W każdym człowieku tkwią właściwie trzej ludzie: jeden, który mówi, drugi, który słucha, trzeci, który umie milczeć...

„Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć,
a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego”

PODRĘCZNIKI

   Informujemy, że wykaz podręczników jest zamieszczony na stronach BIP naszego Gimnazjum, w zakładce "Zestaw Programów, podręczniki".
W przeglądarce "Google Chrome" do wyświetlenia plików potrzebne są aktualne wtyczki!

 


 

„Bieg po zdrowie” dla przedszkolaków

   Uczniowie naszego gimnazjum zorganizowali bieg dla przedszkolaków pod hasłem „Bieg po zdrowie”. Impreza odbyła się na stadionie LKS Omega Kleszczów dnia 18 czerwca 2013r. Dzieci rywalizowały w swoich kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczynki i chłopców. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami oraz nagrodami ufundowanymi przez naszych sponsorów: Arix Polska sp. z o.o. , ESBank, BS Kleszczów, Gminna Komisja do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych, Gminna Komisja do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz Gmina Kleszczów. Dzieci spędziły czas na sportowo w towarzystwie wspaniałych organizatorek, które zapewniły i rozgrzewkę oraz gry i zabawy.

 


 

WYCIECZKA KRAKÓW 12.06.2013r.

   W dniu 12 czerwca 2013 roku uczniowie kl. I-III naszego Gimnazjum szczególnie zainteresowani biologią wzięli udział w zorganizowanym przez p. Monikę Starygę wyjeździe do Krakowa na światową wystawę pt.: The Human Body Exhibition. Była to fascynująca wycieczka po naszym niezwykłym, nieustannie zmieniającym się ciele.

 


 

DZIEN SPORTU SZKOLNEGO

   Dnia 5 czerwca 2013 roku w Naszej szkole zorganizowano Dzień Dziecka na sportowo. Przy emocjonalnym dopingu ze strony licznie zebranej publiczności, uczniowie rywalizowali w konkurencjach indywidualnych: bilard i kręgle oraz drużynowych:
-dziewczęta – piłka siatkowa
-chłopcy – piłka nożna.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz słodkie nagrody.

 


 

Spektakl profilaktyczny NIEMY KRZYK

   5 czerwca 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt. „Niemy krzyk”. Wykonawcami spektaklu byli aktorzy krakowskiego teatru „Kurtyna”. Spektakl finansowany był ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
   W spektaklu zostały poruszone tematy związane z przemocą w rodzinie, samotnością, brakiem tolerancji i przyjaciół oraz z pogonią za pieniądzem.
   Główni bohaterowie spektaklu to sprzątaczka Jadwiga, baczna i przenikliwa obserwatorka uczniów i ich zachowań, Jacek, chłopiec, który pochodzi z biednej rodziny oraz Marzena, dziewczyna pozornie szczęśliwa, ale tak naprawdę bardzo samotna.
   Pani Jadwiga opowiada historię dwóch rodzin. Jedna z nich, pomimo iż oboje rodzice ciężko pracują, jest rodziną bardzo ubogą, ale szczęśliwą. To właśnie rodzina Jacka. Chłopiec ma jeszcze dwoje rodzeństwa. Wszyscy bardzo się kochają i obdarzają wzajemnym wsparciem i szacunkiem. Aby spełnić marzenie swojej siostry o różowym plecaku, Jacek zarabia, myjąc samochód sąsiada. Zupełnym przeciwieństwem rodziny Jacka, jest rodzina Marzeny, drugiej bohaterki spektaklu. Dziewczynka pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny. Ma wszystko, czego tylko zapragnie, oprócz miłości, zrozumienia i wsparcia rodziców. Tak naprawdę Marzena to osoba bardzo samotna. W wirze obowiązków rodzice nie zauważają swojej małej córeczki. Stawiają przed nią wymagania, którym nie jest w stanie sprostać, a posłuszeństwo próbują wyegzekwować siłą. Pani woźna dostrzega to czego nie dostrzegają inni. Zaczyna podejrzewać, iż mimo wielkich pieniędzy, jakimi dysponują rodzice, dziecku dzieje się krzywda, jest bita i głodzona.
   Gimnazjaliści z uwagą obejrzeli przedstawienie, które uświadomiło im, że pieniądze nie są najważniejszą wartością w życiu, a uzależnienie od nich może prowadzić do zgubnych skutków. Wiedzą, że najważniejsza w życiu jest miłość, przyjaźń oraz szacunek do drugiego człowieka - nie ważne kim jest i z jakiej rodziny pochodzi.

 


 

KAMPANIA SPOŁECZNA – REAGUJ MASZ PRAWO

   5 czerwca 2013 r. pedagog szkolny p. Katarzyna Bębnowska przedstawiła uczniom gimnazjum założenia kampanii społecznej pt. „Reaguj masz prawo”. Głównym celem kampanii jest zmiana biernej postawy osób dorosłych wobec aktów krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy względem nich.    Przeprowadzone, na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, przez TNS OBOP w 2012 roku badania pokazują, że jedna trzecia badanych uważa, iż nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi i w sytuacje stosowania kar fizycznych. Najczęściej powodem braku ich reakcji jest niechęć do wtrącania się w sprawy innych (29%). Reasumując, niemal połowa respondentów (47%) nie zareagowałaby uznając zasady nietykalności rodziny lub nie czując się „uprawnionym” do tego. Powodem braku gotowości do działania u niemal jednej czwartej badanych (23%) okazał się być strach. Z badań wynika jednak, że społeczeństwo odczuwa wyraźną potrzebę reagowania na krzywdę dziecka. Działania te są jednak mało zdecydowane, w konsekwencji nie są w stanie uchronić dzieci przed tragedią. Spośród wszystkich badanych jedynie połowa wykazała gotowość do zgłoszenia sytuacji dowolnej instytucji zajmującej się problemem stosowania przemocy wobec dziecka.
   Jedną z części kampanii jest wypracowanie „skryptów reakcji”, których celem jest wskazanie osobom dorosłym możliwych reakcji w sytuacjach trudnych, w których – jak wykazują badania – nie wiedzą jak się zachować. Na dedykowanej akcji stronie http://jakreagowac.pl/ zamieszczone zostaną symulacje sytuacji trudnych wraz z możliwymi rozwiązaniami, z których będzie można skorzystać w razie potrzeby. Mają one na celu wskazanie najczęściej stosowanych w takich sytuacjach praktyk, które bez uszczerbku dla zdrowia czy dobrego imienia, każdy dorosły może podjąć w codziennym życiu. Na stronie oraz w aplikacji na Facebooku będzie można także zadeklarować swój aktywny udział w kampanii „REAGUJ. MASZ PRAWO” podpisując specjalną deklaracją. Każda z osób, która podpisze deklarację zostanie Ambasadorem Kampanii „REAGUJ.MASZ PRAWO”, a jej zdjęcie będzie wyświetlane na tysiącach ekranów LED w całej Polsce. Kampania obejmuje spoty w radiu, telewizji i kinach, outdoor oraz Internet.

