Sukces umożliwia ci posiadanie wielu rzeczy, ale nie daje ci tego wspaniałego, wewnętrznego „czegoś”, co przynosi ze sobą miłość.

Już teraz wiem, że warto pracować, by osiągać zamierzone cele -


   wyznała nam Izabela Tatara - uczennica kleszczowskiego Gimnazjum, która w ubiegłym roku w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Mówimy Reymontem zdobyła I miejsce i atrakcyjną nagrodę – wyjazd do Kanady. Odbył się on na początku czerwca. Ze zwyciężczynią po powrocie rozmawiała Aleksandra Ignasiak.
Aleksandra Ignasiak: Jak przyjęto Cię w Kanadzie?
Izabela Tatara: W Kanadzie przyjęto mnie bardzo serdecznie. Ludzie, których poznałam dbali o to, abym czuła się jak u siebie w domu. Atmosfera była naprawdę przyjazna, bo wszyscy szanowaliśmy się nawzajem i byliśmy dla siebie mili.
A.I.: Z pewnością czekały na Ciebie liczne atrakcje? Zdradzisz kilka szczegółów?
I.T.: Oczywiście. W sobotę, czyli drugiego dzień mojego pobytu w Kanadzie zwiedziłam Muzeum Aleksandra Bella oraz odwiedziłam terytorium zamieszkałe przez Indian. W kolejnych dniach byłam nad wodospadem Niagara, odwiedziłam miasteczko Niagara-on-the-Lake (pierwszą stolicę Kanady). We wtorek 5 czerwca byłam w Konsulacie R.P, a także na wieży CN Tower. W następnych dniach zwiedzałam Dundurn Castle, Canadian Warplane Heritage Museum, wioskę Menonitów i Cmentarz Halerczyków. Odwiedziłam również szkołę polską w Kanadzie.
A.I.: Co będziesz najmilej wspominać z wyjazdu?
I.T.: Zdecydowanie będą to osoby, które poznałam. Są to bardzo wartościowi ludzie, których zapamiętam do końca życia. W mojej pamięci utkwią przez długi czas piękne widoki i niesamowita roślinność Kanady.
A.I.: Czy wyjazd do Kanady był sprawdzianem Twojej samodzielności?
I.T.: Myślę, że był to pewnego rodzaju sprawdzian. Jeszcze przed wyjazdem obawiałam się, że nie będę wystarczająco samodzielna, przecież nikogo tam nie znałam, leciałam do obcego kraju z obcymi ludźmi. Sądzę jednak, że zdałam ten test, w czym pomogła mi znajomość języka angielskiego.
A.I.: Wyjazd do Kanady był formą nagrody. Czy stał się on również siła napędową do dalszych działań?
I.T.: Ten wyjazd na pewno dał mi motywację do dalszych działań, gdyż sukcesy mobilizują mnie jeszcze bardziej do pracy. W dniu konkursu, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku, w ogóle nie spodziewałam się wygranej, lecz gdy odczytano wyniki moje marzenie się spełniło. Już teraz wiem, że warto pracować, by osiągać zamierzone cele.
A.I.: Wspomniałaś, że pobyt w Kanadzie zaowocował nowymi znajomościami. Czy będziesz podtrzymywać te kontakty?
I.T.: Tak. Poznałam wyjątkowych ludzi. Natalię i Radka, którzy wygrali konkurs w kategorii liceum. Poznałam również delegację z Vancouver, państwa Chrapków, Kukiełków, panią Ewę Pachowicz, panią Danutę Azman-Zielińską, pana Jaroszewskiego oraz panią z Polski, która opiekowała się mną przez cały czas - panią Danutę Stopę. Osoby te miały naprawdę ciekawe osobowości, mieli duże poczucie humoru i byli pełni życia. Do tej pory utrzymujemy kontakt przez Internet.
A.I.: Jakie są Twoje plany na przyszłość? Czy znajdzie się w niej miejsce na literaturę, recytację, a może i aktorstwo?
I.T.: Bardzo chciałabym, abym w moim życiu znalazła czas na aktorstwo, gdyż jest to coś, co daje mi ogromną satysfakcję. Moim największym marzeniem jest bycie aktorką i postaram się je spełnić. Już teraz gram w Bełchatowskim Amatorskim Teatrze i biorę udział w licznych konkursach recytatorskich.
A.I.: Dziękuję Ci bardzo za rozmowę. Życzę powodzenia i realizacji dalszych planów.zaplanowano warsztaty naukowe.
I.T.: Ja również dziękuję; będę się starała realizować te życzenia.

 


 

***

   Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 odbędzie się 29 czerwca br. (piątek) o godz. 12:00 w auli Solparku. Prosimy uczniów o przybycie na godz. 11:45. Dla uczniów dojeżdżających będzie zapewniony dowóz i odwóz. Msza św dziękczynna odbędzie się w czwartek o godz. 17:30 w kościele parafialnym w Kleszczowie.

