W każdym człowieku tkwią właściwie trzej ludzie: jeden, który mówi, drugi, który słucha, trzeci, który umie milczeć...

„Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć,
a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego”

Uwaga!!!


Zapraszamy naszych uczniów na warsztaty programowania organizowane przez Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów. Jest to kolejna edycja kursu dla uczniów i studentów. Informacje o rejestracji na plakacie.

 


 

Pożegnanie klas III

 


 

 


 

„Gmina Kleszczów w obiektywie”


   „Gmina Kleszczów w obiektywie” to projekt edukacyjny realizowany przez pięcioosobowy zespół uczniów z Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie: Julię Dąbrówkę, Zuzannę Kochanowską, Wiktora Słupeckiego, Jakuba Pustelnika i Kamila Bujacza. Projekt miał na celu przedstawienie w formie galerii fotografii miejscowości Gminy Kleszczów. W ten sposób mogliśmy nie tylko sprawdzić się w roli fotografów, ale także poznać – dotąd nieznane - różne ciekawe miejsca naszej gminy. Miejscowości, które zostały sfotografowane to: Kleszczów, Łuszczanowice, Żłobnica, Łękińsko, Czyżów, Rogowiec, Dębina, Antoniówka, Wolica, Kamień.
Opiekunami projektu były: pani Justyna Klimczyk i pani Marta Chobot.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga na Tumblr, gdzie zamieściliśmy wykonany przez nas materiał graficzny.

 


 

Mecz poetycki z wykorzystaniem twórczości Wisławy Szymborskiej

   W dniu 20.06.2016r. odbyła się III edycja konkursu pt. "Mecz poetycki z wykorzystaniem twórczości Wisławy Szymborskiej". Organizatorami konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie oraz Szkolna Biblioteka Gimnazjum w Kleszczowie. W meczu wzięło udział 9 drużyn, składających się z uczniów Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie. Po prezentacji wszystkich grup komisja w składzie: Violetta Kacperek, Danuta Kuc oraz Michał Rejniak oceniła przeczytane teksty pod względem zastosowania odpowiedniej intonacji, tempa i oryginalności wykonania, wyłaniając dwie drużyny do meczu finałowego.
   Po rywalizacji w finale, jury zgodnie uznało, że I miejsce otrzymuje drużyna w składzie: Zofia Rutkowska, Wiktoria Bębnowska i Karolina Cieślak, II miejsce: Svenja Mikłaszewska, Maria Bindas i Piotr Augustyńczyk, III miejsce: Filip Anszperger, Kacper Kęsy, Mikołaj Mikłaszewski. Laureaci dostali nagrody rzeczowe : zegarki smart, głośniki bezprzewodowe oraz powerbanki.

 


 

XI Konkurs graficzny KRUS

   W dniu 16 czerwca 2016 roku uczennica naszego Gimnazjum Maria Bindas została wyróżniona w XI Konkursie Graficznym pt. „Zagrożenia chemiczne występujące w gospodarstwie rolnym oraz sposoby ich eliminowania„, którego organizatorem była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Tomaszowie Mazowieckim. W konkursie wzięło udział 71 uczniów szkół gimnazjalnych z regionów Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego i Zduńskiej Woli. Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu bhp ze szczególnym uwzględnieniem działania środków chemicznych oraz stopnia świadomości młodzieży w kwestii zagrożeń wypadkowych występujących w gospodarstwach.
Opiekunem uczennicy była pani Agnieszka Retkiewicz.

 


 

Bieg po zdrowie przedszkolaków z gminy Kleszczów

   Uczniowie naszego gimnazjum, po raz czwarty zorganizowali Bieg po zdrowie dla wszystkich przedszkolaków z gminy. Zawody odbyły się 15 czerwca na stadionie KS Omega Kleszczów, jak co roku zostaliśmy życzliwie przyjęci przez Pana Jana Gurazdę. W trakcie organizacji biegu uczniowie uczyli się samodzielności, umiejętności pracy w grupie oraz rozwijali obowiązkowość i odpowiedzialność. Podczas przeprowadzenia biegu, uczniowie klasy II a mieli okazję do integracji oraz poznania swoich kolegów w innej roli. Przygotowali piękną dekorację, na której tle Pan Dyrektor wręczył medale i nagrody najlepszym sportowcom. Przeprowadzili wspólną rozgrzewkę oraz biegli z przedszkolakami. W tym roku po raz pierwszy odbył się bieg dla opiekunów przedszkolaków. Warto wspomnieć, że zwyciężyły Panie Dyrektor z trzech kleszczowskich przedszkoli. Upominki dla dzieci ufundowali sponsorzy: Firma Arix Polska, Solpark Kleszczów, esbank Bank Spółdzielczy w Radomsku, Gminna komisja Rozwiązywania problemów Alkoholowych, Gminny Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Państwo Elżbieta i Krzysztof Gierakowscy – Pośrednictwo Ubezpieczeniowe w Radomsku, Rada Rodziców przy Gimnazjum. Pomoc przedmedyczną zapewniło Stowarzyszenie Ratowników Solpark, Pan Łukasz Prokop profesjonalnie zadbał o bezpieczeństwo uczestników. W biegu wzięło udział 315 przedszkolaków.
   Prawidłowy styl życia to także codzienna aktywność fizyczna, zachęcamy rodziców do ruchu na świeżym powietrzu wraz z dziećmi ponieważ wspólne aktywne spędzanie czasu jest znakomitą formą profilaktyki prozdrowotnej.

 


 

„Naukowiec pierwsza klasa – odkrywamy i doświadczamy”

   Czy naukowcem może być tylko osoba dorosła? Oczywiście, że nie! Wiedzą o tym najmłodsze dzieciaki które uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Naukowiec pierwsza klasa – odkrywamy i doświadczamy”.
   I tak 9 czerwca gościliśmy klasy pierwsze z wychowawczyniami – Agnieszką Kowalczyk i Marzeną Starostecką - które miały okazję uczestniczyć w warsztatach w naszym Gimnazjum. A przy okazji (dzięki uprzejmości pani pedagog, mamy Brajana z Ia, pani Magdaleny Szczęsnej) – zwiedzić budynek szkoły, do której w przyszłości będą uczęszczać.
   Lekcja chemii, podczas której dzieci same mogły wykonywać doświadczenia z użyciem specjalistycznych przyrządów, była dla nich ogromnym przeżyciem. Uczniowie pod okiem nauczycielki chemii, pani Agnieszki Retkiewicz oraz pomagających jej uczennic (Karoliny Cieślak, Pauliny Zielińskiej i Marty Nowackiej) wcielili się w naukowców, którzy dokonywali niesamowitych odkryć. Na własne oczy zobaczyli, jak zmienia się kolor papierka lakmusowego w zależności od tego, w jakiej substancji zostanie zanurzony, jak w jednej chwili za pomocą dmuchania przez słomkę można zmienić barwę cieczy z malinowej na przezroczystą. Największe wrażenie wywarł na dzieciach efekt, jaki wywołuje dłuższe moczenie jajka w occie. Niektórzy nie mogli wręcz uwierzyć, że ta miękka, odbijająca się od stolika piłka, to prawdziwe jajko! Cóż, można chyba powiedzieć, że oswoiliśmy nieco magię. Dużo radości sprawiło również lepienie kolorowego mącznego potworka z ciasta, na które przepis zna już każdy pierwszak. Dzieci nie spodziewały się, że połączenie mąki ziemniaczanej, wody i barwnika daje tyle frajdy!
   Również lekcja historii dała im dużo pozytywnych wrażeń. Dzieci dzięki pani Joannie Mądrzyk wraz z uczennicami z naszej szkoły Sandrą Jakubiak, Natalią Kierasińską oraz Paulina Krupską, poczuli się nie tylko prawdziwymi historykami, ale przede wszystkim Polakami-patriotami. Poznali legendę o Piaście kołodzieju, dowiedzieli się, co to były postrzyżyny. Dzieci ze zdziwieniem stwierdziły, że gdyby żyły w dawnych czasach, dopiero teraz mogłyby obciąć swoje włosy, a opiekę nad chłopcami przejęliby w całości tatusiowie! Dowiedzieli się więcej o chrzcie Polski, którego 1050 rocznicę obchodziliśmy w tym roku, a także utrwalili sobie nasze symbole narodowe. Na koniec każde dziecko samodzielnie pokolorowało godło Polski. Cóż to był za widok, gdy wszyscy naraz unieśliśmy w górę nasze godła, tworząc jeden wielki biało-czerwony obraz!
   Mali odkrywcy wrócili do szkoły zachwyceni radością, jaką może dawać nauka, przeprowadzanie doświadczeń, samodzielne wysnuwanie wniosków. Sądząc po reakcjach dzieci, udało nam się rozbudzić iście wilczy apetyt na wiedzę! Ale to jeszcze nie koniec – mamy nadzieję, że dalsze działania podejmowane w ramach projektu „Naukowiec pierwsza klasa – odkrywamy i doświadczamy” pomogą zaspokoić głód wiedzy naszych uczniów.

 


 

LEKCJA OTWARTA JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA PRZEDSZKOLAKÓW

   W dniu 7.06.2016r. p. Magdalena Krawczykowska-Kiełbik wraz z uczniami III klas zorganizowali i przeprowadzili lekcję otwartą z języka angielskiego dla grupy z Publicznego Przedszkola w Łękińsku. W trakcie zajęć dzieci mogły zapoznać się z najnowszymi technikami multimedialnymi stosowanymi podczas nauki języka angielskiego (tablica multimedialna). Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, pokazując swoje umiejętności językowe oraz dużą znajomość słownictwa. Chętnie i aktywnie brały udział w grach i zabawach edukacyjnych, śpiewały piosenki. Przedszkolaki zostały nagrodzone za dobre zachowanie i aktywny udział w zajęciach - otrzymali certyfikaty uczestnictwa i drobne upominki. Dziękujemy!

 


 

Wycieczka na Litwę

   W dniach 01 – 05 czerwca br. odbyła się wycieczka na Litwę pod hasłem: „Śladami polskości po Kresach Wschodnich”, wzięło w niej udział 50 najlepszych uczniów z naszej szkoły. Przebiegała zgodnie z przyjętym programem.

Zapraszamy do galerii.

 


 

Dzień Dziecka!


   Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka życzymy wszystkim uczennicom i uczniom Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie wielu radosnych chwil, uśmiechu na co dzień, wspaniałych prezentów i ciekawych planów na nadchodzące wakacje.
   Zapraszamy naszą młodzież do udziału w dyskotece szkolnej (w poniedziałek 30 maja 2016 r., w godzinach 17:00–20:00), którą SU organizuje z okazji nadchodzącego święta.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

 


 

Regulamin rekrutacji na półkolonie organizowane
w Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie,
w okresie ferii letnich 01÷12.08.2016r.

Karta kwalifikacyjna na półkolonie organizowane w Gimnazjum.

 


 

Tutaj można zapoznać się z programem wycieczki do Wilna.

 


 

Informacje o terminach naboru do szkół ponadgimnazjalnych znajdują się w zakładce Nasze Gimnazjum/Informacje dla rodziców/Terminy naboru do szkół ponadgimnazjalnych

 


 

Gwara od kuchni we Wdzydzach Kiszewskich

   Uczestnicy projektu edukacyjnego „Gwara od kuchni” na zakończenie swojej pracy wyjechali na trzydniowe warsztaty językowo-kulinarne do Wdzydz Kiszewskich na Kaszubach. 17 uczniów pod opieką pań Izabeli Marcinkowskiej i Danuty Urbaniak brało udział w wielu zaproponowanych przez gospodarzy Domu Wczasowego „Helena” atrakcjach. W pierwszym dniu młodzież upiekła naleśniki własnego pomysłu i słuchała wykładu pani Beaty Jankowskiej, nauczycielki języka kaszubskiego i przewodnika po Kaszubach na temat zwyczajów, języka i strojów kaszubskich. Uzupełnieniem wykładu były: prezentacja, pokaz stroju regionalnego, tabakiery, oglądanie podręczników i literatury pięknej dla dzieci, młodzieży i dorosłych wydanych w języku kaszubskim. Po kolacji wszyscy upiekli sobie kiełbaski w położonej nad jeziorem altanie.
   Drugi dzień rozpoczęli uczestnicy od zwiedzania okolicy, spacer na wieżę widokową i przystań zakończyła degustacja lodów w hotelowej restauracji. Potem nadszedł czas na warsztaty kulinarne. Podzieleni na pięć zespołów uczniowie pod okiem pań kucharek przygotowali zrazy po wdzydzku, zupę wdzydzką, sałatkę wdzydzką, ruchanki po kaszubsku i drożdżówki z powidłami. Po przerwie obiadowej odbył się rejs po okolicznych jeziorach, a potem, cieszące się niesamowitym powodzeniem wśród młodzieży, warsztaty figur gipsowych. Ostatnią atrakcją drugiego dnia była przejażdżka wozem po okolicznych lasach.
   Trzeci dzień uczestnicy wyjazdu spędzili w Kaszubskim Parku Etnograficznymim. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Wszyscy mogli zobaczyć, jak działał młyn, przyjrzeć się pracy robotnika leśnego, obejrzeć wnętrze dworu szlacheckiego, zagrody chłopskiej i domu sołtysa. W starej szkole z Więcków odbyły się ćwiczenia w pisaniu gęsim piórem, a w chałupie z Piechowic warsztaty malowania na szkle. Pobyt we Wdzydzach zakończyła wizyta w Fabryce Porcelany Lubiana w oddalonej o 20 km od Wdzydz Łubianie.

 


 

Warsztaty hafciarskie

   W dniach 24-25.05.2016r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach hafciarskich zorganizowanych przez gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie. Tematem przewodnim warsztatów był obraz Jana Matejki „ Bitwa pod Wiedniem” wykonany haftem krzyżykowym. Uczniowie poznali historie powstawania obrazu i uczestniczyli w warsztatach, na których uczyli się podstaw haftu krzyżykowego. Zadanie to okazało się bardzo trudne. Zainteresowane osoby mogły poznać zasady pracy programu komputerowego przetwarzającego obrazy i zdjęcia na wzory do haftowania. Warsztaty połączone były z lekcją historii, która przybliżyła uczniom okoliczności i przebieg bitwy pod Wiedniem.

