W każdym człowieku tkwią właściwie trzej ludzie: jeden, który mówi, drugi, który słucha, trzeci, który umie milczeć...

„Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć,
a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego”

„V Bieg po zdrowie” przedszkolaków z gminy Kleszczów

   Uczniowie naszego gimnazjum, po raz piąty zorganizowali Bieg po zdrowie dla wszystkich przedszkolaków z gminy, tym razem pod patronatem Wójta Gminy Kleszczów. Zawody odbyły się 5 czerwca na stadionie KS Omega Kleszczów, jak co roku zostaliśmy życzliwie przyjęci przez Pana Jana Gurazdę. W trakcie organizacji biegu uczniowie uczyli się samodzielności, umiejętności pracy w grupie oraz rozwijali obowiązkowość i odpowiedzialność. Podczas przeprowadzenia biegu, uczniowie klasy III a jako doświadczeni organizatorzy tej imprezy spisali się bardzo dobrze. Przygotowali dekorację, na której tle Pan Dyrektor wręczył medale i nagrody najlepszym sportowcom. Przeprowadzili wspólną rozgrzewkę oraz biegli z przedszkolakami. W tym roku, bardzo emocjonujący okazał się po bieg dla opiekunów przedszkolaków. Dzieci kibicowały swoim Paniom, które są również wysportowane. Upominki dla dzieci ufundowali sponsorzy: Gmina Kleszczów, Firma Arix Polska, Solpark Kleszczów, esbank Bank Spółdzielczy w Radomsku, Państwo Elżbieta i Krzysztof Gierakowscy – Pośrednictwo Ubezpieczeniowe w Radomsku, Rada Rodziców przy Gimnazjum – dziękujemy bardzo za hojność, dzięki temu nagrody w tej edycji były zachwycające: książki „Jem, piję i rosnę”, plecaki, skarbonki, kubki, kredki, długopisy, oraz dla wszystkich dzieci gąbki, odblaski i medale. Organizatorzy, wraz z misiem z esbanku, pełnili funkcję asystentów dr Witaminki promującej zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Podczas rozgrzewki i całych zawodów wsłuchiwaliśmy się w piosenki zespołu Oreganki, który łączy dobrą muzykę z przekazem mądrych wskazówek dotyczących prawidłowego stylu życia. Pomoc przedmedyczną zapewniło Stowarzyszenie Ratowników Solpark, Pan Łukasz Prokop zadbał o bezpieczeństwo uczestników. W biegu wzięło udział 340 przedszkolaków.

Mistrzowie Dobrej Formy

 


 

Biblioteka Przyjazna Uczniowi XI edycja

   W tym roku szkolnym nasze gimnazjum wzięło udział w ogólnopolskim konkursie dla szkół, którego celem było spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce czytelnictwa. Konkurs przeprowadzony był w okresie od 14 listopada 2016 r. do 14 maja 2017 r. Obowiązkiem bibliotekarza było wykonanie zadań przewidzianych regulaminem konkursu, które jury oceniło punktowo. Zadania wykonane przez naszą szkołę uzyskały 100 punktów na 100 możliwych do zdobycia. Po ukończeniu konkursu gimnazjum otrzymało certyfikat BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI i dyplom honorowy.

 


 

Rozstrzygnięcie międzypowiatowego konkursu z języka niemieckiego

   W dniu 26 maja 2017 r. w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku zostały ogłoszone wyniki międzypowiatowego konkursu z języka niemieckiego „Intereaktywny spacer po krajach niemieckojęzycznych”. Nasze uczennice – Svenja Mikłaszewska oraz Julia Sołtys (klasa III c) – zostały laureatkami tego konkursu, zajmując drugie miejsce w rywalizacji międzypowiatowej.
   Gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych w przyszłości!

 


 

Sukces naszych gimnazjalistów!

   W dniu 25 maja 2017r. drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Julia Sołtys, Kamil Bujacz, Svenja Mikłaszewska, Ewelina Gierakowska oraz Joanna Misiak wzięli udział w VIII Powiatowym Konkursie Przyrodniczym pod hasłem: „Litosfera warunkiem rozwoju ludzkości”. Nasi uczniowie zajęli II miejsce przegrywając zaledwie 2 punktami z drużyną, która stanęła na najwyższym stopniu podium. Uczniowie przystąpili indywidualnie do testu sprawdzającego wiedzę z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Do finału zakwalifikowały się z naszej drużyny, aż dwie uczennice: Julia Sołtys i Svenja Mikłaszewska. Finał konkursu, który odbywał się w formie ustnej rywalizacji („1 z 10” wyłonił zwycięzcę – Julię Sołtys. W konkursie plastycznym Ewelina Gierakowska zajęła II miejsce. Uczniów do konkursu przygotowała p. Ilona Ziemba.

   

 


 

Wycieczka do Gniezna i Biskupina

   24 maja uczniowie klas pierwszych wyjechali na wycieczkę do Gniezna i Biskupina. W wyjeździe wzięła udział bardzo duża grupa, bo aż 57 uczestników. Mimo iż pogoda nie sprzyjała, padał deszcz, to humory dopisywały.
   Na początku uczniowie zwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gdzie obejrzeli wystawę poświęconą pierwszym Piastom i uczestniczyli w lekcji muzealnej „Jak powstało państwo polskie”.
   Następnie grupa udała się w dalszą podróż, aby zwiedzić gotycki kościół katedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie, który od 1000 roku jest główną świątynią metropolii gnieźnieńskiej. Archikatedra Gnieźnieńska jest także miejscem pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejscem pięciu koronacji królewskich. W pierwszej części zwiedzania uczniowie mogli obejrzeć unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego (w XII wieku) – Drzwi Gnieźnieńskie. Następnie zwiedzali wnętrza katedry.
   Po obiedzie wycieczka przejechała do oddalonego o ok. 40 km Biskupina. Początkowym punktem zwiedzania był Rezerwat Archeologiczny. Pierwszym obiektem była rekonstrukcja obozowiska łowców mezolitycznych, czyli pochodzących ze środkowej epoki kamienia. Ludzie, którzy wtedy żyli na naszych ziemiach nie znali rolnictwa, pożywienie zdobywali polując w pierwotnej puszczy, która ich zewsząd otaczała. Kilkadziesiąt metrów dalej znajdowała się rekonstrukcja „długiego domu” z neolitu, czyli młodszej epoki kamienia.
   Opodal rekonstrukcji „długiego domu” znajdował się podobny obiekt, który mieścił w swoim wnętrzu niewielką wystawę „Epoka pierwszych rolników”. Po wyjściu z wystawy grupa dotarła do słynnego na całym świecie stanowiska archeologicznego osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej zwanego polskimi Pompejami. Na półwyspie zrekonstruowano jedynie fragment osiedla. Najbardziej charakterystycznym z nich jest brama. Po jej obu stronach znajdują się dwa odcinki wału oraz falochron.
   Po opuszczeniu półwyspu uczniowie skierowali się w stronę rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej. Podczas zwiedzania, w miejscu istnienia wioski, grupa spotkała rzemieślników odtwarzających życie codzienne jej dawnych mieszkańców.
   Biskupin był fascynującym miejscem, ale uczniowie byli już zmęczeni, więc z ochotą wyruszyli w drogę powrotną. Wycieczkę zorganizowała p. Joanna Mądrzyk, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Małgorzata Bugajska, Maria Krupska, Agnieszka Retkiewicz i Ewelina Sujata.

 


 

Współpraca międzynarodowa

   Dyrektor Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie 20 września 2013r. podpisał umowę o współpracy ponadnarodowej pomiędzy Naszym gimnazjum a Szkołą Centrum Nadziei w Równem na Ukrainie. Ze strony Centrum umowę podpisała Pani dyrektor Olena Shenknekht.    W ramach projektu „Wymiana doświadczeń międzynarodowych i wielokulturowych w Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie” w dniach 24-29.04.2016r. gościliśmy 40 uczniów ze szkół: w Równem i Żółkwi na Ukrainie, Solecznik na Litwie oraz Frankfurtu nad Odrą.    W dniach 15–21 maja 2017 r. grupa dziesięciu uczniów naszego gimnazjum (klasy I–III) uczestniczyła w zagranicznej wymianie szkolnej. Na zaproszenie szkoły partnerskiej „Centrum Nadziei” młodzież wyjechała do miasta Równe na Ukrainie. W programie wyjazdu – poza uczestnictwem w zajęciach lekcyjnych oraz warsztatach językowych i artystycznych – znalazła się wycieczka edukacyjna do Lwowa, udział w podsumowaniu międzyszkolnych konkursów europejskich, spotkanie z merem w ratuszu miejskim, zwiedzanie galerii sztuki oraz ogrodu zoologicznego, a także udział w miejskich obchodach Dnia Europy. Nasi uczniowie w wokalno-poetyckim występie artystycznym zaprezentowali swoje talenty językowe, muzyczne oraz interpretatorskie. Na prośbę władz miejskich, wystąpili podczas oficjalnego festynu (obchody transmitowane w lokalnych mediach).    Wyjazd stworzył naszej młodzieży także możliwość sprawdzenia umiejętności lingwistycznych oraz wpłynął na lepszą integrację z rówieśnikami z Ukrainy. Uczniowie podczas pobytu mieszkali w domach rodzinnych koleżanek i kolegów ze szkoły partnerskiej. Zwieńczeniem wyjazdu był piknik rodzinny z rozgrywkami sportowo-rekreacyjnymi. Zagraniczna wymiana szkolna stworzyła naszej młodzieży warunki do lepszego poznania historii, kultury oraz tradycji ukraińskich oraz wzmocniła relacje między polsko-ukraińskimi rówieśnikami.

 


 

Radomszczańskie „Eksperymentarium”

   W piątek, 19 maja uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi, uczestniczyli wraz z panią Agnieszka Retkiewicz w warsztatach „Eksperymentarium”, zorganizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomsku. Gimnazjaliści mieli szansę samodzielnie eksperymentować pod okiem specjalistów — pracowników naukowych Wydziału Chemii oraz Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Warsztaty laboratoryjne z biologii, fizyki i chemii okazały się ciekawą alternatywą dla zajęć lekcyjnych. Młodzież poznała pracownie przedmiotowe II LO i zintegrowała się ze starszymi kolegami — uczniami klas biologiczno-chemicznych. Przerwy między zajęciami umilała nam ekipa DECOR CAFE. Koordynatorom przedsięwzięcia oraz Gościom z Uniwersytetu Łódzkiego dziękujemy za wspólnie spędzone popołudnie w miłej atmosferze.

