W każdym człowieku tkwią właściwie trzej ludzie: jeden, który mówi, drugi, który słucha, trzeci, który umie milczeć...

„Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć,
a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego”

Zakończenie roku szkolnego2013/2014

   Zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Wspólne dla całej społeczności Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 miało miejsce 27 czerwca 2014 roku w auli Solparku. Uczniowie oraz nauczyciele pożegnali kolejny rok szkolny w towarzystwie zaproszonych gości m.in. Wójta Gminy Kleszczów Pana Sławomira Chojnowskiego, proboszcza Parafii pod Wezwaniem NMP w Kleszczowie ks. Andrzeja Pękalskiego, proboszcza Parafii Ewangelicko-Reformowanej ks. Krzysztofa Górala. W tym dniu swoją przygodę w szkole zakończyło także 60 gimnazjalistów. Uczniowie klas trzecich przygotowali z tej okazji akademię oraz prezentację multimedialną, która przybliżyła nam ich obecność w naszej szkole przez trzy lata. Najprzyjemniejszym wydarzeniem dnia było wręczenie przez Dyrektora gimnazjum Pana Ryszarda Ciągło świadectw z wyróżnieniem uczniom osiągającym najlepsze wyniki w nauce. Pan dyrektor podziękował uczniom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym i rodzicom za pracę i zaangażowanie w życie szkoły. Życzył wszystkim radosnych, słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

 


 

Przedsmak wakacji, czyli wycieczka zagraniczna

   Coroczna wycieczka zagraniczna, tym razem czerwcowa, pozwoliła najlepszym gimnazjalistom poznać zakamarki Kotliny Kłodzkiej i sąsiadujących z naszym krajem Czech. Przez pięć dni dopisywała nam piękna pogoda i mogliśmy, mimo zmęczenia, podziwiać zabytki Nachodu, Pragi i Kutnej Hory, chodzić po Błędnych Skałkach i zielonym szlakiem wracać do Kudowy Czermnej, pokonywać sztolnie Kopalni Złota w Złotym Stoku i Kopalni Uranu w Kletni. Atrakcji było wiele, nie można zapomnieć o wieczornym spacerze po Dusznikach Zdroju, Kaplicy Czaszek w Kudowie i urokach tego uzdrowiska, niezwykłych ścieżkach Adrszpaskiego Skalnego Miasta i szalonym autobusie w zoo safari w Dvur Kralowe.
   W Kutnej Horze zaskoczył uczestników wycieczki niezwykły widok gotyckiego kościoła św. Barbary - zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czwarty dzień poświęcony był Pradze, rozpoczęliśmy zwiedzanie już o ósmej rano, a zakończyliśmy późnym wieczorem. Atrakcji nie brakowało, znalazły się na naszej trasie Hradczany z katedrą św. Wita, gdzie między innymi mogliśmy zobaczyć czeskie klejnoty koronacyjne, Złota Uliczka, Most Karola, Stare Miasto, Mała Strana – dzielnica pięknych barokowych pałaców i ogrodów, rejs statkiem po Wełtawie i wieczorny pokaz Fontanny Křižíkova do muzyki z filmu Mamma Mia! Ostatni dzień spędziliśmy w Morawskim Krasie. Jaskinia Punkevní zyskała popularność dzięki temu, że umożliwia odwiedzającym dostanie się na dno przepaści Macocha, a jej zwiedzanie kończy romantyczny spływ łódeczkami po podziemnej rzeczce Punkvi. Przed powrotem do Kleszczowa zatrzymaliśmy się w Slavkowie, bardziej znanym jako Austerlitz. W czasie zwiedzania zamku w Slavkovie czekało na nas kilka niespodzianek. Pełne przepychu komnaty z bogatymi zdobieniami, unikatowa galeria obrazów z okresu baroku i doskonała akustyka w Sali Owalnej, specjalnie zaprojektowanej w taki sposób, aby w czasie obrad na wysokim szczeblu nie można było podsłuchać, o czym rozmawiają goście w poszczególnych grupach. Właśnie w tej sali doszło do podpisania porozumienia między Francją i Austrią po zwycięstwie wojsk Napoleona. Zobaczyliśmy Pomnik Pokoju, wzniesiony na wzgórzu w miejscu decydującego zwycięstwa Francuzów nad Rosjanami i Austriakami. W czasie wycieczki dopisywała nam nie tylko pogoda, naszymi nieodłącznymi przyjaciółmi byli dobry humor i wspaniali koledzy, na których zawsze można było liczyć. Ciekawe, gdzie zawitamy w następnym roku?

 


 

Jagoda Staniszewska w Kanadzie

   Wycieczka za granicę, a w szczególności za ocean, to rzadko spotykana i wyjątkowa nagroda. Tym większe było moje szczęście, gdy udało mi się ją wygrać w IX Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim: „ Mówimy Reymontem” w kategorii -„Gimnazjum”.
   Tygodniowy wyjazd, od 30 maja do 6 czerwca, był rzeczywiście, zgodnie z zapewnieniami wszystkich dookoła i moimi własnymi przypuszczeniami, przygodą życia, której nigdy nie zapomnę. Złożyło się na to wiele czynników.
   Przede wszystkim miałam możliwość zwiedzenia Kanady i, choć była to tylko część tego (drugiego największego na świecie) państwa, to mam wrażenie, że poznałam i zobaczyłam wszystko, co najważniejsze i naprawdę zachłysnęłam się tamtejszą kulturą, stylem i tamtejszą rzeczywistością. Państwo Chrapka, którzy nas gościli, dołożyli wszelkich starań, aby plan każdego dnia, od rana do wieczora, wypełniały wycieczki i atrakcje, przybliżające nam Kanadę, jej dawne i obecne oblicze.
   Niesamowitość tego wyjazdu potęguje fakt, że do tamtej pory, obraz Ameryki, obraz Kanady znałam tylko i wyłącznie z filmów czy z telewizji. Realia tamtego kontynentu, można powiedzieć „tamtego świata”, zdawały się być nieosiągalnym „american dream” (amerykańskim marzeniem/snem). Dla mnie ten sen stał się jawą, a kanadyjska rzeczywistość była na wyciągnięcie ręki.
   Przez 7 dni mogłam oglądać miejsca dosłownie wyjęte z widokówek. Między innymi jeden z siedmiu cudów świata - Wodospad Niagara. Oprócz jego biernego podziwiania, miałam okazję poczuć Niagarę ,,na własnej skórze” (rejs statkiem przy samym wodospadzie i ulewa z jego strumieni, która zmoczyła nas do suchej nitki to fantastyczna atrakcja, dzięki której Niagarę zapamiętam na zawsze). Zwiedzałam cudowne miasta, w tym największe w Kanadzie – Toronto, gdzie odwiedziłam Konsulat RP oraz wieżę CN Tower, z której rozciągał się aż po sam horyzont widok na nowoczesne i wysoko zurbanizowane miasto. Wzięłam gościnnie udział w XLIV Konkursie Recytatorskim organizowanym w Hamilton, gdzie młodzież Polonii walczy o wyjazd do Polski. Odwiedziłam polską szkołę, gdzie dzieci od podstaw uczą się języka polskiego i patriotyzmu, a nauczyciele starają się zakorzenić w nich tradycje, kulturę polską i miłość do ojczyzny. Poznałam historię pierwotnego ludu zamieszkującego Amerykę – Indian, byłam w miasteczku, które zamieszkują, szkole, w której się uczą oraz w ich muzeum. Bardzo ciekawym punktem naszej wycieczki był wyjazd do wioski Menonitów – St. Jacobs w Ontario. Kultura ludu i zasady, według których żyją i którymi się kierują bardzo mnie zaintrygowały. Żyją w zgodzie z naturą, w spokoju. Mają swoje farmy i wbrew powszechnemu stereotypowi, korzystają z elektryczności i nie są aż tak ortodoksyjni. Produkcja syropu klonowego, którą prowadzą i różnorodność wyrobów z niego skradły moje serce (a raczej podniebienie) i… wypełniły moją walizkę.
   Lista miejsc, które zobaczyłam i zwiedziłam to niekończąca się opowieść, więc pragnę teraz wspomnieć o rzeczy, bez której to wszystko znacznie straciłoby na atrakcyjności i znaczeniu, a mianowicie – o ludziach. Ludziach, którzy te wycieczki organizowali, osobach, które dbały o nasze samopoczucie i żołądki. O znajomościach, które się zawiązały. Tak naprawdę to właśnie oni stworzyli przyjazną atmosferę, która dawała nam siły do zwiedzania codziennie nowych miejsc. Zyskałam dobrych znajomych (zarówno z Kanady, jak i z Polski) oraz przede wszystkim piękne chwile spędzone z nimi, do których na pewno będę wracać myślami bardzo często.
   Jestem wdzięczna wszystkim, którzy przyłożyli się do mojej wygranej, organizatorom i opiekunom wyjazdu. Było to spełnienie marzeń i bez wątpienia jeden z najwspanialszych tygodni mojego życia.

 


 

Wizyta Gości z Ukrainy


Dzień Dziecka

   W dniu 02.06.2014r. w Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie miały miejsce obchody Dnia Dziecka połączone z powitaniem Gości z Ukrainy ze szkoły w Równem. Delegacja nauczycieli oraz uczniów z Ukrainy została przywitana przez Dyrektora szkoły – Pana Ryszarda Ciągło oraz sekretarza Gminy – Pana Kazimierza Hudzika. Następnie zabrała głos Pani Olena Shenkneht – Dyrektor szkoły Centrum Nadziei w Równem na Ukrainie. W swoim wystąpieniu Pani Olena Shenkneht powitała wszystkich zebranych, podziękowała za zaproszenie do Kleszczowa w imieniu nauczycieli i uczniów z Ukrainy. Po uroczystym powitaniu zaproszeni Goście oraz uczniowie gimnazjum obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów gimnazjum. Uczniowie wystąpili w inscenizacji ,,Typy w naszej klasie” oraz inscenizacji ,,Czerwony Dresik” – parodii znanej baśni ,,Czerwony Kapturek”. Wszyscy świetnie się bawili, oglądając humorystyczne widowisko. Dopełnieniem były piosenki śpiewane przez Oliwię Piechurę , Sandrę Jakubiak oraz Mikołaja Lasotę. Mogliśmy usłyszeć takie utwory jak ,,Hej , sokoły”, ,, Dumka na dwa serca” oraz piosenkę ,,Czerwonu rutu”. O tym, że część artystyczna podobała się naszym ukraińskim Gościom oraz naszej gimnazjalnej młodzieży, świadczyły gromkie brawa w trakcie inscenizacji oraz na koniec – po zakończeniu widowiska. Tę bardzo widowiskową część artystyczną przygotowali nauczyciele gimnazjum: p. Bogusława Barańska, p. Ilona Bujacz oraz p. Sławomir Szafrański. Dzień Dziecka trwał jednak nadal. Wszyscy uczniowie wraz z naszymi ukraińskimi Gośćmi obejrzeli filmy o tematyce młodzieżowej.
   Kolejnym etapem obchodów Dnia Dziecka było podsumowanie dwóch projektów, w których brała udział nasza młodzież. O godzinie 15: 00 odbyło się podsumowanie projektu „Literatura inspirowana sztuką kulinarną” prowadzony przez p. Izabelę Marcinkowską i p. Iwonę Binkowską -Antoszczyk a godzinę później podsumowanie szkolnego konkurs „Mistrzowie dobrej formy”. Tym razem uczniowie mieli za zadanie przygotować zdrowe podwieczorki, których skosztowała młodzież naszego gimnazjum, nauczyciele oraz uczniowie z Ukrainy z opiekunami. Opiekę nad młodzieżą podczas przygotowania posiłków sprawowała p. Ewelina Sujata.
   Następnie młodzież gimnazjalna oraz rówieśnicy ze szkoły w Równem wzięli udział w szkolnej dyskotece przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Podczas zabawy wszyscy bawili się świetnie, zarówno nasi gimnazjaliści jak i uczniowie ze szkoły w Równem.