 


 

Mała Akademia Cła i Akcyzy

   23 maja gimnazjaliści z Kleszczowa uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy łódzkiej Służby Celnej w ramach Małej Akademii Cła i Akcyzy. W trakcie zajęć funkcjonariusze celni rozmawiali z uczniami o zadaniach Służby Celnej szczególnie w zakresie ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia towarów wykonanych z gatunków zagrożonych jakie celnicy zarekwirowali podczas kontroli. Część zajęć przeznaczona była na prelekcję dotyczącą zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz umiejętności psa Blacka wyszkolonego do wykrywania tytoniu.

 


 

Warsztaty z języka angielskiego w naszym Gimnazjum!

   Dnia 20 maja 2016 roku gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów z klas VI-tych Szkoły Podstawowej w Kleszczowie oraz Szkoły Podstawowej w Łękińsku wraz z nauczycielami. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z języka angielskiego zorganizowanych przez p. M. Bugajską oraz uczniów klas I. W trakcie zajęć prowadzone były różnorodne ćwiczenia, wykorzystujące i rozwijające wiedzę z zakresu kultury krajów anglojęzycznych.    Uczniowie oglądali scenki sytuacyjne w języku angielskim przygotowane przez naszych gimnazjalistów, krótkie filmiki, utrwalali wiadomości geograficzne związane z położeniem Wielkiej Brytanii, a także pracowali w grupach. Wszyscy mogli wykazać się znajomością atrakcji turystycznych w Londynie oraz sprawdzić swoje umiejętności językowe podczas komunikowania się po angielsku.    Zaproszeni goście brali aktywny udział w warsztatach, a na koniec otrzymali certyfikaty uczestnictwa i drobne upominki. Lekcja tego typu była połączeniem zabawy i nauki, przez co wszyscy miło spędzili czas. Dziękujemy!

 


 

Warsztaty z "zawodem"

   W czwartek 19 maja na 3 i 4 godzinie lekcyjnej dziewczęta z klas drugich wzięły udział w warsztatach mających na celu zapoznanie ze specyfiką zawodów: technik usług fryzjerskich, technik usług kosmetycznych oraz technik – projektant mody.    Warsztaty przeprowadził nauczyciel oraz uczennice z Łódzkiej Szkoły Mody – Kosmetologii – Fryzjerstwa ANAGRA. Spotkanie miało charakter informacyjny (zapoznanie ze specyfiką zawodów i możliwościami zatrudnienia) oraz warsztatowy (pokazy umiejętności uczniów technikum oraz podzielenie się wiedzą na temat przyszłej edukacji zawodowej i wizerunku na co dzień).

 


 

Warsztaty językowe w II LO w Radomsku

   W dniu 18.05.2016 r. grupa uczniów naszego Gimnazjum pod opieką p. M. Bugajskiej, p.M. Krawczykowskiej-Kiełbik, p. G. Kurdka oraz p. M. Piątczak wzięła udział w warsztatach z języka angielskiego i francuskiego przygotowanych przez nauczycieli II LO im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku. Uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami translatorskimi, znajomością gramatyki i słownictwa języka angielskiego. Mieli również możliwość nauczenia się podstawowych zwrotów w języku francuskim. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, a także doskonalili umiejętność pracy w grupie. Warsztaty uświadomiły uczniom jak ważna jest znajomość języków obcych, nie tylko w komunikacji ale również na rynku pracy.    Wyjazd umożliwił uczniom zapoznanie się z ofertą edukacyjną II LO. Uczniowie poznali nauczycieli, zobaczyli sale lekcyjne i pracownie oraz jak prowadzone są zajęcia - co okazało się bardzo pomocne w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.

 


 

Mikroskopijny świat kryształów

   Za nami kolejne, przedostatnie już, spotkanie w ramach Uniwersytetu Przedszkolaka. Dzieciaki z najstarszej grupy z PPS w Łuszczanowicach miały okazję podziwiać pod mikroskopem wyhodowane przez siebie kryształy. Hodowle założone zostały na poprzednich zajęciach więc pięknie już wykrystalizowały, dzięki czemu pod szkiełkiem mikroskopu podziwiać mogliśmy wielokolorowe oraz wielokształtne, błyszczące kryształki. Dzieciaki świetnie sobie radziły samodzielnym mikroskopowaniem, zakładaniem preparatu oraz odnajdowaniem obrazu pod określonym powiększeniem. Na koniec, w ramach chwili relaksu, każdy dostał obrazek do kolorowania - ilustrowaną instrukcję hodowli kryształów. Każdy z uczestników zabrał wyhodowane przez siebie kryształki do domu.

 


 

Spektakl profilaktyczny

   Już kolejny raz gościliśmy w gimnazjum grupę teatralną „Kurtyna” z Krakowa. Tym razem aktorzy wystąpili w spektaklu profilaktycznym „Upadły anioł”. Przedstawiono w nim historię nastolatków Miłej i Maksa. Oboje nałogowo grają w gry komputerowe. Zaciera się granica między rzeczywistością i fikcją. Dochodzi do tragedii. Zostaje zamordowany gracz-przeciwnik, niestety nie tylko w sferze wirtualnej ale i w realnym świecie. Morderstwa dokonuje Maks, tak bardzo zmanipulowany przez Miłą. Niestety Miła nie widzi w tym nic złego, po prostu przeciwnik został wyeliminowany z gry. Tragizm sytuacji leży nie tylko w obojętności i uzależnieniu nastolatków. To także obojętność wychowawcza rodziców i brak czasu dla dzieci. Zaniedbane wychowawczo i często popadają w różnego rodzaju uzależnienia i problemy.

 


 

Warsztaty językowe w Łodzi

   W dniu 9 maja 2016 r. grupa 14 gimnazjalistów uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Instytut Goethego. Instytucja ta zajmuje się promowaniem języka, kultury i wiedzy na temat Niemiec. Jej przedstawiciel – pan Christoph Mohr – zapowiadając występ niemieckiego muzyka Chefketa, przedstawił krótko najważniejsze cele nauki języka niemieckiego przez poznawanie kultury tego państwa oraz jego muzyki. Uczniowie naszego gimnazjum – wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie – aktywnie uczestniczyli w występie znanego niemieckiego wykonawcy.

 


 

Uczniowie klas pierwszych w Toruniu i Ciechocinku

   59 gimnazjalistów z klas pierwszych w dniu 05.05.2016 r. wyjechało na wycieczkę do Torunia i Ciechocinka. Ze względu na liczebność uczestników kilka punktów programu zostało zrealizowanych z podziałem na dwie grupy. Każdy z zespołów wraz ze swoim przewodnikiem zwiedził Stare Miasto, gdzie mógł podziwiać: średniowieczne mury obronne z Krzywą Wieżą, Rynek Staromiejski z Ratuszem, Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, pomniki Mikołaja Kopernika i Flisaka, toruński pręgierz, dom Mikołaja Kopernika, oraz kościoły: Świętych Janów i Mariacki. Wizyta w Muzeum Piernika a dokładnie w Piernikarni Mistrza Bogumiła, połączona była z własnoręcznym, tradycyjnym wypiekiem piernika. Ubrane w średniowieczne stroje gospodynie piernikarni wprowadziły uczniów w arkana wiedzy cukierniczej. Każdy na pamiątkę otrzymał wykonany samodzielnie wypiek i certyfikat ukończenia kursu. Seans astronomiczny w planetarium przeniósł wszystkich na inne planety i księżyce, na których panujące warunki meteorologiczne mogły wprawić w zdumienie. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Ciechocinka. Spokojna miejscowość uzdrowiskowa zachęca do spacerów po Parku Tężniowym i Parku Zdrojowym. Seans w grocie solankowej tężni nr II pozwolił wszystkim uczestnikom na skorzystanie z leczniczych walorów miasteczka.

 


 

Wymiana zagraniczna w naszej szkole

   W dniach 24–29 kwietnia 2016 r. miała miejsce wizyta przedstawicieli szkół z Litwy (Szkoła im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach), z Ukrainy (Szkoła nr 3 z Żółkwi oraz nasza szkoła partnerska „Centrum Nadziei” z miasta Równe), a także z Niemiec (Gimnazjum im. Karla Liebknechta z Frankfurtu nad Odrą). W kolejnych dniach pobytu uczniowie – wraz z naszą młodzieżą gimnazjalną – uczestniczyli w integracyjnych zajęciach artystycznych, choreograficznych, sportowych, kulinarnych oraz w warsztatach naukowych. Udział w wyjazdach edukacyjnych – do Łodzi oraz Bełchatowa – umożliwił naszym gościom poznanie historii, geografii oraz zasobów mineralnych, a także atrakcji turystycznych regionu. W zajęciach oraz wyjazdach uczestniczyli także nasi uczniowie, którzy poznając inne narody i kultury, doskonalili również kompetencje językowe i interkulturowe. Zwieńczeniem tygodnia wymiany była konferencja „Wymiana doświadczeń międzynarodowych i wielokulturowych w Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie”, która odbyła się w dniu 28 kwietnia 2016 r. Wydarzenie to miało szeroki zasięg, zaproszeni zostali nie tylko przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, miejscowych placówek oświatowych, ale także przedstawiciele szkół i władz administracyjnych powiatu bełchatowskiego i radomszczańskiego. Obecny był również dr Krzysztof Czajkowski, reprezentujący Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie (profesor Uniwersytetu Kijowskiego, były konsul w Brześciu oraz Irkucku). Podczas uroczystego otwarcia konferencji Samorząd Uczniowski zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia naszej szkoły w dziedzinie wymiany zagranicznej, natomiast jedenastoosobowa grupa uczniów, biorących udział w projekcie edukacyjnym „Mniejszości narodowe i religijne w Polsce”, przedstawiła efekt swojej pracy przeprowadzonej w ramach wspomnianego projektu. Każda z goszczących u nas szkół zaprezentowała swoją placówkę oraz przedstawiła część artystyczną, która przybliżyła kulturę oraz język państwa i regionu.
   Wizyta zagranicznych szkół była – poza nobilitacją naszego gimnazjum, oznaką uznania działań przez nas prowadzonych – ważnym wydarzeniem dla naszej społeczności uczniowskiej. Młodzież poznając inne narody, kultury, tradycje oraz języki, kształtuje własną świadomość, uczy się tolerancji i szacunku dla innych. Zajęcia – zarówno lekcyjne jak również rekreacyjne – o charakterze integracyjnym pozwoliły naszym uczniom nawiązać relacje koleżeńskie z ich rówieśnikami z innych państw. Oto kilka wspomnień z pobytu naszych gości:

 • „Świetnie się bawiliśmy. Przez cały czas na twarzach mieliśmy uśmiechy. Oby więcej takich spotkań”. (Kinga Karasińska, Filip Anszperger – klasa I a)

 • „Moim zdaniem, takie zajęcia są naprawdę interesujące. Podczas nich, uczestnicząc w grach i zabawach, mogliśmy dużo się dowiedzieć o kulturze i obyczajach innych krajów” (Bartłomiej Dziadowiec – klasa I b)

 • „Uważam, że zagraniczni uczniowie byli mili i chcieli się z nami zaprzyjaźnić. Bardzo mi się podobały prezentacje szkół z Ukrainy, Litwy i Niemiec” (Jakub Kacperek – klasa I b)

 • „W dniach 24–29.04.2016 na zaproszenie Gimnazjum w Kleszczowie przebywała u nas młodzież z Ukrainy, Litwy oraz Niemiec. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali zajęcia integracyjne, zapewniając przybyłej młodzieży niezapomniane chwile. W ramach zajęć zorganizowano dyskotekę, wycieczkę do Łodzi, wspólne gotowanie i wiele innych atrakcji. Podczas pobytu zaproszonych gości nawiązaliśmy bliższe kontakty, wymieniliśmy się numerami telefonów i obiecaliśmy sobie utrzymać przyjacielskie relacje. Wszyscy z utęsknieniem czekamy na ich kolejny przyjazd do naszego gimnazjum”. (Katarzyna Woźniak – klasa I d)

 •    
  Serdecznie dziękujemy Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów za sfinasowanie całego przedsięwzięcia!


  Fotorelacja z wizyty na stronie http://galeria.gimkleszczow.nazwa.pl - tytuł galerii Wymiana zagraniczna w naszej szkole.

  Reportaż p. Moniki Wróbel-Wnuk jest dostępny w serwisie informacyjnym Kurier - wydanie z dn. 28.04.2016 r., na stronach Niezależnej Telewizji Lokalnej (www.tvntl.pl).
  Informacje ze strony Centru Nadziei w Równem: http://coh.rv.ua/news/uchast-u-mizhnarodnij-konferentsiyi/
  Notatka z wydarzenia na stronie szkoły z Solecznik ukazała się w Aktualnościach z dn. 30 kwietnia 2016 r.: http://www.sniadeckio.salcininkai.lm.lt/?cat=3&lang=pl&lang=pl

   


   

  Humanitarium - Ogrody Doświadczeń

     27 kwietnia młodzież klas II i III naszego Gimnazjum po raz kolejny odwiedziła wrocławskie Humanitarium. Jest to wyjątkowe miejsce łączące edukację z zabawą. Tym razem zmierzyliśmy się z sekcją kręgowca. Młodzież samodzielnie przeprowadziła sekcję przedstawiciela rodzimego gatunku ryby słodkowodnej. Ocenę morfologiczną uzupełniała prelekcja tematyczna. W trakcie preparatyki anatomicznej uczestnicy poznali złożoność wnętrza organizmu. Warsztat stanowi doskonałą okazję by poprzez praktykę zapoznać się ze złożonością budowy i różnorodnością funkcji stanowiących podstawę dominacji kręgowców we współczesnym świecie.
     Uczestniczyliśmy również w sekcji płuc, podczas której młodzież miała mozliwość utrwalenia wiedzy z zakresu anatomii układu oddechowego. Czym są drogi oddechowe, a czym płuca? Czy pęcherzyki płucne mają kształt kulisty? Jaka jest powierzchnia oddechowa płuc? Wszystkiego dowiedzieliśmy się podczas warsztatu! Zajęcia z anatomii płuc pozwoliły zbadać wszystkie ich tajniki, a przy pomocy skalpela dostaliśmy się do wnętrza tego organu, rozpoczynając fascynującą podróż w głąb ludzkiego organizmu. Organizatorem wyjazdy była p. Monika Staryga

   


   