 


 

‘The Bear Educational Theatre’ w naszej szkole

   16 maja w naszym gimnazjum po raz pierwszy gościł międzynarodowy teatr wędrowny The Bear Educational Theatre specjalizujący się w uczeniu języka angielskiego poprzez interaktywne przedstawienia teatralne oraz innowacyjne techniki. Uczniowie naszej szkoły zgromadzeni na auli obejrzeli przedstawienie ‘The History of England’ ilustrujące w przystępny i humorystyczny sposób najważniejsze wydarzenia z historii Anglii, od czasów Rzymian aż po czasy królowej Elżbiety I. Widzowie dowiedzieli się m.in.: kto zbudował Stonehenge; czy Alfred Wielki był naprawdę wielki; kto wygrał bitwę pod Hastings; kim były zwaśnione strony w Wojnie Dwóch Róż oraz jaki los spotkał sześć żon Henryka VIII. Choć przedstawienie odegrano w języku angielskim i podejmowało wiele trudnych zagadnień historycznych, uczniowie świetnie się bawili, nie ograniczali się wyłącznie do roli widzów, ale mieli również możliwość aktywnego udziału w sztuce, a na koniec nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
   Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieć okazję spotkać się z aktorami The Bear Educational Theatre.
Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.

Organizatorem spotkania była Magdalena Krawczykowska-Kiełbik

 


 

Konkurs na recenzję

   Gminna Biblioteka Publiczna i biblioteka szkolna ogłaszają konkurs na recenzję ulubionej książki. Wykonane prace należy złożyć w bibliotece gminnej lub przesłać na adres e-mail biblioteka@kleszczow.pl do 26 maja (piątek). Najlepsze prace będą nagrodzone!

Szczegóły w regulaminie.

 


 

Konkurs „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”

   Na przełomie kwietnia i maja w naszym gimnazjum odbył się konkurs „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”, zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Konkurs ten był rywalizacją pomiędzy poszczególnymi klasami danego rocznika. Wszyscy uczniowie każdej klasy wypełniali wspólnie jeden arkusz konkursowy.
Klasy pierwsze i trzecie rywalizowały w quizie „Bohaterowie Sienkiewicza”, a klasy drugie rozwiązywały test „Hobbitowe potyczki”.
Wśród klas pierwszych najlepsza okazała się klasa I c, zdobywając 29 punktów na 31 możliwych.
Wśród klas drugich najlepsza okazała się klasa II a, zdobywając 42 punkty na 43 możliwe.
Wśród klas trzecich najlepsza okazała się klasa III a, zdobywając 29 punktów na 31 możliwych.
Nagrodą dla zwycięskich klas jest dzień bez odpytywania.

 


 

Reymontowska proza...

   W dniu 10 maja w naszej szkole odbył się konkurs „Proza Reymonta”, zorganizowany przez panie: Ilonę Bujacz i Joannę Mądrzyk. Chętni uczniowie prezentowali fragmenty prozy naszego patrona, a oceniali ich przedstawiciele wszystkich klas. Uczestnicy zaprezentowali urywki „Chłopów”.
Głosy publiczności rozłożyły się następująco:
 • Marta Gąciarek – 40 głosów
 • Kinga Olczak – 6 głosów
 • Bartłomiej Bednarz – 2 głosy
 • Zwyciężczyni gratulujemy!

   


   

  PRZEDSZKOLAKI W GIMNAZJUM

     08 maja gościliśmy grupę 4 – latków z Publicznego Przedszkole Samorządowego w Kleszczowie, która miała okazję uczestniczyć w warsztatach w naszym Gimnazjum.
     Lekcja chemii, podczas której dzieci same mogły wykonywać doświadczenia z użyciem specjalistycznych przyrządów, była dla nich ogromnym przeżyciem. Uczniowie pod okiem nauczycielki chemii, pani Agnieszki Retkiewicz wcielili się w naukowców, którzy dokonywali niesamowitych odkryć. Na własne oczy zobaczyli, jak zmienia się kolor papierka lakmusowego w zależności od tego, w jakiej substancji zostanie zanurzony, jak w jednej chwili za pomocą dmuchania przez słomkę można zmienić barwę cieczy z malinowej na przezroczystą. Odważnie oglądali procesy zachodzące w zlewkach, kolbach po wymieszaniu różnych cieczy. Nie mniejsze emocje wzbudził w nich pokaz "wulkanu" i "fajerwerków", co stwarzało atmosferę magii. Z zaciekawieniem dotykali kuli plazmowej, którą poprzez drobne wyładowania elektryczne nazwali "czarodziejską kulą". Niezwykłą atrakcją okazał się szkielet człowieka, z którym każdy bez lęku próbował się przywitać.
     Mali odkrywcy wrócili do przedszkola zachwyceni radością, jaką może dawać nauka, przeprowadzanie doświadczeń. Sądząc po reakcjach dzieci, udało nam się rozbudzić iście wilczy apetyt na wiedzę! Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.

   


   

  Konkursy biblioteczne

     W kwietniu biblioteka szkolna zorganizowała dwa konkursy: plastyczny na ozdobę wielkanocną i literacko-plastyczny „Moja ulubiona pani z biblioteki”. Konkurs na ozdobę wielkanocną cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Wpłynęło wiele prac, a podsumowanie przedstawia się następująco:
 • I miejsce – Svenja Mikłaszewska (kl. III c)
 • II miejsce – Julia Nowak (kl. I a)
 • III miejsce – Anita Podawca (kl. I a)
 • wyróżnienie – Hubert Urbański (kl. I a)
 •    Podsumowanie konkursu „Moja ulubiona pani z biblioteki”:
 • I miejsce – Julia Nowak (kl. I a)
 • wyróżnienie – Małgorzata Stępień i Adam Piotrowski (kl. I a)
 • Gratulujemy i zapraszamy do galerii.

   


   

  Wycieczka szkolna uczniów klas drugich do Ćmielowa i Sandomierza

     W dniu 27 kwietnia 2017 r. grupa 43 uczniów klas drugich wraz z wychowawcami uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Ćmielowa i Sandomierza. Uczniowie rozpoczęli wyjazd edukacyjny od zwiedzania Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, wysłuchali prelekcji na temat tradycji rzemiosła artystycznego oraz użytkowego tego regionu, zobaczyli w jaki sposób powstają wyjątkowe ćmielowskie arcydzieła (w formie praktycznej obserwowali kolejne etapy manufakturowego procesu produkcji porcelany), a także uczestniczyli w warsztatach artystycznych tworzenia własnych wyrobów porcelanowych. W Sandomierzu – kolejnym etapie wycieczki – po niezapomnianych wrażeniach, które dostarczył posiłek w tradycyjnej staropolskiej restauracji w Starej Piekarni (dania pieczone i gotowane w tradycyjnych piecach służących do wypiekania), młodzież naszego gimnazjum zwiedziła z przewodnikiem podziemia Rynku Miejskiego, Bazylikę Katedralną Narodzenia NMP oraz odbyła spacer poznając najważniejsze obiekty historyczne miasta (uczniowie zobaczyli m.in. Ratusz, Bramę Opatowską, Dom Długosza, Podwale). Nasi uczniowie byli świadkami przyjazdu ekipy telewizyjnej, rozpoczynającej nagrywanie kolejnych odcinków serialu telewizyjnego „Ojciec Mateusz”. Miejscem kolacji był lokal, w którym tradycyjnie gości również obsada wspomnianego serialu.
     Mimo zapowiadającej się początkowo nie najlepszej aury, pogoda w trakcie wycieczki się poprawiła i uczniowie w pełni mogli cieszyć się urokami ziemi sandomierskiej oraz jej wyjątkowymi specjałami kulinarnymi.

   


   

  Wycieczka do Opola

     W środę 26 kwietnia, uczniowie z klasy IIIa uczestniczyli w wycieczce do Opola. Poznaliśmy najstarszy zabytek architektury obronnej – Wieżę Piastowską, która pełni rolę symbolu Opola. Zwiedzaliśmy Muzeum Polskiej Piosenki, jedyną placówkę w kraju, stanowiącą centrum informacji o polskiej piosence i ochronę jej dorobku. Muzeum jest nowoczesne, posiada multimedialną wystawę stałą, która mieści się przy opolskim amfiteatrze. Mogliśmy poczuć się jak gwiazdy muzyki, śpiewając w budkach nagraniowych, przebierając się w stroje sceniczne i podziwiać swoje wizerunki na specjalnej multimedialnej ścianie. Spacerowaliśmy po urokliwym starym mieście, widzieliśmy piękne kamienice, fontanny oraz Wzgórze Uniwersyteckie. Po posiłku w pierogarni udaliśmy się do kwatery głównej Laser Game. Mieliśmy możliwość integracji poprzez rywalizację drużynową podczas wspaniałej zabawy. Przeżyliśmy wiele ekscytujących emocji i wrażeń.

   


   

  „Czytanie łączy pokolenia”

     Współpraca bibliotek szkolnych naszego gimnazjum i kleszczowskiej szkoły podstawowej zaowocowała wspólną akcją czytelniczą „Czytanie łączy pokolenia”, która została przeprowadzona 25 kwietnia – dwa dni po Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. Zajęcia prowadzone przez uczniów gimnazjum odbyły się w klasie III c i IV a.
     Klasę III c szkoły podstawowej odwiedziły trzy uczennice klas trzecich naszego gimnazjum – Natalia Frach, Julia Muskała i Eliza Sukiennik. Dziewczęta przeczytały uczniom fragment książki Grzegorza Kasdepke „Mam prawo” i opowiedziały o Konwencji o Prawach Dziecka (zaprezentowały podstawowe punkty). Następnie uczniowie mieli szansę zmierzyć się z trudnymi ortograficznie wyrazami w krzyżówce, którą dziewczęta dla nich przygotowały. W podziękowaniu za aktywny udział uczniowie otrzymali dyplom i kolorowanki z prawami dziecka.
     W klasie IV a zajęcia prowadzili Małgosia Stępień i Adam Piotrowski z klasy I a. Małgosia zaprezentowała „Strumień poezji” - tomik swoich wierszy. Gimnazjaliści razem z uczniami klasy IV a myśleli nad tym, o czym można napisać książkę, a także dyskutowali o swoich ulubionych lekturach.
     Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia.

   


   

  Gimnazjaliści spełniają marzenia!

     Nadszedł czas na podsumowanie tegorocznej wielkanocnej akcji charytatywnej „Uwierz w marzenia, na nie nigdy nie jest za późno”. Akcja odbyła się w dniach od 03 do 09 kwietnia 2017r. W akcję zaangażowało się 72 uczniów. Koordynatorem akcji była p. Ilona Ziemba.
     W tym roku podczas akcji gimnazjaliści zebrali kwotę 3047,74 zł. Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy. Zebrane pieniądze będą przeznaczone jak co roku na spełnienie marzeń podopiecznych fundacji: „Mam Marzenie”.

   


   

   


   

  Turniej Wiedzy Pożarniczej

     07.04.2017r. w Tuszynie odbył się XL Wojewódzki ogólnopolski turniej wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” województwa Łódzkiego. Wzięła w nich udział nasza uczennica Kinga Wysocka z 2c. Gratulujemy Kindze za udział w konkursie! Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.

