W grudniu wszyscy uczniowie gimnazjum mogli uczestniczyć w warsztatach profilaktycznych zainicjonowanych przez pedagoga szkolnego, p. Magdalenę Szczęsną przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów alkoholowych w Kleszczowie. Tym razem tematyka zajęć skupiała się wokół zagrożeń związanych z dopalaczami. Prawdy i mity na temat dopalaczy, pułapki marketingowe zamieszczone na ich opakowaniach, składniki „naturalnego” pochodzenia, legalność oraz restrykcje w zakresie rozpowszechniania w różnych krajach europejskich były tematem do burzliwej dyskusji. Nie zabrakło również informacji na temat szkodliwości zażywania tych narkotyków popartych przykładami z mediów. Uczestnicy warsztatów poznali również zdrowe i bezpieczne formy poprawy stanu emocjonalnego, kondycji, sposobu postrzegania rzeczywistości.

 


 

Wycieczka do Wrocławia
   Dnia 10 grudnia 2018 roku wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę szkolną do Wrocławia. W wycieczce brały udział klasy III B i III C pod opieką p. I. Ziemby, p. A. Perońskiej, p. M. Jakubowskiej-Brożyna, p. M. Dzwonkowskiego.
   W poniedziałek rano pełni energii ruszyliśmy do Wrocławia do Centrum Wiedzy o Wodzie - „Hydropolis”, które zostało uznane przez czytelników National Geographic za jeden z siedmiu nowych cudów Polski. Przygodę zaczęliśmy tuż przy wejściu, gdzie na odwiedzających czekała wodna kurtyna, a zaraz za nią wir wodny. W muzeum multimedialna ekspozycja podzielona była na 8 stref klimatycznych. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie, wyświetlonego na ekranie 360°.
   Następnie w sali Planeta wody poznaliśmy teorie dotyczące pochodzenia wody. Zachwyciła nas możliwość wejścia na pokład kapsuły batyskafu Triste. W kolejnych salach czekały na nas interaktywne eksponaty, wraki statków, atlas chmur i zwierzęta zamieszkujące morza i oceany. Dużą atrakcją były gry interaktywne np. gra Sonar. Ok. godziny 13.00 zakwaterowaliśmy się w Kamienicy Pod Aniołami, po czym udaliśmy się do hotelowej restauracji na pyszny i treściwy obiad.
   Kolejnym etapem wycieczki było spotkanie z miejscowym przewodnikiem, z którym zwiedzaliśmy m.in. przepiękną Wrocławską Starówkę z Ostrowem Tumskim, aulę Leopoldina i Oratorium Uniwersytetu Wrocławskiego. Byliśmy pod wrażeniem wspaniałej architektury tego miejsca. Niektórzy, idąc w kierunku Starego Miasta, szukali po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu, a po znalezieniu ich robili sobie z nimi zdjęcia.
   Następnie ruszyliśmy do centrum Wrocławia na jarmark bożonarodzeniowy. Atmosfera panująca na rynku była prawdziwie magiczna. Mogliśmy kupić tam kolorowe ozdoby świąteczne, jak i smakołyki z różnych zakątków świata.
   Po męczącym dniu wróciliśmy się do hotelu na smaczną kolację, a potem udaliśmy się na odpoczynek.
   Drugi dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy z hotelu na dalsze zwiedzanie. Udaliśmy się do Kościoła Pokoju w Świdnicy – zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kościół Pokoju w Świdnicy to największy drewniany kościół w Europie. Niezwykle oryginalny i ciekawy w swej formie zachwycił nas swym pięknem. Aż trudno było nam uwierzyć, że całość wykonana jest z drewna.
   Po obiedzie w klimatycznej restauracji Stary Młyn na obrzeżach Świdnicy, rozpoczęliśmy ostatni etap wycieczki jakim było zwiedzanie Zamku Książ w Wałbrzychu -jednego z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największego zamku na Dolnym Śląsku. Udaliśmy się w trasę "Od Piastów do tajemnic II wojny światowej". Zamkowy przewodnik opowiadał nam różne ciekawostki, na przykład: historię zamku, kto w nim kiedyś mieszkał, jak wyglądało dawniej życie, co znajdowało się w poszczególnych komnatach, kim była księżna Daisy i inne. Po obejrzeniu pięknych, barokowych wnętrz zeszliśmy do podziemi, aby zapoznać się z historią zamku z czasów II wojny światowej. Przepiękne komnaty, zabytkowe zdobienia - historia odcisnęła swój znak na murach każdej ze stron fasad. Urokliwe miejsce owiane mgiełką tajemnicy. Nastrojowe i zmuszające do refleksji.
   Zamierzone cele wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Agnieszka Perońska