  Gimnazjaliści w Łódzkiej ASP

     Uczniowie naszego gimnazjum 22 kwietnia 2016 roku zwiedzili Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w ramach zorganizowanych przez nią Dni Otwartych. W tym dniu można było skorzystać z warsztatów i wykładów przygotowanych przez wykładowców tej renomowanej artystycznej uczelni. Udostępnione zostały dla gości wydziały i zaprezentowane liczne prace studentów w zakresie: obrazu, rzeźby, tkaniny, animacji, projektów użytkowych, biżuterii, i ubioru. Nasi uczniowie podczas pobytu w akademii mogli poczuć się jak studenci Katedry Ubioru prowadzonej przez dr hab. Dorotę Sak. Skorzystali na tym wydziale z wykładów i warsztatów „Co to jest dzianina i jak powstaje z niej ubiór” dr Anna Kuźmitowicz. Gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach dziewiarskich, podczas których dowiedzieli jak powstaje dzianina, a także z pomocą wykładowców mieli możliwość własnoręcznie wykonać "komin" na maszynach dziewiarskich. Mając do wyboru różne kolory przędzy sami zaprojektowali szal, otrzymując go na koniec w prezencie. Inna grupa uczniów zajęła się projektowaniem kolekcji ubioru inspirowanego klimatem wiosennym. Podczas tych warsztatów uczniowie projektowali kolekcję przy użyciu kredek, farb i kolorowych tkanin. Warsztaty poprowadził dr Piotr Suchocki. Młodzież gimnazjalna zwiedziła również powstałe obok akademii nowoczesne Centrum Promocji Mody. W głównej auli odbył się w tym czasie pokaz „Bella Ciao” Pracowni Kostiumu Scenicznego. Interdyscyplinarny awangardowy pokaz przedstawiał dzieła studentów w oryginalnej choreografii i oprawie multimedialnej.
     Na terenie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odbywały się w tym czasie również Ogólnopolskie Targi Pracy dla uczelni artystycznych „START” 2016r. Najważniejszym celem Targów Pracy było spotkanie w jednym czasie i miejscu przedstawicieli biznesu, gości, studentów oraz absolwentów wszystkich Uczelni Artystycznych.
     Uczestnictwo naszej gimnazjalnej młodzieży w Dniach Otwartych ASP w Łodzi dało jej możliwość (w otoczeniu dzieł plastycznych studentów) poznania nowatorskich metod edukacji realizowanych w zakresie sztuk pięknych.

   


   

  Egzamin Gimnazjalny

     W dniach 18-20 kwietnia 2016 młodzież klas trzecich gimnazjum przystąpiła do egzaminu gimnazjalnego. Przez trzy kolejne dni uczniowie zmagali się z arkuszami z języka polskiego, historii i WOS-u, przedmiotów przyrodniczych, matematyki i języka angielskiego. Uczniowie klas trzecich gimnazjum napisali pierwszy, tak ważny test w swoim życiu, którego wyniki będą miały wpływ na to, do jakiej szkoły średniej później dostanie się uczeń. Z tego względu każdemu zależało, aby napisać go jak najlepiej. Stres towarzyszył nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Po egzaminie komentarze były różne, jednak przeważały te pozytywne, więc z dużym optymizmem czekamy na wyniki.

   


   

  Warsztaty chemiczne

     W piątek 15 kwietnia gościliśmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie na warsztatach chemicznych pod tytułem „Lukrowa chemia”. Uczniowie klasy III a i b mieli możliwość zbadania i zapoznania się z właściwościami fizycznymi i chemicznymi cukrów. Poznali także proces produkcji cukierków. Trzecioklasiści pracowali w czterech grupach, w których wykonywali powierzone im zadania. Grupa, która zwyciężyła otrzymała od organizatorów słodki upominek. Uczniom bardzo podobały się zajęcia. Można było to zaobserwować po aktywnym uczestnictwie i uśmiechach na twarzach po zakończeniu. Warsztaty poprowadziły uczennice z klasy II b liceum w składzie: Klaudia Zielińska, Elżbieta Zawisza, Julia Gaik oraz Aleksandra Dworzyńska. Dziękujemy za zaproszenie.

   


   


  Z pomysłem w bibliotece

     Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kleszczowie i panią Izabelę Marcinkowską warsztatach czytania i kreatywnego myślenia. Spotkanie w sali konferencyjnej miało miejsce 12.04 2016 r., prowadziła je pani Joanna Lewandowska z Wydawnictwa Akapit PRESS. 29 gimnazjalistów dowiedziało się, jaką drogę musi przebyć książka, zanim trafi od autora do drukarni. Uczniowie wykonywali także zadania praktyczne o charakterze dziennikarskim, uczyli się tworzyć dobre wiadomości z nagłówków gazet.

   


   

  Akcja charytatywna

     05 kwietnia 2016 roku uczniowie Gimnazjum pod opieką p. Ilony Ziemby oraz p. Bogusławy Barańskiej spotkali się po raz kolejny z podopiecznym Fundacji „Mam Marzenie”. Tym razem zostało spełnione marzenie Natalii. Marzeniem dziewczynki był profesjonalny aparat fotograficzny, ponieważ interesuje się ona fotografią. Dzięki wolontariuszom z naszego gimnazjum, którzy wzięli udział w organizowanej w szkole od 4 lat akcji charytatywnej „Uwierz w marzenia, na nie nigdy nie jest za późno” oraz ludziom „wielkiego serca” z Gminy Kleszczów udało się je spełnić. Natalia była bardzo wzruszona i niesłychanie zaskoczona tak pięknym prezentem, jaki został jej przekazany przez naszych uczniów. Łzy szczęścia i uśmiech radości na twarzy dziewczynki były odzwierciedleniem tego, co czuła. A więc... marzenia się spełniają! - jak powiedziała podopieczna Fundacji. Trzeba tylko w nie uwierzyć.

   


   

  KONKURS TRANSLATORSKI

     Uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w III Konkursie Translatorskim dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie.
     Uczestnicy konkursu mieli 90 minut na wykonanie zadań translatorskie z zakresu dwóch języków obcych – angielskiego i niemieckiego. Celem konkursu było rozwijanie motywacji do nauki języków oraz kształtowanie postaw tolerancji i szacunku dla dziedzictwa kulturowego innych narodów.
     Uczennice naszego gimnazjum Karolina Cieślak, Paulina Krupska oraz Patrycja Szczepanik otrzymały wyróżnienia! Do konkursu uczennice zostały przygotowane przez p.M.Krawczykowską-Kiełbik oraz p.A.Reszkę.

  Wszystkim laureatkom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów językowych!

   


   

  Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie

     Troje uczniów naszego gimnazjum – Adrianna Szymczak z kl. IIIa, Marta Nowacka z kl. IIIc oraz Paweł Muskała z klasy IIIc uzyskało tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie. W związku z tym uczniowie otrzymują 7 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły ponadgimnazjalnej. Finalistom gratulujemy!

   


   

  Świętujemy 1050 rocznicę chrztu Polski

     8 kwietnia grupa uczniów naszego gimnazjum, dzięki uprzejmości Gminnej Biblioteki Publicznej w Kleszczowie, uczestniczyła w spotkaniu z panem Jarosławem Górskim - kulturoznawcą, pisarzem i krytykiem literackim. Temat spotkania to „Chrzest Polski i nasze imiona”. Prowadzący w pierwszej części zapoznał uczniów z okolicznościami przyjęcia chrztu przez Polskę, następnie omówił wpływ pogaństwa oraz chrześcijaństwa na imiona, które nosimy. Uczniowie słuchali z uwagą i na zakończenie zadali wiele pytań, dotyczących swoich imion, a także nazwisk. Spotkanie było okazją do odświeżenia i uzupełnienia wiedzy, a także przyjemnego spędzenia czasu.

   


   

  Projekt edukacyjny „Mniejszości narodowe i religijne w Polsce”

     W marcu i kwietniu 2016 r. młodzież naszego Gimnazjum realizowała projekt edukacyjny na temat mniejszości narodowych i religijnych w państwie polskim (dawniej i dzisiaj). Poza zajęciami przeprowadzonymi w szkole, uczniowie uczestniczyli aktywnie w wyjazdach edukacyjnych, które miały pomóc w zrozumieniu sytuacji i warunków funkcjonowania przedstawicieli poszczególnych grup etnicznych oraz wyznaniowych.
  W planie projektu znalazły się:
 • wizyta w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Kleszczowie (warsztaty przeprowadzone przez księdza proboszcza Krzysztofa Górala),
 • wyjazd do Krakowa (mniejszość żydowska i judaizm, wizyta w Centrum Społeczności Żydowskiej),
 • pobyt w Opolu (mniejszość niemiecka: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce; spotkanie z posłem mniejszości niemieckiej do parlamentu RP p. Ryszardem Gallą),
 • dwudniowy wyjazd do Kruszynian (polscy Tatarzy, islam; warsztaty kulinarne kuchni tatarskiej), Hajnówki oraz na Św. Górę Grabarkę (mniejszość białoruska, prawosławie).
 •    Uczniowie – poza zdobytą wiedzą teoretyczną – w sposób praktyczny poznali kulturę, tradycje, a także zwyczaje kulinarne poszczególnych mniejszości narodowych zamieszkujących od wielu wieków ziemie polskie.

   


   

  HODOWCY KRYSZTAŁÓW

  Jak wyglądają kryształy?
  Jakie kształty przyjmują kryształy?
  Jak kryształy powstają?
  Gdzie możemy znaleźć kryształy?
  Do czego kryształy są wykorzystywane?
  Czy da się kryształy WYHODOWAĆ?
     Za nami kolejne już spotkanie realizowane w ramach Uniwersytetu Przedszkolaka. Tym razem rozmawialiśmy na temat kryształów. Dzieciaki z SP w Łuszczanowicach bardzo chętnie brały udział w zajęciach i odpowiadały na pytania p. Moniki Starygi. Okazuje się, że przedszkolaki, pomimo młodego wieku , świetnie wiedzą skąd się biorą, jak wyglądają czy do czego można wykorzystać kryształy.
     Punktem kulminacyjnym spotkania było założenie własnej hodowli kryształów z wykorzystaniem: słoiczków, patyczków, farb (w celu zakolorowania wody) i soli. Każdy z dzieciaków przy pomocy uczniów klasy IIIa założył swoją hodowlę kryształów. Teraz trzeba tylko czekać….i czekać….i czekać….

   


   

  LEKCJA BIOLOGII NA ŻYWO

     Ostatniego dnia marca uczniowie klas II i III naszego Gimnazjum wzięli udział w lekcji biologii na żywo. Było to już kolejne takie spotkanie organizowane przez p. Monikę Starygę oraz Agencję Impresaryjno-Artystyczną Klapa-Artystyczną z Krakowa.
     Tym razem zapoznaliśmy się z budową, środowiskiem życia oraz zwyczajami gadów. Poznaliśmy żywe gatunki węży takich jak: boa tęczowy, pyton tygrysi-albinos, wąż smugooki. Mieliśmy okazję zapoznać się i dotknąć m.in. węża Klemensa, Maciusia oraz albinosa Gucia (choć nie wszyscy się na to odważyli). Obaliliśmy również kilka mitów dotyczących gadów tj: gady są obślizgłe i zimne (to nieprawda), węże boa i pytony są jadowite (to również nie jest prawdą). Dowiedzieliśmy się również po co wężom zęby, co to kloaka, czy w końcu w którym miejscu u węży zaczyna się ogon.
     Podczas spotkań edukatorzy indywidualnie dostosowują wiedzę merytoryczną do potrzeb każdej z odwiedzanych grupy. Ponadto spotkanie ze zwierzętami to doskonała forma zoo-terapii, która pozwala na poszerzenie wiedzy, rozwijanie zainteresowań, ale i także na przełamywanie barier lękowych.

   


   

  VII Rajd „Weekend w Lubochni po angielsku i niemiecku”

     W dniach 18-19 marca 2016r. członkowie SK PTSM pod opieką p. Ilony Ziemby wzięli udział w VII Rajdzie „Weekend w Lubochni po angielsku i niemiecku”. Celem rajdu było popularyzowanie wiedzy o gminie Lubochnia oraz czynnej umiejętności posługiwania się językiem angielskim i niemieckim, integracja członków SK PTSM poprzez wspólne zabawy, jak również propagowanie zdrowego stylu życia. Podczas rajdu drużyna w składzie: Filip Anszperger, Kinga Wysocka, Weronika Frankowska oraz Łucja Tkacz zdobyła I miejsce za „Prezentację w języku angielskim” w kategorii Gimnazjum, a uczennica klasy Ic Daria Gajda wywalczyła II miejsce w konkursie wiedzy o Gminie Lubochnia.

  Serdecznie gratulujemy!

   


   

  Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie życzy Panu Dyrektorowi, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły, a także całej społeczności gimnazjalnej – naszym koleżankom oraz kolegom – słonecznych i radosnych Świąt Wielkanocnych!


  Wielkanoc, 2016 r.

   


   

  Turniej Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej

  W dniu 18.03.2016 r. odbył się szkolny etap
  Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej
  „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM I CHRONI ŚRODOWISKO”
  ,
  w którym udział wzięło 26 uczniów z klas I – II. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się uczniowie:

  Kinga Wysocka z klasy I c
  Jakub Mielczarek z klasy III b

  Opiekę nad konkursem i jego uczestnikami sprawowała
  p. Iwona Binkowska - Antoszczyk
  Życzymy powodzenia w kolejnym etapie Turnieju, który odbędzie się 30.03.2016r.

   


   

  Konkurs językowy rozstrzygnięty!

     17 marca w Miejskim Domu Kultury rozstrzygnięto konkurs językowy dla gimnazjalistów zorganizowany w ramach projektu Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości - doskonalimy języki angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno-translatorskich realizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego w Radomsku przy współpracy z Miejskim Domem Kultury w Radomsku.
     Laureaci konkursu lingwistycznego, który odbył się 2 lutego 2016 roku w ZSDiOŚ w Radomsku odbierali dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Oto wyniki: II miejsce zajęły Karolina Cieślak i Paulina Krupska. Wyróżnienia powędrowały do Mikołaja Lasoty i Patrycji Szczepanik oraz Marty Nowackiej i Marcina Świderskiego.
     Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Rozstrzygnięciu konkursu translatorskiego towarzyszyły warsztaty dla uczniów, które poprowadziła Pani dr Ilona Czechowska – pracownik Archiwum Karla Dedeciusa. Dr Czechowska opowiadała o współpracy Tadeusza Różewicza oraz Dedeciusa, mówiła o zasadach, jakie stosował tłumacz w interpretacji i translacji tekstów poetyckich. W celu przybliżenia skomplikowanego procesu translacji pani doktor omawiała i interpretowała wybrane utwory poetyckie, przytaczała tłumaczenia na różnie języki (angielski, niemiecki, łaciński) oraz dialekty (śląski). Słuchacze niewątpliwie zyskali wiedzę na temat skomplikowanej pracy translatora, a także zostali wdrożeni w jej niełatwe tajniki. Zapraszamy do galerii.
  Opiekunami uczniów były pp. Małgorzata Bugajska, Magdalena Krawczykowska-Kiełbik, Agnieszka Reszka.