 


 

Gimnazjalna wycieczka do Włoch 22.05-26.05.2013r.

   40 uczniów Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie w nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce wyjechało w dniach 22.05-26.05.2013r. na wycieczkę do Włoch. Pierwszym miejscem jakie odwiedzili nasi uczniowie była Wenecja. Tutaj zwiedzano m.in. Bazylikę św. Marka z Placem św. Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień, Most Rialto. Odbyli także rejs Vaporetto. Następny punkt programu to zwiedzanie Werony, m.in. balkonu szekspirowskiej Julii. Kolejny dzień, to zwiedzanie maleńkiego (62 km²) państwa San Marino, gdzie uczniowie mogli podziwiać niezwykłe uroki tego państwa. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Asyżu. Tu zwiedzali Bazylikę św. Franciszka, spacerowali uliczkami miasta, odwiedzili Piazza del Comune ze Świątynią Minerwy. Ostatni dzień wycieczki to zwiedzanie Rzymu rozpoczęte od Watykanu. Tu uczniowie mogli zwiedzić Plac św. Piotra, ale przede wszystkim Bazylikę św. Piotra. Mogli odwiedzić także grób Jana Pawła II i pomodlić się w ciszy i skupieniu przy grobie Wielkiego Papieża Polaka. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Rzymu. Spacerując po Wiecznym Mieście uczniowie zwiedzali Forum Romanum, przeszli od Łuku Triumfalnego Konstantyna do Łuku Septymiusza Sewera. Przeszli spacerem do Schodów Hiszpańskich, nie zapomnieli o Fontannie di Trevii i Panteonie. Na koniec zwiedzania Rzymu uczniowie odwiedzili także Koloseum.
   Uczniowie byli wręcz zachwyceni Włochami, a szczególnie Rzymem. Pogoda dopisała. Wrażenia niesamowite.

 


 

Wycieczka do Wrocławia

   Dnia 17 maja 2013 roku klasy pierwsze Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Wyruszyliśmy w podróż około godziny ósmej, a po trzech godzinach jazdy byliśmy na miejscu.
   Na początku odwiedziliśmy malowniczy Ogród Japoński. Wszystkie kwiaty pięknie kwitły, świeciło słońce, a humory dopisywały. Flora idealnie się komponowała, w ogrodzie było mnóstwo małych strumyczków oraz jedno jezioro. Wszystko były dopracowane w najmniejszym szczególe zgodnie z oryginalną japońską sztuką ogrodową.
   Po tym przyjemnym odpoczynku wśród przyrody wybraliśmy się na spacer po Ostrowie Tumskim – jednej z najbardziej znanych dzielnic Wrocławia. Weszliśmy do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, zbudowanej w XIII wieku. W środku znajduje się dużo kaplic, poświęconych różnym świętym oraz ozdobne, barokowe stalle przeniesione z kościoła św. Wincentego. Archikatedra posiada dwie, bardzo wysokie wieże, wyróżniające się na tle Ostrowa Tumskiego. Spacerując mogliśmy podziwiać także Kolegiatę św. Krzyża i św. Bartłomieja, przy której stoi Pomnik Jana Nepomucena – męczennika i spowiednika Zofii Bawarskiej. Mieliśmy okazję zobaczyć również Most Tumski, który cały obwieszony jest kłódkami z imionami zakochanych.
   Następnie udaliśmy się zwiedzić Aulę Leopoldina – miejsce, które zrobiło na mnie największe wrażenie. Jest to najbardziej reprezentacyjna część głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. To barokowe dzieło pełne jest przepychu i bogactwa, jednak ujmuje swoim dopracowaniem i wspaniałością.
   Kolejną atrakcją wycieczki był rejs statkiem po Odrze, z którego było widać zabytkowe budowle Wrocławia w pełnej krasie. Rejs trwał około godziny. Mogliśmy wtedy odpocząć i podziwiać cudowne widoki.
   Po tych pełnych wrażeń atrakcjach poszliśmy obejrzeć „Panoramę Racławicką” - imponujące dzieło Jana Styki, Wojciecha Kossaka, Ludwika Bollera, Tadeusza Popiela, Zygmunta Rozwadowskiego, Teodora Axentowicza, Michała Sozańskiego, Włodzimierza Tetmajera oraz Wincentego Wodzinowskiego. Podczas seansu zostały dokładnie omówione cztery części obrazu. Największe wrażenie zrobiła na mnie wielkość tego dzieła malarskiego oraz to w jaki sposób został on „przedłużony”. Wszystko wydaje się takie realistyczne, aż dech zapiera.
   Po obejrzeniu obrazu „Bitwa pod Racławicami” udaliśmy się w drogę powrotną. Mnie osobiście wycieczka bardzo się podobała, była ciekawa i mogłam zobaczyć zabytki Wrocławia.

