Zbliża się czas ferii zimowych. Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie i bezpieczeństwie waszych kolegów. Jak się zachować w razie, gdyby pokrywa lodowa na rzece, stawie pękła? Kliknij poniższy obrazek:

 Jesteś świadkiem wypadku, upadku, omdlenia, zadławienia?

PAMIĘTAJ, że to TY możesz być pierwszym ratownikiem!!!
PAMIĘTAJ, że to od CIEBIE może zależeć, zdrowie a nawet życie kolegi, koleżanki… poszkodowanego!!!

Obejrzyj zamieszczone materiały wideo i dowiedz się, jak się zachować w razie wypadku, omdlenia, odmrożenia, zatrzymania krążenia i oddechu !!!

Nie jesteś pewien swoich umiejętności?
Boisz się, że raczej zaszkodzisz niż pomożesz?
MASZ DO TEGO PRAWO!!! Ale pamiętaj, że udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej jest już wezwanie karetki pogotowia (tel. 999 lub 112).

 Czym jest łańcuch przeżycia?
   Łańcuch przeżycia to kroki, które należy podjąć, by umożliwić poszkodowanemu przeżycie po zatrzymaniu krążenia. Należą do nich: wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy, wczesna resuscytacja krążeniowo-oddechowa, wczesna defibrylacja i wczesna opieka po resuscytacyjna.


Zatrzymanie krążenia nie musi być śmiertelne!
   Nagłe zatrzymanie krążenia pozostaje nadal pierwszą przyczyną zgonu w Polsce. Aby zapobiec sytuacjom, które ewidentnie prowadzą do zgonów w tym mechanizmie, a których można uniknąć, opracowano łańcuch przeżycia, który graficznie pokazuje kolejne kroki umożliwiające przeżycie pacjenta po zatrzymaniu krążenia.
Przyjrzyjmy się tym krokom.
Wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy
Ten krok ma na celu zapobiec nagłemu zatrzymaniu krążenia. Gdy bowiem rozpoznamy szybko powagę sytuacji i wezwiemy pogotowie, dajemy choremu większą szansę na wyleczenie.
Jeśli mieszkamy z osobą chorą, mamy obowiązek poznać powikłania jego/jej schorzeń i stany zagrożenia życia. Wezwanie pomocy powinno obejmować informacje na temat stanu chorego, przebiegu sytuacji oraz miejsca, gdzie się on znajduje.
Wczesna resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Gdy chory upadnie, w pierwszej kolejności udrożnij drogi oddechowe i sprawdź, czy oddycha. Jeśli nie, im szybciej zastosujesz reanimację krążeniowo-oddechową w przypadku zatrzymania krążenia, tym szanse dla pacjenta są większe. Zakładamy, że brak oddechu świadczy również o braku krążenia, dlatego też stosuje się uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w algorytmie 30:2.
Masaż serca pozwala na utrzymanie przepływu krwi przez tkankę serca, mózgu i nerek, a sztuczne oddychanie zaopatruje krew w tlen. Działanie to wydłuża czas, kiedy możliwe jest odratowanie pacjenta dzięki bardziej specjalistycznym zabiegom.