 


 

Profilaktyka odżywiania - spotkanie z dietetykiem
   Wpajanie dobrych nawyków odżywiania w wieku szkolnym to idealny sposób zapobiegania otyłości i chorób z nią związanych. Warsztaty prowadzone przez wykwalifikowanego dietetyka, pedagoga i autorkę poradników o zdrowym odżywianiu, panią Magdalenę Makarowską pozwoliły uczniom gimnazjum poznać zasady prawidłowego komponowania posiłków. Młodzież nauczyła się jak świadomie wybierać zdrowe produkty do codziennej diety oraz jak znaleźć alternatywy dla niezdrowych i fast foodowych przekąsek i potraw. Celem warsztatów było uświadomienie korzyści związanych ze stosowaniem zasad zdrowego odżywiania oraz zapoznaniem ze składem produktów spożywczych i ich wpływem na określone funkcje organizmu. Spotkanie okazało się dla uczniów interesującą formą profilaktyki o czym mogły świadczyć liczne pytania kierowane do pani dietetyk.

 


 

„Niepodległość i jej oblicza”
   To temat warsztatów historycznych, które zostały zorganizowane dla gimnazjalistów w związku z uczczeniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
   Warsztaty miały na celu przybliżyć uczniom znaczenie niepodległości w kontekście różnych wydarzeń historycznych i politycznych Polski. Uczestnicy poprzez realizację zadań o charakterze fabularno-animacyjnym mogli nie tylko poznać teoretycznie, ale również doświadczyć sytuacji związanych z utratą niepodległości oraz pozostawaniem pod wpływem zaborców lub okupantów.
   Tworząc w grupach małe społeczności uczniowie mogli odczuć i zarazem docenić, jakie znaczenie ma dla narodu jego tożsamość, symbolika, więź i poczucie wspólnoty oraz własny osiągnięty wspólnym wysiłkiem dorobek. Przekonali się również, czym jest ich utrata.
   Podczas warsztatów wykorzystano elementy dramy, symulacji i pedagogiki przeżycia w zakresie komunikacji, współpracy i pełnieniu ról.

 


 

XIII Rajd Barbórkowy w Kleszczowie
   W dniach od 30 listopada do 1 grudnia 2018 r., 13 uczniów Gimnazjum uczestniczyło w XIII Rajdzie Barbórka w Kleszczowie. Przewodnią ideą rajdu była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczestnicy zlotu złożyli kwiaty pod pomnikiem, obejrzeli okolicznościowy występ uczniów Szkoły Podstawowej w Kleszczowie, wzięli udział w konkursach oraz dyskotece.
   Rajd Barbórkowy był także okazją do odświeżenia starych i zawiązania nowych znajomości. Podczas długich, wieczornych rozmów można było wymienić doświadczenia i podzielić ię z kolegami osobistymi przeżyciami.

 


 

Nie Zmarnuj Swojego Życia
   Pod takim hasłem - 23 listopada - odbyło się dwugodzinne spotkanie raperów (Bęsia i Dj Yonasa) z młodzieżą gimnazjalną zainicjowane przez pedagoga szkolnego, p. Magdalenę Szczęsną. Projekt miał na celu uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmianę postaw u młodzieży oraz zachęcenie do rozwijania swoich zainteresowań. Profilaktyka uzależnień opierała się o tytułowe przesłanie, własne doświadczenie walki z nałogami oraz twórczość muzyczną w duchu chrześcijańskich wartości. Świadectwo Bęsia, pomimo tego że przekazane momentami w humorystyczny sposób, poruszyło wiele serc i z pewnością dało wiele do myślenia. Rymcerze są dowodem na to, że każdy kto upadnie, dzięki pomocy wiary i nadziei, jest w stanie ponownie się podnieść. Występ Bęsia i Dj Yonasa okazał się doskonałą formą profilaktyki, znakomicie trafiającą do młodzieży, o czym mogą świadczyć liczne wpisy w internecie.
Fotorelacja w galerii.