Opracowała: Magdalena Wysocka klasa Ic

 


 

***

   21 maja uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w XXI powiatowym konkursie Chemicus 2013. Był to drugi etap tego konkursu, do którego zakwalifikowało się 6 gimnazjów z powiatu bełchatowskiego . Eliminacje szkolne odbyły się 26 kwietnia, po których do następnego etapu zakwalifikowali się uczniowie klasy IIIa; Marcin Muskała i Wojciech Skalski, uczennica klasy III b Weronika Kostrzewa oraz uczennice klasy Ic; Wiktoria Kierasińska, Natalia Woch, Magdalena Wysocka. Po trudnych zmaganiach grupa naszych uczniów zajęła 3 miejsce wyprzedzając tym sposobem Publiczne Gimnazjum Nr 4 i 2 z Bełchatowa oraz gimnazjum z Łobudzic. Uczniów do konkursu przygotowywała pani Agnieszka Retkiewicz.

 


 

***

   W dniu 15 maja odbyła się wycieczka uczniów klas trzecich do Warszawy. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Najpierw odwiedzili budynek Giełdy Papierów Wartościowych – miejsca, w którym maklerzy dokonują na rachunek klientów transakcji kupna-sprzedaży papierów wartościowych. Następnie udali się na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogli podziwiać panoramę Warszawy. Potem wraz z przewodnikiem obejrzeli Sejm - miejsce, gdzie zapadają najważniejsze decyzje w państwie. Kolejnym punktem były Łazienki Królewskie, gdzie uczniowie oprócz wspaniałych zabytków mogli zobaczyć przepiękną roślinność i zwierzęta zamieszkujące park. Ostatnim etapem wycieczki był Rynek Starego Miasta. Wyjazd do Warszawy zorganizowała pani Joanna Mądrzyk – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

 


 

Spełniamy marzenia!

   10 maja 2013r. uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami p. Iloną Ziembą i p. Agnieszką Retkiewicz spotkali się z podopieczną fundacji "Mam Marzenie". Tym razem uczniowie spełnili marzenie siedmioletniej Nicole - dziewczynki cierpiącej na nieuleczalną chorobę. Spotkanie odbyło się w łódzkiej Manufakturze. Uczniowie gimnazjum w obecności przedstawicieli fundacji przekazali dziewczynce Playstation 3 wraz z grami. Panowała bardzo miła, serdeczna atmosfera, kiedy nasi uczniowie wraz z Nicole oraz jej rodzeństwem wspólnie bawili się w Arena Laser Games testując nowy sprzęt.
   Warto było spełnić marzenie widząc szczęście i radość obdarowanej. Relację ze spotkania można obejrzeć na stronie internetowej fundacji i w naszej Galerii.
   W tym roku szkolnym w ramach akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem" udało się nam spełnić marzenia dwojga chorych dzieci (na łączną kwotę 4600,00 zł).

 


 

***

   W dniach 22-26 maja 2013 r. odbędzie się wycieczka do Włoch dla uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce. Kierownik wycieczki prosi rodziców/prawnych opiekunów o zapoznanie się ze szczegółowym harmonogramem wycieczki.

 


 

***

   29 kwietnia 2013 roku Gimnazjum świętowało 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W ramach obchodów zorganizowana została uroczysta akademia, podczas której uczniowie w niej uczestniczący przypomnieli najważniejsze fakty związane z jej uchwaleniem. Przygotowaniem akademii zajęły się panie: Renata Skalska i Joanna Mądrzyk.

 


 

***

   18 kwietnia 2013 roku odbyły się na terenie Gimnazjum obchody Dnia Ziemi. W ramach tych obchodów uczniowie pod opieką pani Moniki Starygi, Patrycji Bukowy oraz Iwony Binkowskiej-Antoszczyk przygotowali akademię pt. Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków. Uczniowie biorący udział w akademii to uczniowie klasy Ic i Id Gimnazjum. Akademia odbyła się na 5 godzinie lekcyjnej. Podczas akademii na auli obecni byli uczniowie naszego Gimnazjum, Pan dyrektor Ryszard Ciągło oraz nauczyciele. Podczas szkolnych obchodów Dnia Ziemi ogłoszono i wręczono nagrody laureatom szkolnego konkursu ekologicznego. Zarówna sama akademia, jak i podsumowanie Konkursu zostało przez obecnych na auli przyjęte bardzo dobrze i z dużym entuzjazmem.

 


 

***

   Dnia 12 kwietnia 2013 r. w Pajęcznie odbył się XXXVI Wojewódzki Turniej Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej „Młodzież zapobiega pożarom i chroni środowisko”, w którym wzięło udział 66 uczniów województwa łódzkiego reprezentujących trzy grupy wiekowe.
   Wśród uczestników turnieju znalazł się uczeń Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie Marcin Muskała reprezentujący 22 osobową grupę gimnazjalistów.
   Po pierwszej części (test pisemny) konkursu wyłoniono 5 finalistów do kolejnego etapu (ustnego). Wśród nich znalazł się również nasz uczeń.
   Marcin Muskała - uczeń klasy III A naszego gimnazjum zajął III miejsce w Wojewódzkim Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej. Za odniesiony sukces uczeń otrzymał dyplom, puchar oraz nagrodę rzeczową – rower.
   Wsparciem i opieką podczas przygotowań ucznia do turnieju służyły nauczycielki techniki i fizyki Iwona Binkowska – Antoszczyk oraz biologii i EDB Monika Staryga.

 


 

***

   W zakładce Nasze Gimnazjum/Biblioteka/Konkursy biblioteczne umieszczone są informacja o konkursie bibliotecznym.

 


 

***

   W zakładce Nasze Gimnazjum/Informacje dla uczniów/Praca indywidualna zamieszczone są pomoce do egzaminu z j. angielskiego.

 


 

***

   26 marca odbył się wewnątrzszkolny konkurs z języka angielskiego, w którym udział wzięli uczniowie klas II naszego Gimnazjum. Konkurs składał się z dwóch etapów, w pierwszym uczniowie pracowali w grupach. Ich zadanie polegało na obejrzeniu i wysłuchaniu trzech scenek sytuacyjnych w języku angielskim a następnie wypełnieniu kart pracy. Zwycięska grupa w składzie Natalia Jasek, Dominika Kowalczyk i Karina Woch przystąpiła do drugiego etapu. Tym razem uczennice samodzielnie rozwiązywały karty pracy na podstawie krótkiego filmu dokumentalnego dotyczącego kultury Wielkiej Brytanii.
   Komisja w składzie: M. Bugajska, M. Chobot, M. Goździewska, M. Krawczykowska-Kiełbik wyłoniła zwycięzców:
I miejsce zajęły ex aequo uczennice klasy II A Natalia Jasek oraz Dominika Kowalczyk,
II miejsce uzyskała Karina Woch z klasy II C.
Podczas konkursu panowała zdrowa rywalizacja.