Wycieczka po Gminie Kleszczów

   3 czerwca był kolejnym dniem wizyty naszych Gości z Ukrainy. Mimo, że deszczowy uczniowie ze szkoły w Równem wraz z opiekunami, delegacja uczniów z Gimnazjum wraz z panem Dyrektorem i p. Iloną Ziembą wzięli udział w wycieczce autokarowej po Gminie Kleszczów. Aby przybliżyć gościom z Ukrainy jak ciekawa i interesująca jest nasza gmina zwiedzili oni m. in.
- Dom Kultury w Łękińsku (wystawy prac mieszkańców Gminy Kleszczów)
- Góra Kamieńsk (punkt widokowy)
- Przejazd przez kopalnię i elektrownię Bełchatów
- przejazd przez strefę przemysłową w Bogumiłowie
- punkt widokowy w Żłobnicy
- przejazd przez strefę przemysłową w Kleszczowie

Wycieczka do Krakowa

   W środę 04 czerwca uczniowie ze szkoły w Równem wraz z opiekunami byli na zorganizowanej przez Urząd Gminy wycieczce w Krakowie. Goście zwiedzali najciekawsze miejsca o znaczeniu historycznym oraz kulturowym.
Edukacyjny czwartek

   05 czerwca 2014 roku był dniem w którym ukraińscy uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli naszego Gimnazjum. Goście z Równego uczestniczyli m. in. w lekcjach wychowania fizycznego, języka polskiego, historii, matematyki, biologii, geografii oraz języka angielskiego. Ciekawym elementem wspólnych lekcji były zajęcia języka angielskiego prowadzone przez nauczycieli z Ukrainy. Nasi uczniowie mieli okazję przekonać się jak pracują nauczyciele w innym kraju oraz zdobyć nowe i poszerzyć poznane już wiadomości.
   Po zakończonych zajęciach edukacyjnych uczniowie ze szkoły w Równem zaszczycili społeczność naszego gimnazjum przygotowanym przez nich specjalnie na tą okazję występem artystycznym. Uatrakcyjnieniem tego dnia była także dwugodzinna wycieczka rowerowa po terenie gminy.

Pożegnania czas

   06. czerwca to już ostatni dzień pobytu naszych Gości z Ukrainy w Gimnazjum w Kleszczowie. W tym dniu uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Równem wzięli udział w Festiwalu ,,Od ignoranta do eleganta” zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie.
   Następnie podczas specjalnego apelu nastąpiło pożegnanie naszych ukraińskich Gości. Pan Dyrektor Ryszard Ciągło podziękował za wspólnie spędzony czas, życzył szczęśliwej podróży i szybkiego ponownego spotkania. Głos zabrała także Pani Dyrektor szkoły w Równem Olena Shenkneht, która dziękowała za miłe i ciepłe przyjęcie w naszej szkole.
   Wieczorem, z inicjatywy uczniów Gimnazjum i przyjaciół z Ukrainy, została zorganizowana dyskoteka szkolna. Samorząd szkolny z pomocą Malwiny Matyji i Mikołaja Lasoty przygotował dekorację oraz muzykę. W zabawie wzięło udział ok. 80 uczniów naszego gimnazjum, którzy bawili się pod czujnym okiem opiekunów (zabawa super!!!).
Zapraszamy także na stronę szkoły w Równem http://coh.rv.ua.

 


 

Bieg po zdrowie przedszkolaków z gminy Kleszczów w ramach projektu Zachowaj Równowagę

   Uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunem p. E. Sujatą zorganizowali II Bieg po zdrowie dla wszystkich przedszkolaków z gminy. Zawody odbyły się na stadionie KS Omega Kleszczów. W trakcie organizacji biegu uczyli się samodzielności, umiejętności pracy w grupie oraz rozwijali obowiązkowość i odpowiedzialność. Włączyli do współpracy rodziców, którzy chętnie przyszli z pomocą. Przygotowali piękną dekorację, na której tle pan Dyrektor wręczył medale i nagrody najlepszym sportowcom. Upominki dla dzieci ufundowali sponsorzy: Firma Arix Polska, esbank Bank Spółdzielczy w Radomsku, Gminna komisja Rozwiązywania problemów Alkoholowych, Gminny Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Firma Budowlana Maxbud. Pomoc przedmedyczną zapewniła p. Paulina Niedbała, która profesjonalnie spełniła swoje zadanie. W biegu wzięło udział 268 przedszkolaków.
   Prawidłowy styl życia to także codzienna aktywność fizyczna, zachęcamy rodziców do ruchu na świeżym powietrzu wraz z dziećmi ponieważ wspólne aktywne spędzanie czasu jest znakomitą formą profilaktyki prozdrowotnej.

 


 

Wycieczka do Czech

   W dniach 11 – 15 czerwca 2014 roku odbędzie się wycieczka szkolna: Kotlina Kłodzka – Czechy.    Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem wycieczki

 


 

MISTRZOWIE DOBREJ FORMY

   W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy "Zapobieganie nadwadze, otyłości i chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej w naszej szkole zorganizowano szereg akcji zachęcających do aktywności fizycznej i przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Na stale wpisał się w kalendarz szkolny konkurs „Mistrzowie dobrej formy”, dnia 2 czerwca 2014 r. odbyła się podsumowująca edycja tego konkursu oraz wręczenie nagród „Strażnikom Dobrej Formy”: Ani Piwowarczyk, Kamili Frach, Ali Tarkowskiej, Izie Bartoszewskiej, Wiktorii Kurowskiej, Oli Rutkowskiej, Kasi Śmiertka i Krystianowi Śmiertka, którego dokonała p. Ewelina Sujata – organizatorka prozdrowotnych działań w naszej szkole. Tym razem uczniowie mieli za zadanie przygotować zdrowe podwieczorki, których skosztowała młodzież naszego gimnazjum, nauczyciele oraz nasi rówieśnicy z Ukrainy z opiekunami. Posiłki przygotowane przez reprezentacje międzynarodowe to sałatki owocowe, warzywne, koreczki, kanapki z ciemnego pieczywa, ciasta owocowe i koktajle. Efekty tej współpracy zostały ustawione na wspólnym stole, udekorowanym kwiatami, Rada Rodziców naszej szkoły zapewniła nam odpowiednią ilość wody do picia. Spożycie kalorii zostało zbilansowane wysiłkiem fizycznym podczas dyskoteki.

 


 

Spotkanie ze Strażą Ochrony Kolei

   W dniu 29 maja 2014 roku gościliśmy w naszym gimnazjum przedstawicieli Straży Ochrony Kolei w Koluszkach. Komendant Posterunku Straży Ochrony Kolei w Koluszkach Pan Arkadiusz Turniak oraz strażnik Marcin Krupa przeprowadzili prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa na kolei. Pan komendant mówił m. in. czym jest SOK, kiedy powstał i co należy do obowiązków i kompetencji funkcjonariuszy. Ponadto uczniowie dowiedzieli się jak muszą się zachowywać podczas podróży pociągiem, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, czego nie wolno robić na torowiskach oraz jak mogą się skończyć zabawy w pobliżu torów. Podczas prelekcji uczniowie obejrzeli także krótkie filmiki edukacyjne oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez pracowników SOK. Na koniec uczniowie otrzymali od strażników kolei firmowe smycze i etui na telefony komórkowe.
   Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów oraz była doskonałym ostrzeżeniem przed zbliżającymi się wakacjami.

 


 

Wycieczka klas II do Kazimierza Dolnego

   27 maja 2014 roku odbyła się jednodniowa wycieczka klas drugich wraz z wychowawcami do Kazimierza Dolnego. Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość, bardzo stara, polska osada nad Wisłą. Większość budowli charakteryzuje czerwona dachówka, bielone od zewnątrz ściany i kamienne podmurówki. Wszystkie domy utrzymane są w godnym podziwu porządku, dzięki czemu miasteczko ma specyficzny charakter, urok i wdzięk.
   Uczniowie mogli podziwiać piękne krajobrazy, będąc na szczycie Góry Trzech Krzyży, zwiedzili też Zamek i Basztę z XIII wieku. Późnym wieczorem uczniowie zmęczeni ale i zadowoleni wrócili do Kleszczowa.

 


 

Wycieczka do Warszawy klas II i III

   W dniu 22 maja 2014 r. grupa 20 gimnazjalistów (uczniowie klas drugich oraz trzecich) uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Warszawy. Nasi uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, obejrzeli trójwymiarowy seans w Planetarium na temat realizowania przez człowieka marzenia o lataniu. Następnie udaliśmy się do nowoczesnego, multimedialnego Muzeum im. Fryderyka Chopina oraz zwiedziliśmy bardzo dokładnie Stadion Narodowy (wejście do strefy kibica, piłkarza oraz lóż gościnnych). Wieczorem uczniowie, pełni wrażeń mijającego dnia, otrzymali jeszcze dodatkową niespodziankę.

 


 

Wycieczka do Warszawy

   W dniu 14 maja uczniowie klas I wzięli udział w jednodniowym wyjeździe zorganizowanym przez p. Monikę Staryge do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W trakcie niemal 3 godzin zwiedzania Centrum, młodziez miała okazję zobaczyć takie wystawy jak: Człowiek i środowisko, Strefa światła, Świat ruchu, Re:generacja, Teatr robotyczny, Teatr wysokich napięć czy Korzenie cywilizacji. Po trudach zdobywania wiedzy, w tak ciekawy sposób, młodzież wraz z opiekunami udała się na zasłużony posiłek do kompleksu Złote Tarasy w Warszawie. Młodzieży dziękujemy za wspólny wyjazd i przykładne zachowanie.

 


 

Spotkanie autorskie z Martą Fox

   8 maja 2014 roku uczniowie Gimnazjum spotkali się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kleszczowie z pisarką Martą Fox. Ciesząca się niezwykłą popularnością zarówno wśród młodych, jak i dorosłych czytelników pisarka porusza w swojej twórczości trudne tematy wieku dorastania. Jej powieści wprowadzają w świat wrażliwej młodzieży tęskniącej za przyjaźnią, akceptacją i miłością
   Podczas spotkania pisarka opowiadała o swojej twórczości, życiu osobistym i wspominała lata dzieciństwa. Odpowiadała również na pytania czytelników: dlaczego została pisarką, co inspiruje ją do pisania itp. Marta Fox to niezwykle ciepła i otwarta kobieta, posiadająca wspaniałe poczucie humoru. Dzięki temu od pierwszych chwil zapanował przyjazny nastrój, a całe spotkanie przebiegło w przemiłej atmosferze.
   Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki autorstwa p. Marty, które można było kupić po spotkaniu. W każdej z nich pisarka zamieściła dedykację i autograf. Zainteresowanych pisarstwem i życiem Marty Fox odsyłamy na jej stronę internetową: www.martafox.pl.
   Czytelników zapraszamy do naszej biblioteki, która w swoich zbiorach ma wiele książek Marty Fox.