   


   

  Targi Edukacyjne

     Dla trzecioklasistów zbliża się czas wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy uczeń ma przed sobą podjęcie decyzji, która będzie miała wpływ na całe jego życie, dlatego mając to na uwadze 16 marca 2016r. nasze Gimnazjum zorganizowało targi edukacyjne. Z tej okazji zaprosiliśmy szkoły z powiatu bełchatowskiego i radomszczańskiego, w celu zaprezentowania swojej oferty edukacyjnej. Na przyjazd zdecydowały się następujące placówki:
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. L. Czyżewskiego w Bełchatowie
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 4 im. R. Traugutta w Bełchatowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Wł. St. Reymonta w Dobryszycach
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego w Radomsku
  • II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku
  • Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. S. Staszica w Radomsku
  • Zespół Szkół Ekonomicznych im. T. Kotarbińskiego w Radomsku
  • Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. A. F. Modrzewskiego w Wolborzu
  • Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im. W. Witosa w Bujnach
  • II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Bełchatowie
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta w Bełchatowie
  • Łódzka Szkoła Mody Kosmetologii Fryzjerstwa ANAGRA
     Celem tego przedsięwzięcia było umożliwienie rodzicom i uczniom trzecich klas zapoznania się z ofertą szkół oraz uzyskania od przedstawicieli odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące m.in. rekrutacji, przedmiotów rozszerzonych, czy zajęć praktycznych. Mamy nadzieję, że wszystkie informacje, jakie zdobyli nasi uczniowie oraz ich rodzice podczas targów, ułatwią im wybór dalszej drogi kształcenia.

   


   

  Ogłoszenie wyników konkursu profilaktycznego „ Jeśli nie komputer to…”

     Komisja konkursowa działając na podstawie regulaminu konkursu wyłoniła zwycięzcę oraz laureatów II i III miejsca:
  I miejsce – Magdalena Wójcik, kl. III a
  II miejsce – Paweł Oleszczyk, kl. I d
  III miejsce – Svenja Mikłaszewska, kl. II c

  Gratulujemy!

  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

   


   

  OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU

     Na podstawie regulaminu konkursu na logo Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie, komisja konkursowa wybrała pracę Jakuba Pustelnika - ucznia klasy II b.
  Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięscy.
  Logo opublikujemy w innym terminie.

   


   

  I miejsce Magdaleny Wójcik w VII edycji powiatowego konkursu „Bądź przedsiębiorczy – wypromuj firmę i zawód”

     W VII edycji powiatowego konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomsku z naszego Gimnazjum pod opieką p. Moniki Piątczak wzięło udział troje uczniów: Nikola Białek, Mikołaj Lasota i Magdalena Wójcik. Zadaniem uczestników było przedstawienie jednego zawodu z oferty edukacyjnej „Ekonomika” za pomocą prezentacji multimedialnej, fotografii lub spotu na telebim.
     Magdalena Wójcik z klasy IIIa zajęła I miejsce w kategorii fotografia, przedstawiając zawód pilota wycieczek. Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
     Gratulujemy Magdalenie i życzymy dalszych sukcesów.
  Zapraszamy do galerii.

   


   

  WZOROWY MIKROBIOLOG

     W środę 9 marca w ramach Uniwersytetu Przedszkolaka odbyły się zajęcia z mikroskopowania. Była to kontynuacja poprzedniego spotkania - Świat pod mikroskopem - podczas którego dzieciaki z przedszkola w Łuszczanowicach, pod okiem p. Moniki Starygi oraz młodzieży z klasy IIIa aktywnie działającej w Szkolnym Kole Naukowym, samodzielnie odszukiwały obraz mikroskopowy gotowych preparatów biologicznych. Największe zainteresowanie wzbudziły preparaty mikroskopowe nogi muchy, skóry człowieka, mózgu, trzustki z komórkami krwi. Przedszkolaki oglądały pod mikroskopem grudki ziemi w poszukiwaniu śladów życia, swój włos oraz kurz w poszukiwaniu roztoczy. Na koniec rozdane zostały dyplomy wzorowego mikrobiologa.

   


   

  Dzień Kobiet

     8 marca 2016r. uczniowie naszego gimnazjum świętowali dzień kobiet. Z tej okazji dziewczęta z naszej szkoły oraz ZSP Kleszczów brały udział w zajęciach zumby, które odbywały się na hali sportowej. Choreografię i muzykę przygotowała p. Katarzyna Woźniak.
      W tym samym czasie chłopcy – wraz z nauczycielami pozostali w klasach, gdzie przygotowywali niespodziankę dla koleżanek z klasy, którą było zdrowe drugie śniadanie. Wszyscy chłopcy wykazali się dużą kreatywnością, ponieważ w tym roku przygotowali nie tylko kanapki ale też ucztę owocową. Po zajęciach zumby dziewczęta wróciły do klas, gdzie chłopcy czekali z życzeniami, drobnymi upominkami oraz posiłkiem.

   


   

  Z wizytą w Hotelu Andel’s

     W poniedziałek, 7 marca 2016r. grupa 30 uczniów wzięła udział w zawodoznawczej wycieczce do Łodzi.
     Celem wycieczki był udział w dniach otwartych hotelu Andel's. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda zawód hotelarza, recepcjonisty, kucharza, kelnera, barmana, koordynatora bankietów, masażysty oraz pokojówki, a niektórzy dekorowali talerz oraz kosztowali przygotowanych przez hotelowych kucharzy potraw. Wiele emocji dostarczyły również konkursy, dotyczące m.in. przygotowania deseru, drinków bezalkoholowych, obiadu, obierania warzyw i dekorowania stołu. Klaudia Komorowska została mistrzem obierania cebuli i marchewki, Zosia Rutkowska przygotowała najsmaczniejszy deser „Pistacjowa Chmurka”, Magdalena Muskała wraz z Dominiką Wojewodą zajęły I miejsce w dekorowaniu stołu, Katarzyna Zinówko i Klaudia Głowacka wywalczyły III miejsce w konkursie wiedzy hotelarskiej „jeden z dziesięciu”, a Bartosz Pieniążek i Piotr Grzybowski wygrali konkurs fitness. Wszyscy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami od Hotelu Andel’s.
     Podczas spotkania uczniowie mieli również okazję zapoznać się z ofertą szkół związanych z branżą hotelarską i gastronomiczną, a także porozmawiać o swojej przyszłości edukacyjno-zawodowej z profesjonalnymi doradcami zawodowymi z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Zawodowego.
     Ostatnią atrakcją było zwiedzanie hotelu "od kuchni", w trakcie którego trzecioklasiści mogli zwiedzić salę konferencyjną, pokój hotelowy i strefę SPA.
  Zapraszamy do galerii.

   


   

  Gimnazjaliści na Międzynarodowych Targach Mody Fast Fashion

     W dniu 4 marca 2016 r. uczniowie Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie uczestniczyli w cyklicznym święcie mody na terenie Ptak Fashion City. Udział w targach był możliwy dzięki zaproszeniu, które otrzymaliśmy od ZSRCKU w Wolborzu. Na terenie Ptak Fashion City można było zobaczyć pokazy najnowszych kreacji od najlepszych polskich producentów – w tym firm działających na co dzień w Mieście Mody, a także firm odzieżowych z całej Polski. Gościem targów był sławny polski projektant, który po raz pierwszy w karierze zaprezentował się jako stylista i dał popis swoich możliwości przygotowując pokaz PtakModa.com Select by Maciej Zień. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z warsztatów i wykładów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych.

   

  Sukces naszych uczennic w powiatowym konkursie języka niemieckiego

     W dniu 4 marca 2016 roku dwie uczennice naszego Gimnazjum – Svenja Mikłaszewska oraz Julia Sołtys (klasa II c) – reprezentowały naszą społeczność szkolną podczas III edycji powiatowego konkursu „Interaktywny spacer po krajach niemieckojęzycznych”. Konkurs został przeprowadzony przez Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku pod patronatem Starosty Powiatu Radomszczańskiego oraz Starosty Powiatu Offenbach. Nasze uczennice mogły pochwalić się swoją wiedzą oraz przygotowaniem, uzyskując bardzo dobre wyniki – Julia Sołtys zajęła I miejsce w konkursie. Pan Dyrektor – mgr inż. Adam Jałkiewicz – pogratulował laureatom oraz uczestnikom, a następnie wręczył zwycięzcom wspaniałe nagrody.

   


   

  Warsztaty języka niemieckiego

     Uczniowie naszego Gimnazjum (grupa dziesięciu przedstawicieli klas pierwszych)w dniu 2 marca 2016 roku wzięli udział w zajęciach warsztatowych z języka niemieckiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach Dnia Języka Niemieckiego. Poza naszą młodzieżą, obecni byli uczniowie szkół podstawowych z Kleszczowa, Łękińska, Gorzędowa, a także Gomunic. Uczestnicy zajęć w aktywny sposób – z wykorzystaniem bardzo interesujących gier oraz zabaw dydaktycznych – mogli w sposób praktyczny nie tylko utrwalić własną wiedzę, ale również rozwinąć kompetencje językowe. Zajęcia warsztatowe zostały przygotowane przez nauczycieli języka niemieckiego ZSP w Kleszczowie, nad ich prawidłowym przebiegiem czuwali uczniowie szkoły średniej (także nasi absolwenci). Nauczyciele – germaniści oraz dyrektorzy wspomnianych szkół wzięli udział w prelekcji przedstawiciela Instytutu Goethego w Warszawie – pana Christopha Mohra, eksperta ds. nauczania i metodyki języka niemieckiego.
     Relacja uczestników: „Zajęcia warsztatowe odbywały się w trzech salach. W każdej z nich uczniowie liceum prezentowali różnego rodzaju gry i zabawy w języku niemieckim. Miały one na celu naukę języka przez zabawę. Na koniec – uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach zostali nagrodzeni upominkami”. (Uczennice klasy I b: Martyna Górazda, Anna Pajęcka).

   


   

   


   

  Świat pod mikroskopem

     2 marca 2016 roku odbyło się kolejne już spotkanie prowadzone w ramach Uniwersytetu Przedszkolaka. Tym razem, grupa pięciolatków z SP w Łuszczanowicach uczestniczyła w spotkaniu na temat „Świat pod mikroskopem”. Zajęcia rozpoczęła krótka prezentacja dotycząca budowy mikroskopu oraz preparatyki mikroskopowej. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania p. Moniki Starygi dotyczące świata bakterii, wirusów, sposobów przenoszenia chorób. Wiele radości wzbudziły zdjęcia mikroskopowe głowy komara, oka muchy, papieru toaletowego, patyczka do uszu, najedzonego kleszcza czy preparat krwi człowieka. Następnie dziewczyny z klasy IIIa i IIc pomogły dzieciakom w przygotowaniu ich własnych preparatów mikroskopowych ze skórki ziemniaka i liścia cebuli. Zajęcia zakończyły się krótkim podsumowaniem zasad mikroskopowania.

   


   

  Półkolonie Zimowe w Gimnazjum

     W terminie od 22 do 26 lutego 2016 r. grupa uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Kleszczowie i Szkoły Podstawowej w Łękińsku uczestniczyła w Półkoloniach Zimowych. Organizatorem tej formy wypoczynku było Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie. Pod czujnym okiem wychowawców grupa 75 dzieci w atrakcyjny sposób spędziła czas wolny od nauki. W ofercie zajęć zorganizowanych dla dzieci znalazły się warsztaty mydlarskie, warsztaty papiernicze, zajęcia artystyczne, sportowe, kulinarne, wycieczka do Łodzi. Ponadto dzieci korzystały z bogatej oferty Solparku: basenu, groty solnej, kręgielni i figloraju. Dla uczestników półkolonii zapewniono wyżywienie w formie śniadania, obiadu i podwieczorku. Na zakończenie, po projekcji filmu, dzieci zaprezentowały się śpiewając autorskie piosenki o półkoloniach zimowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

  Rodziców dzieci uczestniczących w półkoloniach zapraszamy do galerii na stronę http://galeria.gimkleszczow.nazwa.pl.

   


   

  Nowości w zakładce konkursy.

   


   

  Uwaga!!!


  Zapraszamy naszych uczniów na warsztaty programowania organizowane przez Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów. Informacje o rejestracji na plakacie.

   


   

     
  Ogłaszamy konkurs na logo naszego Gimnazjum.
  Prosimy zapoznać się z regulaminem.

   


   

  Jestem młodym ratownikiem

     W dniu 10 lutego 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach Uniwersytetu Przedszkolaka. Dzieciaki z PSP w Łuszczanowicach wzięli udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej, które były kontynuacją wcześniejszych zajęć dotyczących układu oddechowego. Zajęcia prowadziła p. Monika Staryga a pomagały jej dziewczyny z klasy IIIa. Przedszkolaki dowiedzieli się, jak należy się zachować w razie wypadku, jaki jest mechanizm i algorytm postępowania w przydatku zatrzymania krążenia oraz w jaki sposób rozpoznać brak oddechu u osoby poszkodowanej. Po części teoretycznej przeszliśmy do zajęć praktycznych, podczas których przedszkolaki mieli możliwość sprawdzenia swoich sił na manekinach dorosłych oraz dziecka. Zajęcia zakończyły się rozdaniem dyplomów małego ratownika dla wszystkich przedszkolaków.

   


   

  V Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Kleszczowie.