 


 

***

   Mija już drugi rok udziału kleszczowskiego Gimnazjum w projekcie e-Akademia Przyszłości. W jego ramach na przełomie maja i czerwca odbyły się testy diagnostyczne dla uczniów klas II. Młodzież sprawdzała swoją wiedzę i umiejętności z matematyki, przedmiotów przyrodniczych i języka angielskiego. Wyniki testów on-line znane były uczniom bezpośrednio po zakończeniu pracy. Szczegółowe opracowanie wyników zestawionych z osiągnięciami innych szkół znane będą naszemu Gimnazjum w ostatnich dniach czerwca.
   W mijającym roku szkolnym uczniowie uczestniczyli w zajęciach wirtualnego koła naukowego. Jeden z uczniów naszej szkoły – Marcin Muskała - biorący udział w zajęciach z matematyki, wyjedzie we wrześniu na obóz do Krakowa, gdzie zaplanowano warsztaty naukowe.
   W okresie wakacyjnym w ramach e-Akademii w warsztatach metodycznych w Warszawie wezmą natomiast nauczyciele z naszego Gimnazjum, bezpośrednio zaangażowani w e-Akademię.

 


 

***

   Uczniowie klas I i II brali udział w projekcie zatytułowanym Szkoła naszych przodków. Przedsięwzięcie to zorganizowane z inicjatywy p. Joanny Mądrzyk służyło zgłębieniu wiedzy na temat historii szkolnictwa w Polsce. Młodzież przygotowała wystawę prezentującą przedmioty i dokumenty związane z dawną szkołą. Zwieńczeniem projektu było przedstawienie o tematyce szkolnej oraz prezentacja multimedialna, z którą zapoznano społeczność Gimnazjum.

 


 

***

   W ostatnim dniu maja grupa gimnazjalistów wyjechała na wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu był udział w lekcji teatralnej oraz obejrzenie spektaklu w teatrze Bagatela. Podczas pobytu w krakowskiej Grotesce młodzież miała okazję zapoznać się z arkanami pracy aktorskiej, zdobyć wiedzę na temat lalek i masek stosowanych podczas spektakli. Pobyt w Krakowie nie byłby pełny gdyby nie spacer i obcowanie z tamtejszą architekturą. Uczniowie spędzili miło czas na Krakowskim Rynku oraz poznali wnętrze Kościoła Mariackiego. Na koniec młodzież obejrzała spektakl komediowy Boeing, Boeing.

 


 

***

   Pod koniec roku szkolnego ogłoszono wyniki Kangura matematycznego. Kleszczowskie Gimnazjum reprezentowało w tych zmaganiach 23 uczniów naszej szkoły. Wśród najlepszych znaleźli się: Magdalena Kochanowska (I b) oraz Mateusz Kuśmierek (III d) przygotowani przez p. Danutę Urbaniak. Uczniowie ci otrzymali dyplomy wyróżnienia i nagrody książkowe.

 


 

***

   22 czerwca ogłoszono wyniki egzaminów gimnazjalnych. Podobnie jak w kilku ubiegłych latach i tym razem Gimnazjum osiągnęło zadowalające rezultaty. Należy przypomnieć, że egzamin składał się z następujących części: język polski, historia i wos, matematyka, przedmioty przyrodnicze oraz język nowożytny. W każdym z tych zakresów nasza szkoła uplasowała się powyżej wyników średnich osiągniętych w kraju i tych odnotowanych w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

 


 

Wycieczka do Austrii

   W dniach 17-20 maja czterdziestoosobowa grupa uczniów przebywała na zagranicznej wycieczce. Wyjazd był formą nagrody dla tych, którzy w I semestrze bieżącego roku osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu. Celem wyjazdu była Austria. Gimnazjaliści zwiedzili Wiedeń, Salzburg, a w drodze powrotnej także Pragę. Podczas całodziennego pobytu w stolicy Austrii młodzież miała okazję poznać najważniejsze zabytki miasta, przespacerować się urokliwymi uliczkami a także obejrzeć Wiedeńską Operę Narodową. Pobyt w Wiedniu zakończył się na wzgórzu Kahlenberg, skąd król Jan III Sobieski kierował bitwą przeciwko Turkom. Kolejny dzień uczniowie spędzili w mieście Mozarta – Salzburgu. Tutaj zwiedzili m.in. Katedrę Świętego Ruprechta, twierdzę Hohensalzburg, Rezidenplatz. Młodzież miała także okazję przyjrzeć się skromnym wnętrzom, w których wychowywał się i doskonalił swój talent znakomity kompozytor. Niebywałą atrakcją był dla nastolatków pobyt w ogrodach wodnych Hellbrunn. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu przy ostrych promieniach słońca wycieczkowicze mogli się tutaj ochłodzić, gdyż w ogrodzie czyhały na zwiedzających wodne niespodzianki. Przyjemny prysznic czaił się w miejscach, w których nikt się go nie spodziewał. Potem podekscytowani uczniowie udali się na nocleg do pobliskiego Golling, położonego w przepięknych Alpach. Ostatniego dnia młodzież podziwiała stolicę naszych południowych sąsiadów - Pragę z takimi atrakcjami turystycznymi jak: Hradaczany, Katedra Św. Wita, Złota Uliczka, Most Karola oraz Rynek i Ratusz z zegarem Orloj. Niewątpliwie uśmiechy na twarzach nastolatków były dowodem ich zadowolenia z wyjazdu. Tak atrakcyjna wycieczka jest jednym z powodów, dla których warto się uczyć. Miejmy więc nadzieję, że zmobilizuje to pozostałych gimnazjalistów do większych wysiłków na niwie szkolnej. Organizacją tej imprezy turystycznej zajęły się panie: Katarzyna Bębnowska i Izabela Marcinkowska.