 


 

***

   W dniu 19 marca uczniowie naszego Gimnazjum świętowali Dzień Wiosny. Wszyscy zgromadzili się w auli Solparku. Szkolny Dzień Wiosny przygotował Samorząd uczniowski. Przewodnicząca SU, Natalia Koper powitała wszystkich uczniów i nauczycieli a następnie przedstawiła program obchodów Dnia Wiosny. Rozpoczęliśmy od muzykowania w języku angielskim-karaoke. Uczniowie chętnie włączyli się we wspólne śpiewanie piosenki angielskiej. Następnie odbył się konkurs "Jaka to melodia". W konkursie zwyciężył Miłosz Podsiadły, który wykazał się bardzo dobrą znajomością utworów muzycznych. Na koniec obejrzeliśmy film pt. "B-girl". Obchody Dnia Wiosny odbyły się w miłej i iście wiosennej atmosferze, chociaż na dworze panowała w tym dniu typowo zimowa pogoda.
Osoby odpowiedzialne: p. B. Barańska, M. Bugajska, M. Chobot, M. Goździewska, M. Krawczykowska-Kiełbik.

 


 

***

   Dnia 08 lutego 2013r. w jednej z piotrkowskich restauracji opiekunowie akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” Panie Ilona Ziemba i Agnieszka Retkiewicz wraz z grupą gimnazjalistów spotkały się z Kacprem - podopiecznym fundacji „Mam Marzenie”.
   Kacper to przesympatyczny i spokojny dwunastolatek zmagający się z ciężką chorobą. Uwielbia koszykówkę, w której sam odnosił niemałe sukcesy. W obecności przedstawicieli fundacji przekazano chłopcu sprzęt komputerowy o wartości 3000 zł. Umożliwi on chłopcu kontakt z kolegami podczas długich i częstych pobytów w szpitalu.
Relacja ze spotkania na stronie internetowej fundacji: http://www.mammarzenie.org/marzyciel/9260,9,laptop

 


 

***

   W dniu 05 lutego 2012r. uczniowie klas drugich Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie obejrzeli w Teatrze Muzycznym w Łodzi spektakl pt. Balladyna. Nasi gimnazjaliści mogli w ten zapoznać się z twórczością Juliusza Słowackiego – jednego z największych polskich romantyków. Mogli podziwiać ciekawą scenografię oraz grę aktorów na deskach teatru. Uczniowie byli pod wrażeniem obejrzanego spektaklu. Po przedstawieniu udali się do Manufaktury; w Mc Donald’s zjedli kolację, która smakowała wręcz wyśmienicie. Powrót do Kleszczowa odbył się w miłym i pogodnym nastroju.
   Wyjazd do teatru na przedstawienie Balladyna zorganizowała pani Bogusława Barańska – nauczyciel języka polskiego.

 


 

***

   Znane są już wyniki eliminacji rejonowych Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego: „ Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 -1922. O niepodległość i granice Rzeczpospolitej”. Na tym etapie kleszczowskie gimnazjum było reprezentowane przez 3 uczniów: Kamilę Frach, Marcina Muskałę i Wojciecha Skalskiego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Marcin Muskała i Wojciech Skalski, którzy znaleźli się w gronie 35 uczniów z województwa łódzkiego i w grupie 489 uczniów z całej Polski. Organizatorem konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty, działający w porozumieniu z właściwymi kuratorami oświaty, a patronat nad konkursem sprawują między innymi Minister Obrony Narodowej i Minister Edukacji Narodowej.
   Wojciech Skalski zakwalifikował się również do etapu wojewódzkiego - Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. W eliminacjach rejonowych rywalizował z 209 najlepszymi uczniami województwa łódzkiego, wyłonionymi na etapie szkolnym. Znalazł się w elitarnym gronie 54 uczniów zakwalifikowanych do finału tego konkursu.
   Współtwórcą sukcesów jest Renata Skalska, która merytorycznie przygotowała uczniów do udziału w konkursach.

 


 

***

   W okresie ferii zimowych Gimnazjum w Kleszczowie zaprasza na zajęcia plastyczne. Zajęcia prowadzi mgr sztuk wizualnych Bogusława Gajzler. Serdecznie zapraszamy uczniów na zajęcia z malarstwa współczesnego.

 


 

Czy jestem bezpieczny w Sieci?

   Ankieta „Ja w Sieci” została przeprowadzona w ramach projektu edukacyjnego „Czy jestem bezpieczny w Sieci?”. Głównym celem tej ankiety, było ustalenie, w jaki sposób nasi gimnazjaliści funkcjonują w Sieci. Jakie są ich doświadczenia i czy przestrzegają określonych zasad, które gwarantują im to, że ich przygoda z Internetem będzie przyjemna i bezpieczna.
   Zachęcamy do zapoznania się z wynikami tej ankiety i wyciągnięcia odpowiednich wniosków – my już to zrobiliśmy.

Zespół projektowy

 


 

Gimnazjaliści w XXI Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

   W zimową niedzielę 13 stycznia 2013 r. już po raz dwudziesty pierwszy w całym kraju zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak co roku w akcji nie zabrakło również wolontariuszy z gimnazjum w Kleszczowie. Tegoroczny finał przebiegał pod hasłem "Godność - dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej dla seniorów”. Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli zbierali pieniądze na terenie Kleszczowa. Pomimo mroźnej i śnieżnej aury gimnazjaliści wykazali się dużym zaangażowaniem i chęcią niesienia pomocy potrzebującym. Podczas zbiórki zebrano 2.300 zł. W kweście udział wzięli uczniowie: Weronika Kaźmierczak, Katarzyna Morawiec, Kamila Mielczarek, Kamil Bębnowski, Wojciech Skalski z klasy III a. Uczniów wspierali nauczyciele: p. Barbara Gniewosz, p. Ilona Bujacz, p. Bogusława Barańska, p. Marta Chobot, a nad całością czuwała p. Katarzyna Bębnowska. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym Finale.