     We wtorek 9 lutego 2016 roku odbyła się V edycja Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie. Motywem przewodnim tego konkursu były ‘Hity Dekady’. Do przeglądu zgłosiło się 55 uczestników z pięciu powiatów. Uczestnicy mogli wykonywać piosenki w języku angielskim, niemieckim lub hiszpańskim. Gimnazjum w Kleszczowie reprezentowało 4 uczniów: Zuzanna Kochanowska z piosenką Daft Punk ‘Get lucky’, Mikołaj Lasota z piosenką Adele ‘Skyfall” oraz duet - Jakub Mielczarek oraz Zofia Rutkowska z piosenką Christiny Perri ‘A thousand years’.
     Wykonanie piosenki przez Zuzannę Kochanowską i Mikołaja Lasotę spotkało się z uznaniem jury i przyznano im wyróżnienia.
  Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

   


   

  Sprawozdanie z udziału w konkursie informatycznym „Informatyczny Puchar”

     27 i 28 stycznia grupa uczniów naszego Gimnazjum przystąpiła on-line do testów wiedzowych w ramach konkursu informatycznego „Informatyczny Puchar” zorganizowanego przez ZSE-E w Radomsku.
     Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło w sumie 300 gimnazjalistów w tym, trzech naszych uczniów:
 • Mikołaj Lasota
 • Kamil Bujacz
 • Maciej Waleryn
 •    Po podsumowaniu obu testów, wybranych zostało 15 finalistów. Wśród nich pojawiły się nazwiska dwóch naszych uczniów - Mikołaja Lasoty i Kamila Bujacza, którzy po pierwszym etapie zajęli odpowiednio 7 i 9 miejsce.
     8 lutego w ZSE-E w Radomsku odbył się finał konkursu. Uczniowie rozwiązali test finałowy. Nasz uczeń – Mikołaj Lasota zajął trzecie miejsce. Kamil Bujacz uplasował się natomiast na wysokiej 6 pozycji.

  Gratulujemy Mikołajowi i życzymy kolejnych informatycznych sukcesów.

   


   

  Konkurs profilaktyczny "Jeśli nie komputer, to.."

     Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu na temat spędzania czasu wolnego.

   


   

  Warsztaty zawodoznawcze w Łodzi

     W dniu 8 stycznia 2016 r. grupa 29 uczennic naszego Gimnazjum wzięła udział w warsztatach w Łódzkiej Szkole Mody, Kosmetologii i Fryzjerstwa „Anagra”. Była to okazja do poznania szkoły ponadgimnazjalnej oraz oferowanych przez nią profili. Młodzież mogła zobaczyć jak od strony praktycznej wyglądają zajęcia z przedmiotów zawodowych. Przy okazji wszyscy skorzystali z wykonania profesjonalnego makijażu i fryzury, co stało się również okazją do porozmawiania z uczniami „Anagry” o tym jak wygląda nauka w technikum, czy egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Uczniowie dowiedzieli się również, że bardzo ważna jest nauka języka angielskiego branżowego, który otwiera drzwi absolwentom technikum do pracy nie tylko w Polsce.

  Opiekunami wycieczki byli: p. Monika Piątczak, p. Małgorzata Bugajska i p. Grzegorz Kurdek.

   


   

  Choinka szkolna – „Ostatki” – Walentynki w naszej szkole

     W dniu 4 lutego 2016 r. odbyła się w naszym Gimnazjum dyskoteka szkolna – zorganizowana przez Samorząd Uczniowski – z okazji Choinki, Tłustego Czwartku oraz Walentynek. Uczniowie wzięli udział w licznych konkursach i wspólnej zabawie. W przygotowanie poczęstunku „ostatkowego” zaangażowała się również Rada Rodziców. Podczas dyskoteki ogłoszone zostały wyniki – przeprowadzonego w dniu 3 lutego – głosowania na Najmilszą Walentynkę, Najmilszego Walentego oraz Najmilszą Parę Walentynkową naszego Gimnazjum. Zwycięzcy otrzymali od Samorządu Uczniowskiego słodkie upominki.

   


   

  Konkurs translatorski – II etap

     W dniu 2 lutego 2016 roku grupa 16 gimnazjalistów pod opieką nauczycielek języka angielskiego i niemieckiego wzięła udział w Konkursie translatorskim języka angielskiego i niemieckiego, który został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Konkurs – jeden z modułów realizowanego przez I LO projektu Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości – doskonalimy języki angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno – translatorskich – odbywał się pod patronatem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Archiwum Karla Dedeciusa w Słubicach i Instytutu Goethego w Warszawie. Wyniki konkursu poznamy w marcu. Fotorelacja z tego wydarzenia.

   


   

  'The Canterville Ghost' po raz drugi

     Nadeszła kolejna odsłona spektaklu w języku angielskim. Dnia 1 lutego 2016 roku 51 uczniów klas I oraz klas II naszego Gimnazjum wzięło udział w sztuce teatralnej przedstawionej w języku angielskim. Młodzież miała możliwość obejrzeć spektakl w wykonaniu grupy teatralnej TNT Theatre Britain 'The Canterville Ghost' na podstawie powieści Oscara Wilde w Teatrze Tańca V6 w Łodzi. Wspaniała gra aktorska, dekoracja sceniczna, charakteryzacja postaci oraz kontakt z publicznością wzbudziły ogromne zainteresowanie i uznanie wśród uczniów. Po spektaklu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z odtwórcami ról oraz porozmawiania z aktorami, oczywiście w języku angielskim. Był to niezapomniany wyjazd, który z pewnością zachęci uczniów do doskonalenia umiejętności językowych.
     Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.

   


   

  Samorząd uczniowski serdecznie zaprasza uczniów naszego Gimnazjum na dyskotekę ostatkową (choinka szkolna oraz walentynki), która odbędzie się 4 lutego 2016 roku (czwartek) w godzinach 17:00–20:00 (dolny hol gimnazjum).

   


   

  Kochamy teatr

     W dniu 25 stycznia 2016 r. klasy II Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta obejrzały spektakl pt. „Balladyna” w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W wyjeździe do teatru wzięło udział 40 uczniów. Wyjazd zorganizowany został przez nauczyciela języka polskiego p. Bogusławę Barańską. Był to już kolejny wyjazd – wcześniej uczniowie klas I obejrzeli spektakl „Projekt Sofoklesa” według tragedii Sofoklesa „Król Edyp” i „Antygona”.
     Uczniowie naszego Gimnazjum chętnie wyjeżdżają do teatru aby móc obejrzeć profesjonalnie przygotowane widowiska teatralne. Tego typu wyjazdy są również pomocne z tej racji, że w szkole działa koło teatralne prowadzone przez p. B. Barańską.

   


   

  Gimnazjaliści spełniają marzenia!

     Nadszedł czas na podsumowanie tegorocznej akcji charytatywnej „Uwierz w marzenia, na nie nigdy nie jest za późno”. Akcja odbyła się w dniach od 06 do 18 stycznia 2016r. W akcję zaangażowało się 71 uczniów. Koordynatorem akcji była p. Ilona Ziemba.
     W tym roku podczas akcji gimnazjaliści zebrali kwotę 2746,88 zł. Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy.
     Zebrane pieniądze będą przeznaczone jak co roku na spełnienie marzeń podopiecznych fundacji: „Mam Marzenie”. Lista osób zaangażowanych w akcję znajduje się tutaj.

   


   

  Noc Biologów

     15 stycznia młodzież klas trzecich naszego gimnazjum wzięła udział w projekcie pt. Noc Biologów orgaznizowanym przez Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Większość spotkań zorganizowana była na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w budynkach Instytutu Zoologii i Instytutu Nauk o Środowisku, w nowym budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz na terenie Ogrodu Botanicznego.
     Podczas zajęć uczestnicy mogliśmy zapoznać się z tematyką zagadnień związanych z biochemią, biologią komórki, genetyką, immunologią, chronobiologią, hematologią, endokrynologią, fizjologią rozrodu, antropologią, neuroanatomią i anatomią porównawczą, biologią rozwoju bezkręgowców, entomologią, ewolucją strategii życiowych, ekologią, czy tematyką związaną z światem roślin.
     Dowiedzieliśmy się, jak izolować DNA, białko, oglądaliśmy pod mikroskopem plemniki, dowiedzieliśmy się jak zbadać cykl owulacyjny kobiety, jak wygląda pojedyncza komórka nerwowa wyizolowana z mózgu szczura pod mikroskopem, pobudzaliśmy i hamowaliśmy komórki nerwowe, dowiedzieliśmy się , co się dzieje ze zwierzętami laboratoryjnymi po testach.
     Organizatorem wyjazdy była p. Monika Staryga, w opiece nad młodzieżą pomagała p. Magdalena Szczęsna.

  Zapraszamy do galerii.

   


   

  UNIWERYSTET PRZEDSZKOLAKA – czas start!

     W środę 13 stycznia odwiedziły naszą szkołę 5-latki z PPS w Łuszczanowicach. Dzieciaki uczestniczyły w zajęciach prowadzonych w ramach programu Uniwersytet Przedszkolaka, który powstał we współpracy przedszkola ze Szkolnym Kołem Naukowym z Biologii prowadzonym przez p. Monikę Starygę. Na zajęciach rozwijany będzie potencjał twórczy i intelektualny dzieci, by korzystając w pełni ze swoich talentów, wiedzy i możliwości rozumiały świat w którym żyją i potrafiły w nim działać.
     W trakcie uniwersyteckich zajęć poruszać będziemy dziedziny nauki z zakresu przyrody i biologii, dlatego mają szansę odkryć swoje pasje i talenty. Na zajęciach pokazywać będziemy naukę poprzez niezwykłe zjawiska i doświadczenia, angażując dzieci w konkretne działania.
     Na pierwszych zajęciach członkowie Szkolnego Koła Naukowego przybliżyli przedszkolakom tematykę oddychania oraz anatomię układu oddechowego człowieka. Wykorzystaliśmy również produkowany w trakcie oddychania CO2 do zrobienia kolorowych wulkanów ( jeden z nich zachował się jak prawdziwy wulkan i wybuchł a także udowodniliśmy, że CO2 w trakcie wydechu faktycznie jest produkowany.
     Dziękujemy naszym Gościom z Przedszkola za mile spędzony czas i lekcję - również dla nas.

  Zapraszamy do galerii i na stronę SKN.

   


   

  Gimnazjaliści spełniają marzenia!


  UWIERZ W MARZENIA - NA NIE NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO.

     Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Kleszczów do włączenia się do noworocznej akcji charytatywnej. Prosimy, aby na ręce naszych wolontariuszy – uczniów Gimnazjum w Kleszczowie przekazywać choćby niewielkie sumy pieniędzy. Zbiórka przeprowadzona zostanie w dniach:

  06 stycznia – 18 stycznia 2016 r.

  Za zebrane pieniądze spełnimy marzenia podopiecznych Fundacji „Mam Marzenie”. Za okazaną pomoc SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

  Organizatorzy zbiórki:
  Społeczność Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie.


  Akcję organizujemy już po raz czwarty. Do tej pory spełniliśmy marzenia 4 podopiecznych Fundacji „Mam Marzenie”.

   


  Regulamin rekrutacji na półkolonie organizowane w Gimnazjum
  im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie,
  w okresie ferii zimowych 22.02.2016-26.02.2016r.

  Karta kwalifikacyjna na półkolonie organizowane w Gimnazjum.

   


   


   


   

  Jarmark Bożonarodzeniowy

     W dniu 18 grudnia 2015 r. Samorząd Uczniowski naszego Gimnazjum wspólnie z przedstawicielami poszczególnych klas zorganizował Jarmark Bożonarodzeniowy, podczas którego można było zakupić własnoręcznie przygotowane ozdoby świąteczne oraz bożonarodzeniowe smakołyki. Uczniowie mogli również spróbować świątecznych wypieków. Zgromadzone środki pieniężne zostaną przeznaczone na działalność Samorządu zgodnie z planem pracy.

  Zapraszamy do galerii zdjęć.

   


   

  Warsztaty profilaktyczne

     17 grudnia 2015 r. uczniowie klas drugich gimnazjum wzięli udział w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych przez pedagoga szkolnego przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Kleszczowie. Warsztaty poprowadziła pani Barbara Chybalska-Cichoń współautorka książki „Dopalacze odsłona piekła”. Uczniowie podczas zajęć wysłuchali autentycznych przekazów osób - reportaży, które są świadectwem przeżyć ludzi mających kontakt z dopalaczami. Mieli możliwość poznania ich losów uwikłanych w uzależnienie. Warsztaty przygotowane zostały w ramach kampanii na temat zagrożenia dopalaczami, czyli nowymi narkotykami „ Dopalacze kradną życie, odsłona piekła”. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników warsztatów otrzymał od prowadzących książkę.

   


   

  Maraton Pisania Listów

     Społeczność Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie przyłączyła się do akcji Maraton Pisania Listów organizowanej corocznie przez Amnesty International w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Idea pisania listów w obronie konkretnych osób w tym samym czasie i w wielu miejscach jednocześnie jest obecnie największą ogólnoświatową akcją na rzecz praw człowieka. Uczniowie mogli poznać trudną sytuację dziesięciu osób, które stały się bohaterami tegorocznego maratonu i wybrać jedną w obronie której pisali list do odpowiednich władz państwowych. Podczas zajęć prowadzonych przez pedagoga szkolnego powstały wzruszające listy, w których uczniowie przeciwstawili się łamaniu praw człowieka. Wszystkie listy zostaną wysłane do odpowiednich urzędów.


   


   

  Podsumowanie akcji charytatywnej Zimowa Pomoc dla Zwierząt

     W dniach 27–30 listopada 2015 roku została przeprowadzona na terenie Gminy Kleszczów zbiórka pieniężna w ramach akcji charytatywnej Zimowa Pomoc dla Zwierząt. Akcja została przygotowana przez Samorząd Uczniowski naszego Gimnazjum. Wolontariusze (40 osób) zebrali kwotę: 1 676,04 zł. Za zebrane pieniądze zakupiono trzy duże budy dla psów (kwota 1 537,50 zł) oraz zakupiono 30 kilogramów suchej karmy dla psów, 2 kilogramy suchej karmy dla kotów, 7 puszek karmy dla psów oraz 3 puszki karmy dla kotów (kwota: 155,63 zł) – za kwotę łączną 1 693,13 zł. Wraz z zebraną w szkole karmą (5,5 kilograma), zakupione budy oraz karma dla psów i kotów zostały w dniu 17 grudnia 2015 r. przekazane Schroniskom dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim i Radomsku.
     Wolontariusze akcji charytatywnej: Wiktoria Gongol, Klaudia Głowacka, Marlena Spaleniak, Wojciech Krupski, Maria Wojciechowska, Jakub Mielczarek, Julia Grzybek, Sylwia Górecka, Weronika Kordowska, Klaudia Płomińska, Oliwia Trędkiewicz, Adrianna Szymczak, Patryk Lizak, Julia Kotynia, Adrian Fryś, Magdalena Wójcik, Kinga Podawca, Sandra Jakubiak, Weronika Piątczak, Jakub Raj, Szymon Mendak, Kinga Przybyło, Marta Łyczko, Ewelina Gierakowska, Weronika Frankowska, Kinga Wysocka, Katarzyna Olczak, Julia Płomińska, Dominika Bojanowska, Daria Gajda, Julia Kaczorowska, Emilia Jegier, Gabriela Dytrych, Natalia Szczęsna-Podeszwa, Katarzyna Trajdos, Patrycja Krawczykowska, Kinga Karasińska, Natalia Zakrzewska, Olga Kępa, Kamil Gębicz.
     Społeczność gimnazjalna dziękuje za życzliwość oraz wsparcie finansowe akcji. Zapraszamy do fotorelacji z pobytu w schroniskach.