 


 

Wdzięczność obdarowanych

   W dniach 11- 13 maja br. delegacja samorządu powiatu bełchatowskiego z udziałem Pani Dyrektor Renaty Skalskiej gościła w rejonie solecznickim (Litwa), zamieszkiwanym w większości przez Polaków. Podczas spotkania z władzami przekazano do miejscowego Domu Dziecka dwa zestawy komputerowe jako dar serca społeczności naszego gimnazjum. Środki na zakup komputerów pochodziły z akcji pod nazwą: " I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem", przeprowadzonej w grudniu minionego roku. Ofiarodawcami byli mieszkańcy naszej gminy, którym w imieniu obdarowanych dzieci składamy serdeczne podziękowania.
   Zamieszczamy

"Swoją dobroczynnością i działaniem dajecie nam głęboką wiarę w ludzką życzliwość i troskę".
    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 


 

Wycieczkowy maj

   09 maja liczna grupa uczniów wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Pałacu Kultury i Nauki. Gimnazjaliści mieli okazję zwiedzić wystawę Geniusz Leonarda da Vinci. Oprócz reprodukcji obrazów tego znakomitego artysty można było podziwiać także projekty jego licznych wynalazków. Następnie młodzież gościła na Woronicza 17 – w gmachu TVP. Uczniowie zostali zapoznani z tajnikami pracy telewizji oraz przebywali w pomieszczeniach stanowiących studia nagrań programów (m.in. Tomasz Lis na żywo, Pytanie na śniadanie). Ostatnim punktem pobytu w stolicy była wizyta w Centrum Nauki Kopernik . Sposobność przebywania w świecie techniki i nowoczesności zmobilizowała z pewnością wielu do zgłębiania jego tajemnic.
   Wtorek, 8 maja uczniowie klas pierwszych spędzili na wycieczce do Wrocławia. 48 gimnazjalistów zgodnie z programem wyjazdu podziwiało Ostrów Tumski, Stare Miasto, Ogrody: Botaniczny i Japoński. Dodatkowymi atrakcjami były: rejs po Odrze i wizyta w barokowej Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Przed podróżą do domu wszyscy mogli zobaczyć niesamowite dzieło lwowskiego malarza Jana Styki i znakomitego batalisty Wojciecha Kossaka, czyli Panoramę Racławicką.

 


 

Wyniki Konkursu plastyczno-fotograficznego pt. "RODZINA"

   W dniu 11 maja 2012 r. odbyło się podsumowanie wyników Konkursu plastyczno-fotograficznego pt. "RODZINA" przeprowadzonego w ramach akcji Postaw na rodzinę.
Nagrodzeni uczniowie:
 • Magdalena Kochanowska Ib
 • Dawid Frukacz IIb
 • Iza Łażewska Ib
 • wyróżnienie:
 • Iza Bartoszewska Ib
 •    Organizatorem konkursu był Interdyscyplinarny Zespół ds. Przemocy w Rodzinie w Kleszczowie. Nagrody ufundował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kleszczowie.
  Wręczenie nagród odbędzie się podczas Dni Kleszczowa 27 maja 2012 r. (niedziela) ok. godz. 17-tej.

   


   

  221 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

  A gdy rozbłyśnie Trzeci maj
  Dzień wspomnień i radości
  Niech cały wielki polski kraj
  Spojrzy się ku przeszłości

     Tym wierszem powitała wszystkich zgromadzonych nauczycieli i uczniów prowadząca akademię Kamila Mielczarek uczennica klasy II a. W tym roku wykorzystano do jej przygotowania zasoby Internetu, talenty muzyczne uczniów i pomysły na prezentacje multimedialne. Widzowie obejrzeli film „Apel – Konstytucja 3 maja”, posłuchali piosenek patriotycznych w wykonaniu Klaudii Michałek, Katarzyny Morawiec, Magdaleny i Karoliny Połczyńskich. Został rozwiązany konkurs na prezentację multimedialną poświęconą uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Zwyciężyła uczennica klasy II b Paulina Rajtarska, która zaprezentowała swoją pracę i odebrała nagrodę.
     Akademię zakończył film animowany „Historia Polski”, przygotowany na Światową Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju.