   


   

  I Międzyszkolny Konkurs Geograficzny „Palcem po mapie”

     W dniu 31 marca 2017 roku podczas Dni Otwartych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Geograficzny „Palcem po mapie”. Uczniowie klas I, II i III naszego gimnazjum (16 uczniów) razem ze swoimi kolegami z liceum i technikum mogli pochwalić się znajomością położenia różnych obiektów geograficznych na mapach świata i Polski. Podczas sprawdzania prac można było przekonać się, iż uczniowie włożyli wiele trudu, aby bardzo dobrze przygotować się do konkursu. Jednak, jak to zawsze bywa na konkursach były i dobre i bardzo dobre wyniki. W trójce uczniów z najlepszymi wynikami znalazły się następujące osoby:
 • I miejsce – Julia Sołtys – klasa IIIc
 • II miejsce – Brunon Kukieła – klasa IIc
 • III miejsce – Svenja Mikłaszewska – IIIc
 • IV miejsce – Joanna Misiak – klasa IIIc
 • Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów w II edycji konkursu już za rok.

   


   

  DNI OTWARTE

     29 marca 2017 roku odbyły się Dni Otwarte w Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie. Do naszego gimnazjum zostali zaproszeni przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych, w celu przedstawienia swojej oferty edukacyjnej oraz zachęcenia naszych gimnazjalistów do dalszej edukacji w swoich szkołach. Uczniowie klas III wraz ze swoimi rodzicami mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną poszczególnych szkół ponadgimnazjalnych.
     W tym roku swoją obecnością zaszczyciło nas, aż 12 szkół:
  I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego
  II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Bełchatowie
  II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku
  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kleszczowie
  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie
  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. R. Traugutta w Bełchatowie
  Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku
  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Dobryszycach
  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. W. Witosa w Bujnach
  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. A. Frycza Modrzewskiego w Wolborzu
  Zespół Szkół Ekonomicznych im. T. Kotarbińskiego w Radomsku
  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. St. Staszica w Radomsku

   


   

  Savoir-vivre w gimnazjum

     29 marca uczniowie klas pierwszych napisali kartkówkę z dobrych manier, zorganizowaną przez panie Agnieszkę Retkiewicz i Joannę Mądrzyk. Pytania dotyczyły między innymi: nakrywania, podawania do stołu i jedzenia oraz picia, wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru, form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach), komunikacji (także telefonicznej), zachowania się w szczególnych sytuacjach. Okazuje się, że większość uczniów nie ma problemów z bon tonem, ale bezkonkurencyjne okazały się: Rozalia Piskorska z kl. I a (19 punktów na 20 możliwych), oraz Marta Gąciarek i Julia Ostrowska z kl. I c (po 18 punktów). Zwyciężczyniom gratulujemy!

   


   

   


   

  Warsztaty językowe w Radomsku

     W dniu 28 marca 2017 r. piętnastoosobowa grupa naszych gimnazjalistów uczestniczyła w zajęciach warsztatowych z języka angielskiego i niemieckiego. Zostały one zorganizowane przez I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabiańskiego w Radomsku, odbyły się w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku. Uczestnicy warsztatów poznali specjalistyczny język zawodowy z dziedziny biznesu. W trakcie zajęć odbyło się także spotkanie z pracownikiem naukowym Uniwersytetu Viadrina z Frankfurtu nad Odrą – panią dr Iloną Czechowską – byłą asystentką Karla Dedeciusa, wybitnego tłumacza polsko-niemieckiego, która reprezentowała Fundację Archiwum Literackie Karla Dedeciusa w Słubicach. Podsumowaniem spotkania były interesujące konkursy lingwistyczne, aktywizujące młodzież gimnazjalną

   


   

  BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA!!!

 • Konkurs na wykonanie pracy plastycznej lub literackiej (np. portretu, wiersza, opisu itp.) z motywem przewodnim
  Moja ulubiona Pani z biblioteki Regulamin konkursu
 • Konkurs na ozdobę wielkanocną Regulamin konkursu
 •    Technika wykonania – dowolna. Wykonane prace należy złożyć w bibliotece szkolnej do 7 kwietnia (piątek). Najlepsze prace będą nagrodzone! Uwaga: prac nie zwracamy.

   


   

  Łódzka "Mundurówka"

     W dniu 15.03.2017r. Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w warsztatach prozawodowych w Łódzkiej szkole mundurowej. Uczniowie zapoznali się z kierunkami szkoły mundurowej, a więc: policyjnej, wojskowej, bezpieczeństwa wewnętrznego, strażackiej a także bezpieczeństwa i obsługi pasażerów w portach lotniczych. Oczywiście nie ominęła ich przyjemność i nasi uczniowie miło spędzili ten dzień na zajęciach z musztry, pokazie pierwszej pomocy oraz na strzelnicy - w załączeniu fotorelacja.

   


   

  DZIEŃ LICZBY Π

     We wtorek 14 marca 2017 roku nasi gimnazjaliści uczestniczyli w konkursie matematycznym organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie. W rywalizacji udział wzięło 16 uczniów trzecich klas gimnazjum, którzy byli podzieleni na 4 osobowe grupy.
     Konkurs składał się z 3 etapów. Na początku uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania testowe. W kolejnym etapie, uczeń ZSP zarecytował wiersz o liczbie pi, natomiast nasi uczniowie mieli za zadnie zapamiętać jak najwięcej cyfr po przecinku tej liczby. W ostatnim etapie gimnazjaliści rozwiązywali rebusy matematyczne.
     Najlepszą wiedzą matematyczną wykazali się uczniowie klasy III b, w składzie: Paulina Pałecz, Julia Muskała, Jakub Bąkowicz oraz Jakub Pustelnik.
     Serdecznie gratulujemy!

   


   

  'Dracula' - żywa lekcja angielskiego

     Uczniowie klas I oraz II naszego gimnazjum 14 marca 2017 wzięli udział w spektaklu teatralnym w języku angielskim 'Dracula' w wykonaniu grupy TNT Theatre Britain i doskonalili swoje umiejętności językowe.
     Wampir Dracula to jeden z najsilniejszych i najbardziej przerażających współczesnych mitów. Brytyjski Teatr odkrywa mit na nowo i przedstawia postać wielkiego Wampira w odniesieniu do porządków współczesnego świata oraz zmusza widzów do zastanowienia się nad głębszym przesłaniem, które niesie za sobą ta postać w kontekście do aktualnych problemów społecznych. Historia przedstawiana w spektaklu jest wierna oryginałowi i przybliża postaci przedstawione w powieści: demonicznego Hrabiego, jego przerażonego agenta nieruchomości – Harkera, Minę – żonę Harkera, przyjaciółkę Miny – Lucy, która zmienia się w Wampirzycę oraz Van Helsinga – naukowca.
     Występ wzbudził wiele emocji, wspaniała gra aktorska została wzbogacona o starannie dobrane kostiumy, aranżacje oraz muzykę.
  Z niecierpliwością czekamy na następne spektakle!

  Organizatorem wyjazdu była p. M. Bugajska.
  Opiekunami wyjazdu byli p. M. Krawczykowska-Kiełbik, p. A. Stępień oraz p. S. Madejczyk.

   


   

  Warsztaty ANAGRA

     W dniu 13.03.2017r. uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w warsztatach prozawodowych w Łódzkiej szkole mody, kosmetologii i fryzjerstwa "Anagra". Dziewczęta poznały pracę fryzjerki i kosmetyczki, dowiedziały się na czym polega ta praca. Oczywiście nie ominęła ich przyjemność i nasze uczennice miło spędziły ten dzień - w załączeniu fotorelacja.

   


   

  VI Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Kleszczowie

     We wtorek 21 lutego 2017 roku odbyła się VI edycja Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu były "Wesołe rytmy". Do przeglądu zgłosiło się 50 uczestników szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z różnych powiatów. Uczestnicy wykonywali piosenki w języku angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.
     Gimnazjum w Kleszczowie reprezentowały 4 uczennice: Kinga Karasińska z piosenką Pink ‘Fun house’, Marta Gąciarek z piosenką One direction ‘Live while we're young' oraz duet Małgorzata Stępień oraz Zuzanna Grzejszczak z piosenką Billa Medleya, Jennifer Warners ‘Time of my life’.
     Rywalizacja była niezwykle duża. Uczniowie wykazali się ogromnym talentem muzycznym i językowym. Utwory wykonane przez Kingę Karasińską oraz Małgorzatę Stępień i Zuzannę Grzejszczak spotkały się z uznaniem jury i zostały nagrodzone wyróżnieniami.
     Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!!!
  Do konkursu uczennice przygotowywały się z pomocą nauczycieli języka angielskiego pp. M. Bugajskiej oraz M. Krawczykowskiej-Kiełbik.

   


   

  Sukces w konkursie INFORMATYCZNY PUCHAR

     16 i 17 lutego dwóch naszych gimnazjalistów: Kamil Bujacz i Jakub Bąkowicz przystąpili do testów eliminacyjnych IV edycji konkursu Informatyczny Puchar organizowanego przez Zespól Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku.
     Po pierwszym etapie Kamil zajął 3 miejsce, a Jakub 14 miejsce wśród wszystkich uczestników konkursu.
     Do drugiego etapu przeszło 13 gimnazjalistów, którzy po dwudniowych zmaganiach uzyskali najwyższą łączną liczbę punktów. Trzecia lokata Kamila zapewniła mu udział w II etapie konkursu, który odbył się 28 lutego w Radomsku. Był to test - tym razem w warunkach kontrolowanych, w którym ostatecznie Kamil Bujacz zajął I miejsce.

     

  Gratulujemy Kamilowi sukcesu!

   


   

  VI edycja Powiatowego Dnia Języków Obcych pod patronatem Starostwa Powiatowego w Radomsku

     15 lutego W dniu 16 lutego 2017 r. uczniowie gimnazjum w Kleszczowie wzięli udział w VI edycji Powiatowego Dnia Języków Obcych pod patronatem Starostwa Powiatowego w Radomsku. W konkursach rywalizowało miedzy sobą 16 szkól gimnazjalnych.
     Impreza miała na celu propagowanie naukę języków obcych i zachęcenie młodzieży do poszerzenia wiedzy dotyczącej krajów nauczanych języków, podniesienie poziomu umiejętności językowych, poznawanie kultury krajów Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, krajów frankofońskich, anglo - i niemieckojęzycznych.
     W ramach Powiatowego Dnia Języków Obcych nasi uczniowie wzięli udział w następujących konkursach:
 • Konkurs na najlepszy plakat o tematyce związanej z krajami europejskimi;
 • Konkurs na scenkę w języku obcym;
 • Konkurs na prezentacje multimedialną wybranego kraju europejskiego;
 • Prezentacja stroju charakterystycznego dla wybranego kraju Unii Europejskiej „Pokaz mody”.
 • A oto wyniki:
 • II miejsce- Jan Pawelec- prezentacja multimedialną wybranego kraju europejskiego
 • Wyróżnienie- Marta Gąciarek - plakat o tematyce związanej z krajami europejskimi
 • III miejsce – Filip Anszperer, Oliwia Ciesielska, Karol Tomczak, Marta Gąciarek - scenka w języku angielskim
 • III miejsce - Bartłomiej Bednarz, Rozalia Piskorska, Małgorzata Stępień- pokaz mody.
 • Gratulujemy!!!