  Opiekun SU: Agnieszka Reszka    

   


   

  Międzynarodowa wymiana doświadczeń

     W dniu 10 grudnia 2015 r. Samorząd Uczniowski naszego Gimnazjum wraz z przedstawicielami samorządów poszczególnych klas spotkał się z młodzieżą szkolną z Ukrainy, która odwiedziła w grudniu Gminę Kleszczów. Uczniowie mieli możliwość przedstawić najważniejsze zadania, którymi zajmują się samorządy uczniowskie w szkołach polskich i ukraińskich (na przykładzie obydwu szkół), pokazali efekty swojej pracy, a także przygotowali kartki świąteczne z życzeniami bożonarodzeniowymi. Po spotkaniu nasi goście uczestniczyli w zajęciach sportowych, a następnie przedstawili prezentację na temat Ukrainy oraz ich szkoły.

  Zapraszamy do galerii.

   


   

  UWAGA KONKURS

     Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 w Łodzi organizuje konkurs „Zawodowiec 2016”. Celem konkursy jest propagowanie szkolnictwa zawodowego wśród młodzieży gimnazjalnej. Uczestnicy muszą przygotować pracę przedstawiającą wymarzony zawód za pomocą plakatu, fotografii, opowiadania, eseju lub prezentacji multimedialnej.
  Chętne osoby prosimy o zgłoszenie się do szkolnego doradcy zawodowego – p. Moniki Piątczak.
  Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod tym linkiem.

   


   

  Próbny egzamin gimnazjalny

     W dniach 2-4 grudnia 2015 r. uczniowie klas trzecich przystąpili do próbnego egzaminu gimnazjalnego. W tym roku arkusze dla uczniów przygotowało wydawnictwo Nowa Era. Pierwszy dzień to arkusz z zadaniami z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Drugiego dnia uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Trzeci dzień zmagań związany był z językiem obcym (angielskim i niemieckim). Uczniowie z dużym zaangażowaniem podejmowali się rozwiązania wszystkich zadań. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

   


   

  Z wizytą w fabryce Dell w Łodzi

     Grupa 30 uczniów naszego Gimnazjum 30 listopada zwiedziła firmę Dell w Łodzi. Byli to uczniowie w większości dobrani pod względem zainteresowań – informatycznych bądź elektronicznych. Celem tej wycieczki było zapoznanie z funkcjonowaniem zakładu sektora elektronicznego, sposobem montowania komputerów oraz warunkami pracy w nowoczesnej firmie. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić linię produkcyjną, a także skorzystać z show room’u, w którym mogli użytkować komputery tam wystawione. Opiekunami wycieczki były p. M. Piątczak i p. M. Bugajska.

   


   

  Gratulujemy!!!

     W roku szkolnym 2015/2016 w naszym gimnazjum odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Łącznie wzięło w nich udział 72 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się następujące osoby:
  Adrianna Szymczak – wiedza o społeczeństwie
  Marta Nowacka – wiedza o społeczeństwie
  Paweł Muskała – wiedza o społeczeństwie
  Karolina Cieślak – język angielski
  Paulina Krupska – język niemiecki
  Marcin Świderski – biologia
  Karolina Cieślak – biologia
  Marcin Świderski – geografia
  Patrycja Krawczykowska - geografia.
     Życzymy w/w uczniom dalszych sukcesów.

  Ilona Ziemba    

   


   

  AKCJA „GÓRA GROSZA”

     W dniach 23.11.2015 r. – 04.12.2015 r. Na terenie naszego Gimnazjum została przeprowadzona akcja „Góra grosza”.
     Za przeprowadzenie całej akcji odpowiedzialna była komisja „Góra grosza” w składzie: dyrektor szkoły, wychowawca klasy I b, 3 uczniów z klasy I b oraz przedstawiciel klasy II a.
     Poniżej wyniki tej akcji:

      Klasa         kwota    
    I A 25,09 zł
    I B 38,00 zł
    I C 13,65 zł
    I D 15,30 zł
   II A 40,53 zł
   II B 10,69 zł
   II C 25,28 zł
  III A  4,37 zł
  III B 16,65 zł
  III C 20,05 zł
  Razem 209,61 zł

     Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. Zgodnie z regulaminem akcji „Góry grosza” zebrane pieniądze zostały odesłane na adres „Towarzystwa Naszego Domu”.

   


   

  Spektakl grupy teatralnej TNT Theatre Britain – The Canterville Ghost w języku angielskim

     7 grudnia 2015 uczniowie klas III naszego gimnazjum wraz z nauczycielami języka angielskiego p. Małgorzatą Bugajską oraz p. Magdaleną Krawczykowską-Kiełbik wzięli udział w spektaklu teatralnym wykonanym przez brytyjską grupę teatralną TNT Theatre Britain, która odwiedza nasz kraj niemal co roku.

     Młodzież mogła obejrzeć przedstawienie – The Canterville Ghost. Był to spektakl oparty na powieści Oscara Wilde o tym samym tytule, jednak przedstawiony w sposób humorystyczny, przez co spodobał się całej widowni.

     Reżyserem sztuki są Paul Stebbings i Phil Smith. Aktorzy teatru brytyjskiego świetnie wcielili się w głównych bohaterów. Dobra gra aktorska i charakteryzacja postaci pozwoliły głębiej wczuć się w klimat utworu. Uczniowie klas III naszego gimnazjum nie mieli problemu ze zrozumieniem fabuły, mimo iż przedstawiona była ona w języku angielskim. Wizyta w teatrze dała możliwość urozmaicenia nauki języka angielskiego naszym uczniom. Wszyscy będziemy miło wspominać ten wyjazd.

   


   

  Lekcja otwarta dla SP Kleszczów

     We wtorek 01 grudnia grupa drugoklasistów ze SP w Kleszczowie pod opieką Pań nauczycielek wzięła udział w lekcji otwartej z edukacji dla bezpieczeństwa. Zajęcia trwały 60 minut i realizowane były w ramach programu, w którym udział biorą drugoklasiści – Planeta Energii, który poprzez zabawę uczy najmłodszych jak bezpiecznie i świadomie korzystać z prądu.
     Zajęcia prowadzone były przez p. Monikę Starygę i miały na celu przybliżenie wiedzy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Najmłodsi mieli możliwość dowiedzieć się , w jaki sposób należy się zachować i jak zareagować w razie wypadku. Jak postępować w przypadku zatrzymania krążenia czy omdlenia. Obejrzeli interaktywny film sprawdzający ich wiedze z zakresu pierwszej pomocy, w którym sytuacja rozwijała się w zależności od ich odpowiedzi. Dzieci wykazały się duża wiedzą na temat RKO oraz postepowania w sytuacjach szczególnych.
     Na koniec drugoklasiści mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności na fantomach medycznych. Nad prawidłowym wykonywaniem przez najmłodszych RKO czuwały dziewczyny z klasy IIIb – Klaudia Komorowska, Sylwia Górecka oraz Paulina Kątna. Lekcja zakończyła się słodką, mikołajkową niespodzianką dla naszych gości.

   


   

  Body Worlds and The Cycle of Life

     W środę 26 listopada uczniowie klas II i III po raz kolejny mieli możliwość obejrzenia wystawy anatomicznej pt. " Body Worlds and The Cycle of Life". Słynna wystawa autorstwa dr. Gunthera von Hagensa pojawiła się po raz pierwszy w Polsce. Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 40 milionów odwiedzających w 90 miastach w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce. Ekspozycja ma 23 lata i wystąpiła m.in. w filmie o przygodach Jamesa Bonda Casino Royale.Ekspozycje Gunthera von Hagens są pierwszymi publicznymi wystawami dotyczącymi anatomii człowieka. Łącznie w zbiorze jest niemal 150 anatomicznych wzorców wśród których są zarówno całe ciała, jak i ich części, np. układ krwionośny.
     Wystawa jest wynikiem anatomicznych badań nad skomplikowaną budową, odpornością i słabością oraz zdolnością do regeneracji organizmu ludzkiego. Ukazuje zmiany zachodzące podczas całego cyklu życia – zarówno w zdrowiu jak i chorobie – od rozwoju prenatalnego i niemowlęctwa, poprzez dzieciństwo i okres dojrzewania, aż po dorosłość i starość. Pokazuje nasze ciała i ich podróż w czasie w kontekście wiedzy historycznej i czynników ewolucyjnych.
  Największe wrażenie zrobiła na nas prelekcja filmu na temat metody plastynacji (w wyniku, której powstają eksponaty na wystawę) podczas której naukowcy zamieniają wodę z ludzkiego ciała na aceton, a potem umieszczają je w mieszance silikonowej. Już po kilku tygodniach ciało robi się twarde, suche i zakonserwowane.

  Organizatorem wyjazdu była p. Monika Staryga       

   


   

  Dzień Życzliwości

     W dniu 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny, a bardziej społeczny. Główną ideą obchodów Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pozytywnych relacji międzyludzkich na całym świecie. W naszym gimnazjum z inicjatywy pedagoga szkolnego i p. Eweliny Sujaty powstało Drzewko Życzliwości, na którym każdy uczeń, nauczyciel i pracownik szkoły mógł zawiesić liść z pozdrowieniami i słowami życzliwości skierowanymi do innych osób. Drzewko zapełniło się kolorowymi listkami, na których widniały wyrazy sympatii i pozdrowień dla innych osób.

   


   

  Tydzień Profilaktyki

     Trzeci tydzień listopada przebiegał w gimnazjum pod hasłem Tygodnia Profilaktyki. Skumulowane działania profilaktyczne miały na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń wynikających z uzależnień oraz zażywania substancji psychoaktywnych. Ponadto uczniowie mogli wykazać się wiedzą biorąc udział w konkursie szkolnym konkursie profilaktycznym. Był to konkurs międzyszkolny, w którym najlepsi okazali się uczniowie:
  III miejsce – Paweł Oleszczyk, klasa Id
  II miejsce – Maria Widera, klasa Id
  I miejsce Marcin Świderski – klasa IIIc
     Gimnazjaliści wypełniali również ankietę dotyczącą palenia papierosów, picia alkoholu, przemocy. Uczniowie wszystkich klas na godzinach wychowawczych wykonywali plakaty o tematyce profilaktycznej związane z przemocą, cyberprzemocą, używkami, zdrowym trybem życia. Komisja konkursowa wyłoniła najlepsze prace:
  I miejsce- klasa IIB
  II miejsce- klasa ID
  III miejsce- klasa IIA i IIIB
     Dzięki współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnym w Kleszczowie uczniowie i rodzice mogli wziąć udział w spotkaniu z kom. Jackiem Wroną- byłym policjantem, wykładowcą Instytutu Służb Zwalczających Przestępczość Kryminalną Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, biegłym sądowy w zakresie kryminologii przestępczości narkotykowej, slangu narkotykowego i przestępczego. Podczas spotkania pan Jacek Wrona przypomniał młodzieży historię narkotyków i dopalaczy. Uświadamiał jak tragiczne skutki może wywołać zażywanie substancji o działaniu psychoaktywnym.
     Gimnazjaliści mogli obejrzeć przedstawienie profilaktyczne pt. „Bilet do raju”, które odbyło się przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kleszczowie. Wartości dydaktyczne i profilaktyczne spektaklu to problem braku autorytetów i zafałszowania podstawowego kanonu wartości etycznych w procesie dojrzewania społecznego jednostki, problem agresji elektronicznej, profilaktyka uzależnień oraz zdrowotne i społeczne skutki stosowania środków psychoaktywnych.
     Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniach z policjantem, p. Jarosławem Popławskim podczas których poruszono problem przemocy zarówno fizycznej, psychicznej jak i cyberprzemocy.
  Szkolny Tydzień Profilaktyki organizowały: p. Magdalena Szczęsna oraz p. Monika Staryga. Zapraszamy na fotorelacje do galerii zdjęć.

   


   

  W związku z wejściem w życie nowych uchwał dotyczących zasad przyznawania stypendiów motywacyjnych, uczniom zamieszkującym i zameldowanym na terenie Gminy Kleszczów, jak również uczniom uczącym się w szkołach prowadzonych przez Gminę Kleszczów proszę o zapoznanie się z nowymi regulaminami, na podstawie których przyznawane będą stypendia motywacyjne od roku szkolnego 2015/2016.


  Uchwała Rady Gminy w sprawie warunków udzielania pomocy finansowej uzdolnionym dzieciom i młodzieży w Gminie Kleszczów
  Przeczytaj
  Uchwała Rady Gminy w sprawie zatwierdzenia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży w Gminie Kleszczów
  Przeczytaj
  Wniosek dla ucznia o przyznanie Stypendium Motywacyjnego za wyniki w nauce
  Otwórz
  Wniosek dla ucznia o przyznanie Stypendium Motywacyjnego za szczególne osiągnięcia
  Otwórz
  Informacje osobowe
  Otwórz
  Zaświadczenie ze szkoły o uzyskanej średniej
  Otwórz
  Oświadczenie o nieosiąganiu dochodów
  Otwórz

   


   

  Andrzejki – dyskoteka szkolna

     Samorząd Uczniowski naszej szkoły zaprasza wszystkich uczniów społeczności gimnazjalnej na dyskotekę szkolną, zorganizowaną z okazji Andrzejek. Dyskoteka odbędzie się w czwartek, w dniu 26 listopada 2015 r. (w godzinach 17:00–20:00). Podczas wspólnej zabawy, przypomnimy sobie polskie tradycje związane z tym dniem. Samorząd Uczniowski przygotował konkursy oraz rywalizacje.