 


 

Olimpiada Dobrej Formy

   W środę 30 kwietnia 2014 roku, wraz z cała szkołą spędziliśmy aktywnie czas uczestnicząc w Olimpiadzie Dobrej Formy, zorganizowanej w ramach projektu „Zachowaj Równowagę”. Każdą klasę reprezentowało 6 uczniów, którzy mieli za zadanie pokonać tor składający się z 11 przeszkód. Reszta klasy zajmowała trybuny, skąd kibicowali swoim koleżankom i kolegom. Najwięcej emocji wzbudzały skoki w workach i pokonywanie płotków.
   Zwycięscy otrzymali zestawy do gry w badmintona, skakanki oraz jabłka. Olimpiadę zorganizowali strażnicy dobrej formy: Ola Rutkowska, Wiktoria Kurowska, Kasia Śmiertka, Krystian Śmiertka, Kamila Frach, Ania Piwowarczyk wraz z opiekunem p. Eweliną Sujatą.
   Gratulujemy sprawności i odwagi. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 


 

Święto Konstytucji 3 maja

   30 kwietnia 2014 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przedstawienie w nieco nietypowej formie zostało przygotowane i zaprezentowane przez uczniów klasy I a, pod kierunkiem pani Joanny Mądrzyk i pani Renaty Skalskiej. Uroku akademii dodały występy wokalne dwojga uczniów: Oliwii Piechury i Mikołaja Lasoty.

 


 

Wycieczka RCK do Łodzi

   W dniu 28 kwietnia 2014r. Uczniowie klas III gimnazjum wzięli udział w jednodniowym wyjeździe do Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Wyjazd zorganizowała p. Monika Staryga przy współpracy z Klubem HDK PCK w Kleszczowie. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w bardzo ciekawej prelekcji dotyczącej krwiodawstwa, dowiedzieli się,kiedy mogą oddawać krew, jakie są przeciwwskazania eliminujące czasowo z możliwości oddawania krwi oraz na stałe uniemożliwiające pozostanie krwiodawca. Prelekcja zakończyła się krótkim quizem, podczas którego uczniowie mogli zdobyć ciekawe nagrody rzezczowe. Uczestnicy wyjazdu zostali również oprowadzeni po labolatoriach RCK, oddziale preparatyki krwi, na którym krem jest preparowana i jej składniki są oddzielane. Odwiedzili również oddziałskładowania krwi, na którym oddana krew i jej elementy są przechowywane. Za pomoc w organizacji wyjazdu serdecznie dziękujemy. p. Markowi Kaczmarczykowi.

 


 

SZKOLNE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMII

   W dniu 16 kwietnia 2014 roku na terenie naszego Gimnazjum odbyły się szkolne obchody Światowego Dnia Ziemi zorganizowane przez p. Monikę Starygę, p. Patrycję Bukowy, p. Marte Goździewską i p. Magdalenę Krawczykowską – Kiełbik. Jednak najwięcej do powiedzenie w sprawie organizacji akademii mieli uczniowie klas III,w szczególności: Aldona Knysiak, Ola Klewin, Ola Bujacz, Roksana Mendak, Alicja Tarkowska. Dziewczynom serdecznie dziękujemy
   W ramach obchodów zorganizowano pokaz mody proekologicznej, podczas którego modele i modelki prezentowali stroje przygotowane przez projektantów. Odbył się również konkurs na najciekawszy filmik o tematyce proekologicznej pt. „Jak daleko nam do Eko?”. Najlepsi w tej konkurencji okazali się być uczniowie klasy IA. Serdecznie gratulujemy.

 


 

Poezja Jana Pawła II

   W dniu 15.04.2014r. w auli Solparku odbył się konkurs pt. "Mecz poetycki z wykorzystaniem twórczości Jana Pawła II". Organizatorami konkursu byli Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie oraz Szkolna Biblioteka Gimnazjum w Kleszczowie. W meczu wzięło udział 10 drużyn 3 osobowych składających się z uczniów Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie. Po prezentacji wszystkich grup komisja w składzie: Danuta Kuc, Elżbieta Roczek i Aleksandra Gorzelak - Dylak oceniła przeczytane teksty pod względem zastosowania odpowiedniej intonacji, tempa i oryginalności wykonania, wyłaniając dwie drużyny do meczu finałowego. Po zaciętej rywalizacji w finale, jury zgodnie uznało, że I miejsce otrzymuje drużyna w składzie: Iza Bartoszewska, Grzegorz Nowak, Magda Kochanowska, II miejsce: Wiktoria Kierasińska, Weronika Kopka i Natalia Woch, III miejsce: Karolina Cieślak, Zosia Rutkowska i Paulina Zielińska.
   Oprócz trzech pierwszych miejsc dla dwóch drużyn przyznano wyróżnienia, a pozostali uczniowie zostali uhonorowani dyplomami za uczestnictwo w konkursie. Fundatorem nagród był Urząd Gminy w Kleszczowie. Laureaci odebrali nagrody 26 kwietnia br., o godz. 17.00 podczas Wieczornicy z okazji kanonizacji Jana Pawła II w kościele Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Kleszczowie.

 


 

Półfinał PLUSLIGI

   W poniedziałkowe popołudnie 7 kwietnia 2014 roku uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami kibicowali drużynie PGE SKRA Bełchatów, która pokonała Jastrzębski Węgiel 3:0, w drugim półfinałowym meczu Plusligi.
   W hali „Energia” w Bełchatowie panowała wspaniała atmosfera, wszyscy wspólnie zagrzewali zawodników do walki. Bełchatowianie zagrali bardzo dobre spotkanie. Gratulujemy zwycięstwa i czekamy na finał!
Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Gal2013_2014

 

Gratulujemy!

   27 marca 2014r. drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Magdalena Wysocka, Natalia Szczepocka, Wiktoria Kierasińska, Natalia Woch i Kamil Pieniażek wzięła udział w V Powiatowym Konkursie Przyrodniczym pod hasłem: „Świat dawniej, dziś i w przyszłości”.
   Nasi uczniowie zajęli I miejsce w konkursie plastycznym uzyskując maksymalną do otrzymania liczbę punktów. Gimnazjaliści wykonali makietę, w której przygotowanie włożyli wiele pracy i serca.
   W kolejnej części konkursu uczniowie rozwiązywali test o tematyce przyrodniczej. Do finału zakwalifikowała się Magdalena Wysocka, która w klasyfikacji końcowej zajęła wysokie drugie miejsce.
   Uczniów do konkursu przygotowała p. Ilona Ziemba.

   

 


 

Dni otwarte w ZSP Kleszczów

   W dniu 21 marca 2013 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką nauczycieli uczestniczyli w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie. Młodzież wzięła udział w zajęciach warsztatowych, prelekcjach oraz części artystycznej. Uczennice naszej szkoły otrzymały także wyróżnienia w I Powiatowym Konkursie Translatorskim (język angielski – język niemiecki). Uczennice, które wzięły udział w konkursie: Iza Bartoszewska (klasa III b), Kamila Frach (klasa III c), Kinga Fryś (klasa III a), Natalia Jasek (klasa III a), Beata Nagoda (klasa III a), Anna Piwowarczyk (klasa III c), Klaudia Zielińska (klasa III b). Drużyna w składzie: Beata Nagoda (klasa III a), Anna Piwowarczyk (klasa III c) oraz Michał Kacprzyk, Patryk Kubiak, Adam Olszewski (chłopcy z klasy III b), dzielnie walczyła w II edycji konkursu „Matematyka, Fizyka i Sport”. Nasi uczniowie zajęli drugie miejsce.

 


 

HONOROWE DAWSTWO SZPIKU KOSTNEGO

   W dniu 18 marca 2014r. uczniowie klas III gimnazjum wzięli udział w prelekcji zorganizowanej przy współpracy z Gminnym Klubem Honorowych Dawców Krwi w Kleszczowie dotyczącej honorowego dawstwa szpiku kostnego. Podczas wykładu uczniowie mogli uzyskać informacje na temat honorowego dawstwa szpiku. Dowiedzieli się również kiedy i gdzie mogą zarejestrować się jako honorowi dawcy, a także jak wygląda sam proces pobierania szpiku kostnego. Prelegentka, dr n. med. Anna Piłat z-ca kierownika Ośrodka Dawców Szpiku CSK IS UM opowiedziała również o działalności Ośrodka Dawców Szpiku przy Centralnym Szpitalu Klinicznym Instytucie Stomatologii UM w Łodzi.
Zapraszamy do galerii.

 


 

TARGI EDUKACYJNE

   Nadchodzi moment podejmowania ważnej decyzji o dalszym kierunku kształcenia tegorocznych absolwentów gimnazjum. Wybór szkoły jest dla młodych osób niezwykle trudnym wyborem, a jest to przecież jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Wiele młodych osób potrzebuje informacji i porad, które pomogą im odpowiedzieć na pytanie: Co robić w życiu?
   Gimnazjum w Kleszczowie, mając na uwadze pomoc w tej dziedzinie, zorganizowało w dniu 12 marca 2014r. targi edukacyjne szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bełchatowskiego i radomszczańskiego.
   Targi przeznaczone były dla uczniów klas trzecich i ich rodziców. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 12 szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nich były:
  - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie
  - Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku
  - Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu
  - Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bujnach
  - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach
  - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie
  - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Bełchatowie
  - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku
  - Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku
  - Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomsku
  - I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku
  - II Liceum Ogólnokształcące w Radomsku
   Uczniowie i ich rodzice oprócz zapoznania się z ofertami poszczególnych placówek mogli porozmawiać z nauczycielami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych, a tym samym uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich wątpliwości. Ponadto dyrektor gimnazjum p. R. Ciągło przedstawił informacje związane z egzaminem gimnazjalnym, a pedagog szkolny p. K. Bębnowska przedstawiła główne zasady rekrutacji elektronicznej.
   Serdecznie zapraszamy do ponownego przejrzenia prezentacji multimedialnej wykorzystywanej podczas spotkania (zawiera ona m.in. kierunki kształcenia proponowane przez zaproszone szkoły) oraz obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

 


 

SAMORZĄD SZKOLNY OGŁASZA KONKURS NA PRO-EKOLOGICZNY FILM pt.

   JAK DALEKO NAM DO EKO ?


   Nagraj krótki, 6 minutowy film o tematyce pro- ekologicznej. Dostarcz go do dn. 4 kwietnia do p. Moniki Starygi. Trzy najlepsze, najzabawniejsze filmiki zostaną nagrodzone i wyświetlone podczas szkolnych obchodów Dnia Ziemi - 16 kwietnia 2014r.

ZAPRASZAMY!!!    
Samorząd Uczniowski   

Dzień Kobiet


   W piątek 7 marca wraz z całą szkołą obchodziliśmy Dzień Kobiet. Jak przystało na to wyjątkowe święto, panowie od samego rana tj. 8:00 przygotowywali niespodzianki w klasach. W związku z realizowanym przez naszą szkołę projektem „Zachowaj Równowagę” niespodzianką było zdrowe II śniadanie. Były to kanapki z razowego bądź pełnoziarnistego chleba i zdrowych dodatków tj. szynka drobiowa, biały lub żółty ser, pomidor, ogórek, rzodkiewka i sałata. W tym samym czasie, promując ideę zdrowego stylu życia, my kobietki bawiłyśmy się w rytmach zumby. Muzyka oraz choreografia opracowana przez Panią Sylwię Łuźniak porywały nas do aktywności.
   Po tak dużej dawce energii i endorfiny nadszedł czas na życzenia i uroczyste spożywanie II śniadania, które tym lepiej smakowało ponieważ przygotowali je nasi koledzy. Stoły były udekorowane kwiatami, serwetkami z motywami owoców.
   Nad tym, aby ten szczególny dzień miał korzystny wpływ na nasze zdrowie czuwała Pani Ewelina Sujata – dziękujemy za pomysł i mobilizację do działania. Mamy nadzieję, że kolejne obchody tego święta będą tak samo zdrowe i przyjemne jak w tym roku.
Zapraszamy do galerii.