   


   

  Dzień Ziemi

     20 kwietnia2012 roku wszyscy uczniowie mogli obejrzeć ciekawy apel przygotowany z okazji Światowego Dnia Ziemi przez uczniów klas I i II pod kierunkiem nauczycielek języka angielskiego: M. Balińskiej, M. Goździewskiej, M. Krawczykowskiej-Kiełbik. Pokaz mody ekologicznej, scenki dramowe i piosenki wypełniły całą uroczystość, którą dodatkowo wzbogacono o: prezentację multimedialną i film „Gmina przyjazna środowisku”. Akademia była podsumowaniem realizowanego projektu edukacyjnego „ Arka Ziemia”.

   


   

  ***

     W dniu 27 marca 2012r. grupa 30 uczniów klas drugich i trzecich Gimnazjum uczestniczyła pod opieką nauczycieli p. Barbary Gniewosz, p. Marii Krupskiej oraz p. Agnieszki Reszki w wycieczce szkolnej do Rogalina, Kórnika i Poznania. Uczniowie mieli możliwość podziwiać przepiękne zabytki polskiej architektury, m.in. pałac rodziny Raczyńskich w Rogalinie wraz z zabytkowym parkiem oraz galerią obrazów (zgromadzone są tam obrazy m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej), a także zamek rodu Działyńskich w Kórniku. Uczniowie wspólnie z przewodnikiem miejskim odbyli spacer zabytkowymi uliczkami Poznania, mieli możliwość utrwalić sobie najważniejsze fakty z historii Polski, zwłaszcza najnowsze wydarzenia dotyczące walki o niepodległość oraz kształtowania postawy patriotycznej. Istotnym punktem wycieczki była również wizyta na stadionie miejskim Lecha – stadion „Arena”. Nasi uczniowie zobaczyli jak wyglądają przygotowania do Euro 2012 oraz wraz z przewodnikiem zwiedzili dokładnie poszczególne pomieszczenia stadionu.

   


   

  ***

     15 marca b.r. uczniowie Gimnazjum wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” . Naszą szkołę reprezentowało 23 uczniów, w tym 8 w kategorii Junior i 15 w kategorii Kadet. Podczas konkursu trwającego 75 minut gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą wykraczającą poza ramy programu nauczania. Wyniki zmagań matematycznych zostaną ogłoszone na początku czerwca.

   


   

  ***

     15 marca b.r. w godzinach popołudniowych w kleszczowskim Gimnazjum odbyło się spotkanie uczniów klas III oraz ich rodziców z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: bełchatowskiego i radomszczańskiego. Na zaproszenie p. dyrektor Renaty Skalskiej odpowiedziało wiele szkół, które w auli Solparku zaprezentowały ofertę kształcenia zachęcając gimnazjalistów do kontynuowania nauki w ich placówkach. Przedsięwzięcie takie z pewnością ułatwi trzecioklasistom podjęcie ważnej decyzji, jaka czeka ich w najbliższych dniach.

   


   

  Języki obce nie są nam obce

     14 marca 2012 r. w Samorządowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bełchatowie miał miejsce Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji w Języku Angielskim. Nasze Gimnazjum reprezentowali: Mateusz Kuśmierek (IIId), Katarzyna Morawiec (IIa) i Klaudia Kowalska (IIc). Konkurs zakończył się zwycięstwem naszej uczennicy Katarzyny Morawiec, jury jednogłośnie przyznało jej pierwsze miejsce w kategorii gimnazjum.
     Kolejnym konkursem, w którym młodzież mogła spróbować swoich sił i zabłysnąć talentami wokalno-instrumentalnymi był III Regionalny Konkurs Piosenki Angielskiej i Niemieckiej „Muzyka łagodzi obyczaje”. 24 marca reprezentanci naszego Gimnazjum, czyli: zespół wokalno-instrumentalny (Magdalena Połczyńska, Karolina Połczyńska, Emilia Włodarczyk, Anna Ślęzak, Karolina Kil) wykonał piosenkę „Sterben für Dich” z repertuaru La Fee, zespół wokalny (Monika Woch, Weronika Kotynia) zaśpiewał utwór Paula van Dyke „Wir sind wir”. W języku angielskim swoje piosenki wykonywał zespół muzyczny w składzie Julia Galewska, Karolina Stępień, Marta Świderska. Dziewczyny zaśpiewały utwór zespołu Linkin Park „Numb”, w kategorii soliści wystąpiła Katarzyna Morawiec i piosenka Adele „Rolling in the deep” przyniosła jej wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy naszym uczniom i przygotowującym ich nauczycielom (p. Marcie Chobot i Agnieszce Reszce) wielu podobnych sukcesów.

   


   

  ***

     Uczniowie naszego Gimnazjum pod opieką p. Eweliny Sujaty wzięli udział w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Bełchatowskich Klubach Sportowych, który odbył się w piątek 23 marca b.r. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Zgłosiło się do niego kilkanaście zespołów nie tylko z Bełchatowa, ale także z okolicznych miejscowości. Głównym celem było pogłębienie wiedzy na temat największych bełchatowskich klubów sportowych. Ważnym celem było także propagowanie idei zdrowej rywalizacji i gry fair play. Zagadnienia konkursowe dotyczyły piłki nożnej i siatkowej GKS-u i SKRY. W pierwszym etapie uczniowie odpowiadali na pytania związane z historią dwóch bełchatowskich klubów; zaś w kolejnych rundach – drugiej i trzeciej pytania zadawane przez jury dotyczyły zawodników i trenerów, którzy związani są z tymi klubami oraz sezonu 2010/2011 i 2011/2012. Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum nr 4. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Bełchatowa.