   


   

  Zimowa pomoc dla zwierząt

     Samorząd Uczniowski naszego Gimnazjum rozpoczyna w dniu 26 listopada 2015 r. akcję charytatywną Zimowa pomoc dla zwierząt. Jak co roku, zamierzamy pomóc Schroniskom dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim oraz w Radomsku. Zbieramy pieniądze oraz karmę (dla psów i kotów). W tym roku – podobnie, jak w ubiegłym – wspomożemy schroniska w leczeniu zwierząt, ich dokarmianiu oraz w zabezpieczeniu dobrych warunków w okresie zimowym.    Nasi wolontariusze będą w dniach 27–30 listopada 2015 r. prowadzić zbiórkę pieniężną na terenie Gminy Kleszczów. Zapraszamy do aktywnego włączenie się do udzielenia pomocy zwierzętom ze schronisk.

   


   

  Warsztaty językowe

     W dniu 17 listopada 2015 r. grupa 31 gimnazjalistów wzięła udział w warsztatach językowych interpretacyjno-translatorskich z języka angielskiego i niemieckiego w Radomsku. Zajęcia zostały zorganizowane przez I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku, pod patronatem Starostwa Powiatowego oraz Niezależnej Telewizji Lokalnej w Radomsku. Podczas warsztatów, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury, uczniowie rozwijali swoją wiedzę językową oraz szkolili umiejętności przekładu. Nasi gimnazjaliści otrzymali wyróżnienia i dyplomy. W lutym 2016 roku będzie miała miejsce druga część szkolenia – konkurs interpretacyjno-translatorski.

  Zapraszamy do galerii.   

   


   

  Akademia

     W dniu 16 listopada 2015r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięło udział 14 uczniów z klasy: Ib,c, IIa, IIIa,b,c. Podczas występu zostały przypomniane fakty historyczne prowadzące nasz kraj ku wolności. Aby uczcić pamięć osób poległych w obronie polskości, uczniowie recytowali okolicznościowe wiersze oraz śpiewali patriotyczne pieśni i piosenki. Zostały wykorzystane takie utwory, jak: Rota, Powrócisz tu, Biały krzyż, Śpiewka 1920. Podczas występu panował podniosły nastrój. Gimnazjaliści z uwagą i skupieniem przyjęli występ kolegów. Akademia została przygotowana przez nauczycielki: Marię Krupską, Joannę Mądrzyk i Agnieszkę Retkiewicz.

  Zapraszamy do galerii.   

   


   

  Trzecioklasiści na „Festiwalu smaków”
  w ZSP nr 4 w Bełchatowie

     Festiwal Smaków w ZSP nr 4 im. R. Traugutta w Bełchatowie jest doroczną imprezą, mającą na celu promowanie szkoły wśród gimnazjalistów oraz zachęcenie do zdrowego odżywiania. Podczas festiwalu uczniowie "Ekonomika" zaprezentowali swoim gościom program artystyczny, były też pokazowe lekcje w klasach oraz stoiska gastronomiczne przygotowane przez uczniów ZSP 4 oraz lokalnych przedsiębiorców branży kulinarnej i zdrowotnej. Myślą przewodnią spotkania jest edukacja młodzieży w zakresie propagowania zdrowego trybu życia poprzez zdrowe odżywianie się oraz uprawianie sportu. Gimnazjalistom została przedstawiona również oferta edukacyjna ZSP 4, ponadto wyjazd okazał się okazją do porozmawiania z absolwentami naszego Gimnazjum na temat wyboru szkoły ponadgimnazjalnej oraz oferowanych przez „Ekonomik” profilach. Przypomnijmy, że ZSP nr $ w Bełchatowie kształci uczniów w następujących zawodach: Technik ekonomista, technik geodeta, technik logistyk, technik organizacji reklamy, technik hotelarstwa, technik gastronomii, technik fryzjerstwa oraz kucharz, fryzjer, a także obsługa hotelu.
     Z naszego Gimnazjum udział w festiwalu wzięło 30 uczniów pod opieką szkolnego psychologa – p. A. Jasek oraz szkolnego doradcy zawodowego – p. M. Piątczak. Mamy nadzieję, że wyjazd choć trochę pozwoli na dokonanie jak najwłaściwszego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

  Zapraszamy do galerii.   

   


   

  Profilaktyczny konkurs klasowy

     W ramach tygodnia profilaktyki zapraszamy wszystkie zespoły klasowe naszego gimnazjum do wzięcia udziału w profilaktycznym konkursie klasowym. Każda klasa ma szansę wykazać się kreatywnością, pomysłowością i inwencją twórczą w wykonaniu plakatu o tematyce profilaktycznej. Prace należy składać do dnia 18.11.2015r. do pedagoga szkolnego p. Magdaleny Szczęsnej lub do p. Moniki Starygi. Więcej informacji w regulaminie konkursu.

   


   

  Uwaga konkurs!!!

     Ruszamy z przygotowaniami do szkolnego tygodnia profilaktyki, który odbędzie się w dniach 16-20 listopada 2015r. W tych dniach zapraszamy was do udziału w ankiecie profilaktycznej, konkursach o tematyce profilaktycznej oraz ciekawych spotkaniach i przedstawieniach.
     W ramach szkolnego tygodnia profilaktyki zapraszamy Was, drodzy uczniowie, do udziału w Pierwszym Szkolnym Konkursie Profilaktycznym dotyczącym wiedzy na temat dopalaczy, nikotyny, narkotyków i alkoholu. Konkurs odbędzie się we wtorek 17 listopada na 3 godzinie lekcyjnej. Do udziału w Konkursie zapraszamy po dwóch przedstawicieli z każdej klasy. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku 13 listopada do p. Moniki Starygi lub p. Magdaleny Szczęsnej.

  Regulamin Konkursu

   


  Konkurs biblioteczny "Gwiazd naszych wina"

     30 października z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole odbył się konkurs „Gwiazd naszych wina”. Uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość książki i filmu o tym samym tytule. Konkurs odbył się w formie krzyżówki. Wzięło w nim udział siedmioro uczniów naszego gimnazjum. Zwycięzcą okazała się uczennica kl. III a – Adrianna Szymczak. Drugie miejsce zajęła Natalia Kierasińska (kl. III a), a trzecie - ex aequo Natalia Rudzka (kl. II b) i Nikodem Podsiadły (kl. II a). Gratulujemy!.

   


  Młodzi głosują

     W październiku uczennice i uczeń kl. III a – Sandra Jakubiak, Natalia Kierasińska, Weronika Piątczak, Adrianna Szymczak i Damian Kowalczyk pod opieką pani Joanny Mądrzyk w ramach programu Młodzi głosują organizowali działania edukacyjne zachęcające do uczestnictwa w wyborach. Dodatkowo uczniowie przygotowali i przeprowadzili w naszej szkole symulację wyborów powszechnych.
     Celem ogólnopolskiej akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej Młodzi głosują jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez dostarczenie młodym ludziom informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów oraz zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej i udział w wyborach młodzieżowych.
     Projekt Młodzi głosują nie jest agitacją polityczną – organizatorom zależy wyłącznie na angażowaniu młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie. Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w projekcie. Oprócz działań profrekwencyjnych, 19 października – podobnie jak w całej Polsce – odbyła się symulacja wyborów powszechnych. Uczniowie przygotowali lokal wyborczy, karty do głosowania oraz urnę. Frekwencja była wysoka – wyniosła 73%. Wyniki wyborów w Gimnazjum przedstawiają się następująco:

    Lp.   Nazwa Komitetu Wyborczego Liczba
   oddanych 
  głosów
  1.  Komitet Wyborczy KORWiN        42
  2.  Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość        31
  3.  Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz‘15“        20
  4.  Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP        16
  5.  Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”        4
  6.  Komitet Wyborczy Partia Razem        3
  7.  Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni     3
  8.  Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi        2
  9.  Komitet Wyborczy Samoobrona        2
  10.  Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe        1
  11.  Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru        0

  Wyniki z naszej szkoły okazały się zbliżone do wyników ogólnopolskich.   

   


  Warsztaty filmowe tym razem w październiku.

     Organizowane dwukrotnie w listopadzie warsztaty filmowe, tym razem odbyły się w październiku. Brało w nich udział 55 osób z klas I-III. Organizatorami spotkania, połączonego z całonocnym oglądaniem filmów grozy byli uczniowie klasy III a: Mikołaj Lasota, Maciej Kostrzewa i Maksymilian Gurazda. Uczniami opiekowały się nauczycielki języka polskiego - panie: Bogusława Barańska, Ilona Bujacz, Aleksandra Ignasiak-Smela i Izabela Marcinkowska. Uczniowie mogli zgłębić tajniki kina i telewizji, spróbować swoich sił w licznych konkursach dramatycznych, literackich i wokalnych. Rywalizacja została nagrodzona symbolicznymi upominkami. Na wszystkich czekały zimne i gorące napoje oraz popcorn. Organizatorzy zadbali o wystrój sal i wygodny nocleg. Mamy nadzieję, że warsztaty to nie tylko dobra zabawa, ale także spotkanie naukowe. Wiadomo przecież, że zabawa nie tylko dostarcza rozrywki, ale również uczy wielu różnych rzeczy.

  Zapraszamy do galerii.   

   


  Warsztaty zawodoznawcze – technik architektury krajobrazu

     W poniedziałek 12 października uczniowie klas trzecich mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach zawodoznawczych mających na celu zapoznanie ze specyfiką zawodu technik architektury krajobrazu. Warsztaty poprowadził p. Krzysztof Gocałek – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSP Szczerców.
     Uczniowie mieli możliwość nauczyć się rysowania odręcznego w przestrzeni geometrycznej dowolnego obiektu oraz dowiedzieć się jak wygląda praktyczna strona tego zawodu.

     

  Zapraszamy do galerii.   

   


  Życzenia dla naszych przyjaciół ze szkoły Centrum Nadziei w Równem

   


   

  ***

     W ostatnim miesiącu dziewczęta naszego Gimnazjum brały udział w kilku imprezach sportowych. Zapraszamy do zapoznania się z nimi w zakładce Aktualności sportowe.

  Gratulujemy występów i sukcesów!!!   

   


  ŚWIATOWY DZIEŃ CHLEBA 16.10.2015r.

     Postanowiliśmy pomóc naszym rówieśnikom zrozumieć, że zdrowe żywienie to klucz do zdrowia. Uświadomiliśmy im, że to, co spożywamy w naszym wieku, ma duży wpływ na zdrowie w wieku późniejszym. Dlatego też, włączyliśmy się do akcji „Światowy Dzień Chleba” promując własnoręcznie pieczony chleb. Produkty zbożowe są głównym źródłem energii dla organizmu, zawierają wiele składników mineralnych i witamin, są bogate w błonnik regulujący pracę jelit. Chleb, który został upieczony dzięki uprzejmości Firmy Solpark był na naturalnym zakwasie z mąki żytniej, typu graham oraz ciemnej – razowej z wieloma ziarnami: słonecznika, dyni, siemienia lnianego. Społeczność szkolna mogła skosztować naszych wypieków. Wszystkim bardzo smakowało, zainteresowanym podarowaliśmy zakwas na własny chleb, który mamy nadzieję, będzie stanowił podstawę II śniadania w szkole.

  Pozdrawiamy! Uczniowie klasy IIa      

   


   

  Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

     Samorząd Uczniowski w dniu 12 października 2015 roku, wraz z licznie reprezentowaną społecznością uczniowską naszego Gimnazjum, przygotował szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystej akademii uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, pochwalili się efektami swojej pracy – recytacja fragmentu utworu naszego patrona oraz projekcja dwóch filmów na temat naszej szkoły, na zakończenie złożyli wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji Gimnazjum najserdeczniejsze życzenia.

     

   


   

   


   

  Obchody Dnia Papieskiego

     Samorząd Uczniowski w niedzielę 11 października 2015 roku wziął udział w obchodach Dnia Papieskiego. W programie uroczystości uwzględniono: ekumeniczne nabożeństwo, złożenie kwiatów oraz znicza pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz część artystyczną w Gminnym Ośrodku Kultury w Kleszczowie. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Sandra Jakubiak, Weronika Piątczak, Karolina Cieślak, Julia Grzybek, Jakub Raj oraz Bartosz Nagoda.

   


   

  Wycieczka do Warszawy

     29 września grupa 25 gimnazjalistów wyjechała na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Program wycieczki nie był rozbudowany, ale z pewnością okazał się satysfakcjonujący dla osób interesujących się polityką i historią Polski. Pierwszym miejscem, które gimnazjaliści odwiedzili, była siedziba Giełdy Papierów Wartościowych. Z ogólnodostępnej galerii dla publiczności, mieszczącej się na III p. uczniowie mogli zobaczyć, co się dzieje na Sali Notowań, czyli na tzw. giełdowym parkiecie. Uczestnicy wycieczki byli obserwatorami debiutu spółki BVT na NewConnect. Następnie wzięli udział w wykładzie poświęconym działalności GPW.
     Kolejnym zwiedzanym miejscem był Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dziewczęta i chłopcy zapoznali się z historią sejmowania w Polsce, mieli okazję zasiąść w ławach sejmowych i postukać laską marszałkowską.
     Ostatnim punktem programu były warsztaty kaligraficzne w Pałacu w Wilanowie. Uczniowie poznali dzieje książki i papieru. Mogli dotknąć papirusu, pergaminu. Próbowali pisać stalówkami w obsadkach, co okazało się bardzo ciekawym zajęciem. Organizatorem wycieczki była pani Joanna Mądrzyk, natomiast uczniami opiekowały się panie: Agnieszka Retkiewicz i Maria Krupska.