 


 

Akcje charytatywne

   Boże Narodzenie, to czas magiczny. Czas wspólnego kolędowania, biesiadowania i obdarowywania się prezentami. Uczniowie Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie po raz kolejny postanowili zostać Świętymi Mikołajami biorąc udział w akcji charytatywnej „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”. Akcja odbywała się w dniach od 03 do 18 grudnia na terenie gminy Kleszczów.
   W akcji charytatywnej wzięło udział 59 uczniów. Opiekunami były panie Ilona Ziemba i Agnieszka Retkiewicz. W tym roku podczas akcji zebrano kwotę 4600, 00 zł. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na spełnienie marzeń podopiecznych fundacji: „Mam Marzenie”. Fundacja „Mam Marzenie” powstała w Krakowie 14 czerwca 2003 roku. Swoją działalność rozpoczęła w 2004 r. w trzech wielkich miastach: w Krakowie, Warszawie i w Poznaniu. Od 2007 roku działa już na terenie całej Polski i obecnie posiada 16 oddziałów. Od początku działalności fundacji aż do dziś udało się spełnić ponad 4 000 marzeń chorych dzieci. Relację ze spełnienia marzeń chorych dzieci obejrzymy w późniejszym terminie.

Zimowa pomoc dla zwierząt
   W grudniu 2012 roku w Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie została przeprowadzona zbiórka karmy oraz pieniędzy na zakup pożywienia dla zwierząt ze Schroniska w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie Gimnazjum bardzo ofiarnie włączyli się do akcji pomocy dla zwierząt. Organizacją akcji charytatywnej zajęli się uczniowie klasy II b oraz uczennice z klasy II a i II c. Opiekunem była p. Agnieszka Reszka.    W dniu 20 grudnia 2012 roku, zgromadzona i zakupiona karma (98,9 kg karmy dla psów i kotów – za kwotę 195,56 zł) została przekazana schronisku.

 


 

Jasełka 2012

   Święta Bożego Narodzenia to czas spokoju, miłości i pojednania, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Uczniowie Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie, jak co roku, postanowili umilić wszystkim przedświąteczny okres jasełkami i wspólnym kolędowaniem. 19 grudnia 2012 roku w auli Solparku cała społeczność szkolna mogła zobaczyć współczesną interpretację jasełek. Młodzież klas I-III wcieliła się w biblijne postacie i zaprezentowała wszystkim losy Świętej Rodziny. Jasełka miały charakter humorystyczny, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i aprobatą gimnazjalistów. Odmienna forma jasełek nie przeszkodziła w oddaniu najważniejszego sensu spotkania – przekazania prawdy o narodzinach Zbawiciela. Ponadto, po zakończeniu przedstawienia miało miejsce wspólne kolędowanie wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników gimnazjum. Współczesną wersję jasełek przygotowały panie B. Barańska, I. Bujacz i p. M. Krupska.

 


 

Multimedialna lekcja filmowa

   19 grudnia 2012 roku uczniowie klas III Gimnazjum im Wł. St. Reymonta w Kleszczowie wzięli udział w multimedialnej lekcji filmowej. Lekcja składała się z dwóch części. W pierwszej części, trwającej 45 min. uczniowie mieli możliwość zapoznania się z pojęciami poszczególnych gatunków filmowych, poznali wyróżniki gatunków i podstawowe gatunki filmowe min. animacji, dramatu, science-fiction, komedii, horroru, fantasy. Przebieg lekcji miał charakter multimedialnych prezentacji przeplatanych wykładami prowadzącego. Drugą częścią kinowego spotkania była projekcja pełnometrażowego filmu pt. ,, Podwójne życie” z Melem Gibsonem w roli głównej, w reż. Jodie Foster.

 


 

„Góra Grosza”

   W grudniu została przeprowadzona akcja „Góra Grosza”. Organizatorem tej akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji jest m. in. zebranie funduszy na pomoc dla Domów Dziecka.
   W naszym Gimnazjum akcję „Górę Grosza” zorganizowało pięć uczennic klasy III c (Patrycja Grzybek, Agata Jędrzejczyk, Kornelia Klimczyk, Klaudia Kowalska i Marika Matynia), pod opieką pani Joanny Mądrzyk. Monety zbierane były na terenie naszej szkoły. Łącznie zebrano 1776 monet, co dało kwotę 112,41 zł. Wszystkim , którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy.

 


 

Wycieczka do Pszczyny i Oświęcimia

Sprawozdanie z wycieczki opracowane przez ucznia klasy III a – Marcina Szczęsnego-Podeszwę.