   


   

  ***

     W marcu nastąpiło podsumowanie projektu edukacyjnego, który w ostatnich tygodniach realizowali uczniowie klas: II b i II c. Przedsięwzięcie odbywające się pod opieką p. A. Ignasiak zatytułowane było Kleszczów dla młodych. Celem uczniów było zbadanie oferty spędzania czasu wolnego dla nastoletnich mieszkańców naszej gminy. Uczestnicy projektu przeprowadzili ankietę wśród młodzieży pytając o ocenę tejże oferty oraz oczekiwania dotyczące interesującego zagadnienia. O zdanie pytali również mieszkańców gminy rejestrując te rozmowy kamerą. Ponadto młodzież gimnazjalna opracowała fotoreportaż obrazujący uczestnictwo nastolatków w różnych kołach zainteresowań czy imprezach zorganizowanych dla nich na terenie gminy Kleszczów. Dopełnieniem badań był wywiad przeprowadzony z p. Sławomirą Mrozowicz – dyrektorem GOK w Kleszczowie.

   


   

  ***

     W marcu odbyły się eliminacje środowiskowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM I CHRONI ŚRODOWISKO”. Celem rywalizacji było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Kleszczowskie Gimnazjum reprezentowało 12 uczniów z klas I, II, III. Uczestnicy rozwiązywali test (40 pytań) z zakresu wiedzy podanej w regulaminie turnieju. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 45 minut. Największą liczbę punktów uzyskali następujący uczniowie: Marcin Muskała (II a) – 29 pkt oraz Kinga Fryś (I a) – 29 pkt. Uczniów do konkursu przygotowywały panie: Iwona Binkowska – Antoszczyk i Monika Staryga.

   


   

  ***

     W zakładce Informacje dla uczniów umieszczone są szczegółowe informacje o planowanej wycieczce do Austrii.

   


   

  ***

     W grudniu 2011 roku przeprowadzona została w naszym Gimnazjum zbiórka karmy oraz pieniędzy na jej zakup dla Schronisk dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim oraz Radomsku. Uczniowie Gimnazjum bardzo ofiarnie włączyli się do akcji pomocy dla zwierząt.
     W dniu 21 grudnia 2011 roku zgromadzona i zakupiona karma (101 kilogramów suchej karmy dla psów, 1 puszka i 14 kilogramów suchej karmy dla kotów – za kwotę 245,82 zł) została przekazana schroniskom.

   


   

  Rockowo o uzależnieniach.

     24 listopada w kleszczowskim Gimnazjum odbył się koncert profilaktyczny autorstwa Jacka Musiatowicza. Występ zatytułowany Życie na niby został sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas programu artystycznego wykonawca przestrzegał uczniów przed zgubnym wpływem używek. Ciekawie opowiedziane historie, ubarwione licznymi anegdotami i rockowymi piosenkami, sprawiły, że program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Sam artysta – Jacek Musiatowicz to laureat nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitną osobowość twórczą w 1997 roku. Jest również autorem tekstów do piosenek Patrycji Markowskiej i Iwony Węgrowskiej.

   


   

  Zagubieni, Poszukiwacze, Efektywni…

     Takie właśnie tytuły nosiły warsztaty profilaktyczne, w których udział wzięli uczniowie Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta. Celem zajęć było uświadomienie gimnazjalistom własnej odrębności i indywidualności, ale także odpowiedzialności za własne życie, wybory i decyzje. Podczas warsztatów prowadzący z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych z Warszawy aktywizowali młodzież do działania stosując zróżnicowane techniki. Zajęcia opierały się na metodzie psychodramy i socjorysunku. Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

   


   

  Akcja zakończona sukcesem.

     27 listopada kleszczowscy gimnazjaliści kwestowali, zbierając datki w związku z realizacją projektu Czadowe dzieci- oczaruj je swoją wrażliwością (o przedsięwzięciu tym mowa była w jednym z wcześniejszych wydań Informatora). W wyniku zbiórki zorganizowanej po nabożeństwach w Kleszczowie i Łękińsku, udało się zgromadzić 2900 zł. Kwota ta została wpłacona na konto Fundacji Kapucyni i Misje, a przeznaczona będzie na budowę szkoły w Nzoro (kosz całościowy to 180 tys. zł). Akcji nie należy jednak uznawać za zakończoną, gdyż uczniowie z klas: II b i II c w dalszym ciągu zbierają datki. Więcej informacji na temat sposobów pomocy można uzyskać na stronie: www.czadowatablica.pl

   


   

  E-learning w kleszczowskim Gimnazjum.