Strażniczka dobrej formy: Wiktoria Kurowska

 


 

   8 marca – Dzień Kobiet


   W dniu 7 marca w naszej szkole obchodzić będziemy międzynarodowe święto – Dzień Kobiet. Z tej okazji chcielibyśmy złożyć wszystkim Paniom nauczycielkom oraz wspaniałym koleżankom chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia:

Z okazji Dnia Kobiet
Dużo szczęścia, pomyślności,
mało smutku moc radości,
byś chodziła uśmiechnięta
w dniu Twojego święta.

Ósmego marca marcowy wiatr
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr
...
i każdej Pani podawał kwiat!


 Samorząd Uczniowski 


 

Wielki sukces pączkowej AKCJI !!!


   W dniu 27 lutego, czyli w tłusty czwartek odbyła się akcja „Wyślij pączka do Afryki”, podczas której uczniowie klas III i II naszego gimnazjum sprzedawali usmażone przez siebie pączki i faworki. Akcja, zorganizowana pod hasłem „Od pączka nie rośnie brzuch tylko serce”, cieszyła się ogromnym powodzeniem. Pączki „schodziły” jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”!:) W akcję włączył się ZSP w Kleszczowie, Urząd Gminy Kleszczów, Zakład Komunalny w Kleszczowie i Solpark. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy. Szczególne jednak podziękowania należą się „pączkowej drużynie” (jak również ich Mamom i Babciom), która do późnych godzin nocnych wytrwale wyrabiała ciasto, smażyła i dekorowała pączki. Dzięki poświęceniu wspaniałej młodzieży, a także wielkim sercom naszych darczyńców udało się zebrać kwotę 1698 zł, która została wpłacana na konto Krakowskiej Fundacji Kapucyni i Misje. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję. Ogromne podziękowania kierujemy pod adresem p. Marty Goździewskiej za pomoc w zorganizowaniu akcji. Koordynatorem akcji była p. Monika Staryga.
Zapraszamy do galerii.

 


 

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM I CHRONI ŚRODOWISKO


   W dniu 11.02.2014 r. odbył się szkolny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM I CHRONI ŚRODOWISKO”, w którym udział wzięło 32 uczniów z klas I – III. Do kolejnego etapu zakwalifikowały się uczennice:

Patrycja Krawczykowska z klasy I c


Beata Nagoda z klasy III a


   Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody z Urzędu Gminy w Kleszczowie. Opiekę nad konkursem i jego uczestnikami sprawowała p. Iwona Binkowska - Antoszczyk. Życzymy powodzenia w kolejnym etapie Turnieju

 


 

MISTRZOWIE DOBREJ FORMY
SAŁATKA BYSTREGO UCZNIA
w ramach projektu


   Dnia 19 lutego 2014r., w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu „Zachowaj Równowagę” odbył się konkurs „Mistrzowie dobrej formy. Sałatka bystrego ucznia.”
   O godzinie 16:00 rozpoczęły się zmagania dziesięciu dwuosobowych drużyn. Rywalizację zawodników obserwowało nasze szanowne jury, w którego skład weszły: Pani Małgorzata Szych-Kuc, Pani Iwona Binkowska-Antoszczyk oraz 2 strażniczki dobrej formy: Anna Piwowarczyk i Kamila Frach. Jury oceniło nie tylko smak, ale i prezentację uczniów na temat zawartości witamin i składników odżywczych w ich daniach, to, w jaki sposób pracowali oraz ich strój. W trakcie uważnej oceny przez wyżej wymienionych, uczniowie, którzy przyszli jako widownia, mogli spróbować sałatek swoich rówieśników. Trzeba przyznać, że wszystkie były pyszne.
   Tuż przed ogłoszeniem wyników Pani Małgorzata Szych-Kuc podzieliła się z nami ciekawymi informacjami na temat kupowania owoców i warzyw. Powiedziała, że my jako konsumenci, mamy prawo powąchać w sklepie towar, który chcemy kupić. Jeśli warzywa mają nieprzyjemny zapach benzyny, należy je jak najszybciej odłożyć. Poinformowała nas także o tym żeby nie łączyć surowych i gotowanych warzyw, ponieważ nie dla wszystkich jest to zdrowe.
   I w końcu nadszedł ten moment, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Ogłoszenie wyników. A oto poszczególne miejsca:
  1. miejsce : Julia Urbaniak i Filip Węglarski (kl. II A)
  2. miejsce : Roksana Mendak i Beata Nagoda (kl. III A)
  3. miejsce: Oliwia Piechura i Julia Berg (kl. III C)
  4. miejsce: Kasia i Krystian Śmiertka (kl. II B)
  5. miejsce: Sandra Jakubiak i Magdalena Wójcik (kl. I A)
  6. miejsce: Mateusz Sulikowski i Natalia Buresz (kl. III B)
  7. miejsce: Patrycja Krawczykowska i Ewa Nowak (kl. I C)
  8. miejsce: Krystian Klewin i Paweł Grzączkowski (kl. II D )
  9. miejsce: Adam Szafrański i Michał Misiak (kl. II C)
10. miejsce: Paulina Kątna i Klaudia Głowacka (kl. I B)
   Każdy z uczestników dostał nagrody: szklanki i kubki z logo Euro 2012. Za miesiąc odbędą się następne zmagania uczniów naszej szkoły, tym razem zaproponujemy sałatki owocowe.
   W środę rozdano także nagrody, dla osób, które przygotowały zdrowy jadłospis do naszej stołówki szkolnej. Nagrodzone zostały: Magdalena Wójcik, Iza Bartoszewska, Oliwia Widera oraz Beata Nagoda.
Organizatorką konkursu była Pani Ewelina Sujata.
Zapraszamy do galerii zdjęć!!!

Strażniczka dobrej formy: Wiktoria Kurowska

 


 

Najlepsza interpretacja poezji Haliny Poświatowskiej w wykonaniu Jagody Staniszewskiej


   12 lutego, dwa dni przed świętem miłości pod patronem Walentego odbył się XI Powiatowy Konkurs Poezji Miłosnej organizowany przez Gimnazjum nr 5 w Bełchatowie. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II d – Jagoda Staniszewska. Zajęła II miejsce, ale specjalne podziękowania od przewodniczącej jury otrzymała za niezwykle ekspresyjną recytację wiersza młodej częstochowskiej poetki Haliny Poświatowskiej. Jagoda, pięknie interpretując wiersz, w pełni oddała cierpienie chorej kobiety i wielką potrzebę miłości. Dzięki Jagodzie może inni gimnazjaliści zainteresują się poezją Haliny Poświatowskiej, a oto wybrany przez uczennicę klasy II d utwór:

* * *
odłamałam gałąź miłości
umarłą pochowałam w ziemi
i spójrz
mój ogród rozkwitł

nie można zabić miłości

jeśli ją w ziemi pogrzebiesz
odrasta
jeśli w powietrze rzucisz
liścieje skrzydłami
jeśli w wodę
skrzelą błyska
jeśli w noc
świeci

więc ją pogrzebać chciałam w moim sercu
ale serce miłości mojej było domem
moje serce otwarło swoje drzwi sercowe
i rozdzwoniło śpiewem swoje sercowe ściany
moje serce tańczyło na wierzchołkach palców

więc pogrzebałam moją miłość w głowie
i pytali ludzie
dlaczego moja głowa ma kształt kwiatu
i dlaczego moje oczy świecą jak dwie gwiazdy
i dlaczego moje wargi czerwieńsze są niż świt

chwyciłam miłość aby ją połamać
lecz giętka była oplotła mi ręce
i moje ręce związane miłością
pytają ludzie czyim jestem więźniem


Zobacz zdjęcia i relację z konkursu: http://www.pg5.belchatow.pl/zzycia/konkurspoezji.htm

 


 

GIMNAZJALIŚCI POMAGAJĄ SWOIM RÓWIEŚNIKOM Z DOMU DZIECKA W DĄBROWIE RUSIECKIEJ


   W okresie przedświątecznym samorząd uczniowski ogłosił zbiórkę odzieży dla Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej pod hasłem „Zamień ciucha na uśmiech malucha”. Była to już druga taka akcja – w ubiegłym roku szkolnym, również dla Domu Dziecka, odzież zbierała p. Monika Staryga i Kleszczowski Klub HDK PCK Kleszczów.
   Wzorem ubiegłego roku szkolnego młodzież gimnazjalna pięknie odpowiedziała na apel o pomoc. Uczniowie przynosili do szkoły odzież nie tylko zimową, ale również letnią oraz zabawki. Samorząd uczniowski bardzo dziękuje za zaangażowanie i liczy na Was, drodzy gimnazjaliści, przy okazji kolejnych akcji!!!
Zapraszamy do galerii,

 


 

Wizyta partnerska w Równem na Ukrainie


   W dniach 06.02-09.02.2014 delegacja z Kleszczowa w ramach wizyty partnerskiej odwiedziła szkołę "Centrum Nadziei" w Równym na Ukrainie. W skład delegacji wchodzili: wójt Gminy Kleszczów - p. Sławomir Chojnowski, dyrektor Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie – p. Ryszard Ciągło, przewodnicząca Fundacji "Gałązka oliwna" z Piotrkowa Trybunalskiego - p. Grażyna Muszwic, kierownik Referatu Spraw Ogólnych i Gospodarczych - p. Joanna Guc oraz podinspektor ds. zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i sportu - p. Maciej Mantyk.
   W ramach wizyty delegacja spotkała się z pracownikami oraz uczniami szkoły, obejrzała część artystyczną przygotowaną przez uczniów, obserwowała lekcje otwarte prowadzone przez ukraińskich nauczycieli. Szczególne zainteresowanie wzbudził modułowy system nauczania języka angielskiego. Ponadto delegacja wzięła udział w spotkaniu z merem miasta Równe V. Homkom. Podczas spotkania omówiono perspektywy współpracy, kwestie wymiany uczniów chcących uczyć się języków obcych oraz poznawania tradycji dwóch sąsiednich narodów.
Zapraszamy do fotorelacji, a zainteresowanych odsyłamy na stronę odwiedzonej szkoły http://coh.rv.ua.

 


 

   Niemal tradycją stała się coroczna akcja naszego gimnazjum i krakowskiej Fundacji Kapucyni i Misje, a także wspólna pomoc niesiona czadowym dzieciom i ich rówieśnikom z rejonu RCA. Wspólnymi siłami „zbudowaliśmy” szkołę i nakarmiliśmy osierocone w wyniku wojny domowej dzieci z rejony Czadu i Nzoro. W tym roku również pomagamy! Nasza młodzież pod kierunkiem p. Moniki Starygi organizuje akcję pod hasłem:

„Od pączka nie rośnie brzuch tylko serce”:)

   W związku z tym prosimy Was, szanowni koledzy i koleżanki, abyście w dniu 27 lutego (tłusty czwartek) przestali przejmować się wagą, kaloriami, zawiesili dietę i skusili się na jednego, dwa, trzy…pączki zrobione przez Waszych kolegów. Cena za jednego pączka to 2,50 zł. Dużo?! Pamiętaj, że jedząc TEGO PĄCZKA nie zjadasz „pustych” kalorii – czy możesz to samo powiedzieć o innych pączkach?:) Liczymy na Wasze dobre serca…i pojemne brzuchy:)

Do udziału w akcji Z CAŁEGO SERCA ZAPRASZAJĄ szkolni „CUKIERNICY”


Po więcej informacji kliknij w obrazek i na www.tamtamitu.pl.