   W dniu 29 listopada 2012r. w stronę Pszczyny wyruszył autobus z uczniami klas II i III Gimnazjum im. Władysława Reymonta w Kleszczowie. Podróż nie trwała długo. Autokar zatrzymał się przy Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Na miejscu musieliśmy założyć specjalne obuwie, by nie porysować zamkowych podłóg. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza grupa - klasy II, druga - klasy III. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Pobyt w zamku bardzo mi się podobał. Zobaczyłem wiele ciekawych rzeczy m.in. najstarszą gaśnicę, wiele obrazów, księgozbiory, zbiór broni myśliwskiej oraz zdobycze łowieckie.
   Kolejnym punktem naszej podróży była Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Skansen postał w 1975 roku i  jest jedną z wielu atrakcji Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Z biegiem lat obiekt rozrastał się, obecnie na powierzchni 2 ha znajduje się kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny, pochodzących w zdecydowanej większości z XIX wieku. Budynki w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej to m.in.: szopa na siano, stodółka, wozownia, kuźnia, spichlerz, pasieka, młyn wodny i neogotycka kapliczka słupowa.
   Po obejrzeniu skansenu wszyscy udaliśmy się do zagrody żubrów. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego, na który osoby niepełnosprawne mogą wyjechać windą. W zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra, największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz pozostałych mieszkańców obiektu tj.: kaczki krzyżówki, kazarki rdzawej, bernikli, gęsi łabędzionosej, łabędzi oraz pawi indyjskich.
   Następnie udaliśmy się do oddalonego o 25 km Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ze względu na szybko zapadający zmrok zwiedzanie rozpoczęliśmy obozu w Brzezince. Zobaczyliśmy tam przykładowy drewniany barak sanitarny i mieszkalny. Następnie wróciliśmy do pierwotnego obozu. W milczeniu przeszliśmy przez bramę, nad którą wisi historyczny napis „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym”. Warto wspomnieć, iż po wyzwoleniu obozu żołnierze radzieccy załadowali napis na wagon kolejowy, który miał jechać na wschód, jednak były więzień Eugeniusz Nosal (numer obozowy 693) oraz przypadkowy furman przekupili pilnującego pociągu strażnika i oryginalny napis ukryli w miejskim magistracie. Kiedy tworzono Państwowe Muzeum w Oświęcimiu, napis wrócił na swoje miejsce przy bramie (znajduje się on w muzeum mimo wielu zagrożeń, np. niedawnej kradzieży).
   Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B. Naziści zamordowali tutaj pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie. W pierwszym zwiedzanym bloku poznaliśmy ogólne informacje na temat obozu i ofiar. W następnych widzieliśmy warunki, w jakich żyli więźniowie, przykładową codzienną rację żywności, miejsca, w których odbywały się kary, biura SS oraz zdjęcia dzieci, które były poddane eksperymentom medycznym. Podczas przechodzenia przez działy muzealne widzieliśmy różne osobiste rzeczy ofiar np.: naczynia, okulary, buty, protezy, walizki.
   Po obejrzeniu wszystkich bloków, w ciszy przeszliśmy pod Ścianę Straceń, gdzie rozstrzeliwano więźniów. Płonęło tam kilka zniczy i leżało kilka wieńców. Wraz z cała grupą oddaliśmy hołd pomordowanym, zapaliliśmy znicz. Ostatnim punktem zwiedzania było krematorium I i II. Zobaczyliśmy tam starą komorę gazową, atrapę prysznica, miejsca wpuszczania Cyklonu B oraz piece, w których palono ciała.

 


 

Dzień Niepodległości w naszym Gimnazjum

   12 listopada 2012 roku odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
   Występ rozpoczęła uczennica klasy III a Katarzyna Morawiec ekspresyjną interpretacją wiersza. Gimnazjaliści przypomnieli ważne etapy 123 letniej drogi do odzyskania niepodległości. Całość dopełniły utwory patriotyczne w wykonaniu dziewcząt z klasy III a i III b. doskonałym uzupełnieniem uroczystości była prezentacja multimedialna na temat symboli narodowych.

 


 

Ślubowanie klas pierwszych

   12 listopada 2012 roku najmłodsi uczniowie Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie złożyli uroczyste ślubowanie. W poczet społeczności gimnazjalnej zostali przyjęci w obecności Pana Dyrektora, nauczycieli i starszych kolegów.

 


 

SOS dla Afryki

   W dniu 11 listopada w kościele w Kleszczowie i Łękińsku odbyła się Niedziela Misyjna zorganizowana przez uczniów klas II Gimnazjum w Kleszczowie przy współpracy z krakowską Fundacją Kapucyni i Misje. Podczas mszy zbierano datki do puszek, a także częstowano parafian i sprzedawano prawdziwą afrykańską kawę. Zaproszony misjonarz, na co dzień pracujący z młodzieżą afrykańską, w niedzielę głosił Słowo Boże, zaś w poniedziałek podczas spotkania z młodzieżą w gimnazjum opowiadał o realiach życia dzieci i młodzieży w Afryce.
   Niedziela Misyjna była częścią projektu „SOS dla Afryki” realizowanego przez młodzież gimnazjalną pod kierunkiem p. Moniki Starygi. W ramach projektu zebrano 6,5 tys. złotych. Projekt „SOS dla Afryki” stanowi kontynuację ubiegłorocznego projektu „Czadowe Dzieci – oczaruj je swoją wrażliwością”.

 


 

Obchody 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

   9 listopada uczniowie naszego gimnazjum rozpoczęli obchody Dnia Niepodległości. Wzięli oni udział w projekcji filmu historyczno-kostiumowego produkcji polsko-włoskiej, w reżyserii Renzo Martinellego. Kontynuacją obchodów była Msza Święta w Kościele pod wezwaniem NMP w Kleszczowie oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem.

 


 

***

   W dniach 25. 10 – 27. 10 2012 r. cztery uczennice klasy IIIb: Natalia Koper, Weronika Kostrzewa, Emilia Włodarczyk i Karolina Kil, reprezentujące dziesięcioosobowy zespół projektowy w składzie:
 • Józiak Weronika, kl. IIIb
 • Kil Karolina, kl. IIIb
 • Koper Natalia, kl. IIIb
 • Kostrzewa Weronika, kl. IIIb
 • Krawczyk Anna, kl. IIIb
 • Włodarczyk Emilia, kl. IIIb
 • Ciupa Paulina, kl. IIIc
 • Jędrzejczyk Agata, kl. IIIc
 • Kita Dominika, kl. IIIc
 • Wojewoda Aleksandra, kl. IIIc
 • pod opieką p. Moniki Starygi oraz p. Iwony Binkowskiej-Antoszczyk uczestniczyły w II Krajowym Przeglądzie Projektów realizowanym w ramach e-Akademii Przyszłości. Przegląd odbywał się w Zakopanem i miał na celu wyłonienie najlepszego projektu w naszym kraju spośród 16 reprezentujących nasze województwa.
     Realizowany w naszej szkole projekt pt. Czadowe dzieci – oczaruj je swoją wrażliwością okazał się najlepszym ze wszystkich projektów realizowanych w województwie łódzkim w ramach LLZP e-Akademii Przyszłości. W drugim dniu zakopiańskiego przeglądu wyłoniono zwycięzców. Prezentowany przez nasz zespół projekt Czadowe dzieci – oczaruj je swoją wrażliwością zajął wysokie, czwarte miejsce w kraju.