 


 

Profilaktyka z Amazonkami
   22 listopada żeńska część młodzieży gimnazjalnej uczestniczyła w prelekcji dotyczącej raka piersi. Spotkanie zorganizowane przez ZSP w Kleszczowie prowadziły panie z Bełchatowskiego Stowarzyszenia "Amazonki". Dodatkowe pokazy i ćwiczenia pogłębiły wiedzę gimnazjalistek z zakresu profilaktyki nowotworowej.

 


 

BezpiecznaJa
   19 listopada uczennice gimnazjum uczestniczyły w szkoleniu zorganizowanym w ramach Ogólnopolskiego Programu profilaktyki bezpieczeństwa BezpiecznaJa. Szkolenie prowadzone przez panią Dominikę Cwynar skupiało się wokół takich zagadnień jak: naturalne możliwości i mechanizmy obronne kobiet, techniki wykorzystywania elementów sytuacji na swoją korzyść, asertywność kontra spolegliwość. Uczestniczki mogły poznać jakie są sposoby wczesnego rozpoznawania oraz reagowania na sytuacje zagrożeń. Podczas szkolenia dziewczęta otrzymały przykłady konkretnych zasad, zmian i zachowań łatwych do wprowadzenia, które mogą pomóc w realizowaniu świadomego i bezpiecznego życia.

 


 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS GEOGRAFICZNY - „GEO – PLANETA”
   W dniu 21 listopada 2018 roku uczniowie klas III wzięli udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego „Geo – Planeta”. Konkurs przeprowadzany jest przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Gimnazjaliści przystąpili do testu konkursowego, który sprawdzał wiadomości z zakresu geografii Polski i świata. Test składał się z 30 pytań rozwiązywanych metodą jednokrotnego wyboru oraz jednego pytania otwartego. Wyniki zostaną przesłane do szkoły do dnia 31 marca 2019 roku. Szkolny Organizator Konkursu p. Ilona Ziemba oraz wszyscy uczestnicy z niecierpliwością oczekują na ogłoszenie wyników.
Uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego:
 • Rozalia Piskorska
 • Adam Piotrowski
 • Klaudia Zybura
 • Adrian Grzybek
 • Maciej Urbański
 • Zuzanna Grzejszczak
 • Julia Ostrowska
 • Bartłomiej Bednarz
 • Daria Napart
 • Zuzanna Urbaniak.

   


   

  Dzień w Ekonomiku
     15 listopada uczniowie naszego Gimnazjum pod opieką p. M. Piątczak, p. M. Jakubowskiej – Brożyny i p. G. Kurdka wzięli udział w „Dniu w Ekonomiku – Pasja, Nauka, Zawód”. Młodzież miała okazję do wzięcia udziału w lekcjach otwartych, poznania pracowni zawodowych i zawodów nauczanych w ZSP nr 4 w Bełchatowie. Nie zabrakło również występów, konkursów, ani wykładów specjalistów.

   


   

  Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
  Nie damy pogrześć mowy!
  Polski my naród, polski lud,
  Królewski szczep piastowy,
  Nie damy, by nas zniemczył wróg…
  — Tak nam dopomóż Bóg!

  Słowa utworu M. Konopnickiej stały się mottem uroczystej akademii w Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie.
     To właśnie 14 listopada 2018 roku cała społeczność szkoły uczciła Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niezwykła lekcja historii i patriotyzmu pokazała, jak ważny jest duch narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę.
     PMłodzież gimnazjalna w występie poetycko – muzycznym ukazała rozterki i uczucia walczących o wolność. W patriotycznych piosenkach gimnazjaliści wyrazili także pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie, abyśmy my mogli żyć dziś w wolnej Polsce.