 


 

„Gimnazjaliści spełniają marzenia”


   W dniach 02-13 grudnia 2013r. na terenie naszej gminy została przeprowadzona akcja charytatywna „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Uczniowie Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie zebrali pieniądze w kwocie 3.874,42 zł. W ramach akcji dnia 17 stycznia 2014r. w Aleksandrowie Łódzkim opiekunowie akcji wraz z grupą gimnazjalistów spotkali się z Mateuszem - podopiecznym fundacji „Mam Marzenie”. Wraz z przedstawicielami fundacji przekazano chłopcu sprzęt komputerowy o wartości ponad 3000 zł. Relacja ze spotkania na stronie internetowej fundacji.
   Ponadto w tym roku kwotę 275,92 zł przeznaczono na zakup produktów do przygotowania paczek dla dzieci z ubogiej wielodzietnej rodziny z Gorzkowic. Opiekunami akcji były: p.Ilona Ziemba i p.Agnieszka Retkiewicz.

 


 

MISTRZOWIE DOBREJ FORMY


   W ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu: „Zachowaj Równowagę”, 15 stycznia 2014r. odbył się konkurs „Mistrzowie dobrej formy. Soki owocowe, warzywne”. Promocja zdrowego odżywiania obyła się poprzez wykonanie soków owocowych oraz warzywnych przez naszych kolegów i koleżanki. W potyczkach udział wzięło osiem 2-osobowych drużyn, które oprócz przygotowanych soków zaprezentowały ich skład witaminowy oraz walory zdrowotne. Widzowie skosztowali przygotowanych porcji energii oraz wykazali się wiedzą dotyczącą piramidy żywieniowej, zasad prawidłowego żywienia oraz piramidy aktywności fizycznej za którą otrzymali jabłka. Nad prawidłowością przeprowadzenia konkursu czuwało jury w składzie: Pani Małgorzata Szych – Kuc, Pani Iwona Binkowska–Antoszczyk, strażniczki dobrej formy Ania Piwowarczyk i Kamila Frach. Sędziowie oceniali smak soku, strój uczestników, umiejętność posługiwania się narzędziami, współdziałanie w zespole oraz prezentację walorów zdrowotnych wykonanych soków. Po rzetelnej analizie jury ustaliło klasyfikację końcową:
    I  miejsce Jagoda i Kamil z klasy IId,
    II miejsce Filip i Hubert z klasy IIa,
   III miejsce Roksana i Beata z klasy IIIa,
   IV miejsce Natalia i Mateusz z klasy IIIb,
    V miejsce Alicja i Natalia z klasy IIIc,
   VI miejsce Natalia i Weronika z klasy Ia,
  VII miejsce Paulina i Weronika z klasy Ib,
 VIII miejsce Patrycja i Ewa z klasy Ic.
   Wykonane soki były bardzo smaczne i zdrowe dlatego uczestnicy otrzymali nagrody: pojemniki śniadaniowe oraz zestawy cienkopisów, które zapewniła organizatorka konkursu Pani Ewelina Sujata. Towarzyszyła nam wspaniała atmosfera dobrej zabawy, zawodnicy współpracowali ze sobą i pomagali innym reprezentacjom. Gratulujemy umiejętności i postawy fair. Zapraszamy do galerii zdjęć!!!

Strażniczki dobrej formy: Iza i Ola

 


 

Samorząd Uczniowski przypomina:


ZACHOWAJ SIĘ ODPOWIEDZIALNIE PODCZAS WYPOCZYNKU ZIMOWEGO!!!

ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:
   POLICJA - 997
   STRAŻ POŻARNA - 998
   POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
   Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO – 112

 


 

22 finał WOŚP


   3350,65 to kwota zebrana 12 stycznia 2014 r. w Kleszczowie przez wolontariuszy:
- Izabelę Białek
- Natalię Buresz
- Emilię Frankowską
- Magdalenę Kochanowską
- Michała Kacprzyka
- Oliwię Piechurę
- Jerzego Stefaniaka
- Oktawię Zasadę

Serdecznie dziękujęmy za włączenie się do akcji!

 


 

DYSKOTEKA CHOINKOWA


   W dniu 10 stycznia odbyła się w naszej szkole dyskoteka choinkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, Dyrekcję i Radę Rodziców. Pod czujnym okiem nauczycieli pląsali uczniowie klas I – III gimnazjum. Bawili się oni przy muzyce przygotowanej przez p. Sławomira Szafrańskiego. Berło i tron didżeja dzielnie dzierżył Krystian Śmiertka…w chwilach słabości wspomagany przez swoich kolegów. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do galerii zdjęć!!!

 


 

Konkurs Matematyczny Pangea


   W Piątek, 10 stycznia 2014 r. o godz. 9.00 odbędzie się I etap Konkursu Matematycznego Pangea z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Szczegółowe informacje dotyczące tego konkursu znajdziecie na stronie internetowej: http://pangea.edu.pl

 


 

450 rocznica wydania Biblii Brzeskiej


   8 stycznia 2014 roku uczniowie Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie wzięli udział w dwugodzinnej prelekcji poświęconej 450 rocznicy wydania Biblii Brzeskiej. Spotkanie z uczniami poprowadzili Pani Ewa Jóźwiak - Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko- Reformowanego oraz kierownik Biblioteki Synodu KER Pan Krzysztof Bandoła-Skierski. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się m.in., że Biblia Brzeska to drugi (po katolickiej Biblii Leopolity) przekład całości Pisma Świętego na język polski, dokonany przez polskich kalwinów w 1563. Jest to jednocześnie jeden z pierwszych na świecie nowożytnych przekładów całej Biblii z języków oryginalnych: hebrajskiego i greckiego. Przekaz informacji uatrakcyjniły slajdy przedstawiające starodruki oraz oryginalne fragmenty tekstu, które uczniowie mogli sami odczytać i spróbować swoich sił w tłumaczeniu oryginału Biblii. Prelekcji wysłuchali także zaproszeni goście Wójt Gminy Kleszczów Pan Sławomir Chojnowski, ksiądz Kościoła Ewangelicko–Reformowanego Krzysztof Góral oraz proboszcz Parafii NMP w Kleszczowie Andrzej Pękalski.
A oto fragment strony tytułowej Biblii Brzeskiej:

,,Tho iest Księgi Starego y Nowego Zakonu,
właśnie z Żydowskiego, Greckiego y Łacińskiego nowo na Polski ięzyk z pilnością i wiernie wyłożone ...
(na ostatniej karcie:) ... Drukowano w Brześciu Litewskim z rozkazania a nakładem ... Pana Mikołaja Radziwiła, książęcia na Ołyce y na Nieświeżu Woiewody Wileńskiego w Wielkim Księstwie Litewskim ... Roku Pańskiego 1563.”

 


 

Gorzkowice 20 grudnia 2013 r.


   W dniach 2-13 grudnia 2013r. na terenie naszej Gminy została przeprowadzona akcja charytatywna I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem na rzecz podopiecznych Fundacji ,,Mam Marzenie". Uczniowie Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie zebrali pieniądze w kwocie 3.874,42 zł. Za okazaną pomoc dziękujemy całej społeczności naszej Gminy. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane do spełnienia marzeń dzieci. Ponadto w tym roku 275,92 zł zostało przeznaczone na zakup produktów do przygotowania paczek dla dzieci z ubogiej wielodzietnej rodziny z Gorzkowic. Zapraszamy do obejrzenie zdjęć z przekazania tych darów.
   Opiekunami akcji były: p.Ilona Ziemba i p.Agnieszka Retkiewicz.

 


 

Jasełka 2012


   W dniu 20 grudnia 2012 roku w Gimnazjum miały miejsce Jasełka, które zostały przygotowane pod kierownictwem pani Bogusławy Barańskiej i p. Ilony Bujacz. Uczniowie przybliżyli nam obraz Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych ponad 100 lat temu w Lipcach – na podstawie ,,Chłopów” Wł. St. Reymonta. Piękne teksty o tematyce bożonarodzeniowej przeplatane były kolędami śpiewanymi przez Oliwię Piechurę - uczennicę klasy III c oraz Mikołaja Lasotę - ucznia klasy I a. a oto fragment inscenizacji:
   ,,Przed nami Boże Narodzenie – Święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc – noc ,w której Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach”.

 


 

PIERWSZY SZKOLNY KONKURS Z GENETYKI MISTRZOWIE GENETYKI ROZSTRZYGNIĘTY !!!


   W dniu 20 grudnia 2013r. podczas spotkania Jasełkowego zostały ogłoszone wyniki pierwszego szkolnego konkursu z genetyki pt. Mistrzowie Genetyki. Zwycięscy zostali uhonorowani nagrodami książkowymi. A oto wyniki:
 • miejsce I zdobyła Klaudia Zielińska z klasy IIIb
 • miejsce II zdobył Jakub Misiak z klasy IIIa
 • miejsce III zdobyła Kinga Fryś z klasy IIIa
 •    Serdecznie gratulujemy!!!

   


   

  Wyjazd do Częstochowy


     W dniu 17 grudnia 2013 r. odbył się jednodniowy wyjazd do Częstochowy, w którym wzięło udział 43 uczniów naszego Gimnazjum. Pod opieką nauczycieli uczniowie zwiedzili Jasną Górę, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz wzięli udział w pokazach z fizyki na Akademii im. Jana Długosza.
     Ciekawym punktem wycieczki było zwiedzanie Jasnej Góry z przewodnikiem, dzięki czemu uczniowie mogli nie tylko zwiedzić, ale także poznać historię Naszego Polskiego Centrum Pielgrzymek. Największym jednak zainteresowaniem wśród uczniów cieszy się pokazy z fizyki, które były jednocześnie powtórzeniem do Egzaminu Gimnazjalnego. Dr Zygmunt Olesik wraz z mgr Markiem Orkiszem w ciekawy sposób pokazali uczniom niektóre zjawiska fizyczne i wyjaśnili przyczynę ich powstawania.
     Duże zainteresowanie wzbudziło także zwiedzanie Muzeum Medali i Monet Jana Pawła II. Sam właściciel muzeum p. Krzysztof Witkowski zaprezentował swoje eksponaty i opowiedział historie związane z ich zdobywaniem.
     Wycieczkę zorganizowała p. Julita Ozga.

   


   

  Wycieczka klas trzecich do Muzeum Powstania Warszawskiego


     W dniu 19 grudnia 2012 roku grupa 35 uczniów klas trzecich wzięła udział w jednodniowym wyjeździe do Warszawy, podczas którego zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyjazd zorganizowała p. Bogusława Barańska.
     Muzeum jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. Uczniowie zwiedzali muzeum, które gromadzi zbiory poświęcone dziejom Powstania Warszawskiego oraz historii i dorobku Polskiego Państwa Podziemnego.
     Ekspozycja w Muzeum została przyjęta przez uczniów bardzo pozytywnie; uczniowie stwierdzili, iż jest to nowatorstwo w dziejach muzealnictwa polskiego. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technik (audiowizualnych) uczniowie mogli w sposób interaktywny uczestniczyć w oglądaniu eksponatów, które zlokalizowane są na trzech kondygnacjach w liczbie około tysiąca. Kompozycja ekspozycji muzealnej oddziałuje światłem, obrazem i dźwiękiem.
     Wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego był dla uczniów wspaniałą lekcją historii tamtych dni – dni wojny i okupacji.