  Do konkursów uczniowie zostali przygotowani przez nauczycielki języka angielskiego
  pp. M. Bugajską i M. Krawczykowską-Kiełbik.


   


   

  Przyjacielski podwieczorek

     15 lutego spotkaliśmy się, aby własnoręcznie przygotować zdrowy podwieczorek. W tym celu kroiliśmy, obieraliśmy, ucieraliśmy, miksowaliśmy, wykorzystując blendery, miksery, urządzenie wielofunkcyjne dostępne dla uczniów. Dzięki restauracji Solpark mogliśmy skorzystać z piekarnika. Przed podaniem próbowaliśmy naszych wytworów. Chcieliśmy w ten sposób wprowadzić do naszego codziennego menu dużo smaku, koloru i radości z przygotowania jedzenia. Na ładnie przystrojonych stołach pojawiły się pierniczki, muffinki, tiramisu, owoce, galaretki, gofry, koktajle, które nam bardzo, bardzo smakowały.

  Mistrzowie Dobrej Formy

   


   

  „Na wesoło o pisarzach”

     15 lutego odbył się finał Szkolnego Turnieju Czytelniczego „Na wesoło o pisarzach”. Podczas pierwszego etapu konkursu, który miał miejsce 25 października, każda klasa reprezentowana była przez trzech uczniów. Spośród dziesięciu drużyn do finału zakwalifikowały się dwie, które uzyskały największą liczbę punktów. Były to drużyny z klas III a – w składzie: Emilia Jegier, Julia Pabich i Nikodem Podsiadły oraz II a – w składzie: Kinga Karasińska, Filip Anszperger i Kacper Kęsy. Podczas finału lepsi okazali się przedstawiciele klasy III a, ostatecznie wygrywając konkurs. Gratulujemy!

   


   

  Żywa lekcja historii

     2 lutego uczniowie gimnazjum wzięli udział w żywej lekcji historii „Rzymskie imperium i tradycje antyku”, zorganizowanej przez Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”. W programie lekcji między innymi: ekwipunek i uzbrojenie legionisty, walki gladiatorów, prawo rzymskie, kultura i łacina. Uczniowie mieli możliwość przymierzenia zbroi i obejrzenia rekwizytów. Lekcja ta była wspaniałym sposobem na połączenie rozrywki z wiedzą.

   


   

  Sukces naszych uczennic w Konkursie Poezji i Współczesnej Piosenki Niemieckiej

     Uczennice naszego gimnazjum – Paulina Pałecz (klasa III b) oraz Svenja Mikłaszewska (klasa III c) – zostały finalistkami XIV edycji międzypowiatowego Konkursu Poezji i Współczesnej Piosenki Niemieckiej. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku. Rywalizacja kończąca tegoroczny finał odbyła się w dniu 8 lutego 2017 r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Przebieg konkursu śledziła ekipa dziennikarska Niezależnej Telewizji Lokalnej (NTL). Nasze uczennice udzieliły wywiadu reporterce wspomnianej stacji telewizyjnej (relacja z konkursu dostępna jest na stronie www.tvntl.pl - serwis informacyjny z dn. 08 lutego 2017 r.), w którym wypowiedziały się na temat prezentowanych wierszy oraz pracy poświęconej w celu właściwego przygotowania się.
     Decyzją jury Svenja Mikłaszewska zajęła II miejsce w konkursie recytatorskim. Gratulujemy sukcesów naszym uczennicom.

   


   

  SZKOLNA ZABAWA CHOINKOWA

     W piątek 13 stycznia 2017 roku odbyła się choinka szkolna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie naszego gimnazjum świetnie się bawili w rytmie znanych utworów, a czas mijał bardzo szybko. Na wszystkich uczestników zabawy szkolnej czekały soki i napoje oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.
     Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie szkolnej zabawy choinkowej składamy serdeczne podziękowania!

   


   

  Podsumowanie akcji charytatywnej Zimowa Pomoc dla Zwierząt 2016

     W dniach 24–26 listopada 2016 roku została przeprowadzona na terenie Gminy Kleszczów zbiórka pieniężna w ramach akcji charytatywnej Zimowa Pomoc dla Zwierząt. Wolontariusze (91 osób) zebrali kwotę: 2 887,73 zł. Za zebrane pieniądze zakupiono trzy duże budy dla psów, 60 kilogramów suchej karmy dla psów i 10 kilogramy suchej karmy dla kotów, a także 6 dużych legowisk dla psów i kotów, 5 opakowań składników mineralnych z witaminami oraz 30 gryzaków-zabawek dla psów i kotów – za kwotę łączną 2 897,39 zł. Wraz z zebraną w szkole karmą (17 kilogramów) oraz składnikami mineralnymi (2 opakowania), zakupione budy oraz karma dla psów i kotów, a także pozostałe produkty zostały w dniu 28 grudnia 2016 r. przekazane Schroniskom dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim i Radomsku. Opiekunem akcji była p. Agnieszka Reszka.

  Społeczność gimnazjalna serdecznie dziękuje za życzliwość oraz wsparcie finansowe akcji!

     Wolontariusze akcji charytatywnej: Katarzyna Trajdos, Natalia Szczęsna Podeszwa, Nikola Rudzka, Sebastian Mielczarek, Łukasz Sobociński, Adam Urbański, Marcin Klewin, Aleksandra Mazur, Daria Napart, Julia Ostrowska, Anita Podawca, Magdalena Pękala, Julia Kierasińska, Natalia Frach, Zuzanna Walczak, Julia Kaczorowska, Julia Pabich, Amelia Ochnio, Rozalia Piskorska, Klaudia Zybura, Wiktoria Chomen, Ada Jańczyk, Adam Chomen, Brunon Kukieła, Rafał Kina, Weronika Frankowska, Anna Brząkała, Kinga Wysocka, Angelika Cichanowska, Natalia Jelinek, Justyna Jelinek, Nikola Białek, Wiktoria Wziętal, Łucja Tkacz, Bartłomiej Dziadowiec, Kacper Belica, Jakub Kacperek, Adrian Pająk, Michał Leśniak, Marcel Góra, Marta Stępień, Kacper Węglarski, Martyna Chyła, Nikodem Podsiadły, Emilia Jegier, Gabriela Dytrych, Magdalena Leśniewska, Kinga Przybyło, Marta Łyczko, Karolina Osiewak, Julia Hejak, Patryk Roczek, Zuzanna Grzejszczak, Bartosz Mielczarek, Maria Widera, Aleksandra Alama, Klaudia Podawca, Wiktor Bujacz, Kamil Grzeszny, Konrad Pulwert, Paweł Oleszczyk, Jakub Pacholik, Kacper Szafrański, Dawid Czapla, Mateusz Morawski, Jakub Grzączkowski, Klaudia Gniotek, Maja Stawska, Wiktoria Adamus, Agnieszka Maniecka, Marta Koch, Paulina Szpecińska, Olga Kępa, Natalia Zakrzewska, Weronika Jagusiak, Eliza Sukiennik, Julia Muskała, Paulina Pałecz, Jakub Pustelnik, Kinga Olczak, Mikołaj Grzybek, Bartłomiej Bednarz, Bartosz Nagoda, Kamil Kusiak, Dominik Zbies, Martyna Muskała, Wanda Gwoździk, Kacper Fryś, Mateusz Bujacz, Wiktor Sulikowski, Kamil Misiak.

   


   

   


   

  OUR CHRISTMAS - eTwinning project

     Uczniowie naszego Gimnazjum kolejny raz wzięli udział w programie eTwinning. Tym razem temat projektu związany był ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzięki europejskiej współpracy uczniowie mogli złożyć sobie życzenia w języku ojczystym jak również angielskim. Kraje, z którymi współpracowaliśmy tym razem to m. in. Irlandia Północna, Włochy, Francja, Ukraina, Słowenia i Polska. Uczniowie nagrywali krótkie filmiki o Świętach, śpiewali kolędy, przesyłali zdjęcia dekoracji lub ważnych uroczystości towarzyszących temu wydarzeniu. Poza tym mogliśmy poznać przepisy na wyśmienite, tradycyjne dania świąteczne z innych krajów. Nie zabrakło również kartek bożonarodzeniowych z pięknymi życzeniami Merry Christmas and a Happy New Year!
     Poniżej prezentujemy filmik bożonarodzeniowy przygotowany przez uczennicę klasy IIc, Kingę Wysocką,


  prezentację multimedialną przygotowaną przez uczennicę klasy Ia, Rozalię Piskorską Christmas in Poland
  oraz piosenki o tematyce bożonarodzeniowej i kolędy przygotowane przez uczennicę klasy Ia, Małgosię Stępień.    Kolęda 1    Kolęda 2
     Zapraszamy do galerii, gdzie można zobaczyć otrzymane pocztówki jak również te, które przygotowali nasi uczniowie. Warto przeczytać wydanie świąteczne naszej gazetki szkolnej w języku angielskim opracowane przez uczennice klasy II c, Darię Gajda, Kingę Wysocką oraz p. M. Bugajską.
  Opiekunami projektu były nauczycielki języka angielskiego p. M. Bugajska oraz p. M. Krawczykowska-Kiełbik.
     Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie i aktywny udział w projekcie! Thanks a lot!

   


   

  AKCJA „GÓRA GROSZA”

      W dniach 28.11.2016 r. – 09.12.2016 r. na terenie naszego Gimnazjum została przeprowadzona akcja „Góra Grosza”. Za przeprowadzenie całej akcji odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski oraz panie: Joanna Mądrzyk i Agnieszka Retkiewicz.

  Poniżej przedstawiamy wyniki tej akcji:


      Klasa         kwota    
    I A 30,64 zł
    I B 39,57 zł
    I C 28,03 zł
   II A 18,88 zł
   II B 53,21 zł
   II C  7,68 zł
   II D 30,18 zł
  III A 210,61 zł
  III B 45,31 zł
  III C 44,44 zł

     Łącznie zebrano 20 305 monet, co dało kwotę 508,65 zł.
  Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. Zgodnie z regulaminem akcji „Góry Grosza” zebrane pieniądze zostaną odesłane na adres „Towarzystwa Naszego Domu”.