     Na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania związane z wykorzystaniem naturalnego potencjału „cyfrowych mediów” w procesie edukacyjnym skoncentrowali się uczestnicy seminarium:
  „E-learning w praktyce. Doświadczenia z uczestnictwa w e-Akademii Przyszłości” zorganizowanego przez WODN w Piotrkowie Trybunalskim. Szkolenie odbyło się w dniu 28 listopada br. w Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie, poprowadził je Marek Grynkiewicz. Prowadzący przedstawił kierunki proponowanych i realizowanych zmian istotnych dla polskiej edukacji. Doświadczeniami wynikającymi z uczestnictwa w programie e – Akademia Przyszłości i efektami edukacyjnymi uzyskiwanymi w procesie e-learningu podzieliły się nauczycielki gimnazjum: Marta Chobot, Barbara Gniewosz, Justyna Klimczyk, Agnieszka Reszka, Agnieszka Retkiewicz. Większość uczestników zgodziła się z opinią, że należy podjąć zdecydowane działania związane zarówno z procesem formalizacji e-learningu w systemie polskiej edukacji, jak i szukać systemowych rozwiązań pozwalających rozwijać opisywaną formę nauczania.

   


   

  Sukcesy konkursowiczów.

     W listopadzie odbyły się eliminacje szkolne wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Wzięło w nich udział ponad 40 uczniów. Zmagania na I etapie pozwoliły wyłonić tych gimnazjalistów, którzy przejawiają ponadprzeciętne zdolności w konkretnych dziedzinach. I tak naszą szkołę w etapie rejonowym reprezentować będą: Marcin Muskała (geografia, biologia), Sylwia Bartosiewicz (matematyka, fizyka), Mateusz Kuśmierek (matematyka), Wojciech Skalski (historia), Klaudia Dziuboń (biologia), Weronika Kostrzewa (biologia). Niewątpliwie mobilizacją dla gimnazjalistów jest fakt, iż zdobycie tytułu laureata wiąże się ze zwolnieniem ucznia z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego. Miejmy nadzieję, że dobra passa będzie towarzyszyła naszej młodzieży podczas kolejnych etapów konkursów.

   


   

  Na tropie mediów i nowoczesności.

     W dniu 18 listopada 2011r. grupa 30 gimnazjalistów wraz z opiekunami (p. Barbarą Gniewosz, p. Izabelą Marcinkowską i p. Agnieszką Reszką) odbyła wycieczkę do Warszawy. Uczniowie uczestniczyli w multimedialnym pokazie filmów w kinie 5D Extreme, zwiedzili gmach Telewizji Polskiej, obejrzeli studia nagrań poszczególnych programów oraz zaplecze techniczne, a także uczestniczyli w nagraniu programu Jaka to melodia? Ostatnim punktem wycieczki było poznanie najnowszych osiągnięć świata nauki i techniki w Centrum Nauki Kopernik.

   


   

  Oliwia Piechura koncertowo.

      18 listopada trzyosobowa grupa naszych gimnazjalistów uczestniczyła w X Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Adama Mickiewicza. W odbywającej się w jednej z bełchatowskich szkół rywalizacji udział wzięło 30 uczniów – przedstawicieli różnych gimnazjów z powiatu bełchatowskiego. Uczennica naszej szkoły – Oliwia Piechura (kl. I a) zaprezentowała piękną recytację fragmentu „Pana Tadeusza” - koncert Woyskiego. Uzyskała wiele pozytywnych głosów jury zdobywając III miejsce. Oliwię do konkursu przygotowywała p. Bogusława Barańska.

   


   

  Historia przepustką do sukcesu.

     W listopadzie kleszczowscy gimnazjaliści po raz kolejny próbowali swoich sił w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”. Dla trojga naszych uczniów rywalizacja na etapie szkolnym zakończyła się niemałym sukcesem, bowiem zdobyte przez nich punkty kwalifikują ich do kolejnego etapu konkursu, któremu patronuje m.in. Minister Obrony Narodowej. Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta reprezentować zatem będą następujący uczniowie: Klaudia Zielińska (I b), Wojciech Skalski (II a) oraz Mateusz Kuśmierek (III d). Pasjonatów historii do konkursu przygotowuje p. Joanna Mądrzyk.

   


   

  ***

     W listopadzie odbyły się spotkania gimnazjalistów z kierownikiem Posterunku Policji w Kleszczowie – p. Jarosławem Popławskim. Zajęcia odbywające się w grupach stanowiły realizację programu profilaktyki szkoły. Tematyka spotkań, w zależności od wieku uczniów, była następująca:
 • Agresja i jej wpływ na przestępczość nieletnich;
 • Wpływ alkoholu na życie młodego człowieka;
 • Narkotyki i zagrożenia z nimi związane.
 • Uczniowie Gimnazjum zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami i zagrożeniami, natomiast później poznali konsekwencje prawne płynące z popełnienia czynów zagrożonych. Spotkania zorganizowała pani pedagog Katarzyna Bębnowska.

   


   

  Rocznica odzyskania Niepodległości.