   


   

  ***

     W zakładce Nasze Gimnazjum/Informacje dla uczniów wprowadzono nowy element listy Praca indywidualna - zamieszczane tam będą materiały do powtórzeń i prac dodatkowych z różnych przedmiotów.

   


   

  ***

     Młodzież kleszczowskiego Gimnazjum postanowiła przyłączyć się do pomocy na rzecz odbudowy Centrum Kulturowego, działającego w jednej z parafii w afrykańskim Czadzie. W takim centrum dzieci i młodzież mają możliwość nie tylko uczyć się, ale także spotkać zostawiając w tyle różnice kulturowe, które bardzo często niosą za sobą bagaż nietolerancji i nienawiści. Budynki starego Centrum od ponad 10 lat nie są użytkowane, co spowodowało, że wymagają one modernizacji. Potrzeba nowego dachu, tynków, instalacji elektrycznej oraz wyposażenia. Szacuje się , że całość przedsięwzięcia to koszt 150 tys. zł. Gimnazjaliści z Kleszczowa, pragnąc dopomóc swoim afrykańskim rówieśnikom zorganizują 11 listopada b.r. Niedzielę Misyjną. W związku z powyższym pod kierunkiem p. Moniki Starygi uczniowie będą zbierać datki po mszach św. w kościołach w Łękińsku i Kleszczowie. Wraz z wolontariuszami kwestować będą przedstawiciele Fundacji Kapucyni i Misje. Przy tej okazji misjonarze poczęstują wiernych prawdziwą afrykańską kawą.

   


   

  Koncert holenderskiego chóru szkolnego

     W dniu 08 października 2012 roku w auli Solparku na zaproszenie dyrektora Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie i ks. Krzysztofa Górala z Parafii Ewangelicko – Reformowanej w Kleszczowie odbył się koncert młodzieżowego chóru Prins Maurits. Tworzą go młodzi ludzie w wieku od 15 do 19 lat, wyjątkiem jest jeden, obdarzony piękną barwą głosu, czternastolatek. Wszyscy uczęszczają do dużej (ok. sześciuset uczniów) profilowanej (przygotowującej do wykonywania określonego zawodu) Chrześcijańskiej (ewangelickiej) Szkoły im. Prince Maurice w Middlesbrough w okolicach Amsterdamu. Początki szkoły, jak i śpiewu chóralnego, sięgają 1930 roku. Dziś chór działa, ze względu na zaawansowanie wokalne, w trzech sekcjach skupiających kilkadziesiąt dziewcząt i chłopców. Chórzyści kilkakrotnie koncertowali za granicą – miedzy innymi na Węgrzech i w Rumunii. Teraz odwiedzili Polskę. Są także laureatami szeregu nagród. Zespoły prowadzone są pod kierunkiem Mar van der Veer i Marco van 't Hoff. Ostatni z wymienionych dyrygował chórem podczas kleszczowskiego występu i przywiózł ze sobą, jak stwierdził, najlepszą pod względem artystycznym ekipę. Na uwagę zasługuje fakt, że chórzyści przyzwyczajeni są do koncertowania w salach o naturalnej akustyce i raczej bez mikrofonów (kościoły, sale koncertowe), a aula Solparku, wspaniale wyposażona w urządzenia multimedialne, jest przy tym odpowiednio wygłuszona. Stąd apel skierowany do słuchaczy, gimnazjalistów i uczniów ZSP w Kleszczowie, aby zachować podczas całego koncertu niemal idealną ciszę. Repertuar (pieśni religijne, w tym psalmy) tak przypadł do gustu młodzieży, ze owacyjnie pożegnała wykonawców, którzy, ku radości wszystkich, bisowali. Chórzyści, na zakończenie koncertu, zostali obdarowani drobnymi upominkami. Ich występ w Kleszczowie był częścią trasy koncertowej w województwie łódzkim. W rozmowach z p. dyr. R. Ciągło ustalono, że nie będzie to jednorazowe wydarzenie, ale chór Prins Maurits przyjedzie w przyszłości ponownie.
     Repertuar koncertu w Kleszczowie Prins Maurits Schoolkoor:
  A claire benediction, J. Rutter
  All through the night, trad.
  Als een hert dat verlangt naar water, M. Nystrom
  An Easter Chant, G. Young
  Be still, for the presence of the Lord, D.J. Evans
  Er ist das Brot, L. Maierhofer
  Es ist ein köstlich Ding, J. Staden
  God so loved the world, J. Stainer
  Great is Thy faithfulness, W. M. Runyan
  Heilig ist der Herr, F. Schubert
  Here I am, Lord, D. Schutte
  Jezus vol liefde, trad.
  Joyfully sing, L. Spevacek
  Laudate Dominum, Taize
  Love the Lord, D.A. Moore
  O breath of God, J. Quinn/M. Archer
  O for the wings of a dove, F.Mendelssohn
  Sing to the Lord, N. Fawcett, F. Schubert
  Tallis ‘ canon, T. Tallis
  To be in your presence, N. Richards
  U zij de glorie, E. Budry, G.F. Handel
  You raise me up, B. Graham/R. Løvland

   


   