   


   

  Do Hymnu!
     W piątek, 9 listopada o godz. 11:11, jak w zdecydowanej większości szkół w Polsce, my również wzięliśmy udział w akcji pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”, zainicjowanej przez MEN. Cała społeczność Gimnazjum - uczniowie, nauczyciele i pracownicy - zgromadzona na dolnym korytarzu szkoły wspólnie zaśpiewaliśmy wszystkie cztery zwrotki hymnu narodowego.

   


   

  100 drzew na 100-lecie Odzyskania Niepodległości
     7 listopada uczniowie Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie, w obecności pana Dyrektora Ryszarda Ciągło oraz nauczycieli p. M. Pęciak-Kozioł, p. A. Perońskiej i p. M. Szczęsnej udali się na ulicę Wysoką w Kleszczowie, aby uczestniczyć w akcji sadzenia drzew z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie śpiewając pieśni patriotyczne przeszli ulicami Kleszczowa. Wspólnymi siłami zasadziliśmy łącznie 20 drzew liściastych, które zostały odpowiednio oznakowane. Mamy nadzieję, że posadzone drzewa będą przez długie lata tworzyć przyjemne miejsce do odpoczynku dla wielu pokoleń.

   


   

  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
     ... było celem wycieczki edukacyjnej zorganizowanej w dniu 06 listopada 2018r. Grupa 37 uczniów naszego gimnazjum z zainteresowanie obejrzała kolekcję rzeźby współczesnej „Kunszt”, zaaranżowaną w Muzeum Rzeźby Współczesnej. Wraz z interesującym wykładem przewodnika na temat kolekcji, uczniowie mogli zobaczyć rzeźby następujących wybitnych artystów rzeźbiarzy: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Ewa Axelrad, Sylwester Ambroziak, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Michalina Bigaj, Włodzimierz Borowski, Tony Cragg, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Wojciech Fangor, Miłosz Flis, Władysław Hasior, Thorsten Goldberg, Jacek Jagielski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska "Kocur", Jarosław Kozakiewicz, Edward Krasiński, Piotr Kurka, Alicja Kwade, Natalia Lach-Lachowicz, Daria Malicka, Jarosław Perszko, Marta Pszonak, Maciej Szańkowski, Martyna Szwinta, Sofie Żezmer. Pozostałe kompozycje rzeźbiarskie można było podziwiać na obszarze parku krajobrazowego w galeriach: „Kaplica”, „Wozownia” i „ Oranżeria”. Po doznaniach artystycznych uczniowie uczestniczyli twórczo w oryginalnych warsztatach plastycznych. Dwa bardzo różne zrealizowane zagadnienia artystyczne zapoznały uczniów z rzeźbą realistyczna i abstrakcyjną. Każdy z uczestników wykonał dwie prace w następującym zakresie:
  Rzeźba w ruchu - nauka o współczesnych materiałach i kompozycjach rzeźbiarskich, tworzenie własnych rzeźb kinetycznych z materiałów recyklingowych.
  Lekcja anatomii - zajęcia były połączeniem warsztatów plastycznych z lekcją biologii, krótki wykład o budowie ciała człowieka zakończył się warsztatem odlewania własnych dłoni.
  Uczniowie wrócili z wycieczki edukacyjnej z odlewem gipsowym własnej dłoni.

   


   

  Zajęcia w ZSP Kleszczów
     17 października 14 uczniów zainteresowanych kontynuacją nauki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, pod opieką p. Moniki Piątczak wzięło udział w zajęciach organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
     Po powitaniu przez p. Dyrektor – Agnieszkę Nagodę-Gębicz oraz doradcę zawodowego – p. Renatę Kinę-Neumann uczniowie naszego Gimnazjum zostali zachęceni do zrobienia z papieru żurawia – symbolu szczęścia i powodzenia, a następnie obejrzeli ciekawy film promujący ZSP Kleszczów. Nie zabrakło również ciekawych zajęć z zakresu doradztwa edukacyjno–zawodowego, które pobudzały do myślenia o swoich celach, marzeniach oraz mocnych stronach. Na zakończenie nasi uczniowie mogli wysłuchać ciekawego wykładu na temat różnic pomiędzy mózgiem kobiety i mężczyzny oraz zadać kilka pytań naszym absolwentom, a teraz uczniom klasy maturalnej, dotyczących szkoły ponadgimnazjalnej w Kleszczowie.