   


   

  „Książki na Medal”


     6 grudnia 2013 r. w Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki 9 w Bełchatowie, odbył się uroczysty finał XV Powiatowego Konkursu Literackiego „Książki na Medal” oraz II Powiatowego Konkursu Literackiego „Bajka dla siostrzyczki i braciszka”. W konkursie wzięło udział wiele szkół powiatu bełchatowskiego w tym także kleszczowskie gimnazjum. Cztery uczennice naszego gimnazjum: Natalia Woch, Magdalena Wysocka, Jagoda Staniszewska oraz Klaudia Zielińska napisały recenzje ulubionych książek. Jurorom spodobała się praca Natalii Woch, która w kategorii gimnazjum zajęła pierwsze miejsce. Natalii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

   


   

  Sukces naszego ucznia w powiatowym konkursie języka niemieckiego.


     W grudniu 2013 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Radomsku przeprowadzono I Powiatowy Konkurs „Die schönste Weihnachtskarte”. 18 uczniów naszego Gimnazjum zgłosiło swój udział: przygotowanie oryginalnych kartek świątecznych z życzeniami w języku niemieckim. W dniu 18 grudnia 2013 roku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz ogłoszenie wyników. Uczeń klasy I a Maciej Kostrzewa otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę w kategorii szkół gimnazjalnych. Wszystkim uczestnikom konkursu, a zwłaszcza finaliście, serdecznie gratulujemy.

   


   

  Akcja charytatywna – Zimowa pomoc dla zwierząt.


     W grudniu 2013 roku, podobnie jak w minionych latach, została przeprowadzona w Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie zbiórka karmy oraz pieniędzy na zakup karmy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim oraz Radomsku. Do akcji charytatywnej bardzo ofiarnie włączyli się także mieszkańcy Gminy Kleszczów. Nasi wolontariusze (uczennice Gimnazjum: Iza Bartoszewska, Aleksandra Bujacz, Kamila Frach, Beata Nagoda, Anna Piwowarczyk, Klaudia Zielińska) zebrali kwotę 365 zł. Zakupiono 150 kilogramów suchej karmy, 10 puszek (12,5 kg) gotowej karmy dla psów oraz 9 kilogramów suchej karmy, a także 9 puszek (3,6 kg) karmy dla kotów. Koszt zakupionych produktów: 492,37 zł. W dniach 16 i 18 grudnia 2013 roku karma została przekazana schroniskom. Opiekunami Zimowej pomocy dla zwierząt były: p. Iwona Binkowska–Antoszczyk oraz p. Agnieszka Reszka.
     Wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w przeprowadzenie akcji serdecznie dziękujemy.

   


   

  Gratulujemy!!!


     W roku szkolnym 2013/2014 w naszym gimnazjum odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Łącznie wzięło w nich udział 42 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się następujące osoby:
 • Kinga Fryś – biologia
 • Jakub Misiak - biologia
 • Klaudia Zielińska – geografia, historia, chemia
 • Natalia Woch – geografia, język polski
 • Magdalena Kochanowska – geografia
 •    Życzymy w/w uczniom dalszych sukcesów. Koordynatorem do spraw przeprowadzania konkursów wojewódzkich w gimnazjum była p. Ilona Ziemba.

   


   

  Zapraszamy do wzięcia udziału w akcjach:

  I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM


     Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Kleszczów do włączenia się do przedświątecznej akcji charytatywnej. Prosimy, aby na ręce naszych wolontariuszy – uczniów Gimnazjum w Kleszczowie przekazywać choćby niewielkie sumy pieniędzy. Zbiórka przeprowadzona zostanie w dniach:
  02 grudnia – 13 grudnia 2013 r.
  Za zebrane pieniądze zostaną zakupione dary, które trafią do najbardziej potrzebujących.
  Za okazaną pomoc SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
  Organizatorzy zbiórki:
  Społeczność Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie.
  W ubiegłorocznej akcji zgromadzono ok. 4.600 zł i za tę kwotę spełniliśmy marzenia dwóch podopiecznych Fundacji „Mam Marzenie”.
  Prawidłowy przebieg akcji koordynują p. Ilona Ziemba i p. Agnieszka Retkiewicz.


  SAMORZĄD UCZNIOWSKI OGŁASZA ZBIÓRKĘ ODZIEŻY DLA DOMU DZIECKA W DĄBROWIE RUSIECKIEJ


     Jeśli masz w domu ubrania, buty, czy akcesoria zimowe (I NIE TYLKO), które zalegają w twojej szafie, a ich nie nosisz, możesz pomóc innym. Samorząd uczniowski ogłasza zbiórkę odzieży dla wychowanków zaprzyjaźnionego Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej. Ubrania w dobrym stanie można przynosić do p. Moniki Starygi lub p. Iwony Binkowskiej – Antoszczyk.
     Zbliżają się największe chłody. Potrzebne są zwłaszcza kurtki, buty, czapki i rękawiczki. Ale jeśli masz ubrania letnie, w których nie chodzisz…. Nie jesteśmy wybredni

  POMOC DLA SCHRONISK DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT


     Jak co roku rozpoczynamy w grudniu (w dniach 02–11 grudnia 2013 r.) akcję pomocy dla Schronisk dla Bezdomnych Zwierząt (w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim i Radomsku). Zbieramy karmę lub pieniądze na jej zakup.
     Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji oraz pomocy potrzebującym zwierzętom.

   


   

  Sukces Mikołaja


     Mikołaj Lasota to uczeń klasy I a naszego gimnazjum. We wrześniu wziął on udział w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Turystyczno-Przyrodniczej w Przedborzu. Mikołaj wyśpiewał sobie III miejsce w kategorii – soliści. Kolejnym sukcesem pierwszoklasisty było zajęcie pierwszego miejsca w kategorii soliści – gimnazjum podczas trwającego w listopadzie br. XIV Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej ,,Moja Ojczyzna”. Jurorów zachwyciło niezwykłe wykonanie utworu ,,Deszcz, jesienny deszcz”. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne w Bełchatowie.
     Mikołaja przygotowywał do konkursu pan Sławomir Szafrański.

   


   

  UWAGA!!!


     Z dniem 02 stycznia 2014 roku w naszym gimnazjum wznawia działalność Szkolne Koło PTSM. Wszystkich uczniów, którzy propagują zdrowy i aktywny tryb życia oraz wykazują zainteresowanie turystyką i krajoznawstwem zapraszamy do wstąpienia w jego szeregi.
     Zapisy do 18 grudnia 2013r. u p. Ilony Ziemby oraz u uczennic: Aleksandry Wojewody oraz Katarzyny Śmiertki.

   


   

  VIII Ekologiczny Rajd „Barbórka” w Kleszczowie


     W dniach 29-30.11.2013r. odbył się VIII Ekologiczny Rajd „Barbórka” w Kleszczowie. Uczestnikiem rajdu była także drużyna z naszej szkoły. Głównym celem imprezy turystycznej było upowszechnienie tematyki ekologicznej i regionalnej oraz poznanie krajobrazu silnie przekształconego przez człowieka. W programie rajdu była wycieczka autokarowa po gminie Kleszczów, nocny spacer na taras widokowy Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów", zwiedzanie kompleksu dydaktyczno - sportowego "SOLPARK" oraz możliwość skorzystania z basenu. Uczniowie bawili się również na dyskotece andrzejkowej.
     Podczas rajdu odbyły się także liczne konkursy, w których nasi uczniowie zdobyli nagrody:
 • - konkurs plastyczny: Kasia Śmiertka – IV miejsce,
 • - konkurs literacki: Wiktoria Kurowska – III miejsce,
 • - konkurs wiedzy o gminie Kleszczów: Paulina Pendziwiatr – VI miejsce,
 • - test z języka angielskiego: Natalia Mularczyk – III miejsce,
 • - turniej pływacki: Krystian Śmiertka – I miejsce; Wiktoria Gongol – III miejsce.
 •    Opiekę nad uczniami sprawowała p. Ilona Ziemba i p. Bogusława Barańska.

  Zapraszamy do galerii...

   


   

  95 rocznica odzyskania niepodległości.


     15 listopada 2013 roku nasze Gimnazjum świętowało 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie zaprezentowali wiersze polskich poetów oraz znane piosenki o tematyce wojennej. Szczególny nastrój stworzyli Mikołaj Lasota, Oliwia Piechura oraz Sandra Jakubik ujmującym wykonaniem piosenek żołnierskich.
     Uroczystość przygotowały pp. Agnieszka Retkiewicz, Maria Krupska i Joanna Mądrzyk.

   


   

  Ślubowanie klas pierwszych.


     15 listopada 2013 roku najmłodsi uczniowie Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie uroczyście ślubowali słowami przysięgi:
  ,,My uczniowie Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie składamy dziś uroczyste ślubowanie i przyrzekamy, że będziemy:
 • strzec honoru ucznia
 • uczyć się pilnie
 • rozwijać postawę obywatelską i aktywność społeczną
 • przestrzegać zasad życia koleżeńskiego i dobro innych przedkładać nad własne”.
 •    W poczet społeczności gimnazjalnej zostali przyjęci w obecności Pana Dyrektora, nauczycieli, zaproszonych gości ze szkoły w Równem na Ukrainie oraz starszych kolegów.

   


  Delegacja z Ukrainy


     W dniu 15 listopada 2013r. w naszym gimnazjum gościliśmy 5-osobową delegację ze szkoły Centrum Nadziei na Ukrainie oraz reprezentacje ze Stowarzyszenia Gałązka Oliwna z Piotrkowa Trybunalskiego.    Szkoła Centrum Nadziei mieści się w Równym. Jest to ponad 250 tys. miejscowość na Ukrainie. Jest to również stolica jednego z obwodów ukraińskich – Obwodu Równieńskiego.
     Równe znajduje się nieco ponad 300 km od Kijowa, a od naszego Kleszczowa dzieli je dokładnie 586 km. Miasto oraz cały Obwód Równieński to jeden z najlepiej rozwijających się gospodarczo regionów Ukrainy.

     Nasze szkoły, tj. Gimnazjum w Kleszczowie oraz szkoła Centrum Nadziei w Równym na Ukrainie postanowiły podjąć decyzje o ponadnarodowej współpracy. W nawiązaniu współpracy pomogło nam Stowarzyszenie Współpracy Interkulturowej Gałązka Oliwna z Piotrkowa Tryb. Na fotografiach widać moment podpisania listu intencyjnego przez p. Olenę Shenkneht dyrektora szkoły Centrum Nadziei, p. Grażynę Muszwic przewodniczącą Stowarzyszenia Gałązka Oliwna oraz p. Ryszarda Ciągło dyrektora Gimnazjum w Kleszczowie.