  Weekend z Wł. St. Reymontem

     W dniach 5-7 października b.r. odbył się w naszym Gimnazjum XVI Zlot Szkół Reymontowskich. W imprezie uczestniczyło 18 szkół noszących imię polskiego Noblisty. Oprócz przedstawicieli poszczególnych szkół gościliśmy także trzyosobową delegację z Kanady na czele z p. Kazimierzem Chrapką – prezesem The W. Reymont Foundation. Wśród znakomitych gości były także p. Danuta Łaska – prezes Fundacji im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich oraz p. Hanna Nagórek – prezes Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich. W pierwszym dniu Zlotu – po uroczystości otwarcia- odbyły się konkursy artystyczne i plastyczne. Uczniowie pracowali nad decoupagem, grafiką oraz biżuterią. Inna grupa z kolei uczestniczyła w konkursie filmowym. Z uczestnikami Zlotu z równie wielkim zapałem pracowały: p. K. Bębnowska, p. B. Gajzler, p. I. Marcinkowska oraz p. A. Reszka. Wieczorem wszyscy mieli sposobność obejrzenia filmu w auli lub też skorzystania z licznych atrakcji Solparku. Kolejny dzień Zlotu rozpoczął się konkursem recytatorskim Mówimy Reymontem. Uczniowie startowali w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Recytacje oceniało niezależne jury. Po konkursie miała miejsce recytacja uczennic przybyłych z Kanady. Wspaniałe interpretacje zachwyciły słuchaczy, tym bardziej, że wykonywały je dziewczęta, które urodziły się w Kanadzie i na co dzień więcej posługują się językiem angielskim, aniżeli językiem swoich rodziców czyli polskim. Kolejnym punktem dnia była inscenizacja Wesele Boryny w wykonaniu kleszczowskich gimnazjalistów. Spotkała się ona z żywym odbiorem widzów, a młodzi aktorzy oraz p. B. Barańska i p. I.Bujacz zebrały gromkie brawa. Bezpośrednio po przedstawieniu jury ogłosiło wyniki konkursu recytatorskiego. W kategorii szkół podstawowych główną nagrodę wraz z wyjazdem do Kanady zdobyła Natalia Wawryn ze szkoły w Trzebnicach. W kolejnej kategorii nagroda przypadła uczennicy z Gimnazjum w Brzezinach – Karolinie Tomanik. Dziewczyny wyjadą do Kanady wraz ze swoimi opiekunami
     Sobotnie popołudnie uczestnicy Zlotu spędzili w Kobielach Wielkich – miejscowości, gdzie w 1867 roku przyszedł na świat nasz wspólny patron. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję zobaczyć Ławeczkę Reymonta, kościół w którym Noblista został ochrzczony oraz izbę pamięci poświęconą wielkiemu pisarzowi. W tamtejszym Domu Kultury uczestnicy Zlotu miło spędzili czas ucząc się tańców ludowych. W drodze powrotnej do Kleszczowa młodzież spędziła 2 godziny przy ognisku, piekąc kiełbaski w ośrodku Sparta w Teodorowie. Wieczorem tego samego dnia odbyła się dyskoteka integracyjna. W niedzielny poranek natomiast miały miejsce rozgrywki sportowe. Wśród przyjezdnych niemałą atrakcją cieszyły się kręgle. O godzinie 13 nastąpiło uroczyste zamknięcie Zlotu, którego dokonali dyrektor szkoły – p. Ryszard Ciągło oraz p. D. Łaska, p. H. Nagórek oraz p. K. Chrapka. Zlot i imprezy mu towarzyszące oraz nagrody zostały zorganizowane dzięki hojności następujących sponsorów:
  • → Rady Rodziców Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie
  • → Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów
  • → Knauf Bełchatów
  • → Kompleksu dydaktyczno – sportowego Solpark
  • → Zakładu Komunalnego w Kleszczowie
  • → Banku Spółdzielczego w Kleszczowie
  • → Państwa Sylwii i Roberta Nagodów
  • → Pana Krzysztofa Rutkowskiego
  • → Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy
  • → piekarni i cukierni GOM Owczarek.

   


   

  Mistrz XIV Paraolimpiady w Londynie

     Patryk Chojnowski (ur. 5 kwietnia 1990r. w Świdniku) – jest absolwentem naszego Gimnazjum. Podczas XIV paraolimpiady w Londynie zdobył złoty medal w tenisie stołowym. Patryk mieszka w Kleszczowie, ale w tenisa stołowego uczył się grać w ŁTSR Łask. Jego pierwszym trenerem był Longin Wróbel. Nasz absolwent ma nie w pełni sprawną prawą nogę. Mimo to występuje w polskiej superlidze, w zespole Morlin Ostróda. W ćwierćfinale igrzysk paraolimpijskich pokonał 3:0 Chińczyka Lian Hao, w półfinale - 3:0 Hiszpana Ruiza Jose Manuela. W spotkaniu o złoto w 20 minut rozgromił 3:0 rozstawionego z nr 1 Chińczyka Ge Yanga.
     Mistrz paraolimpiady przez 9-lat szkolił się w Łasku. W tym okresie zdobył kilkanaście tytułów mistrza Polski i kilka medali mistrzostw świata i Europy w kategoriach młodzieżowych. Zdaniem trenera Wróbla, Patryk to talent na miarę Andrzeja Grubby, najlepszego polskiego tenisisty stołowego w historii. Gdyby miał zdrową nogę, mógłby walczyć o medale igrzysk olimpijskich. Niestety, w wieku 7 lat jadąc rowerem wpadł pod samochód, czego konsekwencją było zmiażdżenie stawu skokowego. Groziła mu nawet amputacja nogi, ale uratowali go przed tym lekarze z łódzkiego szpitala WAM.
     Trener Wróbel opowiada, że Patryk Chojnowski już podczas igrzysk w Pekinie mógł walczyć o medal. Wtedy jednak wstydził się grać wśród niepełnosprawnych. Pierwszy raz wystartował dopiero w ubiegłym roku. Wcześniej wystąpił w mistrzostwach świata seniorów w Moskwie. Jest w kadrze Polski.

   


   

  ***

     3 września 2012 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/2013. Inauguracja nowego roku szkolnego miała miejsce w auli Solparku. Obecnych na uroczystościach uczniów, rodziców i grono pedagogiczne przywitał Dyrektor Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie Pan Ryszard Ciągło , życząc wszystkim owocnej pracy i wielu sukcesów. Szczególnie ciepło Pan Dyrektor powitał w naszej szkolne pierwszoklasistów. Po krótkiej uroczystości w auli uczniowie udali się do wyznaczonych sal na pierwsze po wakacjach spotkanie ze swoimi wychowawcami.
     Wszystkim uczniom i pracownikom naszego gimnazjum życzymy, aby nowy rok szkolny był pełen wrażeń, niespodzianek i sukcesów. Pamiętajmy, że ciężka praca, zapał i wytrwałość zawsze przynoszą radość i satysfakcję!