   


   

  Spotkanie z dietetykiem

     W związku z profilaktyką zaburzeń związanych z odżywianiem, 14 grudnia 2016 r. w naszym Gimnazjum odbyło się spotkanie z dietetykiem, panem Jakubem Bałutem. Podczas tej wizyty, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów o naszym organizmie i zdrowiu. Przypomnieliśmy sobie jak obliczyć BMI oraz interpretować wskaźniki na siatce centylowej. Wiemy, dlaczego nie warto się głodzić, bo aby schudnąć trzeba jeść. Nasz gość przestrzegał przed nadmiernym spożywaniem fastfoodów i słodkich napojów. Otrzymaliśmy porady jakie produkty stosować w naszej diecie i racjonalnie je wybierać.
     Wszystkim nam przydało się odświeżenie wiadomości i nowe spojrzenie na to co ludzie w naszym wieku robią ze swoim organizmem. Postanawiamy dbać o siebie mądrze, stosując zasady prezentowane przez naszego zaprzyjaźnionego eksperta.

   


   

  KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

     7 grudnia w naszym Gimnazjum odbył się kiermasz ozdób i wypieków świątecznych. Poprzedzony był warsztatami plastycznymi, na których przedstawiciele klas przygotowali: stroiki, choinki, bombki różnymi technikami. Zgromadzone środki pieniężne zostaną przeznaczone na działalność Samorządu zgodnie z planem pracy.
     Organizatorem przedsięwzięcia były: Ewelina Gierakowska, Svenja Mikłaszewska, Joanna Misiak, Julia Sołtys oraz p. Agnieszka Retkiewicz.

   


   

  MIKOŁAJKI

     W dniu 6 grudnia Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami odwiedził wszystkie grzeczne klasy naszej szkoły. Z daleka słychać było świąteczne dzwoneczki i głośne śmiechy. Każdy uczeń oraz pracownicy Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta otrzymali słodki prezent. Mamy nadzieję i serdecznie tego życzymy, że każdy będzie mieć tak radosne święta jak nasza szkoła.

  Samorząd Uczniowski

   


   

  Projekt edukacyjny ‘Everyday role-plays – mówimy po angielsku’

     Projekt ‘Everyday role-plays – mówimy po angielsku’ to projekt edukacyjny realizowany przez grupę uczniów naszej szkoły: Brząkałe Annę, Mendak Sonię, Ciesielską Oliwię, Gajdę Darię, Karasińską Kingę Anszpergera Filipa, Bednarza Bartłomieja, Górazdę Martynę, Mielczarka Bartosza, Grzesznego Kamila, Starosteckiego Przemysława, Nocoń Oliwię, Pajęcką Annę, Pietrzyka Damiana, Wolniaczyka Huberta. W ramach projektu uczniowie przygotowali gazetkę tematyczną oraz odgrywali w grupach przed klasą scenki rodzajowe z życia codziennego, np. pytanie o drogę, wizyta u lekarza, czy w restauracji. Podczas projektu uczniowie mieli możliwość prowadzenia dialogów, wypowiedzi językowych poprzez naśladowanie sytuacji rzeczywistych, codziennych w sposób zabawowy, wykorzystywali również odpowiednie rekwizyty, przebierali się w stroje. Dzięki odgrywaniu ról z własnego życia uczniowie lepiej poznali swoje reakcje, emocje, poznali sposób myślenia i reagowania innych ludzi, zbliżyli się do odgrywanych postaci.
     Opiekunami projektu byli nauczyciele języka angielskiego: p. Małgorzata Bugajska, p. Magdalena Krawczykowska-Kiełbik oraz p. Grzegorz Kurdek.

   


   

  Gratulujemy!!!

     W roku szkolnym 2016/2017 w naszym gimnazjum odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Łącznie wzięło w nich udział 74 uczniów.
  Do etapu rejonowego zakwalifikowały się następujące osoby:
 • Svenja Mikłaszewska - język niemiecki, chemia, geografia
 • Brunon Kukieła – wiedza o społeczeństwie
 • Julia Sołtys – wiedza o społeczeństwie, geografia
 • Ewelina Gierakowska – wiedza o społeczeństwie
 • Jakub Pustelnik – wiedza o społeczeństwie
 • Życzymy w/w uczniom dalszych sukcesów.

   


   

  MULTIMEDIALNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

     5 grudnia o godz. 10.30 w ZSP 1 w Radomsku odbył się finał drugiej edycji Multimedialnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Celem konkursu było rozwijanie i propagowanie wiedzy na temat społecznych, kulturowych, historycznych czy politycznych realiów krajów anglojęzycznych. Konkurs był dedykowany uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i miał formę prezentacji multimedialnych w języku angielskim o wybranych krajach. Laureaci zaprezentowali swoje „multimedialne” spojrzenie m.in. na Wielką Brytanię, USA czy Australię.
     Wśród laureatów znaleźli się również nasi uczniowie:
 • Jan Pawelec (Ic) zajął III miejsce w konkursie (p. M. Bugajska).
 • Prezentacja uczennicy Marty Gąciarek (Ic) jako jedyna otrzymała wyróżnienie (p. M. Krawczykowska-Kiełbik).
 •    Uczniowie naszego Gimnazjum zaprezentowali swoje talenty oraz zdobyli atrakcyjne nagrody. Zapraszamy do galerii, a poniżej zamieszczamy prezentacje przygotowaną przez Jana Pawelca.


  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

   


   

  XI Ekologiczny Rajd „Barbórka” w Kleszczowie

     W dniach 02-03 grudnia 2016r. członkowie SK PTSM pod opieką p. Ilony Ziemby i p. Marii Krupskiej wzięli udział w XI Ekologicznym Rajdzie „Barbórka” w Kleszczowie. Celem uczestnictwa w rajdzie było upowszechnianie tematyki regionalnej i ekologicznej, poznanie krajobrazu silnie przekształconego przez człowieka, poznanie walorów krajoznawczych, turystycznych i rekreacyjnych gminy Kleszczów oraz popularyzacja PTSM, jako organizacji umożliwiającej tani i atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu.
     Podczas rajdu uczniowie SK PTSM wzięli udział w grze terenowej oraz odbyli wycieczkę autokarową po gminie Kleszczów. Organizatorzy zadbali także o bardzo miłą atmosferę; przygotowali ciekawe konkursy, w których członkowie PTSM bardzo chętnie wzięli udział: konkurs plastyczny, konkurs wiedzy o gminie Kleszczów oraz o PTSM, quiz z języka angielskiego, zawody sportowe.
  Uczestnicy rajdu:
  1. Kinga Wysocka
  2. Łucja Tkacz
  3. Filip Anszperger
  4. Aleksandra Mazur
  5. Weronika Zięba
  6. Patryk Roczek
  7. Julia Hejak
  8. Amelia Ochnio
  9. Rozalia Piskorska
  10. Klaudia Zybura
  11. Brunon Kukieła
  12. Oliwia Nocoń
  13. Chomen Wiktoria

   


   

  KONURS!!!

     Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 w Łodzi organizuje konkurs „Zawodowiec 2017”. Celem konkursu jest propagowanie szkolnictwa zawodowego wśród młodzieży gimnazjalnej. Uczestnicy muszą przygotować pracę przedstawiającą wymarzony zawód za pomocą plakatu, fotografii, opowiadania, eseju lub prezentacji multimedialnej.
     Chętne osoby prosimy o zgłoszenie się do szkolnego doradcy zawodowego – p. Moniki Piątczak.
     Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod tym linkiem.

   


   

  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     Są dwie szkoły – jedni twierdzą, że ludzie to gatunek z natury zły, drudzy – przeciwnie, że rodzimy się z gruntu dobrzy i tylko niesprzyjające życiowe okoliczności budzą w nas z czasem demony. Nie ma dowodów naukowych ani na potwierdzenie jednej, ani drugiej tezy, jednak szczególnie 21 listopada, w Światowym Dniu Życzliwości, warto przychylić się do tej drugiej opinii. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
     Uczniowie naszego gimnazjum podzielili się dobrem ze swoimi kolegami poprzez napisanie oraz powiedzenie czegoś miłego. Na pamiątkę tej miłej chwili powstało drzewo z pozdrowieniami.

   


   

  Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej

     W dniu 25.11.2016 uczniowie klas III uczestniczyli w pokazach i warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanych przez uczniów klas ratowniczo – medycznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie. W pokazie przedstawiono przykładowe sytuacje wymagające pomocy przedmedycznej, m. in.: porażenie prądem, ugryzienie psa, wypadek rowerowy, krwotok z nosa. Pokaz został przygotowany przez pana Piotra Szczepaniaka (nauczyciel ZSP w Kleszczowie), który w trakcie zajęć omawiał zasady postępowania. Po pokazie uczniowie gimnazjum pracowali w grupach prowadzonych przez uczniów ZSP w Kleszczowie- ćwiczyli ułożenie pozycji bezpiecznej oraz restytucję oddechowo - krążeniową.

   


   

  Zajęcia ze strażakami z OSP w Kamieńsku

     Dnia 22.11.2016 w naszej szkole gościli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieńsku. Dowódca sekcji Krzysztof Bajan oraz strażak Anna Walczak przedstawili uczniom klas III przyczyny pożarów, zasady postępowania, funkcjonowanie systemu informacyjnego straży oraz działania strażaków. Największe zainteresowanie wzbudziły konkretne przykłady akcji. Oprócz interwencji przy pożarach straż pomaga m. In. jako pomoc techniczna przy zabezpieczeniu miejsc wypadku – dlatego dysponuje specjalistycznym sprzętem służącym do rozcinania aut. Czy gimnazjalista może należeć do Ochotniczej Straży Pożarnej? Żeby być strażakiem trzeba mieć ukończone 18 lat, ale istnieją młodzieżowe drużyny pożarnicze. Do takiej drużyny należą również uczniowie naszej szkoły – Kamil Gębicz oraz Zuzanna Walczyk, na zaproszenie której odwiedzili nas strażacy. W pokazie uczestniczył również Mateusz Turlejski należący do drużyny młodzieżowej. Czy bycie strażakiem jest ciekawe? Na pewno zapewnia wiele emocji i satysfakcji gdy uda się komuś pomóc, uczy działania w grupie i zaufania, pozwala zdobyć umiejętności przydatne w codziennym życiu (np. pierwsza pomoc przedmedyczna). I jak twierdzą strażacy- jest to przygoda na całe życie.