   


   

  Światowy Dzień Chleba
     Po raz kolejny obchodziliśmy w Gimnazjum Światowy Dzień Chleba, który przypada 16 października. Wzorem lat ubiegłych do wspólnego świętowania zaprosiliśmy uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kleszczowie. W towarzystwie swoich starszych kolegów, trzecioklasiści własnoręcznie wykonali bułeczki, które zostały upieczone dzięki uprzejmości pracowników bistro Solparku. W oczekiwaniu na wypieki uczniowie gimnazjum podzielili się swoją wiedza na temat historii chleba i tradycji z nim związanych. Oprócz bułek przygotowaliśmy również chleb na zakwasie. Jeszcze ciepłe kromki posmarowane własnoręcznie zrobionym masłem szybko znikały z talerzy. Dzięki zaangażowaniu uczniów cała społeczność gimnazjum mogła poznać niepowtarzalny smak domowego chleba. Akcja pieczenia chleba została zorganizowana przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką pani Magdaleny Szczęsnej.

   


   


   


   

  Konkurs wiedzy o Janie Pawle II
     5 października 2018 r. w auli Solparku odbył się IX Gminny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Z naszego gimnazjum wzięło udział 9 uczniów. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowała się uczennica klasy IIIc Zuzanna Grzejszczak, która zdobyła wyróżnienie.

   


   

  Liga LA
     W dniu 28.09.2018 roku w Kleszczowie odbyły się zawody Ligi LA Zrzeszenia LZS Woj. Łódzkiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Nasze gimnazjum reprezentowały dwie uczennice klasy III a Rozalia Piskorska i Amelia Ochnio pod opieką p. Agnieszki Perońskiej. Uczennice wykonywały skok wzwyż.
  Amelia Ochnio zajęła III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   


   

  Ubezpieczenie NNW
     W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie naszego Gimnazjum ubezpieczeni są od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków w Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. InterRisk VIENNA INSURANCE GROUP.

  Polisa 184/1017559   Ogólne warunki ubezpieczenia    Aneks nr 1 do OWU

  Suma ubezpieczenia: 30.000,00 zł
  Wysokość składki rocznej: 55,00 zł
  Okres ubezpieczenia: od 01.09.2018 r. – do 31.08.2019 r.

   


   

  Podręczniki do zakupu dla klasy III
  Religia:
 • „Chodźmy razem. Podręcznik do religii dla kl.III gimnazjum” pod red. Ks. W.Kubik, wydawnictwo WAM. (Koniecznie z żółtym trójkącikiem na okładce)
 • J. angielski:
 • „Longman Repetytorium Gimnazjalne, Podręcznik Język angielski, poziom podstawowy i rozszerzony”, Liz Kilbey, Marta Umińska, Beata Trapnell
 • „LiveBeat 4” Workbook. Zeszyt ćwiczeń. Rod Fricker, Bartosz Michałowski (112stron)
 •  


   

  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
     3 września 2018 r. w Gimnazjum miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Było to szczególne wydarzenie, gdyż po raz ostatni rozpoczęliśmy naukę na tym etapie edukacyjnym.
     Po wprowadzeniu sztandaru oraz odśpiewaniu Hymnu Państwowego, głos zabrał Dyrektor Szkoły – p. Ryszard Ciągło, którego pouczające, a zarazem humorystyczne przemówienie zachęciło uczniów trzecich klas do wytrwałej pracy i osiągania jak najlepszych wyników w nauce.
     W uroczystości wzięli udział również: reprezentująca Wójta Gminy Kleszczów – p. Renata Kowalczyk, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Magdalena Muskała, ks. proboszcz Parafii Ewangelicko–Reformowanej – Krzysztof Góral oraz reprezentujący administratora Parafii Rzymskokatolickiej – ks. Michał Korzeniec. Wszyscy życzyli uczniom oraz rodzicom owocnego roku szkolnego i wielu sukcesów.