     W przeddzień Święta Niepodległości odbyły się w kleszczowskim gimnazjum uroczyste obchody. Uczniowie przygotowani pod kierunkiem p. Marii Krupskiej i p. Agnieszki Retkiewicz przedstawili bardzo wymowną inscenizację obrazującą drogę Polaków do niepodległości. Dopełnieniem były pieśni patriotyczne w wykonaniu uczennic klas II a także pokaz slajdów doskonale korespondujących z prezentowaną tematyką. Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli także w gminnych obchodach Święta Niepodległości.
     Tradycyjnie jak co roku podczas tej szkolnej akademii odbyło się ślubowanie uczniów klas I. Złożone przez najmłodszych gimnazjalistów przyrzeczenie definitywnie włączyło ich w szeregi uczniów Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta.

   


   

     W pierwszy weekend listopada grupa uczniów Gimnazjum uczestniczyła w Filmowej Nocy Listopadowej zorganizowanej na terenie naszej szkoły. Miłośnicy kina mieli wiele powodów do dobrej zabawy, a przy tym poznania tajników kinematografii. Gimnazjaliści wcielali się m.in.: w postać znanej gwiazdy filmowej udzielając wywiadu; potem w kilkuosobowych grupach opracowywali i prezentowali scenki filmowe na podstawie pomysłu i zarysu przedstawionego przez nauczycieli. Sporo emocji dostarczyło młodzieży charakteryzowanie postaci wzorowanych na bohaterach filmowych. Pozostała część wieczoru i nocy upłynęła na oglądaniu filmów reprezentujących różne gatunki filmowe. Organizatorami Filmowej Nocy Listopadowej były panie: A. Ignasiak i I. Marcinkowska.

   


   

     7 listopada 2011r. trzy uczennice z naszej szkoły: Beata Nagoda, Izabela Bartoszewska, Sylwia Bigora wyjechały wraz z panią Edytą Nagocką do Łodzi na warsztaty dziennikarskie juniormedia.
  Redaktorzy „Dziennika Łódzkiego” przedstawili zasady działania redakcji on-line. Młodzi dziennikarze poznali sposoby właściwego przygotowania się do wywiadu, konferencji prasowej. Gościem spotkania był Adam Kszczot -medalista mistrzostw Świata, Europy, Polski w biegu na 800 metrów. Na zakończenie spotkania została zorganizowana konferencja prasowa z tym właśnie sportowcem. Uczniowie mieli okazję zapytać gościa o jego życie prywatne, karierę zawodową.

   


   

     W listopadzie grupa uczniów naszego Gimnazjum będzie realizowała projekt: Dzieci Czadu – oczaruj ich swoją wrażliwością. Działania podejmowane przez młodzież będą miały na celu zbiórkę pieniędzy dla dzieci z Czadu. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na budowę szkoły lub wykopanie studni. Kwesta odbędzie się 27 listopada b.r. po nabożeństwach o godz. 9:00 i 11:30 (Łękińsko) oraz o godz. 10:00 i 11:00 (Kleszczów) . Ponadto odpowiednio oznaczone puszki przeznaczone na zbiórkę pieniędzy zostaną umieszczone w następujących punktach Kleszczowa:
 • Bank Spółdzielczy;
 • Apteka;
 • Kasa przy basenie w Solparku;
 • GOK.
 • Gimnazjaliści rozpropagują akcję poprzez plakaty i ulotki informacyjne. Akcja organizowana jest w ramach e-Akademii Przyszłości oraz przy współpracy z fundacją Kapucyni i misje. Opiekę nad uczniami realizującymi projekt sprawują panie: Iwona Binkowska – Antoszczyk oraz Monika Staryga.

   


   

      W dniu 29 października grupa uczniów naszego Gimnazjum kibicowała siatkarzom Skry Bełchatów w meczu z Delectą Bydgoszcz. Spotkanie odbyło się w Bełchatowie, w ramach rozgrywek Polskiej Ligi Siatkówki. Drużyna gospodarzy wygrała spotkanie 3:0. Podczas meczu gimnazjaliści włączali się aktywnie w doping zawodników, a tym samym stali się współtwórcami wspaniałej atmosfery panującej w Hali Energia. Po skończonej rywalizacji, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość bezpośredniego poznania sportowców, krótkiej rozmowy, zebrania autografów i wspólnych fotografii.

   


       W ostatnim tygodniu października najstarsi uczniowie kleszczowskiego Gimnazjum pisali próbny egzamin gimnazjalny. Odbywał się on przez trzy kolejne dni i dotyczył odpowiednio: przedmiotów humanistycznych, matematyczno – przyrodniczych oraz sprawdzał wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym /rozszerzonym (języka angielskiego lub języka niemieckiego). Czekający gimnazjalistów w kwietniu egzamin jest o tyle ważny, że odbywa się on w nowej formule, co oznacza że zdający otrzymają wyniki osobno za wykonanie poleceń z języka polskiego, historii i wos-u, matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz języka obcego. Gimnazjaliści uzyskają zaświadczenia o wynikach w skali procentowej i centylowej, a nie jak dotychczas w skali punktowej.