     Celem współpracy zawartej między naszymi szkołami jest:
 • zrozumienie i poznanie obyczajów i tradycji innego kręgu kulturowego
 • przełamywanie barier, stereotypów i uprzedzeń zakorzenionych w mentalności i kulturze młodych ludzi
 • zbudowanie pogłębionych więzi między Kleszczowie i Równym przy wsparciu Stowarzyszenia Gałązka Oliwna
 • a także utworzenie stałych kontaktów pomiędzy uczniami i nauczycielami Gimnazjum w Kleszczowie i szkoły w Równym.
 •    Nasi goście po uroczystym przywitaniu wzięli udział w akademii z okazji Święta Niepodległości oraz w ślubowaniu uczniów klas pierwszych.
     Zwiedzili również naszą szkołę oraz złożyli wizytę w Szkole Podstawowej w Kleszczowie oraz Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Sulmierzycach.

     Wizyta naszych gości to wstęp do szeroko zakrojonej współpracy, w związku z tym delegacja złożyła wizytę wójtowi Gminy Kleszczów p. Sławomirowi Chojnowskiemu oraz zwiedzili naszą gminę.

     Wizyta przebiegła w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze, która przyczyni się do budowania międzynarodowej przyjaźni opartej przede wszystkim na poznaniu i zrozumieniu wzajemnych podobieństw i różnic.

   


   

  DZIĘKUJEMY HONOROWYM KRWIODAWCOM


     Listopad to miesiąc Krwiodawców. Jest to czas podziękowań; święto wszystkich Polskich Honorowych Dawców Krwi. Krew to życia, najpiękniejszy dar, jaki jeden człowiek może oddać drugiemu. Również nasi gimnazjaliści postanowili podziękować Honorowym Krwiodawcom za ich bezinteresowną pomoc.
     W dniu 15 listopada 2013 r. odbyła się uroczysta akademia zorganizowana przez Klub HDK PCK Kleszczów, w trakcie której najbardziej Zasłużonym Honorowym Krwiodawcom wręczone zostały odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia, Wyróżnienia Polskiego Czerwonego Krzyża „Kryształowe Serce” oraz wiele innych symbolicznych podziękowań.
     Uczniowie klas I – III gimnazjum, pod opieką p. Bogusławy Barańskiej i p. Moniki Starygi, przygotowali inscenizację pt. Dar najpiękniejszy – serce, którą zaprezentowali zaproszonym gościom podczas w/w uroczystości.
  Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz relacji, która ukazała się w stacji NTL.

   


   

  Spotkanie z dietetykiem.


     W ramach udziału naszej szkoły w projekcie „Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej”, uczniowie uczestniczyli - 15 listopada br. - w spotkaniu z panią dietetyk Emilią Sobótką z Centrum Dietetycznego Naturhause w Bełchatowie. Podczas prelekcji została omówiona piramida zdrowego żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem wieku rozwojowego gimnazjalistów. Przypomniano o znaczeniu wody dla zdrowia i urody oraz zdrowej diecie zawierającej 5 pełnowartościowych posiłków dziennie. Wychowawcy otrzymali broszurki informacyjne aby przypominać uczniom zasady zdrowego żywienia oraz zachęcać do wprowadzania ich w życie aby odżywiać się rozsądnie i mądrze.

   


   

  Uroczyste obchody 95 rocznicy odzyskania niepodległości.


     W dniu 8 listopada przedstawiciele wszystkich klas Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta wzięli udział w gminnych obchodach Dnia Niepodległości. Uczniowie wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego panią Moniką Starygą i panią Iwoną Binkowską – Antoszczyk uczestniczyli w uroczystej mszy świętej upamiętniającej 95 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, która odbyła się w kościele parafialnym w Kleszczowie. Po mszy świętej nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem w kleszczowskim parku.

   


   

  Wyniki konkursu genetycznego

   


   

  Halloween'owe szaleństwo!!!


     Malowane twarze, przebrani uczniowie, udekorowana szkoła, Halloweenowe rekwizyty… tak wyglądała nasza szkoła w czwartek, 31 października 2013 roku - w Halloween.
     Nasi uczniowie po raz pierwszy mieli możliwość uczcić to święto poprzez wspólną zabawę, udział w dekorowaniu szkoły oraz malowanie twarzy i przebranie się w stroje nawiązujące do Halloween… a to wszystko za sprawą Samorządu Szkolnego.
     Serdecznie dziękujemy za udział w zabawie wszystkim uczniom, a także nauczycielom nie pytających tych odważnych, którzy się przebrali lub/i umalowali !!!
     Odsyłamy oczywiście do galerii.

   


   

  II Festiwalu Smaków w ZSP nr 4

     Dnia 24 października 2013 roku delegacje klas trzecich wzięły udział w II Festiwalu Smaków w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Romualda Traugutta w Bełchatowie. Dla uczniów zostały zorganizowane „lekcje otwarte”, które były prowadzone przez doradcę zawodowego oraz nauczyciela ekonomi tamtejszej szkoły. Druga część festiwalu odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie obejrzeliśmy część artystyczną, na którą składały się: występ absolwentów szkoły, pokaz mody, występ cheerleaders, rywalizacja kulinarna. Na koniec mogliśmy posmakować potraw przyrządzonych przez przedstawicieli restauracji oraz uczniów tej szkoły.

  Galeria zdjęć ZSP nr 4.

  (opracowały: Iza Bartoszewska, Aleksandra Bujacz)

   


   

  Wyjazd do Krakowa


     W dniu 16 października 2013 roku 30 uczniów naszego Gimnazjum pod opieką nauczycieli wzięło udział w jednodniowym wyjeździe do Krakowa, podczas którego zwiedzili światową wystawę The Human Body Exhibition oraz Zamek na Wawelu.
     Wycieczkę zorganizowała p. Monika Staryga na prośbę wielu uczniów, którym w ubiegłym roku szkolnym nie udało się na nią pojechać.
     Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, pozwala w sposób bardziej dosłowny przedstawić uczniom anatomię ludzkiego ciała.
     Duże zainteresowanie wzbudziło również zwiedzanie Komnat Królewskich i Skarbca Koronnego na Wawelu…. ale oczywiście nic nie przebije posiłku w restauracji Mc’Donalds.

   


   

  Dzień Papieski


     W niedzielę 13 października 2013 roku w parafii p.w. NMP Anielskiej w Kleszczowie była sprawowana msza święta w związku z obchodzonym Dniem Papieskim. W uroczystościach uczestniczyła także delegacja naszego Gimnazjum. Po zakończonej mszy świętej oraz części artystycznej Pan Dyrektor wraz z uczniami złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. Jana Pawła II.

   


   

  Szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole


     Dzień 11 października 2013 r. to dzień, w którym nasza szkoła świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Szkolny pod opieką p. Moniki Staryga i p. Iwony Binkowskiej – Antoszczyk przygotował humorystyczną akademię, której scenki parodiowały dzień szkolny. Uczniowie w sposób przerysowany i dowcipny zaprezentowali przykładową lekcję języka polskiego.
     Na koniec młodzież przygotowująca Akademię, rapując, zaprezentowała wierszyki na temat przedmiotów szkolnych. Dla każdego nauczyciela Samorząd Szkolny przygotował dyplom i słodki upominek.

   


   

  Gratulujemy!!!


     W dniu 09 października 2013 r. odbył się IV Gminny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Zakończył się sukcesem naszej szkoły. Trzy pierwsze miejsca zdobyły uczennice:
  Natalia Woch - kl. II c,
  Karolina Cieślak - kl. I c,
  Magdalena Wysocka - kl. II c,
  a wyróżnienia otrzymały:
     Wiktoria Kurowska - kl. II a,
     Weronika Piątczak - kl. I a.

   


   

  4 października w kleszczowskim gimnazjum odbył się cykl spotkań z sędzią Anną Marią Wesołowską


     Przybycie do Gimnazjum w Kleszczowie sędzi Anny Marii Wesołowskiej wzbudziło wśród uczniów ogromny entuzjazm. Słynny gość przyjechał do placówki na zaproszenie Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kleszczowie. Ze strony szkoły spotkanie koordynował dyrektor p. Ryszard Ciągło oraz pedagog szkolny p. Katarzyna Bębnowska.
     Niezwykły gość jest znany młodym ludziom z popularnego programu telewizyjnego pt. „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Jednak serialowa postać to tylko jedna z wielu życiowych ról Anny Wesołowskiej. W rzeczywistości również jest prawnikiem, sędzią orzekającym w Sądzie Okręgowym w Łodzi od ponad 30 lat. Angażuje się także w edukację prawną dzieci i młodzieży.
     Na spotkaniu z uczniami sędzia omawiała różne niebezpieczeństwa, na które narażona jest młodzież i wskazywała negatywne zachowania mogące skutkować poważnymi konsekwencjami. Tłumaczyła, że podrobienie podpisu rodziców, oceny w dzienniku, niszczenie ławek w szkole, bójki czy uporczywe naśmiewanie się z kolegów również noszą znamiona przestępstwa i podlegają karze. Poszczególne kwestie prawne sędzia wyjaśniała na podstawie autentycznych historii, które najdobitniej przemawiały do małych słuchaczy.
     Sędzia podkreślała fakt, że współczesne czasy zrodziły nowe problemy, jak cyberprzemoc, grooming, stalking czy wczesna inicjacja seksualna, co przekłada się na rosnącą liczbę przestępstw, w których dzieci są sprawcami bądź ofiarami. – „Kiedy zaczynałam pracę zawodową w 1980 roku, dzieci rzadko trafiały na sale rozpraw w charakterze oskarżonych. Od około 15 lat trafiają się coraz młodsi przestępcy, w dodatku dopuszczający się coraz bardziej brutalnych czynów. Mnie bardzo trudno pogodzić się z tym, że dzieci zamiast w ławce szkolnej siadają na ławie oskarżonych. Postanowiłam zacząć spotykać się z młodymi ludźmi, żeby uświadamiać im, aby zastanowili się przed zrobieniem czegoś niemądrego, co może nieść za sobą konsekwencje prawne” – tłumaczyła swą misję edukacyjną Anna Wesołowska.
     Sędzia gorąco namawiała do założenia w szkole tzw. kącika prawnego, informującego uczniów o ich prawach, ale i konsekwencjach.
     Po spotkaniu z uczniami sędzia chętnie odpowiadała na liczne pytania, które dotyczyły głównie jej doświadczenia z telewizją, a także pracy sędziego. Znalazła również czas na autografy dla młodych fanów, a nawet pozowała do wspólnych
  zdjęć.
     Podobne kwestie sędzia podjęła również podczas późniejszego spotkania z rodzicami i nauczycielami. Ponadto podczas spotkania z nauczycielami sędzia Wesołowska poruszyła problem przemocy psychicznej wobec dzieci. – „Chciałabym, żeby każdy nauczyciel miał świadomość, że jeżeli istnieje podejrzenie przemocy w rodzinie, powinno się wypełniać niebieska kartę. Dzisiaj przemoc to nie tylko ta, którą widać, to nie tylko ślady od kabla, to nie tylko poparzenie, to nie tylko wyrwane włosy czy naderwane ucho, ale to również są zaniedbania: wszawica świerzb, bardzo powszechne zjawisko w całej Polsce, ale także anoreksja, otyłość. Na te zjawiska szkoły również powinny reagować. Kolejne formy krzywdzenia dzieci to eurosieroctwo i wykorzystywanie dzieci w konfliktach okołorozwodowych. Dzieci cierpią, tej krzywdy często nie widzi świat dorosłych. Uświadomienie, że są to formy przemocy, jest bardzo ważne - mówi sędzia.
     Podczas spotkania z rodzicami sędzia Wesołowska mówiła o tym, że granica między tym co jest dobre a co złe, co jest wygłupem a co przestępstwem, żartem a wykroczeniem, naszym dzieciom się zaciera. My dorośli nie stawiamy dzieciom granic, przez co one nie wynoszą wartości z domu, a to co przynosi świat zewnętrzny jest pozbawione wartości. Dzieci się w tym wszystkim gubią. Świadczą o tym zacytowane przez panią sędzię słowa piosenki „ Wy dorośli nic nie wiecie, w jakim dzieci żyją świecie”.
     Problemy poruszane podczas spotkania sędzia szeroko omawia w książce „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży” będącej zbiorem drukowanych przez dwa lata w "Dzienniku Łódzkim" felietonów pani sędzi. „ Felietony wzięły się z niezgody na to, by dzieciaki coraz częściej trafiały na salę rozpraw w charakterze oskarżonych i mówiły „nie wiedziałem”, „nie sądziłem”...- mówi autorka. Właśnie owe książki stały się również nagrodami dla wylosowanych podczas spotkania uczestników. Szczęśliwcy otrzymali książkę wraz z autografem autorki.