   


   

  „Dzień w Ekonomiku – Smacznie, Zdrowo, Naukowo…”

     W dniu 17 listopada grupa uczniów naszego Gimnazjum pod opieką p. S. Madejczyka i p. M.Piątczak wzięła udział w festiwalu edukacji zawodowej "Dzień w Ekonomiku - Smacznie, Zdrowo, Naukowo ..." w Bełchatowie. W programie festiwalu były m.in. ciekawe lekcje otwarte, wykłady zaproszonych gości, konkursy czy pyszny i zdrowy poczęstunek. Swoje umiejętności zaprezentowali również uczniowie szkoły podczas licznych pokazów. Warto zaznaczyć, że wśród nich byli absolwenci naszego Gimnazjum. Podczas festiwalu uczniowie dowiedzieli się m.in. jak należy się odżywiać, czy potrzebne jest konto w banku, ale też zapoznali się z ofertą edukacyjną ekonomika i udzielali się w konkursach. W konkursie wiedzy o zawodach nasi uczniowie zajęli dwa najwyższe miejsca: Nikola Worpus (I miejsce) Bartosz Nagoda (II miejsce). Podczas festiwalu obecni byli pracodawcy i przedstawiciele firm i instytucji, które współpracują z Ekonomikiem.

   


   

   


   

  Święto Niepodległości i ślubowanie klas pierwszych

     W dniu 9 listopada 2016 roku w naszym gimnazjum miały miejsce dwa ważne wydarzenia: ślubowanie klas pierwszych i obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości.
     Obie uroczystości miały bardzo podniosły charakter. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Jak słusznie zauważył Pan Dyrektor jest to moment bardzo radosny, ale jednocześnie smutny. Było to bowiem ostatnie ślubowanie w gimnazjum. Dlatego też przejdzie ono z pewnością do historii.
     Obchody Święta Niepodległości upłynęły w atmosferze refleksji i zadumy nad losami naszej Ojczyzny. Wspomnienia zrywów niepodległościowych, recytacja wierszy i wykonanie okolicznościowych pieśni nadały Akademii właściwy nastrój.
     Występom uczniów towarzyszyła bardzo duża trema. Mimo to aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Za przebieg uroczystości odpowiedzialne były: p. Maria Krupska, p. Joanna Mądrzyk i p. Agnieszka Retkiewicz.

     10 listopada reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które miały miejsce w Kościele Parafialnym, a następnie przeszliśmy pod Pomnik Niepodległości w Kleszczowie, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego oraz złożenie kwiatów.
      Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Julia Sołtys, Natalia Frach, Julia Kaczorowska, Joanna Misiak, Kamil Gębicz, Sebastian Mielczarek oraz p. Patrycja Bukowy i p. Agnieszka Retkiewicz.

   


   

  Spotkanie z Native Speaker'em - żywa lekcja języka angielskiego!

     7 listopada 2016 roku gościliśmy w naszej szkole niezwykłą postać, którą był Native Speaker Michael Baldwin. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie naszego Gimnazjum oraz nauczyciele języka angielskiego. Na początek Pan Michael Baldwin przekazał nam sporą dawkę informacji. Zapoznał nas bowiem nie tylko z faktami, ale i ciekawostkami na temat Anglii, a także opowiedział o swoim rodzinnym mieście. Opowieść gościa została wzbogacona o wiele humorystycznych elementów, należy również przyznać, że ma on niezwykły dar opowiadania. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe nie tylko słuchając, ale również zadając pytania naszemu gościowi. Głównym celem spotkania było rozbudzanie zainteresowania kulturą i obyczajami krajów anglojęzycznych oraz zachęcenie do rozwijania umiejętności językowych. Wiemy jak bardzo ważna jest autentyczność prowadzonych zajęć z języka obcego oraz poczucie bezpośredniego kontaktu z żywym językiem. Jest to ciekawa propozycja specjalnie dla tych, którzy chcą poprawić płynność wymowy oraz na bieżąco szlifować naukę języka obcego. Zajęcia z Native Speaker'ami, czyli rodzinnymi użytkownikami języka obcego stwarzają warunki zbliżone do pobytu w anglojęzycznym kraju.

  Zapraszamy do galerii.
  Organizatorem spotkania była Małgorzata Bugajska.

   


   

  Spektakl w języku angielskim ‘Oliver Twist’ po raz drugi

     Dnia 26 października grupa gimnazjalistów z naszej szkoły wraz z nauczycielami języka angielskiego miała przyjemność uczestniczyć w spektaklu w języku angielskim pt. ‘Oliver Twist’, który odbył się w Teatrze’ Buffo’ w Warszawie.
     ‘Oliver Twist’ to historia chłopca, który ucieka z sierocińca, gdzie cierpiał głód, zimno i nieludzkie traktowanie. Na ulicach Londynu spotyka kieszonkowca, który namawia go, aby dołączył do gangu nastoletnich złodziei, którzy uczą się kradzieży pod okiem groźnego Fagina. Podczas jednego z napadów, Oliver poznaje pana Brownlowa, który okazuje mu łaskę i zaprasza do domu, gdzie chłopiec dochodzi do zdrowia po przebytej chorobie. Tymczasem Fagin i Bill Sykes obawiają się, że Oliver wyda ich władzom i rozpoczynają jego poszukiwania, a gdy Chłopiec wpada w ich ręce Sykes zmusza go do udziału w napadzie. Oliverowi pomaga Nancy, która nawiązuje kontakt z panem Brownlowem. Sykes zabija ją i odtąd musi uciekać przed policją.... Jest to historia o walce dobra ze złem, jedno z pierwszych dzieł literackich w mistrzowski sposób przedstawiający realia wielkomiejskiego marginesu społecznego.
     Aktorzy posługiwali się slangiem, co było jej wyjątkowym atutem. Dodatkowo przedstawienie zostało ubarwione o elementy śpiewane, co zdecydowanie przyciągało uwagę odbiorców. Ciekawy, żywiołowy i świetnie zagrany spektakl został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Po występie nasi gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniu z aktorami, podczas którego zrobili sobie z nimi zdjęcia. Z pewnością nie jest to ostatni wyjazd tego typu dla chcących ‘szlifować’ swój angielski.

  Organizatorem wyjazdu była p. Magdalena Krawczykowska-Kiełbik

   


   

  Światowy Dzień Chleba 16.10.2016r.

     W kulturze ludowej chleb był nie tylko symbolem pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Nie dla wszystkich był on podstawą wyżywienia – jeszcze w 1 połowie XX wieku w wielu domach pojawiał się tylko podczas większych świąt. Chleba nie można było marnować, dopuścić do jego zepsucia – mogłoby to spowodować gniew Boży. Przed krojeniem należało uczynić na bochenku znak krzyża Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego.
     Jedną z inicjatyw podjętych z szacunku dla historii i dla zachowania tradycji w naszej szkole jest organizowanie obchodów Światowego Dnia Chleba. W tym toku, przypominając stare przysłowie „Czym chata bogata, tym rada”, zaprosiliśmy naszych młodszych przyjaciół ze Szkoły Podstawowej w Kleszczowie. Gospodarze - gimnazjaliści wykazali się umiejętnościami organizacyjnymi oraz opiekuńczością. Uczniowie obu szkół wspólnie wyrabiali chleb, formowali, dekorowali i zachwycali się smakiem chleba. Dodatkowo zrobiliśmy prawdziwe masło ze śmietany. Upieczono wiele rodzajów chleba: żytni, pszenny, orkiszowy, gryczany oraz mieszane. Jak zawsze mieliśmy możliwość skorzystania z pieców w restauracji Solpark.

  Zapraszamy do galerii.

   


   

  Wycieczka do Warszawy

     13 października grupa 25 gimnazjalistów wyjechała na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Pierwszym miejscem, które gimnazjaliści odwiedzili, była siedziba Giełdy Papierów Wartościowych. Z ogólnodostępnej galerii dla publiczności, mieszczącej się na III p. uczniowie mogli zobaczyć, co się dzieje na Sali Notowań, czyli na tzw. giełdowym parkiecie. Następnie obejrzeli film i wzięli udział w wykładzie poświęconym działalności GPW.
     Kolejnym zwiedzanym miejscem był Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dziewczęta i chłopcy zapoznali się z historią sejmowania w Polsce, mieli okazję zasiąść w ławach sejmowych oraz pospacerować po sejmowych korytarzach, na których spotkali przewodniczącego partii Nowoczesna – Ryszarda Petru.
     Ostatnim punktem programu było Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Muzeum powstało w 1995, ale eksponaty zbierane były już wiele lat wcześniej, a ich remonty i rekonstrukcja zaczęły się w latach 80. XX wieku. Muzeum posiada około 300 zabytkowych pojazdów, jak również sporą kolekcję rekwizytów (mundury, radia, plakaty itd.), a także eksponaty związane z lotnictwem i militariami. Prawdziwym rarytasem jest ZIS kabriolet J. Stalina, Mercedes 170V Lody Halamy, również kabriolet i wiele innych aut jakimi jeździli Elvis Presley, Marilyn Monroe czy Jan Kiepura.
     Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali prezentowane eksponaty, a po zakończeniu zwiedzania mieli możliwość fotografowania w piętrowym londyńskim autobusie.

  Organizatorem wycieczki była pani Joanna Mądrzyk, natomiast uczniami opiekowały się panie:
  Agnieszka Retkiewicz i Maria Krupska.

   


   

  ***

     W dniu 7 października 2016 r. pięcioosobowa grupa uczennic wzięła udział w panelu podsumowującym projekt organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku „Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości – doskonalimy języki angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno–translatorskich”.
     Przedsięwzięcie realizowane było pod patronatem Starostwa Powiatowego, Niezależnej Telewizji Lokalnej w Radomsku, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Archiwum Karla Dedeciusa w Słubicach oraz Instytut Goethego w Warszawie.
       W trakcie panelu podsumowano wszystkie elementy przedsięwzięcia oraz ogłoszono nazwiska laureatów jego ostatniego modułu. Podsumowanie uświetnił swą obecnością Bernhard Hartmann, tłumacz twórczości Tadeusza Różewicza.
       Podstawowym zadaniem projektu było doskonalenie i pogłębianie wiedzy oraz umiejętności w kierunku translacji i interpretacji.
     W ramach udziału ww projekcie uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach językowych interpretacyjno–translatorskich z języka angielskiego i niemieckiego w Radomsku (XI 2015 r.). Ponadto grupa uczniów wzięła udział w konkursie lingwistycznym (II 2016r.). W końcowej fazie podsumowującej, kolejna grupa naszych uczennic wzięła udział w konkursach realizowanych w kilku obszarach. Zmagania konkursowe w bieżącym roku szkolnym ponownie zakończyły się sukcesami naszych gimnazjalistek:
 • Paulina Pałecz (III b) oraz Svenja Mikłaszewska (III c) – wyróżnienia (recytacja w języku niemieckim wybranego wiersza T. Różewicza),
 • Marta Gąciarek (I c) – III miejsce oraz Zuzanna Grzejszczak (I b) - wyróżnienie (prozatorska interpretacja w języku angielskim wybranego wiersza T. Różewicza),
 • Maria Widera (II d) – wyróżnienie (interpretacja plastyczna wybranego wiersza T. Różewicza.
 • Zapraszamy do fotorelacji.
  Inicjatorkami udziału w projekcie były: p. Marta Chobot oraz p. Agnieszka Reszka

   


   

  Dzień Edukacji Narodowej

  „Czternastego października
  wpisujemy do dziennika
  dobre stopnie wszystkim, co pracują w szkole!
  Za wysiłki i za trudy
  nikt nagrody nie odmówi właśnie w święto Edukacji Narodowej!