   


   

  Z wizytą w NBP.

     26 października grupa gimnazjalistów z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w „Dniach Otwartych w NPB” w Łodzi. Uczniowie mieli okazję zajrzeć do bankowego skarbca, zobaczyć oryginalne sztaby złota o wadze 12,5 kg, obejrzeć największą w Europie salę bankową, zdobyć wiedzę nt. rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, zobaczyć, jak się przelicza pieniądze. Dodatkowo mogli zapoznać się z działaniem starych maszyn do liczenia i sortowania pieniędzy, obejrzeć kolekcję monet o nietypowych kształtach, przymierzyć strój konwojenta i strzelić do tarczy. Najbardziej zainteresowani zbierali pieczątki, które potem wymienili na nagrody. Wszyscy otrzymali pamiątkowe żetony – złote dukaty koronne i „Certyfikaty Dni Otwartych NBP w Łodzi” a najwytrwalsi brykiety wykonane ze zniszczonych banknotów o wartości 55 lub 100 tysięcy złotych.

   


   

  Kraków.

     18 października grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Komnat Królewskich na Wawelu. Następnie - przy sprzyjających warunkach pogodowych - gimnazjaliści odbyli spacer na Rynek Główny. Zwiedzali tutaj Podziemia Rynku - nowoczesne muzeum obrazujące historię najstarszej części Krakowa. W godzinach popołudniowych uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć spektakl Szalone nożyczki. Przedstawienie w teatrze "Bagatela" cieszy się od lat dużą popularnością. Reakcje naszych gimnazjalistów dowodzą, że im również inscenizacja przypadła do gustu.

   


   

  Dzień Nauczyciela w Gimnazjum.

     Z okazji Dnia Edukacji Narodowej młodzież gimnazjalna przygotowała dla pedagogów i pracowników administracji program artystyczny i poczęstunek. Szkolne uroczystości miały miejsce 12.10 w auli Solparku. Z pomocą pań: Barbary Mickiewicz, Aleksandry Ignasiak i pana Sławomira Szafrańskiego uczniowie zaprezentowali się w ciekawych układach choreograficznych i repertuarze poetycko-wokalnym. Miłym akcentem było wręczenie nagród Dyrektora Gimnazjum. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

   


   

  Wyróżnienie projektu   Poczuj ciepło wód geotermalnych.

     W roku szkolnym 2010/11 nasze Gimnazjum przystąpiło do projektu realizowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A e-Akademia Przyszłości. Teraz nadszedł czas na podsumowanie pierwszego etapu współpracy. Okazało się, że projekt „Poczuj ciepło wód geotermalnych" realizowany w ramach ogólnopolskim projektu cieszył się olbrzymią popularnością i zyskał uznanie w oczach twórców e-Akademii Przyszłości, nauczycieli i uczniów z całej Polski. Gratulujemy uczestnikom i pomysłodawczyniom - paniom: Marcie Chobot i Justynie Kilmczyk.

   


   

     23 września 2011 roku dwie uczennice klas trzecich, Monika Woch (IIIb) i Sylwia Bartosiewicz (IIId) wraz z opiekunką, p. Agnieszką Reszką wyjechały do Łodzi na warsztaty szkoleniowe języka niemieckiego, organizowane w ramach Festiwalu Czterech Kultur. Zajęcia realizowane były jako część projektu Deutschwagentour. Uczestników powitała dr Anna Bronżewska, kierownik Centrum Egzaminacyjnego Instytutu Goethego i rozpoczęły się zajęcia dla nauczycieli i uczniów– oczywiście po niemiecku. Był również przygotowany drobny poczęstunek oraz bezpłatne materiały do nauki języka. Ostatnim punktem programu był spacer do kampusie Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć m.in. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Wydział Chemii, Wydział Matematyki i Informatyki Stosowanej. Na Wydziale Prawa i Administracji uczniowie obejrzeli sale wykładowe i tzw. salę sądową, tutaj mogli wcielić się w rolę sędziego, ławnika czy prokuratora.

   


   

  Sukces Izabeli Tatary

     Uczennice Gimnazjum: Izabela Tatara, Klaudia Jagusiak, Joanna Wojewoda pod opieką p. Bogusławy Barańskiej uczestniczyły w XV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich, który odbył się w dniach 23-25 września 2011r. w Tuszynie. Tradycją zlotu jest, tym razem już VI, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”. Uczennica klasy III b Izabela Tatra, zajęła I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych i w nagrodę wyjedzie do Kanady. Iza recytowała fragment utworu Wł. St. Reymonta „Komediantki”. Gratulujemy naszej reprezentantce i czekamy na kolejny zlot, który w następnym roku zorganizuje nasze Gimnazjum.

   


   

  Terminy spotkań z rodzicami w roku szkolnym 2011/12 w zakładce Nasze Gimnazjum/Informacje dla rodziców/Spotkania

   


   

  Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o stypendiach dla dzieci uzdolnionych na stronie www.stypendium.info.pl