   


   

  Konkurs - Prawa Dziecka

     2 października 2013r. (środę) w naszym gimnazjum odbył się konkurs nt. znajomości praw dziecka. Konkurs przygotowały i przeprowadziły p. Joanna Mądrzyk i p. Katarzyna Bębnowska. W konkursie tym udział wzięło dziesięć 3-osobowych drużyn, które stanowiły reprezentacje każdej z klas.
     Zadaniem uczniów było udzielenie odpowiedzi na pytania takie jak:
  - gdzie po raz pierwszy zostały zapisane prawa dziecka (w konwencji genewskiej w 1924r.),
  - do czego uprawnia rodziców posiadanie władzy rodzicielskiej (do podejmowania ważnych decyzji dotyczących dziecka i jego wychowania),
  - od kiedy w Polsce obowiązuje Konwencja o Prawach Dziecka (od 1 lipca 1991r.)
  - o czym mówi prawo poszanowania godności (to prawo mówi o tym, że nie wolno nikogo poniżać, a jedynie ukarać zgodnie z prawem)
  Były to pytania trudne wymagające dużej wiedzy i związane z zapoznaniem się z dodatkową literaturą i materiałami opracowanymi specjalnie na potrzeby konkursu.
     Poziom wiedzy uczestników konkursu był bardzo wysoki, walka była niezwykle zacięta i wyrównana. Ostatecznie po dogrywce:
    I miejsce zajęła drużyna klasy IIIa w składzie: Aldona Knysiak, Natalia Jasek, Szymon Sobociński
   II miejsce zajęła drużyna klasy IId w składzie: Jagoda Staniszewska, Kamil Pieniążek, Natalia Szczepocka
  III miejsce zajęła drużyna klasy IIIc w składzie: Emilia Frankowska, Oliwia Piechura, Anna Piwowarczyk
     Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Nagrodami dla zwycięzców były książkia autorstwa sędzi Anny Marii Wesołowskiej (ufundowane przez Bibliotekę Gminną), które zostały
  wręczone podczas spotkania z uczniami.

   


   

  Szkoła świętuje dzień chłopaka!!!

     W dniu 30 września 2013 Samorząd Uczniowski postanowił uczcić dzień chłopaka. Z tej okazji przygotował humorystyczną akademię, w której chłopcy musieli wykazać się różnymi umiejętnościami – od szycia do mechaniki. Wszystkie dziewczęta z naszej szkoły w ramach obchodów tego święta przygotowały dla kolegów słodki upominek.

   


   

  Zobacz informacje o konkursach i olimpiadach

  IX Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów
  Ogłoszenie o konkursie genetycznym

   


   

  ***

     W dniu 29.09.2013r. odbył się „Międzynarodowy Trybunalski Bieg z OSiR-em”. Miejscem spotkania uczestników był Piotrków Trybunalski. W biegu, który liczył 1.359 uczestników, wzięli udział także uczniowie Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie. Poprzez udział w Biegu masowym uczniowie aktywnie fizycznie spędzili niedzielne przedpołudnie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki z logo biegu. Zawody miały na celu krzewienie kultury fizycznej i rekreacji wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i osób niepełnosprawnych. Bieg miał integrować społeczeństwo miast zaprzyjaźnionych.

   


   

  Sukces Jagody!

     Kolejny, już XVII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich miał miejsce w Solcu koło Gostynina. Ta mała miejscowość dostarczyła nam wielu przeżyć i niezwykłych wzruszeń. Trzyosobowa reprezentacja szkoły w składzie: Kamil Pieniążek, Jagoda Staniszewska i Natalia Woch oraz ich opiekun pani Izabela Marcinkowska przebywała w dniach 27-29 września w powiecie gostynińskim. Zlot rozpoczął się jak zwykle od zakwaterowania, otwarcie, niezwykle uroczyste z przemarszem pocztów sztandarowych szkół noszących imię Władysława Stanisława Reymonta, miało miejsce w zamku gostynińskim, gdzie według legendy przetrzymywany był Wasyl Szujski. Długą uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Solec”. Po powrocie do szkoły czekała na wszystkich uczestników biesiada integracyjna. Sobota, czyli drugi dzień zlotu to oczywiście konkurs. Przewodniczącą jury IX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem” została Emilia Krakowska - aktorka znana wszystkim z roli Jagny Boryny w ekranizacji powieści „Chłopi”.
     Jagoda Staniszewska, uczennica klasy II d zachwyciła jury pełnym ekspresji wykonaniem fragmentu „Chłopów”. "Żarło ją cosik, czego by i wypowiedzieć nie sposób, ni to był żal, ni to tęsknica, ni to kochanie, a oczy miała pełne suchego żaru i w sercu wzbierał wrzący, straszny szloch" - recytowała Jagoda, która wcieliła się podobnie jak Emilia Krakowska w rolę Jagny i przedstawiła jej rozterki w sposób tak niezwykły, że zachwycone jury przyznało jej główną nagrodę. Jagoda zajęła pierwsze miejsce w kategorii „gimnazja”. Do Kanady wyjedzie z przedstawicielami Warszawy i Stróżewa. Jagodę do konkursu przygotowała pani Bogusława Barańska. Drugi dzień zlotu był dla przedstawicieli naszego gimnazjum pełen wrażeń. Po konkursie czekały na uczniów warsztaty artystyczne: papieroplastyka, rzeźba i malarstwo, w programie znalazły się także: przejazd bryczką, ognisko z kiełbaskami i dyskoteka.
     Ostatniego dnia poczty sztandarowe szkół uczestniczyły w mszy św. w soleckim kościele. Potem było pożegnanie i tradycyjne: „Do zobaczenia w następnym roku”, tym razem w Brzezinach.

   


   

  Wycieczka do Wisły, Istebnej i Koniakowa.

     W dniu 20 września 2013 r. grupa 29 gimnazjalistów (uczniowie klas drugich oraz trzecich) uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Wisły, Istebnej i Koniakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w izbie regionalnej (tzw. Chata Kawuloka) w Istebnej, następnie nasza młodzież odwiedziła Muzeum Koronki w Koniakowie. Wycieczkę zakończyliśmy w Wiśle – zwiedziliśmy tam Muzeum Narciarstwa, Rezydencję Prezydenta RP oraz zobaczyliśmy skocznię narciarską „Malinka”. Nasi uczniowie poznali folklor, regionalną sztukę ludową, tradycje oraz historię regionu, a także mieli możliwość podziwiać piękno górskiego krajobrazu.
  Zapraszamy do fotorelacji.

   


   

  MŁODZI GŁOSUJĄ!!!

     W dniu 18 września 2013 roku na terenie Naszego Gimnazjum odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród 10 kandydatów, reprezentantów klas I-III Gimnazjum, młodzież wytypowała swoich przedstawicieli.

   


   

  Zapraszamy RODZICÓW

     na spotkanie, które odbędzie się w auli "Solparku", w środę 11 września br., o godz. 16:30.

   


   

  Interesujesz się biologią?Chcesz powtórzyć i utrwalić materiał do sprawdzianu/egzaminu? Zapisz się na zajęcia dodatkowe z biologii!

  1. Zajęcia dodatkowe z biologii dla uczniów klas III przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego odbywać się będą w każdy piątek na 7 godzinie lekcyjnej oraz w środę na 8 godzinie lekcyjnej. Zapisy u nauczyciela przedmiotu - p. Moniki Starygi.
  2. Zajęcia dodatkowe z biologii dla uczniów klas II odbywać się będą w każdą środę na 7 godzinie lekcyjnej - zapisy u nauczyciela przedmiotu.
  3. Zajęcia dodatkowe z biologii dla uczniów klas I odbywać się będą w każdy piątek na 8 godzinie lekcyjnej - zapisy u nauczyciela przedmiotu.

  Zajęcia dodatkowe z języka angielskiego!

  1. Zajęcia dodatkowe z języka angielskiego dla uczniów klas II odbywać się będą w każdą środę na 1 godzinie lekcyjnej. Zapisy u p. Magdaleny Krawczykowskiej - Kiełbik.

   


   

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

     02 września w Naszym Gimnazjum miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. W inauguracji wzięła udział cała społeczność szkolna, nauczyciele oraz zaproszeni gości: wójt Gminy Kleszczów Pan Sławomir Chojnowski, przewodniczący Rady Gminy Kleszczów Pan Henryk Michałek, proboszcz Parafii NMP w Kleszczowie ks. Andrzej Pękalski, ks. Krzysztof Góral proboszcz Parafii Ewangelicko-reformowanej oraz Pani Kalina Pierzak, przewodnicząca Rady Rodziców. Pan dyrektor Ryszard Ciągło powitał przybyłych gości, nauczycieli oraz uczniów gimnazjum. Szczególnie gorąco powitał uczniów klas pierwszych, rozpoczynających naukę w nowej szkole. Pan dyrektor życzył wszystkim uczniom sukcesów w nauce, jak najlepszych ocen a nauczycielom wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

  ,,Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.”

   


   

  WYPRAWKA SZKOLNA
  pomoc finansowa w zakupie podręczników szkolnych
  w roku szkolnym 2013/14

     Na podstawie projektu Rządowego programu pomocy uczniom 2013 r. „Wyprawka szkolna” informujemy, że dofinansowaniem zakupu podręczników w roku szkolnym 2013/2014 będą objęci:
  uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedna z niepełnosprawności jest niepełnosprawnością wymienioną wyżej) posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, którzy będą uczęszczać w roku szkolnym 2013/2014 do gimnazjum.
     Dofinansowanie do zakupu podręczników wg projektu będzie wynosić 350 zł dla niepełnosprawnych uczniów gimnazjum. Przyznawane ono będzie na podstawie złożonego wniosku do dyrektora szkoły.
  Termin składania wniosków w sekretariacie szkoły do dnia 06 września 2013r.
  Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników do pobrania w zakładce Nasze Gimnazjum/Dokumenty szkolne/Druki

   


   

  ***

     Inauguracja roku szkolnego 2013/14 odbędzie się w dniu 02.09.2012 r. (poniedziałek) o godzinie 9:00 w auli Solparku. Uczniowie zostaną dowiezieni do szkoły na godzinę 8:45, a odwiezieni około godziny 9:30.
     Msza święta - o Boże błogosławieństwo - w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców odbędzie się w kościele parafialnym p.w. NMP Anielskiej w Kleszczowie 1 września, o godzinie 17:00.