Wycieczka do Belgii i Holandii 8-12 czerwca 2011 r.
    Dla czterdziestoosobowej grupy gimnazjalistów z Kleszczowa kilka ostatnich dni obfitowało w liczne atrakcje turystyczne; najlepsi uczniowie bowiem wyjechali na wycieczkę zagraniczną do Belgii i Holandii. Pierwsze kroki w Belgii grupa skierowała na Waterloo. Tutaj była okazja do pogłębienia wiedzy historycznej dotyczącej ostatniej bitwy Napoleona. Nie obyło się bez wspinaczki na kopiec i obejrzenia pomnika zwycięstwa. Stąd uczestnicy wyjazdu udali się na przedmieścia Brukseli, by obejrzeć Atomium – monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zbudowany z okazji wystawy EXPO odbywającej się w 1958 roku. Nieopodal tej niebywałej atrakcji turystycznej znajdowała się kolejna, a mianowicie park Mini Europa. Znajdują się w nim miniaturowe budowle, charakterystyczne dla poszczególnych państw europejskich. Młodzież chętnie fotografowała się na tle ekspozycji – nie tylko polskiej. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała spacerom, toteż gimnazjaliści zwiedzili dużą część Brukseli z takimi perełkami architektury jak: Palace de Justice - Pałac Sprawiedliwości, Palais Royal - pałac królewski. Następnym punktem programu był pobyt w Dzielnicy Europejskiej, gdzie z bliska przyjrzeć można się było Parkowi 50-lecia z Łukiem Triumfalnym i gmachom Komisji Europejskiej i Rady Europy. Niemałą gratkę stanowił pobyt wycieczkowiczów w Muzeum czekolady – stanowiącej jednocześnie raj dla podniebienia. Skosztować można było wyrobów czekoladowych powstających na oczach zwiedzających. Duże wrażenie wywarł na młodych kleszczowianach Grand Place - (wpisany na listę UNESCO) będący jednym z najpiękniejszych placów miejskich w Europie. Podczas pobytu w Brukseli nie mogło zabraknąć wizyty pod pomnikiem Manneken Pis- XV- wiecznej figurki przedstawiającej owianego licznymi legendami siusiającego chłopca.
    Kolejny dzień pobytu w stolicy Unii Europejskiej rozpoczął się od wizyty w Parlamencie Europejskim. Młodzież wysłuchała tutaj prelekcji na temat funkcjonowania Unii Europejskiej. Jedna z uczestniczek wyjazdu – uczennica klasy II Sylwia Bartosiewicz, żywo zainteresowana była funduszami unijnymi i procedurami ich przydziału. Pracownik Europarlamentu chętnie odpowiadał na zadawane pytania, po czym zaprosił gimnazjalistów do sali obrad parlamentarzystów. Następnie wycieczka udała się do Brugii, a potem do Antwerpii. Obydwa miasta są zachwycające pod względem architektonicznym. Pomimo deszczowego popołudnia uczniowie wyrażali zadowolenie z tak przeżytego dnia.
    Ostatni dzień pobytu przeznaczono na zwiedzanie Amsterdamu. Pierwszym punktem programu był pobyt w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Nastolatkowie chętnie fotografowali się w towarzystwie swoich idoli. Godzina spędzona w tym miejscu z pewnością na długo pozostanie w pamięci zwiedzających. Pozostały czas przeznaczony był na zwiedzanie: Placu Dam, Pałacu Królewskiego czy szlifierni diamentów. Odbył się także spacer po malowniczej dzielnicy Jordaan - niegdyś najbiedniejszej dzielnicy miasta oraz po dzielnicy muzeów, m.in. van Gogha, Narodowym. Pobyt na jednym z licznych targów kwiatowych zakończył się dla wielu uczestników wycieczki zakupem cebulek tulipanów. Po południu wycieczkowicze odbyli rejs statkiem po kanałach - dawnych drogach komunikacji i transportu towarów. Jedną z atrakcji był spacer Dzielnicą Czerwonych Latarni, gdzie znajduje się dom Rembrandta oraz Qude Kerk - najstarszy kościół w mieście. Rozmowy z uczestnikami wycieczki pozwalają wysnuć wniosek, że wycieczka będąca w pewnym sensie nagrodą za dobre wyniki w nauce mobilizuje do dalszych starań, pracowitości i sumienności. Argumentów przemawiających za organizacją tego typu wyjazdów zadowoleni gimnazjaliści wskazać mogliby z pewnością o wiele więcej.