  Chociaż trzeba mieć cierpliwość jak aniołów sto,
  by z uśmiechem przekazywać tyle wiedzy,
  Nauczyciel to potrafi, bez wyjątku aż do piątku
  no a za to od nas szóstka się należy!”


     Dnia 12 października 2016 roku słowami piosenki rozpoczęła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie naszego Gimnazjum wraz z nauczycielami p. M. Bugajską, p. M. Krupską, p. J. Mądrzyk oraz p. A. Retkiewicz przygotowali program artystyczny z okazji tego święta. Uczniowie wcielili się w rolę przedmiotów szkolnych i po krótce zaprezentowali każdy z nich. Podczas uroczystości nie zabrakło również wzruszającego utworu skrzypkowego w wykonaniu uczennicy Zuzanny Grzejszczak. Na zakończenie pan dyrektor złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia, a Samorząd Uczniowski wręczył wszystkim pracownikom słodki upominek.

   


   

   


   

  Oliver Twist – teatr angielski

     Spektakl w języku angielskim cieszy się w naszym Gimnazjum ogromnym zainteresowaniem. W tym roku szkolnym, 10 października 2016 uczniowie klas I oraz II mieli możliwość obejrzenia przedstawienia ‘Oliver Twist’ reż. Paula Stebbingsa w wykonaniu grupy teatralnej TNT Theatre Britain, która podróżuje po całym świecie wystawiając spektakle i adaptacje klasycznej oraz współczesnej literatury w języku angielskim. Celem grupy jest prezentacja dynamicznego, dostępnego i kształcącego teatru, który przypadnie do gustu szerokiej publiczności, także tym, dla których angielski nie jest językiem ojczystym. Przedstawienia są widowiskowe, zazwyczaj towarzyszy im oryginalna muzyka i dynamiczny ruch. Tak było i tym razem! Nie bez powodu nazywa się tę grupę aktorów ...”najlepszym wędrującym teatrem na świecie…”
     Po raz kolejny uczniowie zmierzyli się z językiem angielskim od strony praktycznej. Dzięki takim wyjazdom nauka języka angielskiego staję się przyjemniejsza, a uczniowie poprzez zrozumienie treści czują się bardziej dowartościowani i pewni swoich umiejętności. Na zakończenie spektaklu uczniowie mogli przećwiczyć swoją znajomość języka w rozmowie z aktorami, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

  Organizatorem wyjazdu była p. Małgorzata Bugajska

   


   

  DNI PAPIESKIE

     Miniona niedziela 09 października przebiegała w całej Polsce pod znakiem obchodów XVI Dnia Papieskiego. Jego przewodnie hasło brzmiało Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia. W niedzielne południe mieszkańcy gminy Kleszczów przybyli licznie do kościoła Parafii p.w. NMP Anielskiej, by wziąć udział w okolicznościowej Mszy św. Uczestniczyły w niej także poczty sztandarowe – Urzędu Gminy oraz samorządowych szkół. Po zakończeniu nabożeństwa jego uczestnicy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II. Delegacje złożyły tu kwiaty i zapaliły znicze. Plenerową część obchodów Dnia Papieskiego zakończyło wspólne odśpiewanie „Barki”.
     W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przedstawili słowno-muzyczny program Bądźcie świadkami miłosierdzia. Później brawami nagradzani byli laureaci „papieskich” konkursów: konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II, zorganizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie oraz konkursu plastycznego, przeprowadzonego w przedszkolach i młodszych klasach Szkół Podstawowych Łękińska i Kleszczowa.
     Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Julia Sołtys, Natalia Frach, Julia Kaczorowska, Joanna Misiak, Kamil Gębicz, Sebastian Mielczarek oraz opiekunowie samorządu: p. Agnieszka Retkiewicz i p. Małgorzata Bugajska.

   


   

  Dzień chłopaka w naszej szkole

     4 października 2016r. uczniowie naszego gimnazjum świętowali dzień chłopaka. Z tej okazji chłopcy z naszej szkoły pod opieką p. Eweliny Sujaty brali udział w zajęciach samoobrony, które odbywały się na hali sportowej. Pokazy i ćwiczenia dotyczące tego jak się bronić w przypadku ataku prowadził Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych CKP im. W. Witosa w Bujnach – Pan Sławomir Piętakiewicz wraz z uczniami klasy policyjnej i wojskowej.
     W tym samym czasie dziewczęta – wraz z nauczycielami pozostali w klasach, gdzie przygotowywali niespodziankę dla kolegów z klasy, którą było zdrowe drugie śniadanie. Trzeba przyznać, że kanapki zachwycały nie tylko smakiem, ale i wyglądem.
     Po zajęciach samoobrony chłopcy wrócili do klas, gdzie dziewczęta czekały z życzeniami, drobnymi upominkami oraz posiłkiem.
     Wszystkim chłopcom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

   


   

  Konkurs recytatorski z języka niemieckiego

     W dniu 3 października 2016 r. pięcioosobowa grupa naszych gimnazjalistek wzięła udział w konkursie recytatorskim wierszy Tadeusza Różewicza w niemieckim przekładzie Bernharda Hartmanna. Konkurs został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku pod patronatem Starostwa Powiatowego, Niezależnej Telewizji Lokalnej oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Marta Gąciarek (klasa I c), Aleksandra Mazur (klasa I c), Paulina Pałecz (klasa III b), Svenja Mikłaszewska (klasa III c) oraz Julia Sołtys (klasa III c). Recytacja wierszy w ich wykonaniu wywołała aplauz publiczności oraz uznanie jury konkursowego, które nagrodziło Paulinę Pałecz oraz Svenję Mikłaszewską wyróżnieniami. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku w dniu 7 października podczas ogólnopolskiego konkursu „Różewicz Open Festiwal. Radomsko 2016”. Zapraszamy do galerii.

   


   

  Projekt edukacyjny „Dziedzictwo kulturowe mniejszości narodowych w Polsce”

     W dniach 30 września – 2 października 2016 r. dwunastoosobowa grupa naszych gimnazjalistów – realizujących projekt edukacyjny „Dziedzictwo kulturowe mniejszości narodowych w Polsce” (pod opieką p. Marii Krupskiej oraz p. Agnieszki Reszki) – uczestniczyła w wyjeździe dydaktycznym do Wdzydz Kiszewskich oraz Gdańska. Uczniowie – zgodnie z programem projektu – poznali kulturę i język kaszubski (zwiedzanie skansenu Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich, warsztaty muzealne – nauka języka kaszubskiego, prezentacja na temat Kaszub – p. Beata Jankowska, warsztaty kulinarne kuchni kaszubskiej), odwiedzili Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Gdańsku – zwiedzanie Gdańskiego Meczetu (kolejny – po poznanym w minionym roku w Kruszynianach – ośrodek polskich Tatarów), spotkali się z imamem, który wygłosił dla nich w języku arabskim fragment Koranu, zwiedzili również Gdańsk „Śladami Güntera Grassa” (nieżyjącego już niemieckiego pisarza-noblisty, który urodził się w Gdańsku i miał niemiecko-kaszubskie pochodzenie). Nasza młodzież poznała także Gdańsk, jako międzynarodowe nowoczesne miasto kultury, sztuki i sportu. Wraz z przewodnikiem uczniowie zwiedzili najważniejsze obiekty zabytkowe miasta, poznali jego historię oraz zobaczyli miejsca przyciągające turystów z całego świata.

   


   

  Uwaga konkurs!

     Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Bełchatowie zaprasza uczniów Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym "I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MASTERCHEFEM". Zadaniem uczestników jest stworzenie według własnego pomysłu przepisu dania na jesień. Autorski pomysł na przepis należy opracować z dowolnie wybranych produktów charakterystycznych dla aktualnej pory roku – jesieni.    Chętnych prosimy o zgłoszenie się do pedagoga szkolnego – p. M. Piątczak lub p. S. Madejczyka.

   


   

   


   

  eTwinning – Europejska współpraca szkół!

     Uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w programie eTwinning. Program ten oferuje platformę współpracy dla szkół z jednego z krajów europejskich, które komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i mówiąc krótko, czują się i są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie.
     Projekt realizowany w ramach eTwinningu był związany z obchodami Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie klas pierwszych, drugich oraz trzecich z ogromną radością  wzięli w nim udział. Celem projektu było nawiązanie współpracy, kontaktu z uczniami z innych szkół europejskich. Uczniowie wymieniali się pocztówkami w języku angielskim, przesyłali sobie pamiątkowe zdjęcia, a także nagrywali krótkie filmiki o sobie, swoich zainteresowaniach. Dzięki temu wydarzeniu uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, rozwijać swoje zainteresowania oraz wiedzę, a także zdobywać nowe doświadczenia.
     Opiekunem projektu była p. Małgorzata Bugajska. Do współpracy dołączyli również nauczyciele języka angielskiego p. Magdalena Krawczykowska-Kiełbik oraz p. Grzegorz Kurdek. Zapraszamy, do obejrzenia krótkiego filmiku podsumowującego udział w programie eTwinning:


  Opinie i wrażenia uczniów naszego Gimnazjum na temat udziału w projekcie:

  ‘I had so much fun doing the video for this programme. I think e-Twinning is cool because you can share your life or show your school to other people. You can also see how schools look like in other countries.’

  Anna Brząkała, IIc  ‘I liked the idea because I met a friend from Ireland and he is very funny and nice. I told about yourself and now I'm learning English with James from Ireland.’

  Bartłomiej Bednarz, Ic  ‘I really liked the project because thanks to it I learnt new vocabulary, practised my English skills. I also saw schools from other countries. I’m waiting for other projects like this one.’

  Filip Anszperger, IIa  ‘The idea was brilliant. A few, or even a dozen people wrote-off my question about dreams. I have a contact with them and it’s good for us because we can talk in English. I'm learning English. We talk about the differences in our countries. In short we have gained a lot - new acquaintances and knowledge of the countries, traditions, people, language and so on. 🙂

  Aleksandra Mazur, Ic  ‘Our group participated in this project this year. We made short movies presenting our interests and hobbies. I really loved that because we had fantastic fun and time.’

  Daria Gajda, IIc  ‘I took part in the project because I enjoyed the concept of making short movie where we could tell about ourselves. The project was interesting and I had fun doing it.’

  Zuzanna Kochanowska, IIIa  ‘In my opinion eTwinning is a way to get acquainted with people from other countries with different cultures. In this way, we have the opportunity to gain knowledge on the subject. 