   


   

  "I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MASTERCHEFEM"- konkurs kulinarny

     Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Bełchatowie zaprasza uczniów Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym " I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MASTERCHEFEM". Zadaniem uczestników jest stworzenie według własnego pomysłu przepisu dania na jesień. Autorski pomysł na przepis należy opracować z dowolnie wybranych produktów charakterystycznych dla aktualnej pory roku – jesieni. Nad projektem w szkole czuwa pedagog szkolny.
     http://www.pppbelchatow.bai.pl/files/Regulamin-Konkursu-gimnazjum.pdf
     http://www.pppbelchatow.bai.pl/files/zgoda-na-wykorzystanie-wizerunku.pdf

   


   

  Zlot w Lublinie

     W ostatni weekend września czworo gimnazjalistów uczestniczyło w XIX Zlocie Szkół Reymontowskich, który tym razem miał miejsce w Lublinie. Uczniami opiekowały się panie Izabela Marcinkowska i Iwona Binkowska-Antoszczyk. Po rejestracji w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych wszyscy udali się do Trybunału Koronnego, gdzie miało miejsce uroczyste otwarcie zlotu, prezentacja sztandarów, przedstawienie zaproszonych gości z Kanady i występy uczestników zlotu. Naszą szkołę przedstawił Mikołaj Lasota. Zaśpiewał piosenką, do której muzykę napisał wspólnie z panem Sławomirem Szafrańskim. Adrianna Szymczak, uczennica klasy III a zapowiedziała występ Mikołaja, opowiedziała o naszym gimnazjum i napisanej przez siebie piosence. Gościem honorowym tegorocznego spotkania przedstawicieli szkół noszących imię Wł. St. Reymonta był aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie – pan Jerzy Rogalski. Dużą popularność przyniosły mu role: porucznika Jaszczuka w serialu „07 zgłoś się”, Tośka w „Plebani” i Jędrka - brata Jagny w ekranizacji „Chłopów”. Wspólne zdjęcie uczestników zlotu zakończyło część oficjalną pierwszego dnia.
     W sobotę po śniadaniu rozpoczęły się zmagania konkursowe XI Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem”. Karolina Cieślak z klasy III c reprezentowała naszą szkołę, recytowała fragment powieści „Komediantka”. Po południu mimo rzęsistego deszczu organizatorzy zlotu zabrali nas do Muzeum Wsi Lubelskiej. Pogoda i wspólnie spędzony czas przyczyniły się do zawarcia wielu przyjaźni, w niedzielę trzeba było wracać do domu, ale tylko na rok. Do zobaczenia w Stróżewie.

   


   

   


   

  III Pieszy Rajd
  „A może byśmy tak... do Tomaszowa”

     W dniu 26 września 2015r. członkowie SK PTSM pod opieką p. Ilony Ziemby wzięli udział w III Pieszym Rajdzie „A może byśmy tak... do Tomaszowa”.
     Celem uczestnictwa w rajdzie było poznanie walorów turystyczno–krajoznawczych Tomaszowa Mazowieckiego i najbliższej okolicy, propagowanie wśród młodzieży twórczości Juliana Tuwima ale przede wszystkim integracja członków PTSM poprzez wspólne zabawy i konkursy. Podczas rajdu drużyna w składzie: Weronika Zięba, Kinga Wysocka, Łucja Tkacz, Maria Widera, Nikodem Podsiadły, Filip Anszperger, Katarzyna Woźniak wzięła udział w grze terenowej oraz w akcji: „Sadzenie lasu”. Nasza drużyna odwiedziła również rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”.
     Podczas trwania imprezy turystycznej odbyły się liczne konkursy, w których nasi uczniowie zdobyli nagrody:
  - konkurs ekologiczny: Filip Anszperger – I miejsce
  - konkurs wiedzy o Julianie Tuwimie: Nikodem Podsiadły – III miejsce
  - konkurs wiedzy o PTSM – Kinga Wysocka – III miejsce
  - konkurs sportowy w kręgielni (drużyna: Katarzyna Woźniak, Łucja Tkacz, Kinga Wysocka, Filip Anszperger) – III miejsce.

  Serdecznie gratulujemy!      

   


   

  „WY(ko)MIKSUJ SIĘ Z DOPALACZY!” – rusza konkurs MEN

     Stwórzcie w klasie komiks i pokażcie, że dopalacze to już historia! – to wystarczy, by wygrać w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
     Celem konkursu „WY(ko)MIKSUJ SIĘ Z DOPALACZY!” jest upowszechnianie wśród uczniów wiedzy na temat szkodliwego działania dopalaczy oraz kształtowanie negatywnej postawy wobec ich używania.
     Partnerami konkursu jest także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Zdrowia. MEN wspólnie z MSW i MZ zafundują nagrody laureatom.
     Zapraszamy również na naszą stronę internetową (więcej informacji wkrótce). Do udziału w konkursie zapraszamy całe klasy. Co należy zrobić? To bardzo proste!
 • Na kartce A4 narysujcie wspólnie komiks i pokażcie w nim historię, jak dopalacze kradną życie.
 • Do 11 października wyślijcie nam swoją pracę na adres e-mail: komiks@men.gov.pl.
 •    Uczniowie zwycięskich klas wraz z opiekunami zostaną zaproszeni na uroczystą Galę Finałową oraz zwiedzą Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
     Klasy chętne do wzięcia udziału w Konkursie prosimy o zgłaszanie się do p. Moniki Starygi lub p. Magdaleny Szczęsnej.
  ZAŁĄCZNIKI DO STRONY:
  http://dopalaczekradnazycie.pl/dkz/aktualnosci/6705,WYkoMIKSUJ-SIE-Z-DOPALACZY-rusza-konkurs-MEN.html

   


   

  Ruszył konkurs „PRZYTOMNI”

  Nakręć spot, powiedz wszystkim, że „Dopalacze kradną życie" i wygraj dla swojej szkoły atrakcyjne nagrody!

     Nie pozwólmy dopalaczom niszczyć naszego życia! Jeśli nie tolerujesz kradzieży, bandytyzmu i kłamstwa oraz tak samo jak my nie godzisz się na dopalacze, weź udział w konkursie MSW pn. „Przytomni". Nakręć spot, powiedz wszystkim, że „Dopalacze kradną życie" i wygraj dla swojej szkoły atrakcyjne nagrody!
     Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłasza konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na najlepszy materiał filmowy promujący zdrowy i wolny od używek (przede wszystkim od dopalaczy) tryb życia. Celem akcji „Przytomni" jest zwiększenie świadomości młodych osób, w zakresie niebezpieczeństw związanych z zażywaniem dopalaczy. Konkurs jest częścią rozpoczętej w lipcu kampanii społecznej „Dopalacze Kradną Życie".
     W konkursie mogą wziąć udział przedstawiciele szkół, reprezentowani przez grupy składające się z dowolnej liczby uczniów oraz co najmniej jednego dorosłego opiekuna. Nagrania, których motywem przewodnim ma być propagowanie stylu życia wolnego od dopalaczy, nie mogą przekraczać 40 sekund.
     Zwycięzców wyłoni Jury Konkursowe składające się z ekspertów z Ministerstw Spraw Wewnętrznych, Edukacji Narodowej, Zdrowia. W Jury zasiądą także policjanci oraz przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowej. Trzy najlepsze prace zostaną uhonorowane, a placówki oświatowe, z których spoty pochodzą, otrzymają nagrody pieniężne. Dodatkowo filmy, które decyzją Jury zajmą od 4 do 9, wezmą udział w konkursie internautów. Prace zostaną umieszczone na profilu Facebookowym akcji „Dopalacze Kradną Życie", a ta która zbierze najwięcej polubień otrzyma specjalną nagrodę internautów.
     Termin składania prac upływa 30 września 2015 roku.
  Szczegółowych informacji udzielają: pedagog szkolny - p. Magdalena Szczęsna i p. Monika Staryga.
  Regulamin Konkursu
  Karta zgłoszeniowa
  Oświadczenie rodzica/opiekuna dziecka
  Oświadczenie organizatora - szkoły

   


   

  Kampania „Dopalacze Kradną Życie"
     Celem kampanii „Dopalacze Kradną Życie" jest uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy. Akcja jest skierowana także dla rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą. Oprócz działań policji skupionych na zatrzymywaniu osób rozprowadzających narkotyki, prowadzone są także działania profilaktyczne i kampania społeczna. Pod koniec lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podczas inauguracji kampanii, podpisany został pakt przeciwko dopalaczom. Do akcji dołączyło już wiele osób m.in. przedstawiciele mediów, środowiska naukowe, sportowcy oraz instytucje i organizacje pozarządowe. Inauguracji kampanii towarzyszyła premiera spotu przygotowanego przez społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty". Spot był emitowany na antenie Telewizji Polskiej oraz Polsatu.
     Uruchomiony został także profil kampanii „Dopalacze kradną życie" na Facebooku. Są tam publikowane m.in. aktualności dotyczące akcji, informacje o działaniach policji oraz zdjęcia osób, które dołączyły do naszej inicjatywy. Ruszyła także mapa inicjatyw antydopalaczowych. Jest to lista podejmowanych lub planowanych działań profilaktycznych związanych z walką z tymi niebezpiecznymi substancjami. Lista zawiera już ponad 60 inicjatyw prowadzonych przez różne instytucje, m.in. Policję czy Ministerstwo Edukacji Narodowej.
     Pakt przeciwko dopalaczom został podpisany m.in. przez premier Ewę Kopacz, Teresę Piotrowską, minister spraw wewnętrznych, Borysa Budkę, ministra sprawiedliwości, Mariana Zembalę, ministra zdrowia, Andrzeja Halickiego, ministra administracji i cyfryzacji, Urszulę Augustyn, sekretarza stanu w MEN oraz nadinsp. Cezarego Popławskiego, Zastępcę Komendanta Głównego Policji. Akcję wsparli dodatkowo Rzecznik Praw Dziecka, Urząd Miejski w Wyszkowie, Związek Harcerstwa Polskiego, Polskie Radio, FAKT, TVP, Miasto Stołeczne Warszawa, Główny Inspektor Sanitarny, ks. Arkadiusz Nowak, Onet.pl, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Pedagogium. Ambasadorami akcji zostali Jerzy Owsiak oraz Marcin Gortat.

   


   

  Wybory do Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/16
     W dniu 11 września 2015 roku w Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Szkolna Komisja Wyborcza, w której skład weszli przewodniczący poszczególnych samorządów klasowych.
  Skład Samorządu Uczniowskiego (SU) na rok szkolny 2015/16:
  Marcel Kozłowski (klasa I b) – przewodniczący SU,
  Sandra Jakubiak (klasa III a) – zastępca przewodniczącego SU,
  Julia Grzybek (klasa III b) – skarbnik SU,
  Kamil Gębicz (klasa II b) – sekretarz SU,
  Svenja Mikłaszewska (klasa II c) – członek SU,
  Paweł Oleszczyk (klasa I d) – członek SU.

  Opiekun SU: Agnieszka Reszka

   


   

  Szkolne Koło Naukowe
     Z dniem 9 września 2015 roku rozpoczęło w naszej szkole swoją działalność Szkolne Koło Naukowe z biologii prowadzone przez p. Monikę Starygę. Skupia ono uczniów szczególnie zainteresowanych naukami biologicznymi. Spotkania mają na celu poszerzanie wiedzy uczniów z zakresu biologii eksperymentalnej, dają możliwość samorealizacji, łączą teorię z praktyką a także pozwalają na samo odkrywanie tajników biologii poprzez wykorzystanie metody doświadczeń.
     Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu. Uczniowie należący do SKN poznają techniki eksperymentalne, zaplanują i przeprowadzą zgodnie z procedurą naukową eksperymenty i doświadczenia dotyczące wybranych partii materiału realizowanego na lekcjach biologii w gimnazjum.
     Na zajęciach SKN uczniowie pod opieką nauczyciela będą korzystać z platformy edukacyjnej www.eduscience.pl, wezmą udział w Nocy Biologów organizowanej przez wydział biologii UJ w Krakowie, a także w wycieczce do Humanitarium – ogrody doświadczeń na sekcję płuc.
     Młodzież będzie również prowadziła bloga internetowego „Dobry klimat dla morza” w ramach konkursu Bioróżnorodność z klasą.
     Zapraszamy również na naszą stronę internetową (więcej informacji wkrótce).

   


   

  Czytaliśmy „Lalkę”
     Uczniowie Gimnazjum w sobotę, 5 września spotkali się z innymi mieszkańcami gminy i brali udział w 4. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku zaprezentowaliśmy dwa fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Nie wszyscy uczniowie mogli pochwalić się umiejętnością pięknego czytania, ponieważ w tym roku, akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem i chętnych było więcej niż czasu, przewidzianego na czytanie powieści. Naszą szkołę aktywnie reprezentowali: Karolina Cieślak z klasy III c i Mikołaj Lasota z klasy III a. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe notesy z pieczęcią akcji. O temacie następnej edycji akcji zadecydują wszyscy zainteresowani Polacy. Tytuł dzieła zostanie ogłoszony w lutym przyszłego roku.

     

   


   

  Rok szkolny 2015/2016 czas zacząć!
     01 września w Naszym Gimnazjum miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. W inauguracji wzięła udział cała społeczność szkolna, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Kleszczów Pani Joanna Guc, przewodniczący Rady Gminy Kleszczów Pan Sławomir Śluga, prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów Pan Michał Mazur, prezes Zarządu Solpark Kleszczów Pan Piotr Stawski, proboszcz Parafii NMP w Kleszczowie ks. Andrzej Pękalski oraz ks. Krzysztof Góral proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Pan dyrektor Ryszard Ciągło powitał przybyłych gości, nauczycieli oraz uczniów gimnazjum. Szczególnie gorąco powitał uczniów klas pierwszych, rozpoczynających naukę w nowej szkole. Pan dyrektor życzył wszystkim uczniom zapału do nauki i sukcesów w nowym roku szkolnym oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Swoje przemówienie zakończył cytatem Walta Disney'a "Jeśli potrafisz o tym marzyć, to potrafisz także tego dokonać." Niech to będzie motto dla wszystkich uczniów, szczególnie trzecioklasistów, którzy w tym roku zmierzą się z egzaminem gimnazjalnym oraz wyborem szkoły ponadgimnazjalnej.

   


   

  List do uczniów Rzecznika Praw Dziecka

   


   

  ***
     Inauguracja roku szkolnego 2015/16 odbędzie się w dniu 01.09.2014 r. (wtorek) o godzinie 8:00 w auli Solparku. Uczniowie zostaną dowiezieni do szkoły na godzinę 7:45, a odwiezieni około godziny 8:45.
     Msza święta - o Boże błogosławieństwo - w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców odbędzie się w kościele parafialnym p.w. NMP Anielskiej w Kleszczowie 01 września, o godzinie 16:00.