  Zuzanna Grzejszczak, Ib  ‘I really enjoyed being a part of this project because I had an opportunity to create something interesting, and thanks to my participation I got a good grade.’

  Jakub Pustelnik, IIIb  ‘For me projects are really important for students. They develop our language, present our culture and connect with other people who learn and speak English.’

  Julia Płomińska, IIc     Ponadto zapraszamy do galerii gdzie można zobaczyć pocztówki, które otrzymaliśmy od innych szkół z Europy, a także do przeczytania gazetki szkolnej Across Cultures, w której uczniowie podsumowali program eTwinning i związany z nim projekt z okazji Europejskiego Dnia Języków.

  Happy European Day of Languages!!! – Szczęśliwego Dnia Języków!!!
  (26/09/2016)

  Filmiki przygotowane przez naszych uczniów:

  https://www.youtube.com/watch?v=qkS-WafLtAM&feature=youtu.be

  https://www.youtube.com/watch?v=kxeqkNCqGqg&feature=youtu.be

  https://www.youtube.com/watch?v=RBfmhqy0Ht8&feature=youtu.be

  https://www.youtube.com/watch?v=qF_eFkj9oL8&feature=youtu.be

  https://www.youtube.com/watch?v=-guSTVB_rVs&feature=youtu.be


  Serdecznie dziękuję za zaangażowanie i chęć współpracy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w projekcie realizowanym w ramach programu eTwinning!!!

  ***

   


   

  XX Zlot Szkół Reymontowskich w Stróżewie

     Przedstawiciele naszego Gimnazjum: Joanna Misiak, Natalia Frach, Małgorzata Stępień i Kamil Gębicz oraz nauczyciele: p. Iwona Binkowska-Antoszczyk i p. Izabela Marcinkowska uczestniczyli w jubileuszowym XX Zlocie Szkół Reymontowskich w Stróżewie w powiecie płońskim. W XII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem” szkołę reprezentowała uczennica klasy IIIb Eliza Sukiennik. Pierwszy dzień – 23.09.2016 r. (piątek) jak zwykle uroczysty, zaproszeni goście z województwa mazowieckiego, uczestnicy zlotu, goście z Kanady wzięli udział w prezentacji pocztów sztandarowych i prezentacji szkół. Małgosia Stępień, uczennica klasy Ia przygotowała wiersz, do którego napisała melodię i jej gitarowo-wokalny występ bardzo spodobał się publiczności. Ogniska, dyskoteki i biesiady kończyły każdy z dwóch dni zlotu. W sobotę po śniadaniu i konkursie recytatorskim zwiedziliśmy stadninę koni arabskich Al. Khalediah w Nowych Wrońskich i niesamowicie bawiliśmy się przy muzyce zespołu „Wiecznie Młodzi”. Zlot tradycyjnie zakończyła niedzielna msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Honorowymi gośćmi zlotu, a także członkami jury konkursu recytatorskiego byli: pani Emilia Krakowska i pan Tomasz Kozłowicz – znani polscy aktorzy. Mamy nadzieję, że z naszymi przyjaciółmi z rodziny szkół noszących imię Wł. St. Reymonta spotkamy się w następnym roku w Zawidzu Kościelnym.

   


   

  Lekcje bankowości z BAKCYL - em

  Uczniowie naszego gimnazjum w dniu 20 września, uczestniczyli w interaktywnych lekcjach z zakresu edukacji finansowej, dostosowanych do ich potrzeb i oczekiwań. Zajęcia przeprowadził Pan Rafał Dębski - pracownik banku ESbank w Radomsku.

  Lekcja „Moje pieniądze”.

     Zarządzanie pieniędzmi dotyczy każdego z nas. Umiejętność odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi nabiera znaczenia już w wieku dorastania, a staje się bardzo ważna w momencie opuszczania szkoły. Warto wiedzieć, skąd biorą się nasze pieniądze (dochód) i na co je wydajemy (wydatki). Ta lekcja uczy podstawowych zasad prawidłowego budżetowania, w tym planowania i kontroli wydatków osobistych. Wprowadza uczniów w świat codziennych finansów osobistych.

  Lekcja „Pożyczaj z głową”

  ukazała uczniom, jak we właściwy sposób korzystać z kredytów. W swoim życiu człowiek decyduje się na określone inwestycje (zakup mieszkania, domu, etc.) i ponosi różnorakie wydatki (kupno samochodu, podróże, sprzęty domowe, ubranie, etc.), które często wiążą się z zadłużeniem. Produkty kredytowe są efektywnym narzędziem realizacji naszych celów, jeśli są użyte prawidłowo. Mogą też spowodować olbrzymie szkody w finansach osobistych, jeśli są wykorzystane nieprawidłowo lub nadużywane.
     Projekt BAKCYL to stały proces przekazywania młodzieży, przez pracowników bankowych, praktycznej wiedzy finansowej i umiejętności wykorzystywania usług finansowych, tak aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie. Warszawski Instytut Bankowości wraz z partnerami podjął inicjatywę stworzenia strategicznego, długofalowego partnerstwa firm i instytucji sektora bankowego w Polsce pod hasłem „Bankowcy dla edukacji finansowej młodzieży”, BAKCYL.

   


   

  Wybory do SU 2016/2017
     W dniu 14 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie. Uczniowie zdecydowali, kto będzie ich reprezentował w roku szkolnym 2016/17.
  Skład Samorządu Uczniowskiego (SU) na rok szkolny 2015/16:
  Nikodem Podsiadły (klasa III a) – przewodniczący SU,
  Julia Sołtys (klasa III c) – zastępca przewodniczącego SU,
  Kamil Gębicz (klasa III b) – skarbnik SU,
  Kinga Karasińska (klasa II a) – sekretarz SU,
  Bartłmiej Bednarz (klasa I c) – członek SU,
  Marcel Kozłowski (klasa II b) – członek SU,
  Paweł Oleszczyk (klasa II d) – członek SU.

  Agnieszka Retkiewicz

   


   

  XVIII Rajd „Linią Obrony 30 DP” w Szczercowie

     W dniu 10 września 2016 roku członkowie SK PTSM pod opieką p. Ilony Ziemby wzięli udział w XVIII Rajdzie „Linią Obrony 30 DP” w Szczercowie. Podczas wędrówki drużyna w składzie: Łucja Tkacz, Kinga Wysocka, Daria Gajda, Filip Anszperger, Weronika Zięba oraz Brunon Kukieła wysłuchała prelekcji historycznej przygotowanej przez starszych kolegów oraz zaproszonego gościa p. Bernarda Zboińskiego. Uczniowie poznali historię bohaterów tragicznego września 1939r. Zobaczyli schrony w Lubcu i Magdalenowie, pomaszerowali okopami. Organizatorzy zadbali o bardzo miłą atmosferę; przygotowali ciekawe konkursy, w których członkowie PTSM bardzo chętnie wzięli udział: plastyczny, historyczny, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz profilaktyczny. Na koniec wszyscy uczestnicy rajdu zostali zaproszeni na poczęstunek, a następnie dokonano podsumowania rajdu i wręczono nagrody oraz dyplomy dla laureatów konkursów. I miejsce w konkursie wiedzy historycznej o gminie Szczerców zdobył Brunon Kukieła.

  Gratulujemy!

   


   

  Gimnazjaliści czytają „Quo vadis”

     W sobotę 03.09.2016 r. troje uczniów naszej szkoły brało udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. W tym roku zgromadzeni z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej czytali powieść polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Uczniowie klas drugich: Oliwia Ciesielska, Daria Gajda i Filip Anszperger oraz pani Izabela Marcinkowska zaprezentowali fragmenty rozdziałów XIII i LXXI, które informują czytelnika o umowie zawartej między Markiem Winicjuszem i Chilonem Chilonidesem oraz pokazują ostatnią drogę świętego Piotra. Spotkanie zostało zwieńczone ponad godzinną rozmową z aktorami Piotrem Pręgowskim i Ewą Kuryło. Zaproszeni goście odpowiadali na zadawane pytania i opowiadali anegdoty z różnych planów filmowych m.in. z planów seriali „Ranczo”, „Zmiennicy” i „Plebania”.

   


   

  Wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017

     W dniu 2 września 2016 r. zostały przeprowadzone wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz jego zastępcy. W głosowaniu wzięło udział 208 uczniów naszego Gimnazjum. Wśród oddanych głosów było 206 głosów ważnych oraz 2 głosy nieważne. W wyniku przeprowadzonych wyborów opiekunem Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017 została p. Agnieszka Retkiewicz (40 oddanych głosów), natomiast jej zastępczynią – p. Małgorzata Bugajska (33 deklarowane głosy).
     Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja, składająca się z uczniów: Maria Bindas (klasa III c), Natalia Frach (klasa III a), Marcel Kozłowski (klasa II b), Svenja Mikłaszewska (klasa III c), Julia Sołtys (klasa III c), Marta Stępień (klasa III c) oraz Kacper Węglarski (klasa II c).
     Wybranym opiekunom Samorządu Uczniowskiego życzymy powodzenia i zapału do pełnienia nowych obowiązków.

  Opiekun SU 2015/2016: Agnieszka Reszka.

   


   

  Rok szkolny 2016/2017 rozpoczęty
     01 września w Naszym Gimnazjum miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. W inauguracji wzięła udział cała społeczność szkolna, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Kleszczów Pan Sławomir Chojnowski, Wiceprezes Zarządu Fundacji Rozwoju gminy Kleszczów Pani Beata Michalczyk, Kierownik Posterunku Policji w Kleszczowie asp. Szt. Jarosław Popławski, pracownik Urzędu Gminy Pani Renata Szczekocka oraz ks. Krzysztof Góral proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Pan dyrektor Ryszard Ciągło powitał przybyłych gości, nauczycieli oraz uczniów gimnazjum. Szczególnie gorąco powitał uczniów klas pierwszych, rozpoczynających naukę w nowej szkole. Pan dyrektor życzył wszystkim uczniom zapału do nauki i sukcesów w nowym roku szkolnym oraz wytrwałości w dążeniu do celu. W swoim przemówieniu zawarł cytat Platona „Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”. Niech to będzie motto dla wszystkich uczniów, szczególnie trzecioklasistów, którzy w tym roku zmierzą się z egzaminem gimnazjalnym.

   


   

  ***
     Inauguracja roku szkolnego 2016/17 odbędzie się w dniu 01.09.2015 r. (czwartek) o godzinie 8:00 w auli Solparku. Uczniowie zostaną dowiezieni do szkoły na godzinę 7:45, a odwiezieni około godziny 8:45.
     Msza święta - o Boże błogosławieństwo - w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców odbędzie się w kościele parafialnym p.w. NMP Anielskiej w Kleszczowie 01 września, o godzinie 16:00.